Mark Stone – Vládce hurikánů – Szalai Ladislav

Po velmi dlouhé odmlce vyšel v dubnu další Mark Stone. Ivo Železný skončil a vydávání nové řady se ujala nakladatelství Golem a Poutník. Přechod k novému vydavateli, převod práv a další záležitosti s tím spojené mají na svědomí výše zmíněnou pauzu, v níž trafiky začal dobývat konkurenční projekt JFK.
Nový příběh vzešel z pera osvědčeného autora sci-fi Ladislava Szalaie, ale….

Szalai Ladislav - Mark Stone - Vládce hurikánůMark Stone je jako obvykle nasazen do situace, kdy musí hasit existenční problémy Pozemské unie. Tentokrát musí překonat nejen hlubiny vesmíru, ale i času. Má v hluboké minulosti odstranit příčinu sporů civilizací Galeánců a Wontů, které v jeho mateřském čase mohou ohrozit Zemi.
   
Prostá kontrola dějin Galey a případná eliminace rizikových faktorů se velmi rychle mění v boj na život a na smrt s moderně vybaveným šíleným vládcem, jehož biologickým pokusům málem podlehla celá planeta. Výpravě navíc oficiálně velí poněkud uminutá seržantka Vesmírné policie, což situaci nijak neprospívá.

Autor zvolil klasické dějové schéma a vcelku se i drží reálií původní řady. Teoreticky jde o dobrodružnou klasiku, obsahující všehochuť obvyklou pro tento typ příběhů (láska, bitvy, souboje, exotika, hektické tempo a navrch nějaké to překvapení). A prakticky? Příběh sám je sice náležitě svižný,  ale poněkud zmatený a špičkové nápady a scény se střídají s opravdu zoufalou a zbytečnou slovní vatou. Některé pasáže působí dojmem spěšného vzniku, jako by měly být dopilovány, ale už se to nestihlo, text jako celek se jeví nevyrovnaný. U starého harcovníka, jakým Ladislav Szalai beze sporu je, něco takového velmi nemile překvapí. Odkazy na scény, které zřejmě byly napsány, ale v konečném textu nejsou, by rozhodně neměly autorovi ani opravdu odpovědnému redaktorovi uniknout a tudíž budí dojem jakési nedokončenosti.
   
Specifická je i obálka. Když jsem ji zahlédl poprvé zmenšenou na monitoru počítače, upřímně jsem se vyděsil. V první chvíli jsem se domníval, že se nezničitelný kapitán SDPP zamotal do Clone Wars a utkal se s generálem Grievousem. Detailní pohled přinesl úlevu – na obálce je pod tradiční hlavičkou čtyřruký ušatý bojovník  v nezvyklém brnění a s blýskajícími se čepelemi čtyř tasených mečů. Pod ním vyčkává armáda. Provedení obrázku a způsob použití barev prozradily autora. Je jím J. P. Krásný. Dlužno říci, že obrázek je v úplně jiné kategorii, než byly poněkud “barvotiskové” obálky Petra Bauera a o třídu výše, než následný text.

Celkem vzato, nový (již třetí) vstup na scénu se sérii Mark Stone zrovna dvakrát nevydařil. Z výsledku lze soudit, že přechod pod nové nakladatele byl poněkud hektický a do vydání prvního  svazku pod novou „vlajkou“ se nevytvořil funkční redakční tým, který by zvládl všechny práce s vydáváním spojené. Minimum údajů v tiráži, absence titulu na hřbetě, absence čísla v řadě, různé nedostatky v textu – to vše působí dojmem nedodělku.
   
Lze sice kladně hodnotit snahu Vlada Ríši zachránit dnes již tradiční produkt a dát příznivcům jejich oblíbené čtivo dříve, než přejdou ke konkurenci, ale tímhle způsobem se zajisté ušlechtilého cíle zřejmě nepodaří dosáhnout. Uvidíme, co nám tato kdysi tak populární řada přinese příště a nezbývá než doufat v nějaké milé překvapení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď