Do českých luhů a hájů se dostává další autorka, která si ve světě vydobyla vlastní místečko na výslunní a získala srdce mnoha fanoušků. Nakladatelství Fantom print nám přináší její druhou sérii s názvem Převtělení.
Paní McIntoshová je rozená Britka, ale od svých dvaceti let žije v Austrálii. A jelikož v létě 2000 navštěvovala v Tasmánii spisovatelský kurz, vrhla se do svých vlastních fantastických světů. Trilogie Převtělení je vcelku nedávný počin (2005), kterým se představuje i u nás.
Ve světě prodávaný bestseller má velkou šanci uchytit se i v České republice. Otázkou je, jestli bude tak veleúspěšný jako jinde, nebo zůstane v šedi průměru. Svět, ve kterém se Myrrenin dar odehrává, tvoří zcela typické fantasy kulisy. Dvě království, které mezi sebou vedou několik desetiletí války. Oba králové stárnou a na jejich místa se dostávají jejich děti – zlý a proradný Celimus a hodná, krásná, dokonalá Valentyna. Na severu se houfují bojechtivé hordy nájezdníků, kteří si dělají zálusk na obě království a jejich bohatství. Magie je zde hodně opomíjena a na okraji běžného smýšlení, nebo lépe řečeno je spíše mýtem a nikdo o ní nechce příliš slyšet, protože všichni „nadaní“ byli dříve perzekuováni.
A do tohoto světa se narodil i Wyl Thirsk. Syn z rodiny, kde se dědičně předává titul generála a každý z předcházejících velitelů rád a úspěšně prolíval krev za Morgravii a svého krále. Wyl se jako malý kluk musí vydat do hlavního města, jelikož v poslední bitvě jeho otec zemřel. Tím je hozen do jámy lvové a nezbývá mu nic jiného, než stát se odvážným mužem se srdcem na pravém místě, jak se po něm žádá. Problémem je syn krále Magnuse, Celimus, který jej nenávidí a dává mu to na každém kroku najevo těmi nejhoršími skutky. Úvod i prvních několik desítek až stovek stran je věnován Wylovi v jeho dětských letech a budují se vztahy mezi ním a Celimem, které v budoucnosti budou tím pravým dřívím na podpal pořádného požáru.
Vcelku brzy zjistíte, co je oním Myrreniným darem. Dá se to částečně odvodit už z názvu trilogie. Přesto budete vcelku s chutí číst, jak se vše semele a kam se bude děj ubírat. Bohužel, příběhová linie je velmi jasně načrtnuta a při čtení můžete lehce získat dojem, že cokoliv se stane, je podáno velmi zjednodušeně a s žádnými přílišnými city, emocemi nebo hlubší analýzou hrdinů. Děj Wyla táhne dál jak uvázaného za klusajícím koněm a nedovolí mu žádnou charakterovou flexibilitu či únik z předem vymyšleného příběhu. Paní spisovatelka si určila jasné cíle, koho je třeba potkat, koho je třeba zabít, jaké situace ze všeho vzniknou a jak má vše skončit. A mezi to načrtla velmi přímou linii, které se zuby nehty drží. Neříkám, že je to špatně nebo dobře, ale uvítal bych trochu volnosti. Zcela chybí pocit, že Wyl má možnost rozhodovat sám za sebe a nebýt jen kamínkem v proudu, který se obrací a valí tam, kam je tlačený.
Z toho vyplývá i nepříliš hluboká psychologie postav. Wyl občas působí jako člověk bez vlastních emocí a sebelítosti. Pochybuji, že pokud by někdo z vás dostal Myrrenin dar, dokázali byste se s ním tak lehce sžít a vlastně vůbec neřešit, co se z vás stalo, jak se vše změnilo, natož jakou dobu by bylo potřeba si na něj zvykat. V reálu i pouhá plastika obličeje dokáže člověka psychicky rozhodit na mnoho měsíců nebo let. Tato přímočarost ale není doménou pouze Wyla. Jsou jí „obdarovány“ všechny postavy. Což shledávám jako určitý nedostatek.
Abych nebyl zbytečně kritický, kniha se čte dobře a nemá žádná hluchá místa. Pokud přijmete fakt, že se budete jen bavit, necháte se unášet docela přímočarým dějem bez jakýchkoliv překvapení, protože vše je už předem vyzrazeno a průměrně inteligentní člověk dávno tuší, kam to vše směřuje, budete mít o zábavu na pár večerů postaráno. Ke konci příběh nabírá obrátek i napětí a dokáže více navnadit na pokračování. Dle hodnocení na webu by mělo být lepší a třetí díl snad ještě o příčku výš. Takže určitě je na co se těšit.
Myrrenin dar by byl vhodným dárkem pro začínající čtenáře a fanoušky fantasy. Průměrný děj, který je ovšem postavený na originální zápletce (podobný nápad jsem zatím takto vypracovaný nečetl), obsahuje kladné i záporné hrdiny, tajemnou magii, vyšperkovaný láskou (i když pojatou velmi, opravdu velmi romanticky a idealisticky) a doplněný čtivostí určitě mnoho čtenářů zaujme. Ale jestli už jste staří harcovníci a máte za sebou několik desítek až stovek fantasy knih, doporučil bych sáhnout jinam. Měl jsem možnost číst i trilogii Trinity a subjektivně ji hodnotím lépe. Sice byla napsána již v letech 2001 – 2002, ale jako pravá epická fantasy působila lépe. Samozřejmě je to už asi dva roky, co jsem ji brouzdal, a zatím neznám pokračování Převtělení, ale prozatím u mě vyhrává Trinity a dle informací by ji za příznivých okolností Fantom print mohl vydat také.
