Na podzim se na trhu objevil další sborník, editovaný Scarlett Rauschgoldovou a aninou Veselou. „Pěna dějin, aneb příběhy, které se nestaly(?)“ jsou sbírkou povídek různých (povětšinou začínajících) tuzemských autorů, které se slušně umístily v nejrůznějších soutěžích, případně se mihly v časopisech či na netu.
Jak už název napovídá, jde o časovky, nebo příběhy z paralelních dějin. Obálka Karla Zemana v lehce naivním stylu (dominuje jí Švejk s pazerfaustem) navozuje spíše dojem zběsilé military sci-fi, ale ve skutečnosti zde najdeme všehochuť od hororu po politfiction, samozřejmě včetně „military“ akčního čtiva. Jednotlivé povídky jsou doplněny ilustracemi od autora obálky, které jsou celkem pohledné a „k věci“ – jeví se mi mnohem lepší, než obálka.
Co čtenáře zaujme na první pohled, je již tradičně vysoce kvalitní předmluva z pera Ondreje Herce. Jde o nadčasovou teoretickou stať na téma „časovky“ a z mého hlediska jde o po všech stránkách nejhodnotnější text celé knihy. Tím netvrdím, že povídky jednotlivých autorů, tvořící obsah sborníku, jsou špatné (vždyť jde často o práce, které se dobře umístily v různých soutěžích), ale rozdíl „váhových kategorií“ je v tomto případě propastný.
Podívejme se ale, co nám tento sborník nabízí „ke čtení“.
Pekelná píseň – Jakub Mařík
Solidní dobrodružná povídka, která nám napovídá, jak to asi bylo s panem Stokerem a jeho Draculou. Má nápad, akci, náležitý spád a řadí se tak k nadprůměru mezi akčními příběhy této sbírky.
Můj dům (My Doom) – Jaroslav Houdek
Variace, mísící Bradburyho technologické vize, steampunk a klasický horor. Slušně podaná psychologie a kvalitně propracovaný text poněkud znehodnocuje dosti tuctový závěr.
Mys zmaru – Hanina Veselá
Horor téměř klasického střihu. Ztracená varta na skále uprostřed oceánu a strašlivé tajemství. Přes zjevně klišovité atributy velice solidní příběh, byť skončí podle zcela jiných tradic, než by u takového příběhu připadaly v úvahu.
Náhrdelník – Scarlett Rauschgoldová
Svižná, kvalitně vypointovaná časovka, zasazená do Francie. Povídka nejvíce vypovídá kontextem a tím se řadí mezi to nejlepší, co sborník obsahuje.
Poslední svítání – Jan Flašar
Apokalyptický válečný příběh, který by mohl být skutečností. Působivé, byť poněkud omšelé téma vynálezce a použití nové zbraně je zde na místní poměry velmi dobře zpracováno.
Setkání u Verdunu – Julie Nováková
Opět klasické téma – setkání proti proudu času. Solidní zpracování, celkem kvalitně podaný příběh i postavy, nad ostatní příběhy ale nijak nevyčnívá.
Dítě v hoře – Jakub Mařík
Akční story o zkáze velmi speciální nacistické tajné zbraně. Děj se rychle posouvá kupředu podle klasického schématu, nejcennější devizou příběhu je ale princip tajné zbraně.
Ostoraker – Jiří Sedláček
Prolínání různých realit a světů může mít netušené průvodní jevy a ještě zajímavější důsledky. Klasický příběh a, bohužel, až příliš předvídatelná pointa…
Alternativa – Martina Šrámková
Opět klasické téma – uprchlíci časem. Tentokrát ale poněkud méně tradičně a s nezvyklým rozuzlením. Nebo námětem na pokračování?
Vojáci času – Martin Koutný
Čas se zbláznil a velmi různorodé tlupy hrdlořezů se objevují, drancují a mizí v nečekaných okamžicích a prostorech. Část příběhu jedné takové tlupy máme před sebou. Výborný nápad, slušné podání a řada témat k zamyšlení řadí tuto povídku nad rámec běžných akčáren.
Supernova – Vladimír Němec
Klasický konec lidstva v poněkud nezvyklé podobě a s dosti děsivou pointou, jejíž pravzor možná pochází z Červeného trpaslíka. Kvalitně napsaný příběh, který by mohl být řazen spíše do oboru prognostiky….
Vlastenci, kteří nezapadnou – Petra Štarková
Burleska, předkládající čtenáři mládí klasiků české literatury velmi neotřelou formou, hraničící s černým humorem. Zajímavý nápad, ale jen průměrné provedení.
Černé předpovědi – Hanina Veselá
Krátký klasický horor na téma věšteckých snů…..
