Michael Bronec (ed.): Legendy – Prokleté knihovny

Knihovny – člověku hned vytanou na mysli různé obrazy. Malé, velké, světlé, tmavé, robustní i modernisticky odlehčené poličky, prozářené místnosti či temné pokojíky, moderní infocentra s usměvavými mladými lidmi sedícími za pultem i obrovské zaprášené budovy s knihovnicí, které za ta léta snad už přirostl ukazováček ke rtům. Ale editor Michael Bronec s dvacítkou špičkových autorů a jedním překladatelem za zády nám odhalí ještě další druh – ty prokleté.

book_227

Už na první pohled je znatelné, že Legendy: Prokleté knihovny budou něčím velmi extrovním. Však si vezměte: 956 stran, dvacet jedna autorů včetně Jana Kantůrka, který se postaral o výbornou předmluvu. Na obálce nádherný obrázek od Jany Šouflové, v hlavní roli s mužem křísícím z pergamenu jakéhosi démona, přičemž tvář tohoto člověka je působivě broncovsko-conneryovská. Ale co naplat, nás knihomoly i přes vymazlený kabátek zajímají hlavně písmenka vevnitř.

Jak už jsem výše zmínila, o předmluvu se postaral překladatel Jan Kantůrek a letem světem nás provede nejen historií nejvýznamnějších knihoven – těch reálných, i těch, které hrály významnou roli nejen ve fantaskních příbězích – ale i vylíčí pocity, se kterými se téměř každý milovník knih, ať už čitatel nebo sběratel musí ztotožnit.

Ale teď už k povídkám. I Legendy: Prokleté knihovny budou trpět osudem všech antologií – některé povídky vás nadchnou, jiné zaujmou a ostatní prostě jen… přečtete. Zkusme si jich tedy pár zmínit.

Roli „otvíráku“ celé antologie si střihl Martin D. Antonín s povídkou Mr. Icy. Pan Mrázek má v malíčku všechny správné příběhové postupy a je velmi rozladěn, pokud něco podle nich neklape. Díky tomu může ruku v ruce s autorem ve správně střelené a svižné parodii na filmové kdeco polechtat čtenářovu bránici, a dát tak vzpomenout na své celuloidové bratránky od Abrahamse se Zuckerem nebo Mela Brookse.

Někomu stačí na román jedna dějová linka, Tomáš Bandžuch nás ve své Andělíčkářce obohatí rovnou dvěma. První, odehrávající se v předválečném období, líčí velmi intenzivní vztah mladého četníka s dívkou, jejíž pověst je mezi vesničany více než nevalná. Ovšem mladý příslušník pomalu, ale jistě zjišťuje, že pravda je úplně jinde, než si místní drbny vždy myslely. V druhé lince je ten samý hrdina starším, zkušenějším a ač zprvu nerad, pomáhá vyslancům strany a vlády s rozřešením záhady, na kterou je bolševický aparát setsakra krátký. Obě linie se pak v závěru krásně protnou, a aby měl čtenář jasno v časových souvislostech, předválečná linie je v er formě a kurzívou, poválečná v ich formě a standardní sazbou. Hlavním nepřítelem vyšetřovatelů je tu postava známá v českých luzích a hájích po mnohá staletí, ale v osvěžující inovované formě.

Přestavte si budoucnost, kde už se nemusí zločinci vyslýchat starými metodami, ale prostě si vycvičení agenti vlezou do hlavy dotyčné osoby a dotyčnou informaci si vyšťourají sami. Jak lehké, zdálo by se, ale není to tak. V povídce Jany Rečkové Memorila se ústřední dvojice Ajn a Vea musí potýkat s nástrahami vzpomínkového firewallu vyslýchané osoby – a často se jedná o nebezpečnou, ba i virtuálně smrtící záležitost. Jenže Ajn s Veou jsou sehraná dvojka a nadto mají zvenčí užitečnou pomoc v osobě babičky Karly, která krom šarmu oplývá i nesmírnou inteligencí a neuvěřitelnými konexemi. Jenže čas kvapí a navíc v závětří číhá zrádce. Rečkové snové popisy vzpomínek nejen vyslýchaného, ale i agentů jsou bizarní, smutné i nebezpečné a člověk si při tom uvědomí, jaká temná zákoutí ukrývá nevědomí každého z nás.

Jan Žlebek nás v povídce Popel nebo prach opět zve do Polámaných krajů, tentokrát se dozvíme o práci zaměstnanců Departmentu nenapsaných knih. Žlebek odkrývá příběh Lišáka a jeho týmu, kteří se připravují na příchod něčeho opravdu velkého. Tak velkého, že o to mají zájem technomanceři z daleka i blízka, partičky zlatokopů a radikální skupiny. Jenže nakonec nejde jen o jednu vysoce nebezpečnou knihu, ale i o změnu údělu řadových zaměstnanců a využití samotných prosakujících knih. Žlebek si opět mistrně hraje s jazykem, jeho postapokalyptický svět je melancholicky děsivý a pro nás všední věci se v Polámaných krajích mění na strašlivé nepřátele. Pokud vám však kraje zasažené torzí k srdci nepřirostly už dříve, těžko se to teď změní.

Pátrání po tajemném svazku zavede upíry Abélarda a Heloïse do domu bytostí, se kterými nemají krvesajci zrovna nejlepší vztahy, a tak začátek audience nedopadne podle představ obou táborů. Prchlivá a hubatá Heloïse si snadno dělá nepřátele a uhlazený diplomat Abélard je vnímavější ohledně místních pravidel. Převážně díky jemu se tak oběma pátrajícím dostane té cti navštívit elfskou knihovnu. A čtenáři naštěstí také. Sidha Apollyon ví, Kudy kráčí sfinga a hned od začátku představuje fascinující a bez debat půvabný svět se svými přísnými pravidly, která je třeba dodržovat, protože za každým regálem elfské knihovny čeká krutá smrt, ať už od ryb za zrcadlem, papírových šelem nebo ulepených oblud. Autorka tak vampýrům neupírá jejich zvířeckost a poživačnost, která s elfí elegancí a přírodností působí parádně konfrontačně, dialogy jiskří, a tak nejen akční scény jsou zábavné.

Leonard Medek nám ve své povídce Svazek č. 25 představuje průměrného Čecha, plovoucího lehce nad hranicí zločinu a chytajícího za pačesy každou příležitost, která se chytit dá. Díky tomu se dostane k likvidování knižních pozůstalostí a velmi zajímavé sbírce knih, která je maskována jako sebrané spisy Aloise Jiráska. Ač je vyprávění odprezentováno hrubým, nespisovným výrazivem hlavního protagonisty, klame tělem, protože se jedná o vtipnou, chytrou záležitost, kde nám autor jen tak mimochodem zase nasype do krmítek pořádnou porci literárních znalostí.

Přestavte si, že jste knihovník a jedete bibliobusem… ne, vlastně si to představovat nemusíte, stačí si jen přečíst povídku Jiřího Pavlovského Knihovník. Pavlovského hrdinové jsou často ve špatný čas na špatném místě, a tak se i tentokrát hlavní protagonista stane středobodem dobře odsýpajícího survival hororu v pokroucené krajině se zaměňujícími se bibliobusy a velmi, velmi nebezpečnými knihovníky. Suché hlášky otírající se o popkulturu a šílenosti různého druhu samozřejmě přibaleny.

Ale ani ty nezmíněné kousky nepostrádají nápad a švih, slabší kousky byste spočítali na prstech jedné ruky. Většina autorů ze sebe bez debat vyrazila to lepší, a tak si antologie zaslouží pozornost nejen díky svému rozsahu, i když ten hlavně z ní bude dělat ve vaší knihovničce magnet pro oči případných návštěvníků. A kdo ví, třeba v noci, až usnete, tento masivní svazek začne vyprávět své fascinující příběhy i dalším knihám, protože dle dobrodružství v ní napsaných se nic nezdá nemožným.

