Poutavý cestovní deník, akční historický román i horor. Tím vším jsou Pojídači mrtvých, kniha světoznámého amerického spisovatele Michaela Crichtona z roku 1976, kterou u nás již podruhé vydává nakladatelství Baronet.
Roku 922 se vyslanec Bagdádu jménem Ahmad Ibn Fadlán vydává s důležitým poselstvím ke králi Bulharů, ke kterému se však již nikdy nedostane. Během svého putování se totiž setkává s nebezpečnými Vikingy, kteří ho na základě jednoho proroctví unesou a Ibn Fadlán je tak nucen zcela změnit směr své cesty. Poselství, jež mu udělil bagdádský kalif musí jit stranou a arabský hrdina společně s Vikingy vyplouvá daleko na sever do země Venden, kde musí pomoci zdevastovanému Rothgarskému království v boji proti mlžným démonům, tzv. „pojídačům mrtvých“.
Jak již bylo řečeno, román Pojídači mrtvých Michaela Crichtona (Jurský park, Kongo, Skandální odhalení) lze brát jako cestovní deník nebo jako historický román s prvky hororu. Hned na úvodních stránkách knihy je pod názvem „Pojídači mrtvých“ psáno, že jde o „rukopis Ibn Fadlána popisující jeho zážitky s Normany L.P. 922.“ Crichton navíc bravurně pracuje s fikcí a historickými fakty, a proto je snad každý čtenář na pochybách ohledně toho, zda se tento příběh skutečně odehrál.
Crichton v úvodu předestře stručné informace o původu rukopisu, o životě Vikingů a Ibn Fadlána a poté v prvních kapitolách rozjíždí „cestovní deník“, který si hlavní hrdina píše sám pro sebe i pro svého kalifa. V této první části Ibn Fadlán vypráví o vikinských zvycích, zajímavě hovoří o svém náboženství, dostává se k oguzským Turkům a popisuje například i normanský pohřeb. Vrcholem první půlky je pak působivá příhoda, ve které Ibn Fadlán společně s Vikingy spatřuje na vlastní oči tzv. „mořské ďábelské netvory“, kterými jsou ve skutečnosti obyčejné velryby.
Po poučné, „cestopisné“ polovině románu se autor přesouvá do dobrodružnějších vod. Nastává první setkání se zrůdnými wendoly, kteří útočí pouze za mlhy. Crichton využívá své schopnosti vtáhnout čtenáře do děje a už jej nepustit. Zvyšuje napětí, tempo příběhu a nevyhýbá se samozřejmě ani bohatým akčním výjevům z bitev. Krom toho přidává do mixu i hororové prvky (nestvůrní wendolové pokaždé svým obětem odřezávají hlavy) a občas dokonce dochází i na humor. Jediným mínusem tak bude vcelku zbytečně urychlené (tím nechci říct odfláknuté) finále, kdy Vikingové najednou nemají žádné obavy a v klidu si jdou zlikvidovat celé doupě wendolů, kteří už nejsou natolik působivými protivníky.
Nic to však nemění na tom, že kniha Pojídači mrtvých je vydařené dílo. Michael Crichton předvádí výborný mix žánrů, ve kterém zručně manipuluje se čtenáři, a mně nezbývá nic jiného, než jej vřele doporučit jak fanouškům dobrodružných románů, tak i hororů a historické literatury.
PS: Kniha byla předlohou pro film Vikingové z roku 1999. Režie se ujal John McTiernan (Predátor, Smrtonosná past) spolu s Crichtonem. Hlavního hrdinu Ibn Fadlána ztvárnil Antonio Banderas. Tak proto ta odstrašující obálka…
no sláva, konečně vim na čem jsem! Většinou totiž, když je FILM předloha ke KNIZE, je to dost prů…trh.
Pojídači mrtvých
Film je – v tomto ojedinělém případě – možná ještě o kousek lepší, než kniha. Já na tom byl asi 4x a scéna, kdy se během cesty Toník Banderasůj postupně učí normanštinu, aby jednoho večera vikingům plynně vynadal, je pro mne jedním z nejlepších filmových okamžiků za posleních 20 let
Vikingove
Noragh: Prečti si úvod. Zvlášť část “kniha Michaela Crichtona z roku 1976. Opravdu si ještě myslíš že předlohou byl film?
