Cyklus Brána smrti – Tisíciletí po boji, které spolu vedli Sartani a Patryni. Sartani rozštěpili svět do čtyř říší… pak zmizeli. Avšak nyní obě rasy znovu objevili jedna druhou pomocí magie Brány smrti – a válka se chystá propuknout znovu
Cyklus Brána smrti 4
Tuto recenzi píši pro ty, kteří už cyklus znají z předchozích vydání, omlouvám se těm, kteří nepochopí jisté souvislosti.
V této knize se dostává Alfréd, sice náhodou na další svět Chelestra, říší Vody. Poslední svět který stvořili Sartani. K jeho překvapení však nachází kryptu plnou živých Sartanů, kteří jsou v hibernačním spánku. Svojí magií přivádí všechny k životu a dovídá se, že probudil Radu Sedmi. Rada, která rozhodla rozdělit svět a vytvořit zcela jiné odlišné nové čtyři světy. Rada, která uzavřela Patryny do smrtícího Labyrintu. Rada, které má na svědomí miliony životů.
Alfréda začíná Samah – představený Rady Sedmi obviňovat se spolčováním s nepřítelem Patriny. V Surunanu – městě Sartanů se objevuje v okamžiku Haplův pes, který ztratil svého Patrinského pána. Alfréd poznává, že Haplo je na Chelestře a to je další záminka pro Samaha, aby mohl Alfréda obvinit. Alfréd se však naučil při putování na ostatních světech opatrnosti, a proto také začíná přicházet na spiknutí i mezi vlastní rasou. Spiknutí, které obviňuje celou Radu Sedmi…
Haplo, který je potrestán vlastním pánem za to, že mu neposkytl úplné informace o Abarrachu. (Cyklus Brána smrti 3 – ohňové moře: Alfréd a Haplo se spolu dostali na tento třetí svět, kde našli Sartany, kteří prováděli necromancii. Jenže, když tato magie někoho ožije, někdo jiný zemře, proto našel Alfréd po svém probuzení ve své kryptě na Arianu ostatní mrtvé.) Haplův pán řekne Haplovi, že byl oblouzen Sartanem Alfrédem a všichni Sartani si zaslouží zemřít za to, co udělali jeho lidu. Haplo se v bezvedomí po mučení vlastího pána na své dračí lodi dostává skrz Bránu smrti na Chelestru. Jeho loď chráněná magií run, prochází branou, ale najednou se začíná celá bortit. Všude se začíná valit voda a na Haplově kůži, která je potetována magickými sigly se začínají tvořit holá místa. Sigla jakoby voda smyla.
Na Chelestře se lidé, trpaslíci a elfové o proti jiným světům naučili žít v míru. Žijí na mořských měsících a začínají se připravovat na stíhání mořského slunce. ( tento svět není také dokonalý, jako v ostatních světech, je řada věcí, které Sartani nedomysleli nebo domysleli, ale zkratka to nebylo funkční.) Trpaslíci postavili flotilu slunečních stíhačů (podmořské čluny), které hodlají všechny tři rasy využít na svůj přesun. Záhy je však celá flotila rozbita obrovskými hady, kteří se nazývají novými pány vody. Nejen trpaslíci jsou postiženy, hadi napadnou a zničí lidskou vesnici a zmrzačí jednoho elfa, který předá všem třem královským rodinám chmurné poselství.
Haplo se dostává náhodou na palubu jednoho mořského stihače, který je řízen neznámou silou a její posádkou je trpaslice Grundle, dívka Aleke a mladý elf Devon. Všichni tři Haplovi tvrdí, že jedou na smrt, aby se mohli obětovat za své vlastní lidi. Haplo se v řídící kabině člunu setkává s hadem, který celý člun řídí a dozvídá se o Samahovi. V Haplově hlavě se začíná tvořit plán na zajetí Samaha pro vlastního pána, aby ho přesvědčil o své oddanosti. A k tomu potřebuje využít alianci všech tří ras a obrovských hadů.
Alfréd je mezitím chycen v sartanské knihovně, kde se dozvídá krutou pravdu o všech, kdo s Radou Sedmi před rozdělením nesouhlasili, o jejich názorech a začíná chápat souvislosti vyšší moci. Vše začíná komplikovat jeho rostoucí láska k Orle, která jeho city začíná pomalu opětovat, však naneštěstí je Samahovou ženou.
Sartan Alfréd Motabank a Patrin Haplo dva nepřátelé podle rozkazu, přátelé podle osudu si začínají uvědomovat, že mají mnohem staršího – a mocnějšího – nepřítele než jsou jedni druhým….