Autor: Bronec Michael (ed.)

Nakladatelství: Straky na vrbě

Překlad: –

Obálka: Jana Šouflová

Stran: 960

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

25 komentářů

  1. Někdo mi tu lichotí. Což jest příjemné, ale ještě příjemnější by bylo vědět, kdo. Nějak se vám v záhlaví popletly kolonky: Michael si tu recensi určitě nepsal sám…

  2. Díky, teď už to vypadá líp.

  3. Pěkná recenze, díky :o) Jen to, že Leonard klame tělem dvakrát po sobě, bych zrevidoval :o)

  4. to Tygr
    Děkuji bystrým očím čtenářským, opraveno. 🙂

  5. Recenze mě taky potěšila; v tomhle týdnu vyšly hned tři – zjevně to v předvánočním shonu nikdo nedokázal přečíst rychleji…

  6. pro strýce Leonarda (Tlustý a zlý prostě nenapíšu)
    Nedá mi to, abych se nezeptala … KDO přijde?

  7. Gabě: Nějak nevidím, že bych výše psal cokoli o přicházení… Ptal jsem se, kdo mi lichotí – to proto, že zprvu nahoře v záhlaví stálo “Napsal: ed. Michael Bronec”. Od chvíle, kdy je to opraveno, samozřejmě můj přípodotek ztratil smysl; o nic víc nejde.

  8. Přece psohlavci!
    Já bych řekl, že přijdou psohlavci… 🙂

  9. strýc Leonard: Poslední slova Vaší povídky, včera jsem ji četla, tak mi to nedalo a musela jsem se zeptat. Jen mě zajímalo, jestli mají autoři sami konkrétní představu, když ukončí povídku větou např. : “A dveře se pomalu otevřely… ” nebo “Zaslechl tiché zaťukání na okno …” apod. Jistě, že jsou takové povídky působivější, ale mě prostě štvou 🙂

    Michael: Jan Sladký Kozina a spol.?

  10. Psohlavci!
    Ten poslední svazek v povídce se jmenoval Psohlavci, tak bych čekal něco lovecraftovského s psími hlavami; ale těžko říct, to ví jen jediný člověk na celé Zemi, a ten teď nejspíš míří někam na pivo!

  11. Každopádně myslím, že horory jsou založeny na strachu z neznáma, a Svazek č. 25 je celkem plnokrevný horor, takže jako redaktor jsem byl spokojen a po pozadí příběhu nepátral.

  12. Gabě: Ach tak. Michael je zjevně chápavější, on ten dotaz oproti mně rozlouskl správně… A má pravdu i v odpovědi: přijdou psohlaví démoni. Jejich status a pravomoce nechávám na čtenářově představivosti, nicméně jedno je jisté – na rozdíl od těch, se kterými měl hrdina povídky co do činění předtím, s těmihle se smlouvat nedá. (Jestli znáte Helllraisera, vzpomeňte na cenobity…)

  13. Když jsem nad tím dále uvažoval, podle mě by hrdinu klidně mohl zabít i čistě jen vlastní strach!

    Ale není divu, že jsem se na narážku chytil; všechno, co jsem vydal, mám vypálené někde v mozkových závitech. Pomalu se mi už asi začínají přeplňovat…

  14. Leonard: Jsem ráda, že máte přesnou představu, protože někdy mi připadá, že jsou autoři bezradní a neví, jak povídku ukončit. Chraň Bůh, že bych Vás z něčehpo takového podezřívala. Nakonec, díky Vaší knize Runeround jsem vzala na milost české autory SF&F.

  15. na ostří pointy
    Podle mě tahle povídka začala od pointy; takže si nemyslím, že by byli autoři bezradní, rozhodně ne všichni! 🙂

  16. Gabě: Tak na tohle musím odpovědět nadvakrát… Napřed ohledně konců: Povídka může mít všelijaký konec – ostře pointovaný, “měkce” pointovaný, “dojezdový” (občas k vidění u Dashiella Hammetta: poté, co vlastní příběh skončí, následuje ještě pár odstavců ve stylu “toho a toho pověsili, ten a ten nevyleze z basy spoustu let, tu a tu pořád ještě hledáme”), jakož i otevřený (ale tak, aby si čtenář mohl domyslet, k čemu to může – nebo musí – vést); to všechno je regulérní. Případ, kdy je autor bezradný a neví (což se – najmě začátečníkům – vskutku někdy stává, do soutěží takových příspěvků chodí dost), poznáte snadno; ten totiž nemá ŽÁDNÝ KONEC. Ani ten otevřený.
    A teď k té Runeround: Děkuji za chválu, byť prvé, co mne napadlo, byl citát (jeden z mých oblíbených): “Jaký to prastarý prach…” Fakt je, že zrovna Runeround jsem kdysi psal sám sobě pro radost a nacpal do ní všechny šílené nápady, co jsem měl (taky si laskavě povšimněte, že od té doby žádné nemám), a dost dlouho jsem ji sám považoval za to nejlepší, co jsem napsal… A mezi námi, naformulovat zrovna v ní konec (ne ten dovětek v hospodě, ale happyend s Vayolé) mi tenkrát dalo setsakra dřinu a dodnes si nejsem jistý, jestli se povedl tak, jak jsem chtěl.

  17. pointa povídek
    V našich Žoldnéřích fantazie je krásně vidět, že část nováčků si plete povídku s ukázkou z románu. Udělají atmosféru, ukážou kousek světa, ale nijak zajímavě příběh neuzavřou.

  18. Leonard:
    Runeround: To nic, já jsem tehdy nebyla moc náročný čtenář. Ale vážně, knížka pro mě měla takový zemanovsko-verneovský půvab a moc se mi tehdy líbila.
    A k těm nápadům – chcete tím říct, že ve Stínu modrého býka všechno oddřela paní Vrbenská 🙂

  19. Michael:
    To je mi Vás upřímně líto, co všechno musíte přečíst.

  20. Gabě: Pozor, mluvil jsem o ŠÍLENÝCH nápadech! Ty krotké ještě semo tamo vykutám… (A na SMB jsme se s Františkou nadřeli dost a dost oba. Na “Kalných vírech Rhenu” ostatně taky.)
    A Michaela nelitujte, nebo nelitujte pouze jeho. Není v tom sám, s tímhle se musejí potýkat všichni porotci všech soutěží…

  21. Leonard:
    Omlouvám se – oprava: Lituji upřímně porotce všech literárních soutěží.
    A Franta Franta je samozřejmě jeden z těch krotkých nápadů 🙂

  22. Samozřejmě. Stejně jako – abychom se vrátili k hlavnímu tématu této diskuse, totiž Prokletým knihovnám – ona drobná nehoda s Jiráskovými spisy. František Franta je tradiční až hanba (koneckonců právě na tom stojí), a tohle se také mohlo přihodit kterémukoli antikváři…

  23. Leonard:
    Nepřu se, že Franta Franta není klasické dobrodružné vyprávění, jen to jméno.
    Ano, my jsme také běžně u nás v knihovně řešili takové problémy při likvidování pozůstalostí, hmm, tedy chtěla jsem napsat při zařazování knih z pozůstalosti do fondu. Proto jsem obě mé dcerušky posedlé ďáblem 🙂

Zveřejnit odpověď

Legendy: Prokleté knihovny

Číst knihy je nebezpečné! – Číst TUTO knihu je zvlášť nebezpečné!! * Otevři dveře knihovny, a hned tě ovane šepot jejich stránek. (Jenže co šeptá, dokáže i kousnout. Nebo sežrat.) * Otevři……

