Je to už drahně let, kdy jsem ještě jako malý klučina vídával v PNS nádherné obálky zobrazující odvážné bojovníky, nestvůry a futuristické vesmírné koráby. Brzy nato jsem si pár čísel i vyžebral a mohl se začíst do parádních povídek. A jestli vše půjde dobře, tak by se tato situace mohla opakovat u současné generace klučinů či holek. Protože magazín F&SF je zpět!
A celého comebacku se ujal člověk v naší zemičce uznávaný nejen jako fanoušek sci-fi a fantasy, Martin Šust. Právě jeho slovo vás navnadí do té správné nálady hned na prvních stránkách a stejně jako on i já již teď doufám, že se vše rozjede se silou parní lokomotivy a tenhle staronový plátek se usadí opravdu pevně v našich srdcích i knihovničkách.
Samozřejmě na vás ihned zapůsobí také obálka, která se vztahuje k novele Kmeny z Běly. Přes 140 stran vám přinese opravdu slušnou porci zábavy a 100,- Kč za výtisk při předplatném není mnoho. Jak určitě mnozí z vás vědí, F&SF magazín vychází pod křídly Tritonu, takže právě u nich je možné si předplatné zajistit, jelikož ne všude bude magazín k dostání. V současné době – dle reakcí čtenářů – pouze ve speciálkách, jen ve větších městech i v některých PNS. Takže s tímhle problémem je třeba počítat.
Pokud ale budete mít celý časopis jen pro sebe a prohlédnete si obsah, najdete několik sekcí. Jednu novelu, dvě novelety, dvě povídky a do toho všeho tři recenze významných knih a jeden životopis – psané známými autory či překladateli. A začnu pěkně popořádku, jak budete listovat i vy.
Po Slově úvodem zjistíte maličké info o Garth Nixovi a ihned se můžete pustit do jeho příběhu Pod hladinou jezera. Jedná se o Merlinovskou legendu, tentokrát ovšem viděnou z pohledu Paní jezera. Její poněkud bizarní názor na lidstvo, vznik legendárního meče Excalibur a Svatého grálu. Milovníky artušovských legend tato povídka nadchne a doplní mezeru, o které ani nevěděli, že ji mají. Krátce řečeno, jde o originální prequel ke všem současným variantám o rytířích kruhového stolu, v němž není nouze o vznik dalších otázek a mírná zamyšlení, zda to tak opravdu nemohlo být.
Po tomhle rozjezdu vás Libor Dvořák seznámí s Fenoménem Lukjaněnko. Určitě pěkné doplnění pro jeho fanoušky.
Chytrák hlupákem od Matthewa Hughese potěší všechny zajatce detektivních příběhů. Představte si, že jste nejchytřejším a nejznámějším lovcem záhad a vašich služeb se využívá jen v případech nouze. A co se stane, když se ráno probudíte, zjistíte, že jste se stal škaredým a vaše dříve geniální IQ se blíží mírnému podprůměru? Pak je těžké řešit takhle osobní záhadu. A právě do téhle situace se dostává hlavní hrdina Henghis Hapthorn. Naštěstí mu přitakává a pomáhá Integrátor, jakýsi umělý osobní poradce ve formě počítače. Rozřešení nakonec získává ve sci-fi poněkud podivnou koncovku, ale určitě se skvěle pobavíte.
Miroslav Žamboch poté navnadí na V pavučině od Neala Ashera. Kdo nezná Stahovače ani V pavučině, rozhodně se nechte naladit. Případně se mrkněte na recenze u nás, na FP.
