Pevnost 2/2012

Ani v únoru se náš oblíbený časopis nezastavil v úpravách a vylepšeních. Je tedy čím se kochat – jak na obálce, tak i uvnitř. Čeká nás další drobná přestavba umístění článků i zajímavá témata, stejně jako obměna stálých rubrik. Redakce se zaměřila na staré dobré kusy i novinky, jež by neměly být přehlédnuty.

Pevnost 2/2012

Začneme starými známými. Mezi nimi bezpochyby kraluje nová počítačová hra ze světa Star Wars. Po již dvou úspěšných projektech v sérii The Old Republic přichází díl třetí, neméně zábavný. Grafika se již podle obrázků jeví velmi sympaticky, o akci též nebude nouze. Dočkáme se zajímavé recenze, která nový díl představí jak herním štamgastům, tak úplným nováčkům. Provede nás zevrubně dějem a neopomene ani upozornit na klady a zápory.

Tímto článkem ale Lucasovo dílo v únorovém čísle nekončí. Další dvojstrana je věnována všemu možnému, co k Hvězdným válkám patří. Pokud jste fanoušci série a filmová zpracování vám nestačí, jistě vás potěší toto shrnutí komiksů, knih i seriálů, jež se na původní filmy postupem času nabalily. Je rozhodně z čeho vybírat, zkušený autor článku vám nabídne to nejlepší ze světa rytířů Jedi.

Další klasikou, nyní v novém hávu, je nejznámější detektiv Anglie. Sherlock Holmes opravdu nepřijde zkrátka. Dozvíte se jak o jeho filmovém, tak seriálovém zpracování. První přichází na řadu film Hra stínů, již druhé dílo režiséra Guye Ritchieho o brilantním detektivovi. Jako vždy se dostane na děj a hodnocení filmu, tentokrát je zde ale i srovnání s knižní předlohou a již zmíněným seriálovým zpracováním.

Následuje text věnovaný právě televiznímu Holmesovi. Ten se zdá být původní předloze mnohem bližší – co se týče povahy obou hlavních postav i atmosféry díla. Jeho hlavním vybočením je zasazení děje do současnosti. Ačkoli se to zprvu zdá podivné, seriál i tak výborně klape. Více už v článku, jež střízlivě vyzdvihává kvality seriálu a opět ho srovnává s předchozím zpracováním a původním dílem.

Když klasika, neopomeňme horor. A když horor, tak Stephen King. Text je věnovaný hlavně novým dílům, jež jsou výborným pokračováním autorovy tvorby. Černočerná tma i Deník Ellen Rimbauerové nabízí dva mrazivé příběhy, které by si nikdo, kdo se rád bojí, neměl nechat ujít. V článku se dozvíte více o ději i postavách, redaktor však hodnotí i další knihy krále žánru. I tato Pevnost totiž obsahuje rubriku Top 10, tentokrát věnovanou právě knihám Stephena Kinga. Rozhodování to jistě nebylo jednoduché, každá z knih je výjimečná a stojí za přečtení.

Chcete-li však zabrousit do vod mladších a novějších autorů, a k tomu ještě tuzemských, naskýtá se vám šance podívat se pod pokličku tvorby mladého a nadějného Petra Schinka. Spisovatel stvořil USA minulého století, které jsou plné boje a krutostí. V nich se pohybuje osamělý Charlie Parker. Kdysi měl našlápnutou kariéru programátora, nyní je kriminální živel, po němž jde policie i kdejací jiní zločinci. Představil se nám zatím ve dvou knihách, na něž se zaměří text Jakuba Zahradníka, který nás zajímavým způsobem provede drsným světem bez hrdinů.

Další sága, jež jistě také stojí za povšimnutí, vzdává hold klasické fantasy. Představí se trilogie Dobrodružství Riyria o zlodějské bandě, která se ironií spletitého osudu dostává do intrikujících rukou mocných. Hra, rozehraná v trilogii, se postupně vyvíjí jak v rovině hlavních hrdinů, tak celého světa. V klasicky laděném textu, který tematicky ladí s rubrikou Průvodce fantasy světy, se dozvíte více o ději ságy, autorovi i cílové skupině čtenářů.