Tak to vše k obsahu, snad jsem nic důležitého neprozradil, aby jste nepřišli o zážitek. Já osobně jsem dlouho zvažoval jestli si mám tuto knihu koupit. U mého rozhodování hrály tyto faktory. Takže cena, i když je knížka tlustá mohli to zaokrouhlit na těch 200 kč. Autoři pokud vím nemají zrovna nejlepší kritiky, ale to není žádná překážka k dobrému příběhu. Mě osobně vždy vtáhne příběh, ale po jejím přečtení si uvědomím, že to tak zase fantastické nebylo, jak se mi zdálo. Určitě je tu řada autorů, kteří píši lépe. Nakonec jsem se rozhodl, že si ji koupím, jen z toho důvodu, že mám předešlé tři svazky, tak abych se dozvěděl, jak to skončí. Měl byl, ale vyjít ještě jeden svazek, který by měl celý cyklus uzavřít, tak se docela těším. K příběhu, byl docela dobrý, ale zdál se mi nedokončený, vlastně jsem se nedozvěděl, jak to na tom světě dopadlo, snad to bude v pokračování. Na konci knížky je popis fungování celého světa a podmořských člunů, to se mi zdálo, spíše přebytečné, protože jsem dočetl příběh a fungování tohoto světa mě už zrovna dvakrát nezajímalo. Stručný popis byl v příběhu, takže už by to tam nemuselo ani být. Tuto knížku bych doporučil těm, kteří už přečetli předchozí svazky a čekají na vyvrcholení příběhu. Protože pokud si ji koupíte a nepřečetli jste si předchozí svazky, tak nepochopíte řadu souvislostí mezi Alfrédem a Haplem, protože je tam několik narážek na jejich putovaní.
podmět
Horší knihu sem v životě nečet. Je to blábol od začátku až do konce. Nehorázně obšlohlé texty s knih TERRYHO BROOKSE. Jak si to vůbec přectavujete takhle hnusnou knihou špinit české weby. Kdybyste tam rači dali nějákou fantasy třeba od TERRYHO BROOKSE. Uzavřeme to tak že Hadí mág je velmi dobrá kniha.
Re: podmět
Divim se, ze se ohanis zrovna Terrym Brooksem, ktery OPSAL Pana prstenu. Trochu by ses nad tim mel zamyslet a neplacat kraviny.
Re:Brooks
Co to žvaníš???Četl jsem Brookse a vim približně o čem je a srovnávat jeho shit s tímhle je nehorázná urážka…
Lepší než jsem čekal
Tahle kniha byla opravdu fajn. Řekl bych i mnohem více než to. Nevím proč, ale u většiny tlustých bichlí (kromě vyjímek) mám pocit, že jsou nedomyšlené a po chvíli i nezábavné. U této série jsem tento pocit neměl ani po přečtení 1. dílu, který byl podle mého nejslabší. Druhý jsem začal číst hlavně proto, abych nenechával otevřenou sérii, ale ouha! Ono to nakonec nebylo tak špatné, ono to bylo dokonce výborné! Zdálo se mi, že se autorky den ode dne (kniha od knihy) zlepšují a stávají se z nich profesionálky. Hadího mága jsem zhltal rychle, o to větší bylo mé rozčarování z toho, že poslední 3 díly nejsou ještě v ČR k dispozici (že by nějaké trable s překladem – viz Jezerní paní).Tak teď mi nezbývá než čekat na nějakého milosrdného překladatele.
Re: Re:Brooks
No, Kreutzi, nemáš tak docela pravdu. Brooks nebyl tak úplný shit. Číst se sice daly jenom první 3 knihy jeho “slavné” série, ale četl už jsem větší hovadiny. Ovšem srovnávat s tímhle se to nedá, to ti dávám za pravdu.
Milý Haplo, byl bych velmi rád, kdyby sis to svoje “Kreutz” odpustil
hmm
prvni dil z tohoto cyklu jsem cetl s nadsenim, ale to se ve chvili promenilo v odpor kopsej-vysej a at to jede. Boze zablil jsem to nemohl jsem proste neco tak starsneho cist tak si ani nedovedu predstavit jak strasny potom musi byt tento Hadi Mag brrrb
Milý AlexandřeVeliký.Uznávám,že v tom prvním díle to bylo trochu ujetý (viz kopsej-vysej), ale to ti nedává právo hned odsuzovat i další díly…..