Číst knihy je nebezpečné! – Číst TUTO knihu je zvlášť nebezpečné!! * Otevři dveře knihovny, a hned tě ovane šepot jejich stránek. (Jenže co šeptá, dokáže i kousnout. Nebo sežrat.) * Otevři knihu, a vstoupíš do světa fantazie. Vlastní, či cizí? Vyber si! (Ale neztrať nit. Tu Ariadninu – pomni, že se budeš chtít vrátit…) * Upíři Abélard a Héloise přilétnou na parakřídlech do Domu Hadích per, aby pátrali po jedinečném svazku, který nejspíš ani neexistuje… * Trpaslík Tarmon, učedník Mistra kronikáře a člen početného cechu knihovníků, k smrti nenáviděl knihy. A ony se mu pomstily… * „Co to je za knihu?“ – „Velké T. “ – „Velké T.?“ Cizí hlas zaskřípe strachem: „Technonomicon!“ * Kdo bez povolení přechovává tištěnou knihu nebo její obsah v jakékoli formě, bude potrestán odnětím svobody až na dvacet let. Zaviní-li svým konáním smrt jedné či více osob, propadne hrdlem. * OBSAH: Jan Kantůrek – „Prokleté knihovny?“ * Martin D. Antonín – Mr. Icy * Lucie Lukačovičová – Čestný dluh * Tomáš Bandžuch – Andělíčkářka * Jan Dobiáš – Sestřičko naše, kde jsi? * Stáňa Kučová – Jak to s ní je? * Jana Rečková – Memorila – pomoc zapomnětlivým majitelům knihoven * Jindřich Rohlík – Štvanci * Daniel Tučka – HEX LIBRIS * Jan Dobiáš – MANUSKRIPT * Jan Žlebek – Popel, nebo prach * Míla Linc – Šilhavá láska * Sidha Apollyon – Kudy kráčí sfinga * Dana Rusková – Nadnáměšť * Vlado Ríša – Grimoár * Michaela Portychová – Povstaňte z popela * Leonard Medek – SVAZEK ČÍSLO 25 * Ludmila Müllerová – PŘÍPAD NEČTENÉHO PSANÍ * Jan Pohunek – Epištola z psího kraje * Jiří Pavlovský – KNIHOVNÍK * Martin D. Antonín – Svědectví kamene * Františka Vrbenská – „Oceán příběhů, galaxie informací“

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Série tuším vydala i Draky, že? To nebylo vůbec špatné, na tuhle věc se těším.

  2. Konečně důstojný tlustospis i z našich luhů a hájů! Díky!!

  3. od nakladatele
    Nojo, má to 960 stran a váží přes kilo a čtvrt! 🙂

    Pevně doufám, že stejnou váhu to má i v literární kvalitě.
    Okoštujte, čtenáři, a uvidíte!
    Zítra knihu křtíme na CONiáši 2013 v Městské knihovně na Mariánském náměstí.
    Kdo sbíráte podpisy, bude tam přítomna celá smečka autorů!

  4. V Dracích bylo pár velmi povedených povídek a tak nevidím důvod proč nekoupit i Prokleté Knihovny. Těším se hodně. Předpokládám, že je kniha ve stejném formátu jako Draci?

  5. od nakladatele
    Je to stejný formát i stejná ilustrátorka obálky.
    Sazba vnitřku je trochu jiná, mezitím jsem ovládl Indesign a nakoupil nějaké fonty v První střešovické písmolijně.
    Vnitřní ilustrace dělala tentokrát Zdeňka K. Lukovská, ne Jakub D. Kočí.

  6. těším se na to a určitě v blízký budoucnosti koupím

  7. Excelentní název: pokud tenhle špalíček narvu do knihovny, tak mě knihovna určitě prokleje 🙂

  8. Ebook
    kdepak ebook, tahle nádhera patří do knihovny v papírové podobě 🙂

  9. DeX:
    Moje slova! Kniha má být kniha! Člověk ji musí nejen číst, ale i hladit, potěžkat, přivonět archivovat v knihovně… případně s ní podložit stůl, nebo ji mít pohozenou na hajzlu.-) Nic z toho si s e-bookem neužijete.
    E-book jsem ochoten akceptovat, jen pokud jde o dílo v nesehnatelné papírové podobě.

  10. yooooohohooooho!!!
    Ze směru od pražského Pankráce (kde sídlí Straky) se na ta slova ozval táhlý tarzanovský pokřik!

  11. to Michael Bronec
    Můžu se zeptat, jestli tvůj odpor vůči elektronickým knihám plyne jen z toho, o čem psal KarelC? Nebo máš ještě nějaké další důvody? Dělám si takový malý průzkum mezi lidmi ohledně čtení papírových a digitálních knih.

  12. e-booky
    Mít e-book pro mě vůbec není totéž jako mít knihu.
    E-book je cosi imaginárního, co se mi (možná) někde uložilo, můžu si to sice číst, ale kdo mi zaručí, že to najednou nezmizí někde v křemíkovém nebi? Prostě e-book nenaplňuje můj pocit vlastnictví. Nemůžu si ho ohmatat, položit tam, kam chci, zálibně na něm spočinout zrakem, prostě fyzicky, reálně si ho užívat.
    E-booky uznávám pro konzumní čtení na dovolenou, kdy není účelné vézt kufr knih. A částečně na učebnice, ale tam už je to problematické, protože jak si můžu v e-booku podtrhávat, vpisovat poznámky a podobně.

  13. to KarelC
    Dřív se v Evropě psalo na pergamen. Když přišel papír, jistě vzbuzoval stejně vášnivé debaty jako dnes ebooky. Jde o obsah, ne o formu.

  14. pro AKKK
    Má reakce byla dána především radostí, že se najdou čtenáři, kteří sdílejí můj náhled na věc.
    Samozřejmě jen zčásti; přeci jen se knihami živím, takže pro mě je to osobnější.

    Na žádných dalších diskusích tohoto typu však už participovat nechci a nebudu, v minulosti jsem se od ebookářů tolikrát dozvěděl, že jako nakladatel jsem zloděj a parazit, že nehodlám podobné kalné vody znovu rozviřovat.
    Už proto, že mám z téhle knihy velkou potěchu a prostě si ji nechci kazit! 🙂

  15. To Kulagin
    Tvrdiť o knihe, že ide o obsah a nie formu je ako tvrdiť o jedle, že ide o výživovú hodnotu a nie chuť.
    Chápem, že sú ľudia, ktorí berú knihy ako konzum, prečítam a beriem ďalšiu – a mnoho kníh si iný osud ani nezaslúži.
    Ale niektorí berú knihy skôr ako artefakt, na ktorom nie je dôležitý len text (obsah) ale aj forma – grafická úprava, ilustrácie, použitý font, použité materiály. Každému čo jeho jest.
    Je ale fakt, že časom prežijú len knihy-artefakty určené ich milovníkom, bežný ľudia budú konzumovať média iným spôsobom.
    Na druhej strane, dlhodobo majú šancu prežiť len tlačené knihy – hovorím o desiatkach až stovkách rokov, u elektronických dát vždy hrozí, že sa stratia/dostanú sa do stavu, že ich nebude možné prečítať.
    A pravdaže, nesmieme zabúdať aj na praktické využitie braku v dobe apokalypsy – čítačkou si človek neutrie zadok, nezaloží ňou oheň ani si do nej nezabalí cigaretu 🙂

  16. Ano, ničte čtečky, mažte e-booky, nenechte se nakazit herezí elektronického čtení. Jedničky a nuly vám nikdy nenahradí písmena na papíře!

    A teď prosím, mohla by se vrátit diskuze k Prokletým knihovnám? Dopis Ježíškovi je jistý, vedle Draků se bude vyjímat nádherně, přesto bych přivítal nějaký názor.

  17. to Michael Bronec
    Však já ti nechci kazit radost z knihy, jen mě zajímal tvůj názor na e-booky. Jiné diskuse, kde se k nim vyjadřuješ jsem nenašel. Co se dá dělat, píšu si teda “nakladatel neodpovídá” 🙂 Na což máš samozřejmě plné právo, podotýkám. Ale je to škoda.

  18. Hmm
    Je to len môj pocit, alebo naozaj majú obhajcovia e-kníh (v tomto prípade AKKK a Kulagin) agresívny prístup k bežným knihám a vydavateľom?

