Po sborníku Kočas se teď podívejme na MLOKa. Ten totiž kupodivu vyšel i letos, ač se vydavatelství Straky na vrbě již vydávání tohoto, dle mého názoru trochu riskantního projektu vzdaly. Organizátorům soutěže nezbylo nic než vydat si knihu bez cizí pomoci.
Jak jistě víte, MLOK je sestavený z nejlepších prací aktuálního ročníku Ceny Karla Čapka. Ta je považována za nejprestižnější soutěž. Je to hlavně způsobeno stářím soutěže. Vždyť proběhlo již 22 ročníků! A nemalou část uznání a popularity CKČ zajistili také autoři, kteří zvláště v osmdesátých letech soutěží procházeli. Dnes cítím ze strany poroty kromě zapáchajících ponožek i zapáchající strnulost. Když si projdeme poslední ročníky soutěže, máme šanci ujasnit si obraz celkového vkusu porotců. Stále vyhrávají příběhy podobného ražení a jen občas dovede něco kartami zamíchat (například vloni povídky Martina Koláře). Takže se dalo celkem očekávat, že bez zjevení nějaké nové naděje opět letos zvítězí Petr Heteša, napíše-li srovnatelný příběh s tím loňským. A fakt letos v kategorii dlouhých povídek vyhrál a stačila mu k tomu povídka poměrně bídná. Stařičké téma; slohově také žádný zázrak. Jediný plus této povídky vidím v napínavosti, ale po přečtení jsem si řekl, že na takové rozuzlení nás ani autor tak napínat nemusel.
O to víc se mi líbila práce Edity Dufkové na následujícím stupni pro vítěze. „Věc Elina“ je pocta Karlu Čapkovi. Jak zmodernizovaným čapkovským tématem, tak i dějovou výstavbou.
Dokonalý pocit z retrosborníku doplňuje ještě krátká povídka Slávka Švachoučka. Opět se jedná o pěkně vypointovaný kraťas ve střihu české sci-fi začátku osmdesátých let, ale na rozdíl od mnoha jeho předešlých prací, tahle vám asi v paměti dlouho nezůstane.
Hodně mne potěšila jediná fantasy povídka, která se mezi vítěze probojovala. Napsal ji náš redaktor Konstantin Šindelář. Pokud se trochu zahrabete v rubrikách Fantasy Planet, najdete jeho recenze a povídky. Zatím jeho patrně nejvydařenější práce je humorem naplněná a přitom i slušně dějově propracovaná.
S odstupem času si říkám, že ostatní letošní práce nemá cenu zmiňovat ani telegraficky (pardon, autoři). Patří totiž do šedého průměru Mločích prací. Představu o jejich kvalitě jste si už udělali přečtením předešlých Mloků. Tak třeba Kaufnerova povídka by byla po brutálním zásahu redaktora velmi slušná, ovšem „kdyby“ je stále jenom „kdyby“. Největším nepřítelem vítězného románu Karoliny Francové je jeho vlastní rozvláčnost. Text by opět potřeboval tvrdý přístup redaktora, aby se dostal do vydatelné formy. Porotcům nevyčítám, že dokonce této nejdelší práci přisoudili i vítězství celkové.
S odstupem času musím tuto knihu ohodnotit ještě slabší známkou, než po přečtení. Tehdy jsem byl ještě pln nadšení z těch asi tak dvou až třech dobrých textů a příliš jsem nehleděl na jejich rozsah v porovnání s celkovým objemem knihy.
Přehled letošních vítězů:
Dlouhé povídky:
Petr Heteša – Tunel
Edita Dufková – Věc Elina
Petr Kaufner – Noc na Antarktice
Konstantin Šindelář – Dravčí poupě
Jana Rečková – Klece našich dušíKrátké povídky:
Stanislav Švachouček – Maják
David Šenk – Sochy předků
Martin Koutný – Suzanne
Zuzana Minichová – Rozprávanie
Jana Rečková – Lumík a lumíciRomán oceněný Mlokem:
Karolina Francová – Život je rafinované peklo
Straky a Mloci
Straky na vrbě se vydávání Mloka “nevzdaly”, jen ho přirozeně předaly dál poté, co jsem přestal být hlavním koordinátorem CKČ. Sborník stejně už od prvního Mloka (1994) vyrábí stále tentýž člověk a totiž Mirek Dvořák z Brna, mimo jiné i hlavní organizátor Draconu…
letošní Mlok
Hmmm… konečně jsem sebral duševní sílu, abych si tu recenzi přečetl; jelikož letos nejsem nakladatel a můžu si dovolit sborník taky hodnotit, rád bych napsal, že považuju za skvělé všechny krátké povídky, o nichž se OJ nezmiňuje. Výborná je Suzan Martina Koutného (fakt lituju, že vyhrála a nemohl jsem ji získat do chystaného erotického sborníku), Sochy předků od Šenka jsou ke konci trošku zbytečně scifoidní, ale jinak je to skvělý nápad. Rozprávanie od Zuzany Minichové mě příjemně překvapilo a kdyby nepostoupilo, určitě bych ho vzal do Kočasu (jako ostatně i ty předchozí), i Lumík a lumíci od Rečkové mi přišel čímsi odlišný od jejích jiných prací a docela čtivý. Jinak podle mého názoru to, co v soutěži postoupilo do Mloka v krátkých i dlouhých povídkách, bylo v sumě jediné čitelné (pár povídek níž možná ještě taky, ale hůř), takže porotci odvedli dobrou práci. Romány jsem nehodnotil, tak se k nim nebudu vyjadřovat…
Krátké povídky
Máš pravdu, Suzanne jsem asi opomenout nemel, pavazuji ji za nejlepsi kratkou povidku letosniho rocniku. Rozhodne zapusobila vice nez ponekud vycpely Svachouckuv Majak. Jinak se nemuzu ubranit dojmu, ze letosni rocnik byl o dost slabsi nez dva predchozi.
Za to ale nemůžou porotci. Ostatně myslím, že i soutěže stárnou, takže více než dvacetiletá tradice nemusí být často úplné plus. (Tento atlet, přestože již běhá šedesátý rok, nás bohužel opět zklamal…) Časem to určitě čeká i Trollslayera.