Několik let je oficiálně mrtvá. Žije v tropickém ráji pod falešnou identitou a rozhodně si nemá na co stěžovat. Minulost je však neúprosná, a tak ji dožene v podobě elitních zabijáků. Měla být snadnou kořistí, jenže na výcvik v Mossadu se nezapomíná. V Maye se probouzí bývalá elitní agentka Jet, která nehodlá zemřít podruhé a definitivně. Karta se tak rychle obrací a z kořisti se stává nebezpečný lovec, nebo spíše lovkyně.
Russell Blake představuje v prvním dílu cyklu Jet s titulem Procitnutí českému čtenáři poměrně netradiční hrdinku – tajnou agentku Jet, která bývala špičkou ve svém oboru. A zdá se, že někomu byla pořádným trnem v patě, když mu stálo za to ji hledat i po její smrti. Nebo má ten někdo jen příliš dobré informace…
Nutno ale říci, že kromě netradiční hrdinky Blake míchá naopak velmi tradiční ingredience zavánějící mírnou klišovitostí a stereotypem. Hlavní padouch je zazobaný Rus a naftový magnát navrch, hlavní hrdinka je nečekaně Američanka; policie na tropických ostrovech je dle autora zhruba na úrovni šimpanzů s bouchačkami. Pohybujeme se mezi lokacemi po celém světě, přičemž nemůže chybět Monte Carlo. Ano, příběh neoplývá extra dávkou originality, ale veškeré ingredience jsou prověřeny čtenáři a v rámci příběhu fungují zcela bezchybně, takže není důvod si stěžovat.
Žánrově lze knihu bez větších okolků zařadit do škatulky thrillerů, přičemž místy by tomuto žánru slušel i přívlastek špionážní. V ději se dočkáme střelby, boje beze zbraní, trochy hackování a získávání informací, několika ohlédnutí do minulosti elitní agentky. Nechybí ani nezbytní pomocníci hlavní hrdinky a milostný románek.
Plnou parou vpřed
Prozatím by se tedy mohlo zdát, že Procitnutí balancuje na hranici průměru. Zdání ovšem klame, a důvod je prostý: AKCE. Ano, velkými písmeny je toto slovo napsáno záměrně, neboť těžkotonážní nářez se rozjíždí od první strany, a rozhodně je hlavním důvodem, který knihu posunuje do oblasti nadprůměru.
Děj knihy připomíná kamion řízený šíleným řidičem – od prvních metrů (stran) šlape Blake na plyn a ubírá pouze lehce, a to ještě jen na místech, kde je to opravdu nezbytně nutné. Elitní zabijáci, jejichž počet je omezen pouze rozpočtem jejich zaměstnavatele, jdou po stopě bývalé agentky jako ohaři, a honičky, přestřelky a maskování se jsou na denním pořádku. Co na tom, že během své zběsilé jízdy tento kamion sem tam mine sličnou stopařku jménem logika, v nastoleném tempu autor nedává čtenáři čas o situacích přemýšlet, protože hrne děj dál a dál.
Kniha jasně již svým obalem deklaruje, jaké skupině čtenářů je určena. Jedná se o čistě akční thriller, ve kterém není moc prostoru na rozebírání psychiky postav. I přesto však čtenář dostane přesně tolik informací, aby měl dobrý důvod držet hlavní hrdince palce a dokázal se s ní v jejím boji ztotožnit. Navíc má v originále cyklus Jet v současné době již devět dílů (a dva prequely), takže času na nápravu je dost a dost. Ale na rovinu – hrabání se v psychice postav by bylo zbytečnou brzdou rozjetého děje a v tomto žánru by ho hledali jen největší optimisté.
Krystalická zábava, dynamická akce, tah na branku. Tyto atributy zdobí první díl cyklu Jet – Procitnutí. Pokud hledáte nepříliš čtenářsky náročnou oddechovku našláplou akcí, pak je volba jasná. Nezbývá než doufat, že autor udrží nastavenou laťku i v dalších pokračováních.
70% |
|
Šovinistické připomínky k ději povoleny? .-)
Povoleny!
Snažil sem se v recenzi byt korektní, ale v diskusi je samozřejmě v rámci dobrých mravů povoleno mnohem více 🙂
to Matob:
Recenze je výborná. Nemám námitek. (Šimpanz s bouchačkou… to nemusím ani jezdit na tropické ostrovy… 🙂 )
Nesmírně mně to připomnělo jeden US komiks, který jsem nedávno louskal od Eda Brubakera a Stevena Eptinga – Velvet (Before the living end). Zajímalo by mne, jestli se tvůrci nějak vzájemně inspirovali, nebo jde o podobnost čistě náhodnou.
Já jsem staromódní. Mám raději hrdinky staré školy. Statečné roztomilé děvče, které ovšem neváhá v kritických momentech využít širokých ramen nějakého toho drsňáka. Něco jako Indyho parťačka Kate Capshaw v Chrámu zkázy. Případně manipulující svůdnice ze všech těch detektivek staré poctivé drsné školy, jako psal třeba Léo Malet.
Národnost Jet
Jet je tajná agentka Mossadu. Není tudíž z USA, ale z Izraele.
to Popkulturní Žurnalista
Izraelská národnost tuším neexistuje. V Izraeli jsi buď Žid, nebo Arab. A klidně můžeš být americká židovka vycvičená Mossadem v Izraeli, ale stále budeš Američanka. 🙂
Národnost Jet
Izeaelská národnost se odvíjí od občanství stejně jako to Americké. Také nemůžeme přesně definovat národnostního Američana… ok, teoreticky Indiáni. Samozřejmě Jet může být americká Židovka, nicméně je to pouhá spekulace, nepodložená nikde v knize. Pouze je zmíněno, že má slovanské rysy v kombinaci s asijskými + navíc strávila 1 rok v Izraelské armádě, což je povinností každého občana Izraele. Ze získaných informací z fikčního světa Jet tedy nemůžeme (zatím) vydedukovat nic jiného, než že pochází z Izraele.
Další
Vypadá to skvěle, asi koupím.
Tech dotaz – jak často má v plánu nakladatel uvádět další díly? Zjevně je jich dost.
to Popkulturní Žurnalista
Jak se třeba tady můžeš dočíst, tak s tou Izraelskou národností to opravdu není tak jednoduché.
http://zpravy.idnes.cz/izraelska-narodnost-neexistuje-da2-/zahranicni.aspx?c=A131004_135950_zahranicni_mlb
Ženy v izraelské armádě musí tuším odkroutit dvaadvacet měsíců, muži to mají na tři roky.
A pochází-li z Izraele, klidně může být i Američanka. 🙂
Osobně se domnívám, že Russell Blake to až tak neprožíval. Mossad se mu prostě hodil do krámu, jako patřičně tajuplná tajná služba a zní to prďácky, když je někdo z Mossadu. 🙂
Další (pro RW)
Na první polovinu příštího roku (odhadem v květnu) plánujeme vydat druhý díl s podtitulem “Zrada”. Jestli budou i další svazky, to bude záležet na úspěchu prvních dvou knih. Pokud vás to zajímá, novinky zveřejňujeme pravidelně na https://www.facebook.com/mysterypress/.
národnost:
Karel to musí vědět nejlíp. To je starej Žid!
Po čase zase dobrá akce bez těch všelikých fantasmagorismů, jak tady furt prezentujete! Tak šup, ať už je tady dvojka!