  19. to Alfi
    Nevšiml jsem si, že by Kulagin či AKKK na Michaela útočili. Kulagin zatoužil po e-booku vzhledem k váze knihy a AKKK se jednoduše Michaela zeptal na vůvod jeho odporu vůči e-bookům. Nic víc, nic míň, žádnou agresi v tom nevidím, tak proč to zbytečně hrotit?

  20. to Alfi
    Že bych byl agresivní obhájce e-booků a nepřítel “běžných knih a vydavatelů”? Opravdu se tohle dá vyčíst z mého dotazu? To se teda zřejmě hodně špatně vyjadřuju 🙂

  21. recenze…
    Jsem zvědav na recenze, ale chápu, že je na ně hrozně brzy.
    Kniha má zhruba 1 600 000 znaků a korektury mi trvaly dobře přes týden.
    Kdybych měl psát recenzi, osobně vůbec netuším, jak bych ji pojal…

  22. Někomu jde o obsah, jinému i o formu, proto e-booky vycházejí společně s papírovou podobu, aby se každý mohl svobodně rozhodnout, čemu dá přednost. 🙂

  23. to wiwi
    Jenže SNV ebooky nedělají, takže “svobodně” se rozhodnout nemůžeš… 🙂

  24. Chápu, že vzhledem k objemnosti knihy by se ebook hodil, ale zároveň Kulagin trochu zbytečně provokuje, protože dobře zná Michaelův názor na ebooky (a divím se, že AKKK ho nezná, protože Michael se s ním už řadu let netají).

  25. to pipin
    Ano, jeho názor znám, ale neznám jeho důvody, proto jsem se na ně ptal.

  26. to Kulagin
    Já vím, to byla jen poznámka na okraj… Myslím, že kdyby je začaly vydávat, hodně by jim to pomohlo a získaly by řadu nových čtenářů. A protože by současně vycházel i papír, tak by Michael nemusel mít pocit, že jde o prznění knížky. 🙂

  27. E-booky
    Nedá mi to a musím si přidat svoji trošku do mlýna ohledně e-booků. Jasně papírová kniha je papírová kniha, ale že je lepší než e-book bych netvrdil. Už jen ten komfort čtení, kdy držet takovouhle bichli hodinu v ruce je tak pro nějakého svalovce. A hlavní bod pro e-booky je sehnatelnost knih i po letech. Já jsem třeba až teď objevil Žambochova Koniáše, ale jeho starší tituly jsou vyprodány… To se prostě u e-booků nestane. Druhé velké plus vidím v tom, že objednám (aniž bych musel platit poštovné) a hned mohu číst. Takže mě tahle kniha láká, protože mám povídky rád, ale kvůli její velikosti dám zatím přednost Žambochovu e-booku Živí a mrtví.

  28. E-book kontra papír
    Kniha vypadá krásně – a já (jako knihovnice) bych ji moc ráda vlastnila, protože papírové knihy, a zvlášť tlusté bichle, miluju. Jenže mám stop stav. Jsem ve stadiu, kdy si můžu dovolit pouze doplňovat dílové věci, a už pomalu ani to ne. Kupuji si knihy už skoro dvacet let – knihovny mám v obýváku a v ložnici, knihy jsou naštosované ve dvou řadách, některé knížky mám dokonce v úložném prostoru pod postelí a dům opravdu není nafukovací a další knihovny se mi sem nevlezou. V naší rodině čtu jen já – manžel přečetl za celý život akorát Rumcajse a dcerky jsou ještě malé (ale snad…, uvidíme, nicméně svou knihovničku už také mají). A zatímco já sbírám knihy, manžel sbírá počítačové součástky, takže kdykoliv já vyhrožuju, že mu ty jeho krámy vyhodím, on zase naoplátku vyhrožuje, že mými knížkami zatopí v kotli, protože prý zabírají ještě víc místa. Takže pro klid v rodině mi zbývá jedině knihovna (ale v té naší to není se SF@F žádná sláva, to kdybych četla červenou knihovnu…) a nebo e-booky. Kdybych mohla, vždy dám přednost papírové knize před elektronickou. Už z toho důvodu, že papírovou knihu si, nevím proč, víc vychutnám, e-book čtu méně pozorně a s menším požitkem. Samozřejmě na chatu nebo na dovolenou je čtečka výborná.
    Ale ty knihovny nenafouknu a prodat už nemám co, takže ebooky vítám. Jiný důvod než šetření místem pro kupování elektronických knih nevidím. Jenže v mém případě je zásadní. Ale vy ostatní, kteří máte knihovničky prázdné, kupujte, prosím, papírové knihy!

  29. Gaba:
    Knihovnu je třeba jednou za čas prostě probrat. I když to člověku rve srdce. Já osobně udělám jednou za pár let probírku a to co vím, že už nikdy znovu číst nebudu a že mne to nezaujalo, nebo že to vyšlo znovu a líp prostě proberu a někomu to věnuju. Kdysi jsem to nesl do antikvasu, ale tam jsem se akorát nasr… (mě za to dali desetikačku a sami to pak prodávali za dvacetinásobek. Já to zjistil, chytil amok, řekl jim svoje a volali na mě městskou… :-))takže volím raději charitativní způsob likvidace.

  30. Já myslím, že mnoho lidí dává e-bookům přednost z praktických důvodů. Desítky knih mohou mít sebou v jednom okamžiku, nemusí se starat, kam své knihy začnou skládat, když je skupují ve velkém. A ano, pro mnoho lidí je čtení konzumem. V tom smyslu, že čtou hodně, knihu přečtou a hned hupsnou na další 🙂

    Osobně jsem zatím e-bookům na chuť nepřišel, protože je zatím nepotřebuju. Ale např. můj bratranec žije dlouhodobě v zahraničí, čte hodně a e-booky jsou pro něj jediná možnost, jak se rozumně dostat k českým knihám… Čili ačkoliv jsem sám zástánce papíru, chápu argumenty druhé strany 🙂

  31. E-booky
    navíc e-booky jsou v jakémsi prapodivném formátu, vyžadujícím ještě prapodivnější software, který nejde stáhnout, a když jde, tak nejde nainstalovat a já si jednou koupil e-book a stáhl si ho do počítače, kde se nechtěl otevřít. Což mne iritovalo.
    Od ratolestí se mi pak dostalo vysvětlení, že na to je potřeba tablet, nebo čtečka, nebo ještě speciálnější instalace čehosi, čemu jsem ani já, starý pirát, nerozuměl, tak jsem ji komp přenechal a šel si číst Simmonse v klasické podobě. Ten e-book dodnes mám staženej a dodnes nejde otevřít. Ale nechal jsem si ho na ploše pro výstrahu, kdyby mne to zase někdy chtělo oslovit.

  32. To Michal Bronec
    Pán Bronec – poznámka ku knihe. Pozrel som si ju v kníhkupectve a všimol som si číslo 92 na rube knihy. Ja chápem, že to je poradové číslo vydanej knihy, ale nás kompulzívno-obsesívnych jedincov štve, ak majú v knižnici knihy s náhodnými číslami (teda možno niekto kupuje úplne všetko a tomu je to jedno 🙂 Nedalo by sa povedzme po 100 knihe číslovanie zrušiť?

  33. to KarelC
    Udělal jsem úplně stejnou zkušenost – zbytné knihy jedině zdarma kamarádům a podobně, tam aspoň vím, že to udělá fakt radost.

  34. 2 AKK:
    Čtečka/e-kniha se s tradičními publikacemi krásně doplňuje, rozhodně to není “buď a nebo”. Osobně ji použivám především na anglicky psanou literaturu či objemnější svazky (přeci jen vláčet se kupříkladu s Laskavými bohyněmi v zimních měsísích cca tři týdny není zrovna “user friendly”). Autory či knihy co chci mít i “normálně” si i tak pořídím… Velkou výhodou určitě je výrazné ušetření místa (přeci jen již teď jsou dvě místnosti zapráskané knihami a co teprve za pár let), přenosnost/dostupnost titulů a naopak největší nevýhodou je určitá degradace knih na něco čistě “spotřebního”, k čemu nemám takový vztah; bez ohledu na kvalitu textu to přeci jen není to samé jako pěkně provedená publikace, o tom žádná.

