První kniha “Neznámý Asimov” není nic jiného než sbírka prvních povídek slavného sci-fi spisovatele Isaaca Asimova. Povídky sice nedisponují kvalitou jeho pozdějších prací (Nadace; Já, robot…), přesto se jedná o knihu, která jistě zaujme nejen fanoušky tohoto spisovatele.
Kosmická loď letí vstříc neznámé hrozbě na Kallisto, která již zahubila posádky sedmi lodí, a na palubě má černého pasažéra – malého kluka. Poštovní společnost chce vyzkoušet nové světelné štíty, aby jejich lodě mohly letět po drahách velmi blízkých Slunci, a k tomuto účelu si vybere dva své nejlepší lidi. Vědec vyvine nový kov – amonium, který má tak dokonalé vzhledové vlastnosti, že by mohl nahradit zlato. John Harman sestrojí první kosmickou loď, jenže na Zemi je považován za kacíře a ďáblova zplozence.
To jsou zápletky prvních několika povídek, jež se naházejí v této nové – aspoň v Čechách – sbírce. Je to sbírka Asimovových raných povídek, těch, které vycházely na konci třicátých a na počátku čtyřicátých let v amerických SF magazínech. Povídky jsou většinou jednoduché a ukazují, že Asimov nebyl hned od začátku tím špičkovým autorem, který později napsal Nadaci a postuloval tři zákony robotiky. Je vidět, že zpočátku se spíš hledal. Povídky jsou také tématicky i stylově odlišné. Už ze začátku se ovšem Asimov snažil postihnout problémy, které nás, lidstvo, odnepaměti tíží – válka (Příliš strašlivá zbraň, než aby ji bylo možné použít; Historie), xenofobie (Míšenci; Míšenci na Venuši), dopad vynálezů na lidstvo (Úžasné vlastnictví, Směry). Jiné povídky jsou zase významné z jiných důvodů – Asimov zde položil prazáklady toho, na čem později stavěl své slavné knihy. Je to především zárodek Galaktické říše – v povídce Černý mnich plamene se vyskytují jména jako Trantor a Santanni, což jsou významné planety v sérii Nadace, povídky Homo Sol a Představivost zase pracují s matematicky rozvinutou psychologií, což je předchůdkyně slavné psychohistorie.
Sbírka je sestavena chronologicky, podle toho, v jakém pořadí byly povídky prvně otištěny. Jsou tu ve stejném znění, jak vyšly i původně, bez dodatečných redakčních úprav. Takže můžeme sledovat (ačkoli český překlad tuto skutečnost částečně zakrývá), že Asimov v té době skutečně ještě nevládl jazykem tak brilantně jako v pozdější době. Chronologické uspořádání dává vyniknout vyvoji autora. Zpočátku jsou opravdu jednoduché a tak trochu “neasimovské”, ale postupem času se stále více svým stylem začínají přibližovat povídkám, které z českých sbírek už známe. Asimov postupně přechází na techniku, kterou úspěšně používá v Nadaci – děj je posunován kupředu dialogy jednotlivých postav a nikoli popisnými pasážemi či vyprávěním. Asimov nerad dlouho zůstává na jednom místě. Díky tomu jsou povídky svižné a nedochází k tomu, že by někde byla hluchá místa.
Z hlediska českého čtenáře má sbírka několik plus. Za prvé je to jediný případ, kdy u nás vyšla sbírka Asimovových povídek přesně ve stejné podobě jako v originále. Tedy nejen povídky, ale i Asimovovy komentáře povídek (s výjimkou prvního českého vydání Asimovem redigované sbírky Těžká planeta, která ovšem tehdy nevyšla kompletní, a druhé – úplné – vydání vyšlo bez těchto komentářů). Tyto komentáře jsou velice významné, protože kromě toho, že se dozvíme pár věcí navíc o povídkách, je zde i spousta informací o tehdejší scéně SF a USA, kterou český fanoušek stále ještě nezná a ani nemá – až na výjimky – jak se o ní dozvědět. Druhým plus je to, že po velice dlouhé době má český čtenář v ruce sbírku Asimovových povídek, které česky ještě nevyšly (kromě Nesmrtelného barda nakladatelství Polaris).
Redakční úprava knihy je vysoce kvalitní, chyby se v knize nevyskytují, s výjimkou některých překladatelských věcí (změna názvu jedné z dříve vyšlých povídek Ztroskotání u Vesty, zde Trosečníci z Vesty) a snad ještě několika drobností. Stejně tak obálka a celá grafická úprava knihy je na vysoké úrovni. Nese se ve stejném duchu jako předchozí knihy od Isaaka Asimova vydané v Tritonu, takže vám skvěle zapadne do knihovničky.
Sbírka Neznámý Asimov je knihou, kterou lze doporučit. Milovníci Asimova si doplní knihovnu a vzdělání, milovníci 30. a 40. let si taky přijdou na své, neboť povídky přesně zapadají do tohoto období časově i stylově. A ostatní, pokud přijmou jistou naivitu, nesrovnalosti v reáliích (ty historické události jsou opravdu napsané ještě předtím, než se staly), si jistě taky dobře počtou.
jojo me se tato knizka moc libila. Hlavni ty komentare pana spisovatele jsou super :o)