Probléme, tvoje druhé jméno je žena! Vydavatelství Návrat předkládá další, už šestý díl Jordanova mohutného až megalomansky pojatého cyklu Kolo času. Tentokráte je to první kniha šestého dílu pod názvem Pán chaosu.
Český čtenář, na rozdíl od toho amerického, tak získává do knihovničky třináctou knihu.
Rand al´Thor se pokouší sjednotit co nejvíce sil země, protože ví, že hodina, kdy se Temný dostane na svobodu, se přiblížila. Zámky jeho vězení se totiž lámou jeden za druhým. Navíc s každým dalším otevřeným zámkem má Temný větší možnost ovlivňovat svět. Jeho zásluhou se rapidně oteplilo a hrozí zničení úrody suchem.
Ovšem na druhou stranu Zaprodanců ubývá, zejména zásluhou Randa. Ten se snaží vládnout v Andoru, odkud vyhnal Zaprodance skrývajícího se pod jménem urozený pan Gaebril (Sammael). S Matem pro Sammaela připravuje velké překvapení.
Zatím Nyneiva s Elain a Birgitte zůstávají v Salidaru. Ovšem i tady situace houstne. Aes Sedai jsou rozděleny a Elaida se snaží vzbouřence navrátit zpět pod svou pravomoc. Nyneiva ani Elain v Salidaru rozhodně nemají na růžích ustláno.
Z Perrina se pod vedením jeho ženy Faile stává pomalu urozený pán Perrin, který vládne v Dvouříčí. Přesto cítí, jak ho Rand volá k sobě.
Jordanův cyklus je stále košatější. Nové a nové postavy se objevují na scéně s každým posunutím děje dopředu. A většina z nich je jako vystřižená ze života. Kradou, podvádějí a intrikují proti sobě. Touha po moci je hybnou silou. Proto se mnozí připojují k Randovi – Draku Znovuzrozenému stejně tak, jako k jeho protivníkům. Vznikají nové situace a zápletky, v nichž k nejzajímavějším patří boj o moc po rozdělení Bílé věže mezi Elaidou a jejími protivnicemi. Oběma skupinám jde samozřejmě o ovládnutí Randa. V intrikánství a politikaření by určitě mohli dávat lekce velitelé dětí Světla – bělokabátníci. I když přes všechnu svoji podezřívavost a ochotu uvěřit čemukoli zlému, odmítají věřit skutečné pravdě. Podrobněji se autor zaměřuje na osudy královny Morgasy – právě v souvislosti s bělokabátníky. Stejně tak se po kouscích odkrývají zajímavé útržky informací o jednotlivých Zaprodancích.
Přesto mnohé věci zůstávají stále neměnné. Je to zejména skupina hlavních hrdinů. Nyneiva je stále stejně prudká, kousavá a často zuřivá, Elain stále miluje Randa, stejně jako Min, Mat nechce mít nic s jedinou silou a naopak mnohé s děvčaty (ani jedno z toho se mu nedaří). Ovšem největší kus cesty ušel Rand al´Thor. Už není tím prosťáčkem z vesnice, stává se vládcem, stejně jako intrikánem. Pokouší se ovládnout Jedinou sílu, a přitom natropit co nejméně škody. Už ví, že proto, aby národy spojil proti Temnému, musí užít i sílu a že přitom poteče krev i nevinných. Přesto se s tím zdaleka nesmířil a snaží se aspoň částečně škody napravovat. To Perrin se mění o mnoho méně. (Dalo by se spíše říci, že ho mění jeho žena!)
Autor čtenáře mlsá odpověďmi na některé otázky, přitom pokaždé se za zodpovězenou vynoří další nová. Tím ho udržuje v napětí. Co se stalo s Lanem? Je Moirain doopravdy mrtvá? A co Lanfear? Co se děje s Egwain? A každá z těchto otázek nutí čekat na další knihu a pak si jí koupit! Už aby tu byla!
Abych navnadil – v Pánu chaosu č. 1 se skrývá překvapení, jaké by čtenář podle předchozího děje fakt neočekával. Týká se Randa a Aes Sedai. Ale víc ze mě už nedostanete ani pomocí Jediné síly! Přečtěte si…
Úprava a překlad textu je stabilně velice dobrý, ostatně Dana Krejčová je známa jako velice dobrá překladatelka z Gemmellových knih. Chyb je v textu pomálu. Jen na zadní straně obálky v takovém shrnutí celé knihy je místo Aes Sedai Ales Sedai. Mimochodem bílé písmo vystupující z barevné ilustrace je dost špatně čitelné.