750 lidí si již přečetlo recenzi a žádný ohlas. Já jsem si knihu koupil, ale nejprve se musím prokousat Imajikou od Barkera, než si odpočinu u Myrrenina daru… Docela by mě zajímalo, na základě čeho dáváte ty body. Pokud napíšu, že se kniha velmi dobře čte a nemá žádná hluchá místa, pak mi hodnocení 5 příjde hodně přísné. Přečtu a napíšu jak jsem to viděl já 🙂
Tuctová krmná fantasy pro blby. Děti kupte si raději lízátko.
Zcela souhlasím s autorem článku. A jestli vy jste nenašli žádné hluché místo, tak možná nečtete tak pozorně. Str.262 král horalů nechá zajatého Gueryna přihlížet plánovanému rožnění jeho krajanů a o pár stránek dále, přesněji 265 se dočtete, že Gueryn “Byl slepý, protože mu sešili oční víčka.” To mi přijde jako hodně velké zakopnutí autorky. Taky na motivy jednání některých postav mi přišly na rychlo upečené, protože autorka potřebovala onu postavu tady, tak honem rychle vymyslela důvod, proč je tam poslat. Postavy občas jednají zkrátka nepřirozeně. No řekněte, šli byste se raději nejdřív přesvědčit, jestli je v pořádku váš příbuzný, kterého jste naposledy viděli v ohrožení života, nebo byste se vydali zkontrolovat, jestli je v pořádku příbuzný člověka, kterého jste potkali teprve před několika dny? Ale číst se to dá a děj má celkem spád, pokud dokážete sem tam přimhouřit oko. Někde víc, někde míň.
Kecáš!!
Kritici sou děsný zmetci.Jenom všechno pošpiní.Přvtělení je skvělá kniha!!Lepší není a je dokonalá.O jaký přímočarosti tady mluvíš!!Kniha je plná překvapění a já sem se neustále divila.A to už mam za sebou hodně knížek fantasy!!!Takže převtělení zas tak hrubě nekritizuj!!!jÁ JÍ DÁVÁM 8/10
Re: Kecáš!!
Jojo, kecám. A další díly jsou naprosto stejné :-).
Převtělení
Převtělení je úžasná kniha -zrovna čtu třetí díl:)je to skvělé! Fantazy čtu dlouho – a pokud nemusím jinak, tak jen fantazy (Knaak, Feist, Grimbert, Salvatore, a DragonLance)je to opravdu čtivé – 1. díl mám přečtený za šest dní… čtu večer, v noci, ráno, po obědě… kdykoli je chvilka času:)Snad jen je pravda, že se Wyl Thirsk s Převtělením občas vyrovnává až moc snadno – jenže konec konců nemá na výběr, ne?Líbííí se mi, když není magie tak “jednoduchá” jako třeba v Potterovi, kde s ezdá, že jednou dokáže všechno, podruhé musí udělat něco, co by podle mne svedlo kouzlo…Magie tam je (samotné Převtělení), ale není kladeno na první místo…NO MNĚ SE TO PROSTĚ LÍBÍ A VŠEM DOPORUČUJI!!!
🙂
Mno, já fantasy čtu taky hodně dlouho. Fantazy jsem zatím neviděl, ale určitě to bude fajn :-).Ne, vážně. Mou recenzi zde máte, pokud se to někomu líbí, jeho názor a “chuť”. Ale myslím si, že by sis písaři(ko) měl přečíst ještě hooodně knih a možná pář let zestárnout a zjistíš, že i tvůj názor se radikálně změní…
No když srovnáte Převtělení s Harrym, tak je to nebe a dudy, protože cílová skupina je jiná. A co se týká Fiony, četlo se mi to dobře, jen si myslím, že český překlad byl plný překlepů a chyb. Fuj Fantome. Zápletky byly v některých částech opravdu hodně průhledné, věděli jste výsledek, jen nebylo jasné jak se to stane. Ale nakonec se to nějak stalo. Připadalo mi také, že všechno zabíjení Celimovi nějak moc dlouho prochází. Přečetl jsem všechny tři knihy a poslední byla jako let na drakovi – zezačátku nic moc rychlost a na konci už všichni cestovali přesuny pomocí Mlází a připadalo mi, jako by autorka měla omezený počet stránek do konce 😀
Komentář
Přečetl první díl, mohu říct, že implementce citů (snad pohlavím autora) a popis náladovosti jednotlivých postav knize dodává nový rozměr, především pro čtenářky ženského pohlaví, neboť v nadšeném čtenáři vzbuzuje značné vlny emocí. Kniha má dobrý nápad, a taky dost poutavý a občas překvapující děj. U kterého ovšem musím přiznat, že ho autorka mnohdy dost láme přes koleno. Ale nejspíše to lze přisuzovat “ženské” logice Willa Thirska v podání autorova osobitého přístupu. Snad v druhém díle, vlivem událostí na konci příběhu se to poněkud srovná ;)Rád bych se zeptal zda-li už v ČR vyšly další díly této trilogie?