Aneb malá příručka pro ty současnou světovou fantastikou nedotčené a fajn doplněk ve stylu staré sbírky Legendy: Nové příběhy ze známých cyklů pro všechny ostatní. Sword and sorcery možná není tak mrtvý, jak by se zdálo.
17 autorů, jedno téma. Pocta žánru meče a magie – žádný weird, žádná nová vlna, Gaiman buší na dveře a huláká na chodníku v průtrži, a my ho tam necháme – pěkně návrat do hlubin minulosti, kdy hrdinové jezdívali do boje na dracích, barbaři zlézali hory, klátili štětky i královny po celých tuctech a nikomu to nepřišlo jako klišé, humbuk, šmíra, případně všechno dohromady. Pouze sladký, opojný pulp a sranda.
A to všechno bez štemplu TSR, Wizardů (sorry, Drizzte) nebo Games Workshopu (už bez toho sorry, horší Kingu). Sypte to sem, říkám díky.
Steven Erickson otevírá sbírku povídkou Kozy a sláva ( anglicky Goats of Glory, podobnost s Paths of Glory – náhoda?), o svět Malazské knihy padlých se otřeme jenom zlehka, beze strachu, že budeme potřebovat reálie – humor a ostré tempo žoldáků, vlákaných do tvrze obývané démony, servíruje surovost a spád jako skluzavka, kdyby Hahnenkamm byl akvapark.
Tides Elba a Krvavé klání mu více méně zdatně sekundují, ale jízda už polevuje. Glen Cook trochu moc kecá a akce vázne, Krvavé klání zase přečpívá patosem a jeho vyústění rozhodně není z nejjasnějších – tady už by troška reálií i bodla, ale Wolfe je zdaleka nedávkuje štědrými hrstmi.
Příhodný dárek pro čarodějnou loutku najde Nixův Sir Hereward a nádavkem se seznámí se sličnou novickou boha léčení a dvěma o něco méně sličnými démony. Ostrovtip je velmi na místě a pan Fitz by se měl možná přestat hrabat v zemi.
Zpívající oštěp páně Engeho (nikoliv Endeho) je lehce humornou hříčkou o tom, jak se poprat s faktem, že je člověk notorik a čaroděj. A že minulost často více než překazí i tu nejsladší kocovinu.
Dámské duo Cherryhová a Parkerová si nachystalo dvojici civilních vyprávění o čarodějných učních – jeden musí objevit jiskru sám v sobě v povídce Čaroděj z Wiscezanu, druhý tak trochu přebírá řemeslo zaklínačům v Perném týdnu.
Elrik z pera Michaela Moorcocka probleskne vycizelovanou povídkou Rudé perly jako záblesk Bouřenoše, Spodní svět a Conanův rachitický sourozenec vás vtáhnou s patřičnou fazónou žánrové legendy.
Caitlín R. Kiernanová zase v Dceři mořského trolla ukáže, že hrdinové meče nemusí mít vždycky mužské pohlaví a že lesbická láska a chlast se příliš nevylučují.
A konečně Joe Abercrombie si v Podělané práci s líbivým sarkasmem vezme na paškál klasický quest hunting a jak by to asi vypadalo v realitě. Tedy fantastické realitě. Tedy reálné fantastice. Tedy… Vem to čert.
Jestli máte rádi tenhle druh fantastiky a pro jednou jste ochotni se namísto eposu spokojit s výpravnými útržky a náznaky, z kterých kape krev, pot a jiné tělní tekutiny a které v režii kvalitních řemeslných překladatelů zvoní jako dobrá ocel (pár výjimek se najde, ale s tím se musí žít), mohla by právě tahle sbírka být to pravé. Anebo sáhněte po něčem tuzemském. Chybu taky neuděláte.
Sedmnáct dosud nevydaných příběhů meče a magie z pera starých a nových mistrů. Elrik… Černá legie… Majipoor. Roky tato jména uchvacovala srdce generací čtenářů a reprezentovala žánr meč a magie. A nyní se někteří z nejznámějších a nejúspěšnějších fantasy autorů rozhodli spolu s talentovanými nástupci napsat úplně nové příběhy. A tak se vedle hrdinů a světů dobře známých představí i řada postav a zemí dosud nikdy neviděných. Jde o příběhy možná drobné, zároveň nebude nouze o svižnou akci, drsné násilí, nelítostné netvory a úžasné poklady. Chybět ovšem nebudou ani krvavé souboje s mečem a dalšími zbraněmi. Žádný milovník meče a magie by si neměl nechat ujít antologii desetiletí, literární posvícení, které přijala s nadšením nejen kritika, ale i celé zástupy čtenářů. Představí se vám Steven Erikson, Glen Clook, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Garth Nix, Scott Lynch, Joe Abercrombie, Gene Wolfe, C. J. Cherryhová a mnozí další. Antologie Meče a temná magie je fantastickou žánrovou událostí sestavenou dvojící předních světových editorů. (anotace)
Povídky:
Steven Erikson: Kozy a sláva (Goats of Glory)
Glen Cook: Tides Elba – Příběh Černé legie (Tides Elba – A Tale of the Black Company)
Gene Wolfe: Krvavé klání (Bloodsport)
James Enge: Zpívající oštěp (The Singing Spear)
C. J. Cherryh: Čaroděj z Wiscezanu (A Wizard of Wiscezan)
K. J. Parker: Perný týden (A Rich Full Week)
Garth Nix: Příhodný dárek pro čarodějnou loutku (A Suitable Present for a Sorcerous Puppet)
Michael Moorcock: Rudé perly – Elrikův příběh (Red Pearls – An Elric Story)
Tim Lebbon: Zbožštění Dala Bamora – Příběh z Města ozvěn (The Deification of Dal Bamore – A Tale from Echo city)
Robert Silverberg: Temné časy na Půlnočním trhu (Dark Times at the Midnight Market)
J. Gregory Keyes: Neposkvrnění (The Undefiled)
Michael Shea: Barmistr Grošák Tes (Hew the Tint Master)
Scott Lynch: Mezi policemi (In the Stacks)
Tanith Lee: Dva lvi, čarodějnice a plášť (Two Lions, A Witch, and the War-Robe)
Caitlín R. Kiernan: Dcera mořského trolla (The Sea Troll’s Daughter)
Bill Willingham: Troufalí zloději (Thieves of Daring)
Joe Abercrombie: Podělaná práce (The Fool Jobs)
- Editoři: Jonathan Strahan a Lou Anders
- Překlad: kolektiv
- Formát: paperback
- Počet stran: 424
- Cena: 349 Kč
- Nakladatel: Laser-books, 2011
Martin Kužel (redaktor)
martin.kuzel@youngstyle.cz
Jestlipak už…
…dostali překladatelé zaplaceno. 🙂
někteří už jo 🙂
Copak, ňáký průtahy?
No to víte, doba je těžká. Práva a tisk se zaplatit musí, ale na překládání “na věčnou oplátku” se vždycky nějaký ten naivní trouba najde. A na tom holt Laseři staví svou obchodní politiku. 🙂
No tak ale knížka je to každopádně dobrá!