Tajné společenství. Sebevražda. Krvavá oběť prastarému božstvu. A k tomu všemu scenérie anglického venkova, sychravé počasí, a hlavně tajemství Stonehenge. Je zřejmé, že nepůjde o žádnou pohádku na dobrou noc.
Odkaz Stonehenge je totiž thriller s mysteriózními prvky plný symbolů a kódů. Vše se v této knize točí, jak už sám název napovídá, okolo záhadné kamenné stavby Stonehenge. Těžko si lze představit lepší prostředí pro podobnou literární tvorbu. Autor totiž velice dobře využívá mysteriózní aury samotného Stonehenge, které je dodnes velikou záhadou a jeho historie není stále zcela jasná. Samozřejmě na toto atmosférické jádro nabaluje spoustu dalších omáčky, která dělá thriller thrillerem.
Hlavní úlohu má v příběhu tajné společenství věřící v prastaré božstvo, jehož hlavním úkolem je střežit Stonehenge. Nikdo z okolí nemá ani ponětí o existenci takového společenství, natož o prostorech nacházejících se pod slavnou stavbou, již denně navštíví tolik turistů. O to větší je překvapení, když se v do té doby klidném okolí začnou dít ošklivé věci. Nejdříve sebevražda uznávaného archeologa profesora Nathaniela Chase. Poté pohřešování několika osob a nakonec únos dcery vysoce postaveného amerického občana. Do celého pátrání se vloží místní policie v čele s policistkou Megan Bakerovou, ale také syn zemřelého profesora archeologie Gideon Chase, který postupně zjišťuje, že smrt jeho otce nejspíše nebyla náhoda.
Veškerá fakta se odkrývají pěkně pomalu, jak už to bývá u mysteriózně laděných děl zvykem. To navozuje celkem solidní atmosféru, kterou upevňuje detektivní část knihy a pátrání Megan Bakerové a Gideona Chase po příčině odehrávajících se událostí. Brzy je jasné, že do celé věci je zapletených více lidí, než by se na první pohled zdálo, a že není možné věřit téměř nikomu.
Příběh je vystavěn velice dobře, a i když se vše rozjíždí trochu pomalu, čtenář se při rozplétání mnoha otázek nenudí. Přibližně do své poloviny by si kniha zasloužila přízvisko mysteriózní, zatímco v druhé polovině jde už spíše o čistokrevný thriller. O to více čtení ke konci odsýpá. Rozuzlení možná ne každého zcela uspokojí, protože některé otázky zůstávají nedořešeny, avšak více bych nerad vyzrazoval.
Je znát, že autor, Sam Christer (což je mimochodem pseudonym, za kterým se skrývá Brit Michael Morley), je původním zaměstnáním televizní reportér, producent a režisér. V některých pasážích knihy si totiž možná budete připadat trochu jako ve filmu. Možná je to dáno výstavbou některých scén či skladbou děje, ale asi největší vliv na tento dojem má vyprávění v přítomném čase.
Zajímavostí je, že první kniha (thriller Spider o sériovém vrahovi) vyšla Christerovi teprve v roce 2008, zatímco Odkaz Stonehenge byl do této doby přeložen do třiceti pěti jazyků. Slušný pokrok. Nejsem si jistý, že kvalita vždy odpovídá počtu jazyků, do nichž je kniha přeložena, každopádně tento thriller za přečtení stojí. A k dobru autora je třeba přičíst, že si pouze nevymýšlí, ale občas také používá fakta, takže se můžete dozvědět i pár zajímavostí z historie Stonehenge.
- Odkaz Stonegence
- Autor: Sam Christer
- Překlad: Lenka Faltejsková
- Série: –
- Forma: hardback
- Počet stran: 368
- Cena: 279 Kč
- Vydal: Knižní klub, 2012
Adam Seicherstein (redaktor)
adam.seicherstein@fantasyplanet.cz