Albert E. Cowdrey dostává v prvním čísle nejvíce prostoru a jeho novelu Kmeny z Běly přečtete určitě také jedním dechem. Lidé na vzdálené planetě vystaví důlní základnu a po několika vraždách přichází na scénu plukovník Bezpečnostních sil Robert Rogers Kohn. Robert se po příletu setkává s drsnou velitelkou bezpečnosti, která jako jediný člověk vyrotla právě na téhle planetě, kde každé roční období trvé několik desetiletí. Celý důl je při krizové situaci v tíživé atmosféře a hlavní hrdina se musí napřed seznámit s okolím a lidmi, kteří se snaží uchránit vlastní práci i životy před neznámým vrahem. Tahle zápletka se brzy začne komplikovat o domorodé formy života a co se dříve zdálo neřešitelným případem, získává velmi brzy zřetelné obrysy. Kolik lidí se z téhle tíživé situace nakonec zachrání, pokud vůbec někdo, se dozvíte až na samotném závěru. Vyprávění sledujete ze zápisků z Robertova notebooku doplněné o dopisy a písemné zprávy doktorky Anny Li. Příběh na mě působil lehce jako Soumrak na Worlornu, jen s tím rozdílem, že depresivní nálada zde není tak výrazná. Každý člověk je zde brán jako samozřejmost; autorovi šlo spíše o globální pohled na zvláštní planetu, kde právě lidé jsou mimozemšťany. Nikoli neprávem se tohle dílo objevilo v nominacích na cenu Nebula.
Následuje článek o knize Nežádoucí efekt od Petra Kotrleho. Osobně mě tahle kniha naprosto minula a právě zásluhou téhle recenze bych si ji ve volném čase rád přečetl.
Pusťte hodiny od Benjamina Rosenbauma jsou zvláštní sci-fi povídkou zasazenou do budoucnosti, kde děti mohou žít svůj devátý rok třeba celou věčnost. Užívat si neustálých radovánek, bavit se z malých věcí a nemít žádný důvod stárnout. Tenhle svět je ale konfrontován touhou, která stejně časem musí každého dohnat – zapnout si své hodiny. Chtít zkusit zestárnout, zjistit, jaké je být v pubertě, mít menstruaci apod. Vše je podáno stylem hodně originálním a než si vžijete názvosloví, termíny a výrazy, zjistíte, že se blížíte ke konci :-). Na tom samozřejmě nevidím nic negativného. Tohle zpočátku chaotické podání mi evokovalo právě již zmíněného Neala Ashera a jeho Stahovače.
Vladimír Moravec vypráví o Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Hutnou dávku informací se dozvíte nejen o tomhle sci-fi komiksu. Každý milovník kreslených příběhů může zajásat.
Poslední povídkou se dostáváme k velmi známému kouzelníkovi Kedrigernovi. Jistě nejen já jsem u knih s tímhle zábavným mágem strávil před mnoha lety velkou porci času. John Morressy a jeho Vlna zločinosti na hradu Malveillant nás přivádí zpět k jeho nechuti cestovat, jeho princezně nadšené vším dobrodružným a králi Rathreenovi, na něhož má být spácháno šest pokusů o vraždu. A právě Kedrigerna si jeho vašnost najme na magickou ochranu. Vyprávění je velmi jednoduché, řekl bych přímo naivní. Kedrigern se snaží každý atentát překazit, princezna si užívá a nic víc se vlastně neděje. Jediným zpestřením je závěr, ze kterého vyplývá snad i malé ponaučení. Mám-li srovnávat s knihami, které jsem dříve četl, přijde mi právě tahle povídka hodně plytká. Stala se pro mě nejslabším článkem prvního čísla magazínu F&SF.
Na konci magazínu vás čekají jen kratší anotace na knihy Rudý posuv a Armagedony.
Pokud mám úvodní číslo návratu legendy do českých luhů a hájů zhodnotit, nezbývá mi než zatleskat a věřit, že právě tohle by mohlo vhodně doplnit trh s tématikou fantasy a science-fiction u nás. Určitě si svou novodobou premiérou zaslouží minimálně několik set věrných fanoušků, aby se i tenhle časopis neztratil v propasti času, jako již některé předešlé…
Přeju ti hodně úspěchů, F&SF magazíne, a měj v každém čísle jen ty nejlepší povídky právě pro nás, literární labužníky :-).