  35. Súhlasím, že každá forma knihy má svoje pozitíva:
    – papierová knihu je možné požičať priateľom (neviem ako sú na tom zakúpené e-knihy)
    – papierová kniha sa dá prečítať aj po veľmi dlhom čase
    – papierová kniha je istým držiteľom hodnoty – dá sa v prípade potreby predať
    – papierová kniha môže byť estetický objekt, umenie
    E-kniha
    – lacnejšia
    – skladnejšia
    – ľahšie sa prenáša

  36. Pro Alfiho
    Základem toho čísla je opravdu jakási návodnost, aby si čtenáři pořídili další knihy z dotyčné edice (Česká fantastika). Samozřejmě je zde jistý problém, že v tomhle velkém formátu běžně nevychází; nicméně je to ustálená grafická úprava. Přemýšlel jsem, zda s číslem 100 neudělat nějaký rázný grafický řez, tak uvidíme. 🙂 Kniha se ovšem především musí prodávat, jinak žádná další čísla nebudou a od problému bude pokoj…

  37. Super
    Moje knihovnická dušička zaplesala, kniha vypadá nádherně a jsem velice zvědavá na obsah. 🙂

  38. pro Karla C
    Ale to já dělám – knihovny probírám neustále, spoustu knih už jsem prodala. Knihy u kterých jsem se sekla, tak ty většinou okamžitě, anebo taky série třeba od Eddingse, Jordana, Goodkinda – přece jen se můj čtenářský vkus za ta léta změnil a těch metrů v knihovně co zabíraly, zas byl na pár let klid. Poslední roky nakupuju s větším rozmyslem, takže to, co koupím, si chci také nechat.
    Antikvariáty opravdu ne, pokud se chcete zbavit knih, navrhuji veřejné knihovny, tak uděláte radost největšímu počtu lidí. Tak jsem to dělala já – pokud se mi knihy nepodařilo prodat přes internetu, protože v mém okolí není nikdo, komu bych je mohla darovat.

  39. No, zahlédl jsem to v Luxóru
    nadšení mě jmulo, dychtivě jsem uchopil a … no, jako u 5. Dílu Trůnů. Ta váha (hmota, tedy dneska, ty novoty holt) mě to nadšení zase odejmulo. Ta váha mě totiž u Trůnů zcela připravila o rozkoš čtení, po hodině mě tak bolely ruce, že jsem začal listovat atd.. no, hoši, tohle není kniha do postele (kde čtu nejraději) a pro nás starce s ručkama vyzáblýma penzijní dietou, co nám vlády ordinují.
    Takže, hodně váhám. A je to škoda, co myslíte? Když jsem nakonec koupil toho Browna, i když to asi taková rozkoš nebude jako tenhle skvost. Jo, mám Kindle. Asi počkám na el. verzi. Bude?

  40. Rackovi
    Děláme to, co umíme, a to jsou papírové knihy.
    A u těch hodlám zůstat.

  41. to Racek
    A co zapojit hlavu a knihu si položit? Tohle jsou jen kydy… Ale co jiného čekat od čtenářů Browna, že?

  42. peace, bratři, peace
    Zanechme rozbrojů a čtěme raději knihy… 🙂

  43. potěšení tety Kateřiny
    Kdo dřív přijde, ten dřív mele a čistota, půl zdraví! 🙂

  44. a jiné vhledy
    Ještě jsem zapomněl na to opravdu důležité: “Jablko nepadá daleko od stromu!” .)

  45. Jsem opravdu zvědav na čtenářské reakce.
    Doufám, že za 550 Kč nebude kniha příliš drahá, ale prostě má 960 stránek, a to něco stojí jak výrobně, tak na honorářích…

  46. Když vedle sebe postavím Knihovny a ceny např. Poutníka, tak bych se vůbec nebál. Viz Stanice Armida…

  47. Satyrovi
    Jde spíš o to, kolik jsou čtenáři ochotni za knihu dát v objektivních měřítcích.
    Ale uvidíme, držím si palce! 🙂

  48. Ach ouvej, pouze dva zajímaví autoři (M. Linc a F. Vrbenská) v celém tomhle “biblickém” sborníku.

  49. Dávám sice přednost SF, ale asi neodolám. Bandžuch a Pavlovský poslední dva roky fakt příjemně překvapují, medek je jistota, Žlebek píše tak šílený věci, že stojí za pokus a tady je prý poměrně dlouhej.

    Skočdoklobouky: Tos už tu bichli přečet, že už dáváš hvězdičky?

  50. Kyborgovi
    Technické hard SF není ve sborníku žádné, ale zrovna všichni čtyři autoři, které jste jmenoval, tam nemají ani čistokrevnou fantasy. Téma “knihovny” vyvolalo smršť subžánrů. Bandžuch zde má text laděním dost podobný “Ve službách republiky” (z Československa 30-50. let minulého století), Pavlovský thriller trochu podobný “Eskortě” z “Třpytu mečů/záblesků laserů” (ta tehdy získala povídku roku), Medek sepsal v podstatě horor (i když je mimo jiné o Jiráskovi), Žlebka bych žánrově nedovedl zařadit, buduje si svůj vlastní styl; ale je to opravdu nejdelší práce sborníku dlouhá 120 stran.
    Tučka sepsal steampunk, Pohunek alternativní dějiny, Jana Rečková se blíží akční SF. Věrný žánru fantasy zůstal v příběhu s trpaslíky (tematicky trochu podobný Křivému ostří) ve druhé nejdelší novele “Kronikář” Martin D. Antonín.
    Radši bych rozbor ponechal recenzentům, ale je to hodně pestré čtení!

  51. autoři
    Je to sbírka dobrých autorů, některá jména jsou už legendární, myslím, že stojí za to si tuto sbírku pořídit.

  52. to Michael Bronec
    Hele, Bronče, a je v tom tedy vůbec nějaká fantasy?
    Darionovo trpaslíci príma, ty já rád, ale abysem si jinak nekoupil nějakou knížku historických traktátů o Jiráskovi.
    (Jak jste říkal na tom křtu, že s ním Cthulhu sedí na záchodě a čte ho. :)) )

  53. Finnaganovi
    Já bych řekl, že celý ten sborník je ve znamení FANTAZIE.
    Každý z autorů pojal téma knih a knihoven po svém, někdo ho má jako nosné a jiný jako vedlejší. Někdo zaexperimentoval, druzí se drží své osvědčené tvůrčí linie.
    Chápu, že každá liška chválí svůj ocas, proto jsem zvědav na reakce čtenářů, ale přijde mi to především zajímavě PESTRÉ.
    Taky jsem spíš milovníkem fantasy, ale četba mě rozhodně bavila; ostatně, co by mne nebavilo, to bych nevydával. Nemusím mít za každou cenu co nejtlustší knihy…

    A teď, když mám ty Knihovny konečně z krku, můžu se během podzimu pustit do dokončování vlastního díla, HURÁ!

  54. Když jste zmínil ten Třpit mečů – kdyby v tom novém byl taky Fabián, už mám ten sborník doma!

  55. to Kyborh
    Jaký Fabián? Jsou 2 Fabiánové spisovatelé.-))) Ale asi je to jedno, oba píší dobře.

  56. Ve Třpytu mečů, Záblescích laserů byla povídka epizit od Roberta Fabiána. Dost divná, ale púvodně jsem si sborník koupil kvůli ní a pak nelitoval!

  57. to Kyborg
    Robert Fabián je známější, ale i Dušan napsal dost knih. Prní kniha Roberta Fabiána byla Mariňáci a to byla fakt bomba!!! Pokračovalo to Planeta mezi 2 slunci a tak dále, Carpe diem, Hvězda 01. Napsal toho opravdu hodně.

