Krátce po knize Pasqualův anděl vyšel další román, zabývající se alternativní historií. Koneckonců, proč ne. Je dobře, že se kromě záplavy fantasy objevuje i něco jiného. Nakladatelství Triton, štika v českém fantastickém rybníce, se evidentně snaží připravit ediční program, v němž si vybere každý. A zatím se mu to daří více než dobře, protože vydalo několik opravdových skvostů a ten zbytek je „jen“ velmi kvalitní. Dost bylo mazání medu kolem ústního otvoru a pojďme se podívat na Newtonovo dělo.
Svět, v němž se kniha odehrává, změnil Isaak Newton tím, že se místo na fyziku vrhnul na alchymii a okultní vědy. Přelomovým rokem, po kterém se věci změnily, byl rok 1681, kdy se Newtonovi podařilo vyrobit kámen mudrců. Tím, že definoval základní pravidla alchymie a příbuzných věd, umožnil její využití i ostatním lidem.
Překvapený svět začaly zaplavovat vynálezy typu věčné lampy, přístroje umožňujícího komunikaci na velkou vzdálenost a pochopitelně nových ničivých zbraní. Vědecká alchymie dobývá svět a rychle ho mění. Některé věci jsou ale věčné, třeba nevraživost francouzů vůči Angličanům. Přivandrovalci z Britských ostrovů mají zrovna navrch a po úspěšném vylodění na východní straně kanálu dávají francouzům pěkně zabrat. V této situaci se navíc ještě chystá zemřít Ludvík XIV, Král slunce. Nutno dodat, že už je ve značně pokročilém věku, ale na rozdíl od zbytku ostatních lidí dostává ještě jednu šanci. Orientální elixír, získaný od jakéhosi obskurního araba, jenž se vydával za čaroděje, opravdu zabírá a Ludvík žije dál. Tím jsou ovšem odstaveni čekající kandidáti na trůn a ovzduší na královském dvoře houstne. A Angličané se blíží…
Zachránit Francii může jen nová zbraň, jenže k jejímu dokončení chybí teoretické podklady. A právě tehdy se do děje zapojuje jeden z hlavních hrdinů, mladý Ben Franklin z Bostonu, věrný poddaný britské koruny. Nevědomky poskytne své výpočty jejím nepřátelům a aby svůj skutek odčinil, musí se vydat do dalekého Londýna. Další děj už prozrazovat nebudu, ale můžete mi věřit, že o překvapení nebude nouze.
Děj je tedy opravdu zajímavý, zrovna tak jako svět, v němž se odehrává. V knize setkáme s celou řadou známých osobností, od Franklina a Newtona až po Voltaira nebo nechvalně proslulého piráta Černovouse. Míra autorovy invence je opravdu značná. Už vím, co myslel Petr Kotrle tím, když v komentáři tvrdil, že existují ještě ujetější fabule, než ta k Pasqualovu andělu… Skoro bych řekl, že dnes recenzovaná kniha je víc fantasy než alternativní historie.
Navíc je i prostým nahlédnutím do encyklopedie možné zjistit, že ne všechny údaje sedí a autor je tak trochu poupravil. Spisovatel v podstatě vytvořil nový svět (finální “úpravou” je použití francouzské superzbraně), takže na něj nahlížím trochu jinak než jako pokus o “seriozní” alternativní historii. Román má však i své chyby a já o nich nemohu pomlčet. Zdálo se mi, že kniha občas trpí syndromem “pejsek a kočička pečou dort”, takže výsledek toho, že byly smíchaný různé dobré věci (a nápady) není tak kvalitní, jak by mohl být. Stejně jako kniha Pasqualův anděl má i tento román dost dlouhý rozjezd, než se mu podaří odlepit od země a vznést se k oblakům zajímavého čtení. Než čtenář pochopí, oč vůbec jde, je třetina knihy pryč. No a do třetice mi dost vadily některé dialogy, zvláště ty o vědecké alchymii mi připadaly dosti nudné. Tyto věci přispěly k tomu, že Newtonovo dělo dostalo stejné bodové hodnocení jako Pasqualův anděl.
Samostatnou kapitolu tvoří překlad do češtiny. Petr Kotrle odvedl dobrou práci, ale dají se tu najít nějaké chybičky. Budu konkrétní: na straně 323 je věta: “Za chvíli zaútočí ze strany Lehký kůň,” poznamenal Torcy. Neměla to být lehká kavalerie? Víc mě však rozčilovalo to, že zaspala redakce, v knize dosti často chybí písmena nebo jsou zaměněna za jiné, což vypadá divně. Pochvalu zaslouží autorský medailon na konci knihy od Martina Šusta. Potencionálně dobrou zprávou je to, že Newtonovo dělo je prvním dílem tetralogie Věk nerozumu, snad si i další části udrží alespoň stejně dobrou úroveň. Zajímavého čtení zase tak moc nevychází.
Dalsi recenze…
Kdy planujese nejaky clanek o Jantarovem dalekohledu od Pullmana?
Pullman
Planuji recenze na vsechny tri dily tehle trilogie. Bohuzel to jeste par dni potrva, ale urcite to brzy bude. 🙂
Ujeté fabule
Účel mé poznámky byl opravdu přesně takový :-)Ta lehká jízda mě mrzí – nějak mě to v tom “představení” netrklo, i když je to logické.Nejsem zastáncem toho, aby recenze podrobně popisovaly děj, ale možná stál za zmínku i jeho druhý hybatel – řekl bych, že Adrienne si to zasloužila.
Na Adrienne jsem jaksi pozapoměl, pravda:-(. Chyba může uteci každému, mnohem víc mi vadily chybějící nebo zaměněná písmena. To bych čekal tak u Clasicu (nebo jak se teď aktuálně jmenuje).
Chyby
Vím o tom, že po mně takové smetí v překladech zůstává, ale na druhou stranu si myslím, že korektor si svou odměnu musí taky zasloužit. V tomto případě si korektorka pochvalovala, jak dobře se jí to četlo – tak se možná nechala až příliš strhnout. Snad to příště bude lepší.
Však já taky netvrdím, že je to vaše chyba.
kdybych býval tušil, že fantastická tvorba se dá směrem alternativní historie, možná bych v dějepise dával většího bacha. ted můžu akorát mlátit hlavou do zdi
Školní dějepis by ti asi moc nepomohl. Co si pamatuju, my se v něm učili tak akorát o zlých feudálech, hodném proletariátu a nevyhnutelnosti konečného vítězství komunismu:-). Zkus si něco přečíst.Doporučuji třeba Korzáry krále slunce od Jiřího Kovaříka. Vynikající četba, skvěle napsaná. Kam se hrabou některé dobrodružné romány, nejlepší na těch neuvěřitelných příbězích je to, že se opravdu staly. Vůbec, vše od Jiřího Kovaříka stojí za přečtení.