Otčina – Robert Harris

Berlín, rok 1964. Blíží se Führertag, metropole velkoněmecké říše se připravuje na nápor turistů, dokonce se očekává návštěva amerického prezidenta, Adolf Hitler se těší výbornému zdraví a na břehu Havelského jezera se vyplavilo tělo utopence.

Otčina

Vyšetřování padne na SS Sturmbannführera Xaviera Marche, rozvedeného čtyřicátníka, jehož žena dala přednost spolehlivějšímu muži a jeho syn pečovatelské náruči Hitlerjugend. A jelikož je March velmi pečlivý vyšetřovatel, pustí se po zjištění totožnosti oběti do vyšetřování s doslova buldočí zarputilostí, což se brzy znelíbí výše postaveným osobám, především gestapu a osobám za ním stojícím. Navíc mají Marche v merku i kvůli jeho velmi vlažnému přístupu k říšským povinnostem. Prvotní stopy se rozpadají, občas se zabloudí do slepé uličky, ale skládačka, která se před Marchem a později i jeho parťačkou, americkou novinářkou, kousek po kousku odkrývá, je děsivá a může vychýlit běh dějin do netušených kolejí.

Harris postupuje co se týče stavby příběhu zcela jednoduše – osamělý detektiv, tísněn časem, hledá důkazy, aby se občas doslova o vteřinu protáhl před pronásledovateli a poskytl informace straně B, která chce mermomocí stranu A zničit. Potud by Otčina nebyla ničím jiným než standardní detektivkou. Jenže Harris je historik a své znalosti a přístupy k pramenům zde využívá s úžasnou a fascinující grácií. Berlín Třetí říše šedesátých let je uvěřitelný, ať už se bavíme o nabubřelé monumentálnosti Speerových staveb či šedých životech občánků Vaterlandu, kteří se zoufale schovávají pod křídla různých organizací a poslouchají nařízení a příkazy, aby nedejbože nevyčuhovali z davu a jejich laskavý soused je nenapráskal gestapu nebo nešli bojovat na Východ. Kontrastem proti tomu je rostoucí disent na univerzitách, kde mladí Němci poslouchají Beatles a kupují si džíny, opovrhují celým Deutschland über alles a bouří se proti starším. Připočítejme si k tomu občasné teroristické útoky zoufalých zbytků povstaleckých sil v protektorátních zemích, protože, co naplat, v Harrisově alternativě Třetí říše sežrala Eurasii od Doveru po Sibiř, kde se bojuje s komunisty, hojně dotovanými americkou vládou. Nacistické pohlaváry si Harris také nevycucal z prstu, jen je nechal žít déle, než dopustily naše dějiny, a nechal je napáchat ještě víc svinstva, i když povětšinou v úřadech, které se honosí úlovými kanceláři a temnými katakombami, kde mizeli jak lidé, tak nevhodné dokumenty. Americkým prezidentem je Joseph Kennedy, královna stejně jako Churchill emigrovali do Kanady a studená válka se nevede mezi Amerikou a SSSR, ale Amerikou a Třetí říší. Harris ale není tak naivní, aby se netrefoval, co se týče krve na rukou, jak do Američanů, tak do Sovětů, v jeho světě neexistuje žádný vykupitelský národ spravedlnosti, jen Marchova honba za pravdou. A právě při pročítání nalezených důkazů pro odkrytí největšího tajemství alternativní Třetí říše Harris používá úryvky skutečných dokumentů, přičemž jejich suchá, administrativní řeč je stejně děsivá jako vizuální představy. Sám March nijak triumfálně neskončí, pouze se dobere pravdy, kterou už na světlo budou muset vytáhnout jiní. Ale jak víme z běhu dějin, někdy právě toto stačí až dost.

Otčina u nás vychází znovu po devíti letech a díky vydavatelství Kniha Zlín se jí dostalo zasloužené péče. Formát knihy je rozměrově velmi příjemný, překlad Pavla Bakiče kvalitní a červená obálka s patkou a knírkem je příjemně minimalistická. Snad se tedy díky novému vydání podaří najít nové čtenáře, která objeví kvality jednoho z nejlepších románů s motivem alternativní historie, přečtou si jej a nezapomenou.

Berlín na jaře 1964. Xavier March je detektiv, jakých už jsme poznali desítky, jeden z těch, kteří to přehánějí s pitím i s prací, kteří špatně spí a po rozvodu žijí už léta sami a kteří s cigaretou v koutku úst cedí kousavé průpovídky. Jeden podstatný rozdíl by tu ale byl: March se pyšní titulem Sturmbannführera SS, nacistické Německo ovládá celou Evropu a tajemství, kterému je vyšetřovatel na stopě, by mohlo ošklivě zkalit oslavu Vůdcových pětasedmdesátin. Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. (anotace)

  • Otčina
  • Autor: Robert Harris
  • Překlad: Pavel Bakič
  • Série: –
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 402
  • Cena: 389 Kč
  • Vydala: Kniha Zlín

Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Otčinu si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. Moc hezká knížka, kdo má jen trochu zájem o moderní dějiny, určitě doporučuju. A zfilmovaná verze s pražskými exteriéry taky není k zahození.

  2. Jo, vzpomínám si jak jsem se v Praze k natáčení připletl. Ono vidět na baráku Smíchovského nádraží vlajky s hakenkrajcem, vejtřasku v německé kamo z WW2, budovu Parlamentu coby velitelství SS a německy psané bilboardy na Strakonické byl důvod k zamyšlení 🙂 Pak mi docvaklo, že se asi něco natáčí 🙂 A film vůbec není špatný. Blíže zde:
    http://www.csfd.cz/film/13177-otcina/

  3. Píše se to Sturmbannführer
    ne “Stumbanführer”.

  4. Jo vypadá to zajímavě asi se na to podívám.Má propracované i to pozadí? Spíš než detektivka by mě zajímal konstrukt života těch šedých lidiček.

Zveřejnit odpověď