Pochvala
Pekna recenze, jen co je pravda 😉 Diky za ni.
to Jan Pechanec
však ten tvůj článek na Sardenu taky nebyl špatenej, a byl si první, což se počítá:)
to Jan Pechanec
však ten tvůj článek na Sardenu taky nebyl špatenej, a byl si první, což se počítá:)
aha, tak takhle se dělaj dably, já si říkal, jak se to někomu může podařit
Pekna recenzia na pekny casopis :)Konecne dostali MF&SF aj v Brlohu, takze letim si to prve cislo omrknut.
Musím si to už konečně koupit…Offtopic: byl by někdo tak hodný a vypsal mi (případně odkázal) seznam SF speciálek v Praze? Já už léta chodíval jen d Krakatitu, kde je to teď takový divný, výše zmíněný magazín už nemaj(! – ale snad zas bude), tak jsem si říkal že změním lokál ale vůbec nevím kde co teď v Praze vlastně je…
Specialky
Doporucuju:Daemon v Londynske (kdyz jdes z IP pavlova k namesti miru, tak je to druha ulice doleva a pak asi po 100 metrech po levy strane.)Wales je na zastavce Nuselska radnice v Nuslich (tram 18).Jinak nove by mely byt v Krakatitu v prodeji tituly Tritonu za klubove ceny, kdyz to ted ma netopejr, ktery je prodaval v Nastupisti v Dlazdeny (ktery je tusim uz zruseny).Jednorozec na Staromaku imho nic moc.Vyborny kram (hlavne na komiksy) Seqoy je v caslavske ulici. kdyz stojis na zastavce Flora zady ke vchodu do toho noveho obchodniho centra, das se ulici po prave ruce a druha doleva je caslavska. je to kousek.
Jinak SFFH jde uspesne nakupovat v prvnim podzemnim patre Luxoru na vaclavaku ( v horni tretine namesti, naproti KFC, tusim), kde maj taky slusnou zasobicku titulu.
Konečně, chvála Tritonu, Stasovi a všem ostatním co mají zásluhy na obnovení vydávání MF&SF.
Takže nakonec jsem oželel těch !pět! plzní a udělal jsem dobře. Nejvíc se mi líbily Kmeny z Běly, i když jsem teda skřípěl zubama při tom, jak autor odstřelil tu kanibalskou záležitost. Ale jinak skvělý, takových textů může být víc víc, i klidně dvě do jednoho čísla.Jinak po Morresyho povídce jsem přehodnotil své negatívní stanovisko ke Kedrigenovi. Sice je to pravda asi nejhorší text, ale na druhou stranu je K. celkem vtipný.Jinak mohlo by být víc recenzí, a ještě by možná nebylo od věci založit nějaký mail pro listárnu, když už se teda buduje domácí časopis. Ale už nebudu remcat. Bravo, povedlo se!
F&SF
To Sicco: Kedrigern je ve F&SF, přiznávám, jako tahoun pro lidi, co ho mají rádi :-)Víc recenzní bude, tedy pokud se nám bude dařit a zvýšíme počet stran, nechci to dělat na úkor povídek :-)Mail pro listárnu v příštím čísle 🙂
Tak som to konecne docital a musim chvalit! Parada. Najlepsim kusom bola jednoznacne poviedka Kmeny z Bely.No Kedrigern mi prisiel skutocne ako “najslabsie” dielo – doteraz som sa z touto postavou nemal moznost stretnut, takze mi bola prakticky nezmama…
Jeden navrh: u povidek mi chybi rok vydani.Jinak houst a vetsi kapky 🙂 Vypada to dobre.
Dobré
Mám všechny čísla F&SF a ani nové obnovené vydání nezklamalo. Jen tak dál!