Představte si, že se Německo po roce 1989 nesjednotilo a ve východním Německu stále panuje komunismus. Zajímavá myšlenka, na které založil svůj román Simon Urban, v němž se dívá do socialistického Německa nedávné minulosti. Přesněji jde o několik dní koncem října roku 2011.
Příběh začíná, jak už to tak bývá, vraždou. Jenže tahle vražda je pikantní v tom, že všechno ukazuje na to, že viníkem by měla být státní bezpečnost. To se však nelíbí západním mediím a politikům. Do vyšetřování se tak zapojuje západoněmecký vyšetřovatel. Na výsledku jeho pátrání bude záviset další smlouva o dodávkách zemního plynu pro SRN.
Jako detektivka není román nic světoborného. Děj plyne po vymezených kolejích až do konce. V kombinaci s politickou fikcí je však román velmi atraktivní. Autor totiž vymyslel fungující svět jak po ekonomické, tak po politické stránce. Západní německo závislé na plynovodu, který vede přes východní Německo, je zajímavým námětem k zamyšlení nad tím, co kdyby nikdy nedošlo k událostem po roce 89.
Příběh není dějově příliš dlouhý, sám by vydal na útlou novelu. Čtyři sta stran textu vyplňují myšlenkové pochody hlavního hrdiny, monology nebo pomyslné dialogy s pohřešovaným přítelem. Hlavní postava Martin Wegener je natolik nosná postava, že si vaši pozornost udrží. Každá chvíle s hrdinou uhrančivým způsobem násobí popisy bezútěšného socialistického Německa. A ano, trávíte s ním každou chvíli, pomalu jste s ním i na záchodě. Zvláště chvíle, když jde o sex, jsou pořádně peprné.
Obálka působí dojmem intelektuálního čtiva a odpovídá tak tomu, co je ukryto v knize. Plán N je kniha nesmírně kvalitní, nebude se však líbit každému. Někomu přijde, že se pohybuje příliš na kraji žánru, jiný zas neocení její malou dějovost. Věřím však, že když knize dáte šanci, tak vás dostane.
Ke sjednocení Německa nikdy nedošlo. Otevřená hranice po pádu zdi v roce 1989 byla zase uzavřena a existují dva německé státy. Dějištěm románu je východní Berlín v říjnu roku 2011, hlavní město NDR, politicky šedé, společensky ještě šedivější metropole se zamořeným ovzduším. Stále vládne jedna strana a zemi drží pod krkem s pomocí tajné policie – lehce transformované Státní bezpečnosti. (anotace)
- Plán N
- Autor: Simon Urban
- Překlad: Jana Zoubková
- Série: –
- Formát: hardback
- Počet stran: 432
- Cena: 359 Kč
- Vydal: Odeon, 2012
Jan Michálek (redaktor)
jan.michalek@fantasyplanet.cz
hmm
on asi zádrhel bude v tom, že to není detektivka, tak jako jí není otčina, cumbajšpíl.
detektivka?
>Je to politický thriller,román z alternativní historie nebo detektivka s osobitým policejním vyšetřovatelem?Všechny odpovědi jsou správné.<
Tak je to uvedeno přímo v doslovu.
v doslovech bývá leccos 😉 já se spoléhám na četbu samotného textu a “detektivka s osobitým vyšetřovatelem”, no nevím. ten “osobitý vyšetřovatel” je sice zábavnou sbírkou klišé o drsných detektivech, ale co tím tedy chtěl autor doslovu říct, ťažko povedať 🙂 detektivka je příběh jehož hlavní námět je vyšetřování zločinu, což není případ plánu N, kde zločin jen umožní “osvětlit” zrůdný společenský systém a lidi něm, samotný zločin je “vyřešen” hned v úvodu. já vím, vypadá to víc sexy, když se tvrdí, jak je dílo interpretovatelné mnoha různými způsoby, ale nic se nemá přehánět.
Mě prostě spojení Plán N a detektivka jako nepatřičné rozhodně nepřijde a definice uvedená v doslovu je podle mě trefná.Všechny tyhle žánry jsou v určité míře v knize zastoupeny.Některé knihy je problematické jednoznačně zaškatulkovat.
No jo, byla to kniha tak trochu nad mé možnosti, ale snažil jsem se. Ale je to dobrá kniha na tom se shodnem všici ne?
Knihu můžu rozhodně doporučit, a kdo zažil ten „slavný socialistický experiment“,ten si román rozhodně vychutná.Podobně pojatý Židovský policejní klub se mi ale přece jenom líbil o trochu víc.