Pokud jste si oblíbili britskou sérii Roba Granta a Douga Naylora “Červený trpaslík”, určitě si nenechte ujít novou knihu prvního z autorů – Kolonii (orig. Colony). Sama jsem velkým fandou Trpaslíka a ze začátku jsem k nové knize přistupovala poněkud skepticky, protože jsem zastávala názor, že autoři už prostě mají se svým přídělem komiky “vybráno” a po tak skvělém a dlouhodobě zpracovávaném díle už prostě nemohou přijít s ničím novým na podobné úrovni. Ovšem to jsem se mýlila.
Rob Grant se ale úplně neoprostil od původního námětu, ústřední postavou je opět naprosto nezpůsobilý, ovšem čtenárům sympatický vesmírný poutník a jeho kosmická loď Výkvět vůle je podobně jako Červený trpaslík posledním lidským útočištěm v hlubokém vesmíru. Dále se už míra shody snižuje: Výkvět vůle byl ze Země vypuštěn, aby během několika generací započal osídlování nové, pro lidstvo vhodné planety, a zabránil tím jeho vyhynutí.
Posádku lodi původně tvoří jakýsi výkvět osobností, které jsou spolu s přesným plánem sexuálních spojení a svými genetickými předpoklady předurčeny k založení nové dokonalé společnosti. Něco se však v průběhu století zvrtlo a posádku nyní tvoří zlomek původního počtu a jejich průměrné IQ se pohybuje na podobné úrovni jako u standardního typu zhasnuté žárovky.
Mise poutníků se začíná hroutit, stejně jako jejich vesmírný koráb. A to je chvíle pro nástup hlavního hrdiny. Účetní Eddie se dostal na loď jen na základě své fyzické podoby s vybraným členem posádky a jeho mozek byl zavařen jako meruňkový kompot krátce po startu. Jeho znalosti navigace a dalších činností potřebných k úspěšnému řízení kosmické lodě jsou nulové, ovšem etikety na “kompotech” jsou popletené, a tak ho ta hrstka myslících vesmírných cestovatelů, která je ještě schopna provádět základní úkony týkající se jejich poslání, přivede opět k životu, aby zrovna on byl jejich spasitelem.
Jestli si teď myslíte, že jde o jednu z nejpraštěnějších knih, jakou jste kdy četli, jsou vaše domněnky pravděpodobně zcela správné. Trochu autora podezírám, že v Kolonii použil situace a postavy, které byly jako příliš silná káva vyloučeny i z Trpaslíka. Uhrovitý adolescent jako kapitán lodi, sebemrskačská náboženská fanatička jako důstojnice pro vědu a zkažený šmírák jako lodní kaplan, to jsou jen některé typy opravdu svérázných postaviček.
Místy kniha používá trochu drsnějšího jazyka, Eddie má totiž problém se zvládáním svých sexuálních představ, pokud však patříte mezi tolerantnější čtenáře, snadno se přes to přenesete. Pro netrpělivé ješte musím zmínit, že začátek je poněkud rozvláčnější. Hned jak ale přes přijímací kontrolu nastoupíte do Výtahu, který spojuje Zemi s Výkvětem vůle, příběh konečně dostane spád, takže se nenechte odradit.
Kolonii doporučuji všem, kteří se chtějí dobře pobavit, odpočinout si u něčeho lehčího, nebo jen potřebují vhodnou literaturu do městské hromadné dopravy. Závěrem ještě dobrá zpráva pro potenciální příznivce: informace z nakladatelství Argo uvádějí, že na příští rok se chystá nová sci-fi tohoto autora Incompetence, česky Neschopnost. Snad se také dočkáme již dlouho slibované Grantovy verze čtvrtého dílu Červeného trpaslíka – Backwards neboli Pozpátku.
Převzato ze serveru www.knihovnice.cz
hurá
Tak tohle si koupím. Trochu jsem se bál, jestli to není nějaká blbost – beru zpět – trochu jsem se bál, že to není podobná blbost jako červenej trpaslík, ale je a já si to koupím hned jak splatím HalfLife2 :-)))
velmi slabé
Tak knihu jsem koupil, přečetl a nejspíš poletí z okna. Děj stupidní a zoufale napsaný, postavy nevýrazné a konec ve stylu deus ex machina. Kniha je v podstatě rozdělená na 2 části, které spojuje pouze hlavní postava (před odletem lodě a pak po cca pár stoletích) a ani jedna část nestojí za nic. Za celou četbu jsem se ani nezasmál – nebylo čemu. Osobně bych ohodnotil tak 3/10.
To: Teos
Docela dulezita otazka: Libi se ti Cerveny trpaslik?
Trapas
Musim souhlasit s Teosem. Kolonie je vyjimecne slaba knizka a to rikam jako velkej milovnik Red Dwarfa, jehoz vsechny dily znam doslova nazpamet. Koupil jsem i vsechny knihy Red Dwarf a i ty se mi vcelku libily.Bohuzel kolonie podle me vykrada Trpaslika a to jak ve skoku casem, tak v podstate i hlavni postavou. Dej je naprosto o nicem a snad ani jedna postava neni schopna zaujmout necim jinym, nez stylem svych nadavek. Granta podle me Naylor brzdil v knizkach RD, aby tam nebylo moc oplzlosti, lacinosti a radobyvtipnych prirovnani. Bohuzel Grant sam nema dost sebereflexe na to, aby tenhle jeho fetis omezil na unosnou miru. Vysledek je rozpadla a rozbredla ptakovina, kterou jsem docet jenom proto, abych zjistil, jestli je konec stejne slabej, jako celek. Bohuzel, je.
To: Ondřej Jireš
Červený trpaslík se mě líbí, viděl jsem ho xkrát (knížky jsem nečetl). Ale Kolonie s ním nemá vůbec nic společného kromě snahy autora dát dohromady další partičku potrhlých postav (což se mu ale nezadařilo)
No tak tohle mi nedělejte, teď jsem na vahách. Ale stejně se radši přesvědčím na vlastní oči.