Vy všichni, kdo jste se ještě s tvorbou tohoto slavného autora nesetkali, máte skvělou možnost to napravit a to rovnou známými Písečníky…
George Martin u nás prostě “jede” a tak není divu, že nakladatelství Triton využilo popularity, které se Martin těší díky famózní Písni ledu a ohně a i díky jeho nedávnému pobytu v Čechách a vydalo dvě povídkové sbírky, Písečníky a Píseň pro Lyu, ve kterých najdeme i jeho nejslavnější povídky.
Ač sám nemám ke sci-fi příliš vřelý vztah, tato sbírka mne dokázala nadchnout – snad se ani ke sci-fi počítat nedá: sám jsem měl spíše pocit, že čtu fantasy obalenou špetkou toho vesmíru a techniky :-). Snad nejvíce to pocítíte v povídkách Sídlo červa nebo ve slavné Ve znamení kříže a draka, oceněné Hugem. Jeho povídky jsou hodně syrové, bolestné, smutné, i melancholické, zasněné a – jak jinak – hororové. Asi by nemělo smysl psát, o čem která z povídek je, ostatně uvidíte sami a já nechci kazit atmosféru často velmi překvapivých povídek. Všechny jsou psány podobným způsobem, pro Martina typickým a pro čtenáře velmi poutavým. Jediná z řady snad vybočuje Nebešťanka, pro tohoto autora netypickým způsobem vyprávěný příběh prostitutky a podsvětí na jedné zapomenuté planetě…
Žádnou z osmi obsažených povídek nedoporučuji číst, jste-li ve špatném rozpoložení – pan Martin je totiž na pozitivní myšlenky dost skoupý a rozhodně ve Vás nezanechá dojem bezstarostnosti a pohody. Mrazivá atmosféra povídek a popis zoufalého putování zmrzlou pustinou v povídce Krutinky nebo marné snažení hrdiny povídky Kamenné město se Vám dostane pod kůži, zakousne se a nepustí do doby, než povídku dočtete. Asi největším lákadlem sbírky jsou ohromně slavní Písečníci, kteří byli oceněni jak Hugem, tak Nebulou a prý se dočkali i filmového zpracování. Je to povídka, která celou sbírku skvěle uzavírá. Tento populární horor zde vychází v novém překladu, proto stojí za přečtení i tehdy, máte-li přečtené jeho předchozí vydání v češtině (klobouk dolů před Janem Vaňkem, slovo “Písečníci” je snad ještě trefnější než originální “Sandkings”). Výborný dojem z knihy podtrhuje i skvělá redakční práce a poutavá abstraktní obálka od Jana Patrika Krásného.
George Martina mám opravdu rád a tato sbírka mě v tom jen utvrdila. Líbí-li se Vám Martin, neváhejte, Písečníci stojí za to a to nejen jako předkrm před další částí Písně ledu a ohně. A pokud jste se s ním ještě nedejbože nesetkali, představuje tato kniha skvělou možnost, jak Martina poznat a to hned nejlepšími povídkami, které jeho tvorba čítá.
K filmovému zpracování: viděl jsem Písečníky jako dvojdílnou epizodu v Krajních mezích II nebo III. Mírně nadprůměrný televizní zpracování.
Neee, pisecnici byla uvodni epizoda ke krajnim mezim … mozna dokonce pilotni film. Ale jinak, povidkova predloha je … lepsi 🙂
jo je to skutečně tak byl to úvodní 90 min. epizoda k Outer limits I, napsal jsem to bez ověření a špatně.
Snad nejlepší singl-autorová sbírka. Skvá investice.
Otazka
A aka je zbierka Pisen pro Lyu ??? Tiez dobra ci horsia ??
Píseň pro Lyu je dobrá sbírka, nikoliv vynikající, jsou tam i některé hodně průměrné povídky a jedna (NMR) vysloveně špatná.