Obálka D. K. Sweeta je podle mého mínění jedna z nejlepších, jaké zatím na Kolo času vytvořil, i když já bych si představoval spíše něco v ponuřejším duchu.
Podle mých informací bude Pán chaosu zřejmě asi ve třech dílech, jak už u Návratu bývá zvykem. Bohužel cena se zase zvedla o deset korun – takže cena celého Pána chaosu se vyšplhá dost přes 600 Kč, což je opravdu hodně, takže asi odpadnou další kupující tohoto megacyklu. Jsem zvědavý, zdali se panu Suchánkovi podaří splnit slib a vydá v tomto roce kompletní dvě knihy cyklu.
Super!
Wow,drzi skvelou kvaluitu vsech Jordanovych knih…uz at je tu dalsiiiiiiii………
Pan Chaosu 1
Jsem vasnivy fanda Kola casu, takze si nedovoluju napsat na neco z cyklu objektivni recenzi. Navic tu od M. Fajkuse povazuju za skvelou. Neda mi jen, abych hnidopissky nepoznamenal, ze pod jmenem Gaebril v Andoru pusobil (a diky Svetlu, ze to skoncilo) Rahvin. Sammael se podle vseho nachazi v Illianu pod jmenem Brend. Nemyslim, ze by to bylo tak dulezite, ale postav je mnoho a pokud v nich nekdo zacina mit Chaos, mohl by se mu jeste prohloubit.
Jen tak dak:-))
Sakra, kdyby to jenom mohlo vychazet castejc.
Obálka 7. dielu je dost temná. Aj obsah The crown of swords sa mi zdal tmnejší ako predhádzajúce diely. The prophecies of the Dragon: Master of the lightings, rider on the storm, wearer of a crown of swords, spinner-out of fate.Who thinks he turns the wheel of time, may learn the truth too late.
Je to skvělé. Škoda že se mi to nedaří číst postupně, pak je v tom trochu Chaos 🙂
Škoda, že se vydavatel rozhodl vydávat od čvrté knihy Kolo Času po třech dílech. Ty dva ještě člověk vzhledem k jejich podobě pochopil, ale tři je opravdu moc, zvlášť když vychází tak jak vychází. Nejlepší je koupit postupneě všechny tři díly jedné knihy a ty pak přečíst. Sága je to opravdu dobrá. Výhodou dlouhých ság je, že pokud vám sednou, pak se nemusíte s každou novou knihou pasovat do nových světů a zvykat si na nové hrdiny a kvalitu máte zaručenou. Nezbívá vám nic jiného než číst a číst…
Právě jsem se dočetla, že vloni (v r. 2000)
vydal Návrat i 7 díl Koruna mečů. Je to napsaný v Legendách (editor Silverberg). Jen nevim, jestli se tomu dá věřit, protože tam tvrdí, že všechny díly mají jen dva svazky. Možná je to chyba překladatele. Jmenuje se Tschorn a překládá třeba Siuan Sanchová! Hrůza ne?
Coze to vyslo? Kdy ze to vyslo? Ale nerikejte. Melo vyjit, ale nevyslo, co? A Siuan Sanchova opravdu zni neskutecne. Nejhorsi je, kdyz kazdy dil preklada nekdo jiny a pak se clovek dozvida neuveritelne veci. Zvlaste, kdyz prekladatel experimentuje. Jeste, ze treba netusi, ze sedai znamena japonsky shromazdeni. Coz Jordan nepochybne vi. Co znamena Aes se mi jeste nepodarilo zjistit. A ma tam vice takovych speku, na ktere si clovek musi prijit sam, stejne jako v Pratchetovi, kde mu to ovsem ulehcuje prave sqely prekladatel. Uz mlcim a nebudu prozrazovat, byla bych opet karana.
Opravdu to vyslo nebo je to kachna?
Ne neni to kachna. Já to objevila čistě náhodou. Je to o tom jak se seznámí Siuan a Moirain s Al´Lanem. Docela zajímavý.
No čo už 🙂
A predstavte si, že by vydavateľstvo Návrať skrachovalo ! Kto by vydával Jordana ?
Je to úžásný príbeh
No čo už 🙂
A predstavte si, že by vydavateľstvo Návrať skrachovalo ! Kto by vydával Jordana ?
Je to úžásný príbeh