Neal Stephenson – Sníh

No řekněte, jak by se vám líbilo, kdyby hlavní hrdina knihy – Umi
Neywitz
– byl zároveň nejlepším šermířem a hackerem na světě a ještě
k tomu rozvážel pizzu pro firmu CosaNostra Pizza ? Říkáte, že je to pěkná
kravina ?

Sníh
Neal Stephenson

Sníh. Extrémně účinná a nebezpečná droga. Sníh. počítačový virus, který dokáže udělat nevídané věci s vaší identitou v kyberprostoru – Metaverzu. Sníh. Jeden z nejlepších kyberpunkových románů, které jsem kdy četl. Sníh. Fenomenální dílo Neala Stephensona, které položilo základy k představám o virtuálního realitě a stanovilo mnoho dnes běžně používaných pojmů (Avatar, …). Ano, to všechno je Sníh.

Paluba lodi Bruce Leeho je nyní zcela tichá a nehybná,
tedy až na krev a rozemleté vnitřnosti stékající po
zrezivělé oceli a žbluňkající do vody.

“Vidíte, já jsem říkal, že nakonec zvítězí Rozum,”
pronese Očko a vypne vířící zbraň.
Umi si všimne na ovládacím panelu jmenovky.

ROZUM
Verze 1.0B7
Vysokorychlostní 3-mm kulometný
systém typu Gatling
Ngovy bezpečnostní závody, a.s.
ZKUŠEBNÍ VERZE – NENÍ URČENA 
PRO POUŽITÍ V TERÉNU. 
NEZKOUŠET V OBYDLENÝCH
OBLASTECH – ULTIMA RATIO REGUM

{str. 416 – 417}

Pirátská tlupa Bruce Leeho čítá několik desítek
chlapů, kteří nyní stojí vedle sebe u zábradlí trauleru,
šklebí se, pískají, vyjí jako vlci a mávají  nad hlavou
rozbalenými kondomy.
   “Klídek, chlapi, znásilnit vás nenechám,” konejší
Očko s úsměvem.
   “A co jako uděláš,” vrčí Eliot, “předáš jim papež-
skou encykliku?”
   “Však oni si dají říct,” míní Očko. “Nakonec vždycky
zvítězí rozum.”
{str. 413}

 

Před pár týdny jsem se ponořil do světa kyberpunkových románů. Uchvátilo mne dílo Williama Gibsona (Neuromancer, Hrabě Nula) a proto jsem se s napětím pustil i do Sněhu, jenž bývá právě s Neuromancerem často srovnávám. V první chvíli se mi nechtělo věřit, že autor myslí to co píše vážně. No řekněte, jak by se vám líbilo, kdyby hlavní hrdina knihy – Umi Neywitz – byl zároveň nejlepším šermířem a hackerem na světě a ještě k tomu rozvážel pizzu pro firmu CosaNostra Pizza ? Říkáte, že je to pěkná kravina ? Ano … tak to na první pohled skutečně vypadá. Celé je to takové “ulítlé” a člověk se dobře baví. Jen tam stále není vidět ani náznak nějakého vážnějšího kyberpunku. To všechno má teprve přijít …

Sledujeme setkání Umiho s mladičkou S.O., kurýrkou.  Autor nám ukazuje, že napsat akční scénu s pořádným spádem mu nedělá potíže. A pak přichází první připojení do Metaverza. A co je to metaverzum ? Zjednodušeně řečeno je to “Matrix”; virtuální prostor, ve kterém se mohou lidé jako Avataři, virtuální identitity, dosytosti vyřádit. V metaverzu jsou ulice, domy, hospody … prostě všechno. Asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že metaverzum v podstatě naprogramoval Umi …
A právě v metaverzu se setkáváme s jednou ze stěžejních postav, s Havranem. Velmi vysoký chlápek s černými vlasy, postavou medvěda a vždy poblíž svého Harleye. Není také bez zajímavosti, že Harley je mírně upraven – obsahuje něco jako sajdkáru, ale ve skutečnosti je to jaderná hlavice, která vybuchne v případě, že ustane Havranův tep. Prostě paráda …
A právě tenhle Havran stojí v popředí události s drogou a virem Sníh. Příběh se rozjíždí zběsilou rychlostí. Styl psaní Neala Stephensona je fascinující. Ničí vás svými vtípky, nepustí od zběsilých honiček a pomalu rozpláče při popisu duševního života Krysáků, speciálních bezpečnostních robotů. Řežete se smíchy, když kapela Hřiby pod vedením Vitalije Černobyla spustí svůj hit s názvem Radiační popáleniny. Uchvacující je popis fungování “myšlenkového viru”. Popis zaniklých civilizací, programování mozku pomocí hliněných tabulek, dokonalé vysvětlení toho, co vlastně bylo zmatení jazyků při stavbě Babylónské věže …

Co říci závěrem ? Sníh je velice netradiční kniha. Ano, jde o kyberpunk. Ano, jde o sci-fi. A možná je to zároveň i parodie na oba dva žánry. Jedno je ale jisté. Při čtení této knihy se rozhodně nebudete nudit. Ba právě naopak. Pobavíte se při ní tak jako u málokteré jiné.
Překladatel odvedl výbornou práci, když přeložil a upravil i zkratky, takže se setkáme například s Windsorskými řadovými ekonomickými domky – WŘEDy. Také obálka je docela hezká, i když podle popisu v knize mi vyobrazená motorka a podnik Black Sun moc nesedí.  

Jméno Sníh
Autor Neal Stephenson
Vydavatel, rok vydání Talpress, 2000
Počet stran 540
Cena 230,- Kč
Další Přeložil Tomáš Hrách
Obálka Martin Zhouf
Hodnocení 90%

Napsal (c) Jan Čeřovský, 23.11.2000

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Snih
    Snih je jedna z tych kniziek co sa cita jednym dychom aj ked ma cez 500 stran

  2. Umi Neywitz
    Umi Neywitz je prostě nejlepší, protože Umí nejvíc!

Zveřejnit odpověď