  58. Kyborgovi na téma Fabian
    Jo, “Epizit” je zajímavé čtení a “Třpytu mečů” určitě ta povídka pomohla v prodejnosti.
    Když se před časem chystaly “Legendy: Draci”, požádal jsem opět Roberta, zda by něco nenapsal. Na základě toho vznikl ale jen fragment o bojích moderní vojenské jednotky s draky (osobně jsem si při čtení musel vzpomenout na hru SpellCross, ale myslím, že on ji nehrál), který má zatím uložený v šupleti. Jelikož teď máme docela dluhy vůči čtenářům (čekají léta na pokračování k “Semper fi” pod názvem “Dies irae”), už jsem ho znovu do dalšího sborníku ani nechtěl otravovat a on se stejně tvářil, že na knihovny nemá žádný štepný námět… 🙂

  59. Na ten Dies iraes čekám samozřejmě taky!
    Proč sakra všihni moji oblíbení autoři pomalu přestávají psát?!

  60. Si ty knihovny koupím, třeba najdu nějaké nové oblíbené!

  61. Je třeba kupovat knihy, jinak nebudou ani spisovatelé ani vydavatelé, takže pak budou muset čtenáři sci-fi přejít na čtení červené knihovny:-DDD

  62. to Kulaqin a Kyborg
    Ano, dovolím si dávat hvězdičky i když jsem to nečetl. A proč jsem dal dvě hvězdy?
    1. Nikdo mi to nezakazuje.
    2. Nejsem jediný, kdo dává hvězdy, aniž by uvedenou knihu četl.
    3. Nemám rád sborníky, především pak českých autorů.
    4. Tuto knihu bych si nejenže nekoupil, ale ani bych se s ní netahal těch pět set metrů z knihovny.

    to Kulaqin: Obhajuješ knihu, kterou si nečetl a kritizuješ mě, že odsuzuji knihu, kterou jsem nečetl. Logika je v tvém případě neznámé slovo, že?

  63. K tomu předchozímu nejapnému výkřiku: Pominu-li, že přírodě škodí všechno (včetně přírody samé), mám silný pocit, že jakákoliv elektronika (tedy hromady kovu a hlavně plastu) jí škodí víc než trocha papíru…

  64. Možná by redakce FP měla být přísnější a občas dát ban na IP adresy, co tu mluví sami se sebou! Zbytečně to škodí povídání si o knížkách, o čemž tenhle server přece je!

  65. to Kyborq
    A za co dáváš ty těch pět hvězdiček? I v tvém případě je logika neznámé slovo, že?

  66. Právě mi bylo výše vysvětleno, že to můžu udělat! Umím se poučit!
    A jak sem psal, tewn Třpyt meřů byl fakt dobrý, mám sborníky celkem rád!

  67. to Kyborq
    Uznávám, v tomhle jsi mě dostal, ale opravdu si rozmysli, jestli si tuto knihu kupovat.
    Nenech se nalákat na tak těžkou a drahou věc. Taky jsem podlehl pozitivním reakcím a recenzím na Písně temných věků a Čas psanců a nestálo to za nic.

  68. Písně temných věků byly alespoň průměrné, ale Memento mori a Čas psanců byly příšerné.
    Od té doby si sborníky nekupuji ani nepůjčuji. V Pevnosti jsou povídky většinou velmi dobré. Bez sborníků se prostě obejdu.

  69. Skočdoluky
    příšerné? proč? Nelíbilo se ti téma či texty? Já Memento mori považuji za skvělou knihu, jednu z nejlepších, co Ondřej Jireš sestavil. Za mě sborníky, respektive antologie, určitě ano. Zvlášť když jsou nějak tématicky zaměřené a člověk má možnost vidět, jak se několik autorů poradí s jedním tématem.

  70. to Anonym
    No to asi ne. Ale ten člověk – Skočdolouky – nemá dobrý vztah k českým antologiím, já nejsem velký čtenář antologií, ale ty české si nezaslouží si takovou kritiku – myslím, že je třeba podporovat české antologie, to by měl dělat každý slušný čtenář,pokud se nepletu.

  71. to (falešný) Kulaqin
    Chlapče, musím se ti smát. Je minimálně naivní si myslet, že to co vychází v reedici znamená, že je kvalitní. Prostě se na to nechalo nalákat dostatečné množství lidí nebo se jedná o povinnou četbu. Tetralogie Trpaslíci nebo Kolo času taky vychází v několika vydáních a najde se spousta takových, kteří je označí za propadák (viz. hodnocení ve FantasyShopu). A co třeba Babička? Ta se ti musela teda hodně líbit, když vyšla snad ve třiceti vydáních.

  72. Babička se samozřejmě líbila, to je česká klasika, mě se líbila. Trpaslíky jsem četl, výborná kniha, proto se rychle prodala, Kolo času jsem nečetl, nevím, jak se tato reedice prodává, to ví Fantom Print.

  73. to Kaprál
    Proč bych nebyl slušný čtenář? Já se jen snažím vyzdvihovat literaturu kvalitní=zajímavou (podle mě) a kritizovat (myšleno negativně) nudnou literaturu a autory (podle mě). Mohu vypsat tucet vynikajících autorů a desítky výjimečných knih. Svým postojem a názory chci pouze ušetřit čas a peníze tápajících čtenářů. Pokud to někdo nemůže vydýchat, tak by si měl vzít sedativa.

  74. No ale tvůj názor na některé knihy je chybný, proto je třeba to napsat. Samozřejmě každý člověk má právo na svůj názor, ale ne každý je správný. A ten tvůj na některé antologie je chybný. Bavíme se jen o antologiích, ostatní knihy patří na jiné forum. Antologie Čas psanců a Písně temných věků patří do super kvality českých antologií, to ti potvrdí každý odborník na tuto literaturu.

  75. to Anonym
    “Správný názor” je hodně subjektivní záležitost ve všem. Nejspíš je to tedy tím, že nejsem odborník, ale zhýčkaný čtenář.

  76. od nakladatele
    Vrátil jsem se z krátkého výletu (do Průhonic na pivo; bohužel stále nemají pšeničnou třináctku) a nestačím se divit, kolik tady přibylo příspěvků, které jsou vesměs úplně mimo mísu.

    Doufám, že to “normální” čtenáře neodradí… Pokud máte ke knize nějaký dotaz, rád jej zodpovím. Kaprálovi a Kyborgovi děkuji za za podporu, tomu druhému pak i za hvězdičky; pokud si knihu koupí, doufám, že nebude litovat! 🙂

  77. Objednáno, zaplaceno, jen už čekám až pošta knihu doručí, abych se mohl začíst. Jsem zvědav jaké povídky si autoři pro čtenáře připravili. A vzhledem k několika osvědčeným jménům to jistě bude fajn počtení.

  78. “Písně temných věků byly alespoň průměrné, ale Memento mori a Čas psanců byly příšerné.”
    Tak to je super “blurb” na obálku příští antologie. Díky moc! 🙂

  79. Diskuse
    Trochu jsem to tu prosekala od zbytečných výkřiků, ale pokud tady opět někdo bude fňukat že mu někdo jinej ukradl nick, mažu, zamykám, i kdyby to byl samotný Pánbůh. A knížku si kupte, je to sice špalek, ale vaše knihovny ozdobí naprosto nepřehlédnutelně. Recenze coming soon.
    Hezký den.