Od knih se dostáváme k filmům. Před hledáček Pevnosti se tento měsíc dostal detektivní thriller Muži, kteří nenávidí ženy. Film je vytvořený podle stejnojmenné knihy a přichází rovnou s dvěma zpracováními – americkým a švédským. Článek je zaměřen spíše na americkou verzi, jež na sebe strhává pozornost hlavně Danielem Craigem v hlavní roli. Text nás ale ubezpečí i o jiných kvalitách filmu, zábavně provede dějem a celkově nastíní zvláštní atmosféru tohoto výjimečného díla.

I v povídkové sekci Pevnosti je o co stát. Pokračujeme s příběhem westernového lovce lidí a nechybí ani další zajímavé povídky, tentokrát výhradně českých autorů. Jedna z hájemství historické fantasy, další dvě více či méně sci-fi.

Chřestýš Callahan si ani tentokrát neužije klidné práce. Co začíná jako slibná přestřelka, se po západu slunce mění v nebezpečnou noc duchů. Našemu hrdinovi se do cesty opět připletou civilisté. Nyní jde o badatele, včetně dámy, snažící se zmapovat krásy severoamerické přírody pro „civilizovaný“ lid. Ačkoli mají zbraně, bránit se moc neumí. Callahan slyší dobře na cinkot peněz a nechá se zlákat k dalšímu nebezpečí. I druhé pokračování povídky Juraje Červenáka přináší akční podívanou plnou humoru a rychlých zvratů situace, které vás zaujmou a pobaví.

S historickou fantasy povídkou Syn řeky, prodchnutou pohanskými běsy, přichází Otomar Dvořák. Co se může stát jedné bouřlivé noci, na kraji magického hvozdu, v chatrči chudého rybáře? Nic. A také mnoho, mnoho zlého. Napínavý a teskný příběh nás zavede do ožehavé situace střetu dvou náboženství, jež stálo svět tolik bolesti a síly. Nejen té, co je vidět na první pohled, ale i té skryté a anonymní.

Dlak Edity Dufkové se zprvu zdá jako konspirační vládní podívaná, brzy se ale vyjeví jako ironický pohled na zoufalou situaci. Mladý novinář Erik je místo svého bratra-dvojčete zatčen a odvezen do podivného tábora mimo civilizaci. Brzy zjistí, že nejde o trestance, ale lidi nakažené dlačím virem. Mění se v první zvíře, jež je po nákaze pokousalo. Po vtipném představení s jedním kosatkodlakem si Erik uvědomí závažnost situace. Jeho lehce bláznivý bratr byl před několika dny kousnut tygrem… Zábavná a nápaditá povídka pobaví a potěší svým nadhledem a humorem.

I poslední krátké dílko Nová éra od Jana Kotouče pobaví. Spíše však ironií lidského chování. Zubožená Země, kterou lidstvo vysálo do poslední kapky, je navštívena mírumilovnými a lidem inteligenčně nadřazenými mimozemšťany, kteří nabízí pomoc. Dokáže ji lidstvo v podobě malé vesničky a jejího šéfa přijmout? Nebo opět zničí to, co je mu nabídnuto? Právě v této odpovědi se skrývá ironie celé povídky.

Jako každý pravidelný čtenář Pevnosti si všímám drobných i větších viditelných změn. Jsou tu však patrné i hlubší, na první pohled nepříliš výrazné novinky. Redakce si, zdá se, vzala k srdci lkaní fanoušků populárních, ale z hlediska kvantity menšinových žánrů. Začala například přidávat články o hororu, kterých se někteří čtenáři dožadovali. Stejně tak ještě více vybrousila jednotlivá čísla, přesněji sladěním tématu Průvodce fantastikou alespoň s jedním článkem. Zdá se tedy, že vývoj k lepšímu neustává, stejně jako snaha o co nejširší cílovou skupinu. Únorová Pevnost tak nadchne jak hráče a klasické fantasty, tak i filmové závisláky a milovníky hororu.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Přečtěte si i recenze na starší čísla Pevnosti.

Četli jste tuto Pevnost? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Rýpnutí
    Autorka recenze asi plně nepochopila co to Paulus na té SW dvojstránce stvořil (trošku mám z toho i pocit, jak kdyby ji pořádně nečetla). Není to seznam toho “se na původní filmy postupem času nabalilo”, ale shrnutí co se má teprve nabalit letos. Takže i ” to nejlepší ze světa rytířů Jedi.” je poněkud scestné 🙂 Konec rýpnutí 😀

Zveřejnit odpověď