Paráda, film Vikingové s Banderasem mám na DVD a je to dost dobré, tak uvidím jaká bude kniha…
jo film je přímo skvělý, jsem si říkal, že něco takového by nevymyslel prachobičenej scénarista
skvělý? to jste asi jen příležitostní filmový diváci. http://www.csfd.cz/film.php?1772
a co jako to znamená? ze pár lidem se to na csfd nelíbilo, já třeba na csfd nehlasoval ani jendou za život a rozhodně nejsem příležitostnej divák, jak píšeš… navíc třeba na imdb má spoustu excelentních filmů průměrný hodnocení, protože hlasují i lidi, pro které tohle zkrátka není jejich šálek čaje…naopak komerční sračky typu Návrat krále maj vysoký hodnocení…
Mno, ja se s procentualnim hodnocenim na CSFD ve valne vetsine pripadu schoduji. Cili se da rici, ze vzdy. A film Vikingove je skutecne velice spatny. A co se tyce komercnich sracek..tak prosim, rozdeluj spis filmy na dobre a spatne, ne na komercni a nezavisle. Protoze v kzade kategorii jsou shity a veci vybrne. Zaver? Pokud ma neco na CSFD pod 70%, da se s jistotou rici, ze je to hnuj.
ja nevim na filmy jako Vikingové nebo Bratrstvo vlka se podívám rád víckrát, i když jsou to béčka.Prostě tyhle filmy u mě nahradili akční podívanou z mladí ala Komando, Predator a tak.
a knížka je taky fajn, jenom 8/10 se mi zdá moc, na to je to moc popisnýna druhou stranu by se z tohoto příběhu mohli autoři naučit, že ve stručnosti je velká síla
Ibn Fadlan
No, asi by bolo dobre uviest, ze Ibn Fadlan skutocne zil, skutocne sa vypravil s posolstvom ku kralovi Bulgarov a napisal o tom putavy cestopis, ktory sa v podstate zachoval az do sucasnosti. Crichton si primyslel celu cast o jeho unose a zivote a bojoch medzi Vikingami, ale tak dobre a konzistentne to zasadil do deja cestopisu, ze som mu to zozral aj s navijakom. Osobne knihu hodnotim velmi vysoko aj z historickeho hladiska a silne odporucam.
Vikingové
Já proti filmu Vikingové nic nemám také se na něj ráda koukám, což se o některých filmech třeba oskarových nedá říct, neboť se na ně dá tak kouknout jednou a už se k nim v životě nevrátíte. Např. poslední bitva ve Vikingech, kdy je zvuk boje ztlumen, teď využívá spoustu filmařů a možná takových momentů ve filmu je víc;-) A hodnoceni na csfd bych nebrala vážně. Vlastně jako každé hodnocení. Je to na každém, jak mu film sedne a knihu si určitě ráda přečtu.
csfd… uprimne to je banda volu !!!
Vikingové
Tak dávat bratrstvo vlka vedle vikingů (13th warrior) je urážka. Zatímco jedno je hollywoodské béčko tak vikingové je skvělý film na který se dá koukat pořád dokola. Slavná báje o Beowulfovi převyprávěná jak to mohlo být doopravdy plus pojídači mrtvých. Je to jeden z nejvíc nedoceněných filmů.
vikingove
Roman jsem nečetl ale film vikingové s kulichem a banderasem je perfektní, má dobrou výpravu a atmosféru. Hudba je úžasná, stejně tak kostýmy a výkony herců, jejich surovost a st toho st – jako bych se vrátil skutečně časem. A upřímně CSFD ? – to je jen snuska kecu rádoby intelektuálních odborníků které v Živote asi nikdo nebere vážně tak se snaží hrát si na něco víc. Protože podle toho co Pisou je 90 % těchto Sasku zralych jen na filmy pro náročného diváka. Jen okrajově zmíním filmy které se točí pro zábavu obecenstva – avengers, iron man, cpt america, staazci galaxie atd. A pokud u takového filmu zaxne někdo rozebírat hloubku Deje a logiku tak je to totální imbecil, což tam byly téměř vseci. Takže CSFD nebrat vážně 😉