Hvězda – Jan Kovanic
Tuctový motiv „ozvěny“, profesionálně a zároveň velmi netradičně zpracovaný. Svého druhu jeden z vrcholů sbírky.
Kdyby… – Pavel Červenka
Paralelní vývoj, aneb příběh z „jiného“ mocnářství. Autor velice zajímavým způsobem nastiňuje jinou variantu evropského vývoje, v tomto případě poněkud nezvyklou formou – záznamem diskuse na (paralelní) akademické půdě.
Pavilón šelem – Scarlett Rauschgoldová
Další profesionálně podané paralelní dějiny střední Evropy, aneb nové osudy jedné z klíčových postav historie. Byla by opravdu změna historie tak snadná? Zajímavý nápad, ale úprava historické reality by asi nebyla tak jednoduchá.
Házet mincí – Martin Heisler
Opravdu je tak snadné manipulovat řetězcem příčin a následků? Hrdina se probouzí jako někdo jiný, ale na rozdíl od okolí si pamatuje původní včerejšek… Zajímavý příběh, nepříliš překvapivá pointa, kvalitní zpracování.
Velká budoucnost – Martin Štefko
Pozadí světových událostí trošku jinak, aneb kdo skutečně vládne Rusku? Nepříliš běžný námět, nevýrazné zpracování a v polovině příběhu jasná pointa řadí tuto povídku spíše na spodní konec žebříčku.
Srpnový čas – Jan Kovanic
Trauma 21. srpna 1968, autorův autentický zážitek s ruskými tanky na libereckém náměstí a stroj času…. Opět relativně kvalitní a profesionálně napsaný příběh, bohužel s u časovek dosti běžnou pointou.
Elixír mládí – Scarlett Rauschgoldová
Základem tohoto příběhu je starý vtip z časů, kdy Slováci okupovali Protektorát. Ač bývá pravidlem, že rozepsaný vtip ztrácí na vtipnosti, zde se autorce podařil pravý opak a ze starého fórku vytvořila špičkový příběh, jehož pointu předčasně odhalí jen pamětníci, znalí výše zmíněného vtipu.
Revoluční kapitál – Jakub Mařík
Drsný a velmi dobrý akční příběh o snaze získat budoucí (nejen) politický kapitál v minulosti. Mezi akčními časovkami stojí tato povídka na špici.
Slunci vstříc – Ivan Mls
Obezita, globální oteplování a zisky ČEZu. Jak to jde dohromady? To zjistíte v této vydařené humoristické povídce z nedaleké budoucnosti, mistrně parodující dnešní poměry, reklamní kampaně a někdejší sociální satiru, maskovanou za sci-fi.
Konečně jsou tady – Pavel Červenka
Celkem laskavý žertík o setkání s mimozemskou civilizací, co už tady kdysi byla, směřovaný na adresu náboženských, mutikulti a jiných podobných fanatiků. Námět je sice vousatý, ale zpracování mu dává potřebný švih a sílu.
Závěr knihy tvoří dnes již obligátní medailónky autorů.
Jak je zmíněno výše, jde většinou o povídky, které zabodovaly v nejrůznějších soutěžích. Přesto je v řadě případů znát, že nešlo o místa „na bedně“, ale těsně pod ní.
Obecně považuji za nejlepší produkci Scarlett Rauschgoldové a Jana Kovanice, co se týká hororů, vede Hanina Veselá. V pomyslné sekci humoru je na špici mírně poťouchlá satira Ivana Mlse, v akční a military story vyčnívá jako celek produkce Jakuba Maříka, byť každý jeho kus má kvality soustředěny někde jinde. Ostatní povídky nejsou sice špatné, ale většinou jim něco chybí. Velmi často je chybějícím prvkem překvapivá pointa, někde pokulhává zpracování jinak dobrého nápadu, jindy je kvalitně, leč nikoliv nadprůměrně zpracováno tuctové téma a některé příběhy prostě otrlého čtenáře nezaujmou. Přesto všechno je sborník přínosem – jeho prostřednictvím se ke čtenáři dostávají noví autoři a díla, která by jinak či jinde neměla šanci na zveřejnění tiskem.
“Přesto všechno je sborník přínosem – jeho prostřednictvím se ke čtenáři dostávají noví autoři a díla, která by jinak či jinde neměla šanci na zveřejnění tiskem.”mám vážné obavy, že jediný přínos tohoto sborníku je info pro editory domácí SF tvorby… docela dobře mapuje neschůdný terén 🙂
V každém případě je to poctivá a velice pěkná recenze, jakých nebývá nadbytek 🙂