  80. od nakladatele
    Děkuji, úžasné!
    Snad to pozvedne úroveň diskusí! 🙂

  81. No hurá, jsem zvědav na další názory čtenářů, tato antologie má šanci být vůbec nejlepší, co Michal Bronec vydal. Myslím, že spokojených čtenářů bude alespoň o 1000 více než nespokojených (Skočdolouky):-DDD

  82. to Vendula B.
    Bohužel jsi to promazala špatně. Poslední příspěvek podepsaný Kulagin je od falešného Kulagina…

  83. Anonym (Kulagin falešný nebo ne, to je jedno), KarelC
    Kniha je opravdu super, jak psal KareclC, je výborná a už by lidi typu Kulagin tu neměli psát, už je to fakt únavné. myslím, že Michal Bronec potřebuje u této knihy plnou podporu, je to vydavatel, který vydává převážně české autory a hledá ty talenty, je třeba jeho knihy kupovat a ne tady psát zbytečné poznámky, kdo je a není falešný apodobně. Už je to únavné a i otravné!

  84. to Kaprál
    A pokud se někomu kniha líbit nebude, tak to napsat smí nebo nesmí? Myslel jsem, že v diskuzi se střetávají různé názory, ne že se jen slepě pochlebuje 🙂

  85. to Anonym (Kulagin)
    Proč slepě pochlebovat? Já píši jen pravdu. Samozřejmě můžete všichni napsat, že se Vám kniha nelíbí, ale je také třeba napsat proč, ne napsat jen že ne, to pak nemá smysl o knize diskutovat. Ale vždy se najde někdo, komu se něco nelíbí, to je ve všem. Já si jen myslím, že Michal Bronec se tady vytáhl a to není pochlebování, ale pravda. Ale myslím, že někteří z autorů legendární jsou – samozřejmě na české poměry. takže jsou to čeští legendární. Samozřejmě s některými zahraničními se to nedá srovnat, ale to tu ani nechceme srovnávat, tady se srovnává antologie českých autorů.

  86. to Vendula B., Kaprál
    Vendula B. – Natluče, ale musí mít jistotu, že se za něj nebude vydávat nějaký pomatenec 🙂

    Kaprál – Pravda je to podle tebe. A vysvětlovat, proč se mi něco nelíbí je nesmysl. Ty taky nevysvětluješ, proč se ti kniha líbí. S tím ovšem počkejme, až jí přečteme 🙂 Tys ji už četl? Já ne, ale soudě podle obsažených autorů nic “legendárního” neočekávám 🙂

  87. Antologie
    U antologií jde o dost choulostivou záležitost, protože se pochopitelně nemůžou všechny povídky líbit všem, ale odsoudit celou knihu šmahem… i v té nejhorší antologii mne aspoň jedna povídka chytla za srdce, já vím, na nákup by to asi nemělo být, ale opravdu aspoň ona jediná (a většinou jich stejně bylo víc) a někdy se mi stalo, že i postupem času se mi některé, do kterých bych to neřekla, začaly moc líbit.

  88. to Podchaljuzin
    To už se ale bavíme o docela slušné automatické předpojatosti. Proč?

  89. Vendula B. – jste vymazala i sama sebe. Už raději proboha nic nemažte.

    Kaprál – kritika má být konstruktivní, aby vzešlo poučení. Naopak pochvala je většinou spontánní.

  90. to Karel C
    Pochopitelně, bylo to OT a jen na vysvětlenou určitým anonymům. 🙂
    Kdo vám brání konstruktivně kritizovat? Zatím je to ale jen “tam psal ten a ten a ten, to bude automaticky kravina, to si nekoupím”. To je šíleně dětinské.

  91. to Podchaljuzin
    Pokud jsi seriozní a profesionální čtenář, tak napíšeš, proč se ti kniha nelíbí, třeba nemám rád vydavatele, protože je divný, nebo nemám rád Pavlovského, neumí psát dobře apod. Jako ve fotbale lidi napíší, že je to chyba obránce nebo trenéra, tak tady je třeba napsat důvod, jinak jsou to jen bláboly a matení lidí. A nikdo se neuvědomuje, jaké je riziko vydavatele, kdyby knihu neprodal. Ale tato kniha si své čtenáře určitě najde i přes nějaké ty negativní příspěvky od dvojice Kulagin apod.

  92. OK – takže konstruktivně – knihu jsem si koupil proto, že je to špalek a já potřeboval nutně něco pod nohy, neb jsem při natírání garáže nedosáhl na horní větrací okénko. Osvědčilo se to, tudíž uděluji pět hvězdiček! (Tím je také vysvětleno, proč nefandím e-booku)
    :-))
    A jinak dobrou noc přátelé!

  93. to Kaprál
    Kaprál – Já ještě nevím, jestli se mi bude, nebo nebude líbit. Pouze si myslím, že to nebude nic “legendárního”. Ale dost by mě zajímalo, co si představuješ pod pojmem “seriózní a profesionální čtenář”?

    Vlcacka – Kdepak předpojatost, zkušenost.

  94. to KarelC
    Konečně někdo srozumitelně vysvětlil, co je to ta “konstruktivní” kritika 🙂

  95. to AKKK
    Je dobře, že ti to KarelC vysvětlil. Konečně se tím můžeš řídit. Seriozní a profesionální čtenář je ten, který sem nepíše nesmysly, většinou sem nepíše vůbec, ale jen kupuje a čte knihy. Většina těchto čtenářů sem nepíše vůbec, protože je to nebaví nebo na to nemají čas, protože hodně čtou. Možná jsem to trochu přehnal, ale něco pravdy na tom, co píši, určitě bude.

  96. Karlovi
    Knihu lze použít mnoha způsoby! 🙂
    Jako cihlu na stavební materiál rozhodně, jen jsem knihu asi vydal v trochu malém nákladu, aby z ní šel postavit celý barák.
    Šlo by s ní i praštit případného kritika po hlavě a mělo by to určitě svůj zvuk! (i dozvuky).. 🙂

  97. Zajímavá debata… 🙂
    Seriózní čtenář je podle mého soudu ten, kdo dokáže verbalizovat svůj názor na knihu a podložit ho argumenty, klidně pocitového charakteru. No a profesionální čtenář je recenzent 😀

  98. Michael Bronec:
    Aššurbanipalova knihovna se prostě četla celá od základů po střechu a to doslova! 🙂

    Jinak ještě jeden díky za Legendy – to je prostě kniha ze které jsem ještě teď unešen!

  99. to Kaprál
    Ale opravdu, opravdu jenom něco… málo 🙂

  100. Kulagin, AKKK
    I to něco málo stačí myslím. Ale stejně je bohatých čtenářů málo, proto se prodává málo knih a letos to bude ještě horší, vydavatelé si budou muset utáhnout asi opasky, aby přežili!! Proto je třeba kupovat papírové knihy, e-booky nikomu neutečou, ti budou i za 100 let, pokud se budou ještě knihy vůbec vydávat:-DDD

  101. Kaprálovi
    Jestli si ještě znova utáhnu opasek, budu už vypadat jako přesýpací hodiny! 🙂

    Obecně se asi čím dál víc knih vydá s různými granty, ale fantastika se na to zřejmě bere jako příliš komerční a pokleslá…

  102. to Kaprál
    Za sto let tu ale nebudeš ty 🙂 A klidně papírové knihy kupuj, kdo ti brání? Někteří však mají raději ebooky 🙂

  103. to Michael Bronec
    Tyhle granty jsou zlo. Buď nikomu nic (kapitalismus), nebo všem všechno (socialismus).

  104. to Kulagin
    Já kupuji několik set knih za rok, už jich mám fakt dost:-DDDD

  105. to Fenris
    Jsem ženatý s 1 děckem, takže ses netrefil:-DDD

  106. Fenrisovi
    Svobodný a bezdětný jsem já, proto můžu dělat knihy!
    Jinak bych si musel najít nějakou poctivou práci, abych uživil rodinu… 🙂
    (Naštěstí mám dva malé synovce, to je tak akorát! 🙂 )

  107. to Kaprál
    Několik set ročně? To je málo! Takhle všechny vydavatele nezachráníš! Je třeba přidat!

  108. to Kaprál
    Pak závidím práci, kde platí tak skvěle a rodinu, která ti dává tolik volného času. Vlastně rodinu ne, tu mám tu nejlepší možnou 🙂

  109. V těch krásných svobodných časech jsem kupoval tak 20 – 30 knih za měsíc. Průměrně. Někdy bylo sucho a nevyšlo nic a jindy jsem sotva vlekl ze Svoboďáku narvanej batoh.

