Redakce tedy opět namíchala různorodý a zajímavý koktejl, který má ale poněkud nevyrovnanou kvalitu. Jedničku si rozhodně zaslouží Neffovské téma, v němž Boris Hokr v dvoustránkovém článku čtivě celý cyklus představil a pokusil se také o sestavení vnitřní chronologie. Ideální výchozí bod pro nováčky na měsíčním habitatu Arkádie, ale i hodnotné shrnutí pro ty, co sérii dobře znají, ale mají v ní tak trochu hokej. Pozornost čtenářů si ale zaslouží především rozsáhlý rozhovor s autorem, který se zdaleka netýká jen Lunárního cyklu. Hokr na povídání s Ondřejem Neffem dostal šest stran, takže řeč přijde kromě jeho tvorby i na komiks, internet či třeba Agenta JFK. A to, co se na stránky tištěné Pevnosti nevešlo, byste měli v dohledné době nalézt na stránkách Pevnosti virtuální.
Fanoušky literární fantastiky jistě potěší i prostor věnovaný knize Jana Poláčka Spěšný vlak Ch.24.12. Dílo určené spíše pro náročné čtenáře v rubrice Unikátní projekty recenzuje Jiří Popiolek, v černobílé části naleznete krátký rozhovor s autorem, a především si zde můžete přečíst i povídku Cesta hrdiny, z níž román vychází a která poprvé vyšla v antologii Imperium Bohemorum.
S hlavním tématem říjnové Pevnosti, které sestává ze dvou článků a jednoho doplňkového textu, který zde vychází v rámci pravidelné rubriky, je to složitější. S potěšením si v něm počtou ti, co se už ve světě Magic: The Gathering alespoň trošku orientují, pro ostatní půjde jen o zručně napsané, ale nepříliš zajímavé články. Jenže – je téma určené pro úplné nováčky? Těm, co Pevnost čtou pravidelněji, texty o Magicu nevynechávají a přemýšlejí o tom, stát se hráčem, jistě přijdou informace o základním setu pro rok 2011 a přehled turnajů vhod. A příjemný je i kvíz, jehož otázky se netýkají jen Magicu a v němž můžete vyhrát i spoustu jiných herních cen.
Lehce netradičně pojal článek o literární sérii pro děti a mládež Kroniky Světakraje Martin Fajkus. O tom, jaký je cyklus, se toho moc nedozvíte, zato se podrobně seznámíte s hrdiny a příběhem, což také není na škodu. Alespoň zjistíte, jestli vás zápletka má čím oslovit.
Povídková rubrika je tentokrát velmi různorodá. Kromě alternativní historie v Cestě hrdiny nám Pevnost nabízí povídku Eugie Fosterové Hříšník, pekař, vypravěč, kněz; rudá, černá, džentlmen, běs. Autorka nám v ní představuje svět, v němž lidé ztratili vlastní identitu a pomocí masek se každý den stylizují do jiné role. Příběh v letošním roce získal cenu Nebula a byl nominován i na cenu Hugo. Svým působivým a znepokojivým námětem osloví především přemýšlivější čtenáře.
Ti druzí ať raději nalistují Pevnost Jiřího Pavlovského, další gratulaci k letošnímu stému číslu. A tentokrát značně svéráznou, ostatně kdo zná autorovu tvorbu, nebude překvapen. Ocitáme se v budoucnosti, v níž vydávání časopisů už dávno neznamená to, co dnes. Pavlovský nám svým typickým stylem ukazuje, jak bude vypadat svět, v němž snaha o co největší rovnoprávnost všech členů společnosti přesáhne kritickou mez. Jde o satirickou hříčku, která vyvolá na tvářích čtenářů hořký úsměv.
Z dalších článků stojí za pozornost text Daniela Storcha o seriálu Stav beztíže, další díl Mýtů a legend Petra Janečka, který se tentokrát zaměřil na duchy, a magická rubrika Petry Neomillnerové, která se zabývá andělskou magií.
Říjnové číslo Pevnosti se tedy opět vydařilo, a tak největším vroubkem redakce, či spíš pořádným vrubem, stále zůstávají internetové stránky, jejichž návštěvníci zatím marně čekají na nezbytné úpravy, které z webu udělají opravdové útočiště pro milovníky fantasy, sci-fi a hororu…
Knižní recenze:
Jan Poláček: Spěšný vlak Ch.24.12 (90%; Unikátní projekty) – Jiří Popiolek
Michael Moorcock: Kníže mečů, Královna mečů, Král mečů (70%) – Boris Hokr
Clive Cussler, Grant Blackwood: Spartský poklad (50%) – Jakub Zahradník
T. J. MacGregorová: Vražedný čas (50%) – Leoš Kyša
Stephenie Meyerová: Krátký druhý život Bree Tannerové (40%) Jana Kunová
Christopher Paolini: Eragon – Průvodce po Alagaësii (50%) – Petra Neomillnerová
David Mitchelll: sencislo9 (90%) – Jakub Guman
Robert Fabian: Mariňáci (70%) – Martin Fajkus
G. Rosiński, Jean Van Hamme: Thorgal 15 – Vládce hor (70%) – Jakub Zahradník
Michaela Burdová: Křišťály moci 1 – Zrada Temného elfa (40%) – Petr Holan
Petra Neomillnerová: Smrt u archanděla (60%) – Filip Pivoňka
Greg Bear: Star Wars – Bludná planeta (60%) – Otomar Dvořák
John Scalzi: Válka starého muže (70%) – Jiří Popiolek
Richard Adams: Daleká cesta za domovem (90%) – Marta Běhounková
Gabriela Chrastilová: Smrtí život začíná (60%) – Martin Fajkus
Vlado Ríša: Agent JFK 24 – Válka pašeráků (50%) – Jakub Zahradník
Pavla Lžičařová (šéfredaktor)
pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz
Borisův rozhovor s Neffem považuji za jeden z nejlepších, jaký jsem kdy četl. Zkrátka setkali se dva lidi, jenž první znich se umí ptát a druhý z nich umí odpovídat.
A Pavlovský opět nezklamal.