    Teď je to tak dvě tři knihy měsíčně. Nejde ani tak o finance, jako o čas. Ty nepřečtené se potom začali hromadit a to mne iritovalo. Takže teď si hodně vybírám. Dneska jsem si například koupil tohle: Umberto Eco Dějiny legendárních zemí a míst Argo (2013)
    Dávám deset hvězdiček a doporučuji! 🙂

  110. Já míval doma asi 4.500-5.000 svazků (tak čtvrtinu v polštině), než jsem někdy v pětadvaceti začal trochu proplívat. Dneska to asi nebude ani tisíc, ale nepočítám to, jak knihy dělám, vztah se přeci jen změnil! 🙂

  111. Hmmm, zrovna na toho Ecca jsem se dnes v knihkupectví taky díval…láká mně to, láká…

  112. Umberto Eco
    Umberta Eca asi s Prokletými knihovnami přeci jen literární kvalitou nedorovnám, ale v knize se na něj (pochopitelně) porůznu vyskytují narážky. 🙂

  113. To já nesrovnávám. Já to pak šoupnu manželce pod stromek. Ona mi za to dá fusekle…

  114. Já kupuji pouze to, co mě zaujme. A já jsem náročný čtenář. Rozhodně nejsem tak pomýlen, že bych kupoval něco jen proto, abych někoho podpořil 🙂

  115. Tak tak, ještě provozovat nějakou knižní charitu, fuj 🙂 Ale vážně, kdo tady koho koupí čeho podporuje??

  116. to Fenris 13
    Kaprál píše: *Ale stejně je bohatých čtenářů málo, proto se prodává málo knih a letos to bude ještě horší, vydavatelé si budou muset utáhnout asi opasky, aby přežili!! Proto je třeba kupovat papírové knihy, e-booky nikomu neutečou, ti budou i za 100 let, pokud se budou ještě knihy vůbec vydávat:-DDD*

  117. to Fenris, to Kulagin
    Já jsem nepsal, že ty knihy kupuji za peníze ze svého platu ani to, že je všechny čtu, tolik času nemám. Kulagine, my víme, že jsi náročný čtenář, ale asi nejen čtenář. Takže nečekám, že podpoříš obyčejného českého vydavatele scifi, to po tobě nemůže nikdo chtít A nedělej tu machra, když knižnímu trhu vůbec nerozumíš. Michal Bronec by ti vysvětlil, jaké je to utahování opasků, když se prodává málo knih. .

  118. to Fenris 13
    No a krom toho Kaprál píše, že ročně koupí několik set knih… Pochybuji, že existuje někdo, komu by se ročně líbilo tolik knih… Takže asi kupuje i ty, které se mu nelíbí… Pokud tedy není knihkupec 🙂

  119. to Kulagin
    Mám knižního sponzora a početné příbuzenstvo, které čte různé žánry, takže se kupuje hodně knih. Ale to není podstatné pro ostatní čtenáře. Já nenapsal, že se mi všechny knihy líbí a ani nemusí, to není důležité. Důležité je, že se líbí lidem, kteří jsou mi blízcí.

  120. to Kaprál
    Já nikoho nepodporuji. Já kupuji knihy, které se mi líbí. Knižním trhem ať se zabývají jiní. Já jsem čtenář, ne vydavatel. Prodej/neprodej knih, to je riziko podnikání…

  121. Zajímal/a by mě ten/ta Sidha Apollyon… Pěkná přezdívka 🙂

  122. Zatím přečteny první 4 povídky a jsem nadmíru spokojen 🙂

  123. od nakladatele
    Zatím jsou ohlasy velmi dobré.
    (Samozřejmě první vlnu čtenářů tvoří samotní autoři, kteří dostali knihu na křtu, ale ti vůči dílům kolegů umějí být i kritičtí…)
    Jsem zvědav na recenze.

  124. Heleme, vona je to fakticky dobrá kniha. Nejen podle tloušťky a obálky!

  125. Lojzík Vydrák
    Když knihu chválí sám Kulagin, musím si jí koupit.

  126. to Lojzík Vydrák
    Nevšiml jsem si žádného komentáře, kde by knihu Kulagin-Podchaljuzin chválil. Naopak stejně jako já mírnil všeobecné nadšení.

  127. Kulaginové
    Kulaginové žádné knihy nechválí, oni chválí jen sami sebe:-DDD

  128. od nakladatele
    Nečekal jsem, že se ještě diskuse probere k životu! 🙂
    Sám můžu přispět hodnocením jednoho z autorů, které mi nedávno přistálo v mejlu.

    “Ahoj,
    tak jsem toho téměř tisícistránkového mamuta dočetl.
    A musím ti ho opravdu pochválit. Z celého svazku mi vyloženě nesedly tak dvě až tři povídky, ale jinak musím smeknout a vypíchnout zvláště:
    Müllerovou: Tak příjemně chytrou a náročnou povídku jsem už dlouho nečetl. Nevědět, co ta holka dělá, myslel bych, že studuje pomocné vědy historické (či archivnictví – ono to u pořádání edic vyjde nastejno). A způsob, jakým vodí čtenáře za nos… Paráda.
    Pavlovského a Antonínovu druhou povídku: Myslel jsem, jak se konec povleče a ono ejhle – chvilku sem poseděl a bylo přečteno. Obé odsýpá kvapíkovým tempem a člověk se ani na odstavec nenudí.
    Dobiášovu první povídku: Hezké, pohádkové a přesto pro děti nepochopitelné. Další povídka vyčnívající nad běžnou produkci.
    Pohunka: Tady to sice byl konec trochu odfláklý, ale vzhledem k formě, proč ne… Nicméně jinak byla tahle povídka mou krevní skupinou, včetně narážek na latinského Lovecrafta.
    Leonarda: Tady se opravdu není o čem rozepisovat. Snad jen škoda, že tam vypravěč nenašel svazky “Proti všem” a “Lucerna”…”

  129. Kulagin
    Hobita nemusíš chválit, to je zbytečné podle mě, je jasné všem, že to vydání vypadá pěkně. K obsahu není třeba se vyjadřovat, to je jako kdybys nosil dříví do lesa. Je třeba chválit jiné knihy, pokud i obsah je dobrý, nejen vzhled knihy.

  130. to Kaprál
    Co mám nebo nemám chválit, to nech na mě 🙂

  131. to Kulagin
    A nenechám, musím tě usměrňovat tím správným směrem, to je třeba!!!!

  132. to Kaprál
    Ty nikoho neusměrníš, neboť tvé zmatené myšlenky žádným směrem nejdou 🙂 A piš k tématu, jímž je kniha Prokleté knihovny. Už jsi ji četl? Jaké pocity v tobě zanechala? Jsi schopen detailního rozkladu?

  133. Kulajdin-))))
    Nečetl, čtu jiné knihy, no je třeba tě usměrňovat, jinak ten život bude zcela jednoduchý. Už je třeba diskuze k této knize uzavřít, už je to nuda. Knize dávám 5 hvězdiček.

  134. to Kaprál
    Usměrni raději své duševní pnutí 🙂 Jak můžeš dát knize pět hvězdiček, když jsi ji nečetl? Z čeho vycházíš? Jak své myšlenkové pochody obhájíš? A co na to odborníci?

  135. to Podchaljuzin
    Nejspíš to bude ten “Kaprál” z pohádky S čerty nejsou žerty.

  136. Kulajda a Skoč
    No ano, to jsem já z té pohádky.-))) A dávat hvězdičky mohu, od toho tu je ta možnost, ne? Mělo by to být povinné to dávání hvězdiček, pak by to bylo zajímavé, takto je to nuda.

  137. to Skočdolouky
    Ano, minimálně duševně jsou na stejné úrovni 🙂

Zveřejnit odpověď