V dubnu vydal Návrat novou knihu Harryho Harrisona Kladivo a kříž. jedná se o první část rozsáhlejšího díla, vcelku zapadajícího do současné módní vlny fantasy v severském stylu.
Děj by mohl být považován za vcelku banální příběh o tom, kterak se nevlastní syn anglického zemana díky hře bohů a vpádu Vikingů dostal z postavení nevolníka na pozici vládce části Anglie, kdyby…
Ano – kdyby. Co zvedá tuto knihu nad rámec současné módní vlny a staví ji, ne-li na úplný vrchol, tak zcela určitě do první řady mezi to nejlepší v žánru? Není to samotný příběh, ani skutečnost, že jde o “druhou nohavici kalhot času”. Jde o zatím nejrealističtější vykreslení způsobu života a každodenní reality obyčejných lidí v ranném středověku. Stará náboženství bojují s křesťanstvím, neustále se mění majetkové poměry, církev se značně nevybíravými metodami snaží získat moc a bohatství ve jménu Božím a do toho se jednotliví šlechtici snaží zajistit svá panství proti nájezdníkům z moře. Situaci navíc komplikuje přežívající kmenová struktura místní populace a primitivní formy otroctví.
Autor byl nucen před napsáním knihy pečlivě prostudovat dobové reálie, místní i severské mýty a legendy, historii římského osídlení a jeho pozůstatky, církevní organizaci, ekonomiku ranného středověku, skutečné dějiny. Poté vytypoval možný bod zlomu v historii a na základě všech získaných informací vytvořil paralelní dějiny.
Nakonec své paralelní dějiny oživil hrdinou, prožívajícím výše zmíněný příběh a učinil ho osou, kolem které se vše otáčí. Vše učinil vcelku znamenitým způsobem, takže čtenář si přijde na své – užije si klasického příběhu v originálních historických reáliích a navrch pochytí nenásilnou formou něco z dějepisu ostrovů. Je nesporné, že hnidopichové najdou v reáliích nějaké ty mouchy (mám osobně pochybnosti o použití šavlí v daném období, ale to je věc pro specialisty na šerm), obrázek na přebalu není úplně od věci, redakční práce i překlad se ale jeví ve velmi dobrém světle a tak mohu tuto knihu vřele doporučit.
Souhlas, ale …
Souhlasím s recenzentovým, názorem, ale asi by jsem více vyzdvihnul autorovu “domácí průpravu” (jak to nazvala jedna z citovaných recenzí na obale) – naprosto perfektně zvládnutý nejen styl života, způsob uvažování a krutost středověku 9. století, ale i velmi dobrá znalost odborné a doporučené literatury Eddou počínaje a Runami konče, výborná průprava v oblasti lingvistické a v neposlední řadě malý detail v celém díle, který hovoří o tom, že autor by mohl znát i jednoho našeho spisovatelského velikána, který se zabýval také hrdinskými ságami (i když možná věřil, že tak to skutečně mohlo být). Pokud netušíte, koho mám na mysli, pak napovím že dle Harrisonova vzoru by se jedno jeho dílo mohlo jmenovat Kalich a kříž …
Je třeba zvětšit palebnou sílu!
Dlouho, dlouho sliboval pan Suchánek trilogii pana Harrisona Kladivo a kříž. Ale konečně jsme se dočkali a kniha první je na pultech. (K mému rozčarování v Černé planetě o tři týdny dřív než v Ostravě! Neuděláte s tím něco, pane Suchánku?)
Kladivo a kříž je vlastně kombinací fantasy a alternativní historie. Autor si tu hraje s představou, co by se stalo, kdyby se křesťanství nerozšířilo jako hlavní náboženství Evropy, a nevymýtilo tedy pohanství ohněm a mečem. Naopak bohové Vikingů a křesťané by svedli krvavý zápas o tento svět, přičemž by využili veškeré znalosti strojů a techniky.
Počátkem všeho je zajetí a popravou jednoho z nejzuřivějších vikingských nájezdníků Ragnara. Jeho čtyři synové se rozhodou pomstít. Vypraví se s čele mohutné armády Vikingů do Anglie.
Po vylodění nahánějí Vikingové domorodcům strach ohněm a mečem. A zde se na scéně objevuje hlavní hrdina – Shef. Jako nemanželský syn Vikinga a anglické šlechtičny nemá lehký život.
Aby zachránil unesenou nevlastní sestru, vydává se do vikingského tábora. Zde se setkává s kněžími cesty, kteří mají představovat protiváhu církve svaté. Jeden z nich, Thorvin, ho bere pod svou ochranu. Shef ale není jen tak obyčejný mladík, i jeden z bohů Asgardu na něj vsadil a pomáhá mu. Teď zbývá na něm, aby určil, který to je, a proč mu vlastně pomáhá.
Z nevolníka a kováře se tak postupně stává bojovník a vládce. Ovšem nepřátel má spousty a jen nové zbraně a taktiky boje je mohou porazit.
Autor v této knize skvěle rozvedl originální myšlenku a vytvořil tím čtivý a velice životaschopný příběh. Je v něm namícháno mnoho z vikingské krutosti středověku, jíž se ale plně vyrovná krutost jejich protivníků, touha po lepším životě, láska a nenávist až za hrob s šílenstvím mocných, lsti a úklady spolu s hrdinstvím mužů. Krev tu teče proudem a statečnost či zbabělost je měřítkem, které hodnotí lidi všeho vyznání.
Některé myšlenky a děje jsou velice originální a výborně vykreslené. Zejména používání válečných strojů. Shef tu využívá moderních technik boje, kdy balisty a nové kuše jsou jakýmisi kanóny a puškami středověku. Hlavní hrdina není naprosto kladný. Je to muž zmítaný mezi vůlemi bohů. Z naivního mladíka se přes tvrdého bojovníka, vynálezce a kováře i vychytralého snovače intrik stává postupně moudrým vládcem. Obzvláště poté, co se mu podařilo získat starý poklad a s ním i královskou hůl je přetvářen v skoro machiavelistického manipulátora s schopností využít bez sebemenšího studu pro své záměry cokoli. I ženu, kterou miluje. Naštěstí hůl nakonec odvrhne. Ostatně Godiva je největším jablkem sváru mezi ním a jeho nejzuřivějšími protivníky. Chce jí jak Ivar tak Shefův bratr Alfgar.
Rovněž scény ze Shefových snů jsou velice dobře promyšlené. Zobrazují různé děje z severských pověstí a bájí. A v každém z těchto snů musí najít smysl a pochopit, co je mu jím naznačeno.
Není to sice ta pravá pochmurná vikingská sága, jak jsem zvyklý, se špatným koncem utopeným v moři krve, přesto mě Kladivo a kříž, tedy zatím první díl, velice zaujalo. Pokud bude kvalita ostatních knih alespoň stejná, stane se podle mého jednou z nejlepších fantasy vydaných v tomto roce.
Bylo by zajímavé, kdyby se na straně křesťanů do boje o svět zapojil taky jejich Bůh, stejně jako to činí Bohové Vikingů. A abych jen nechválil, přetváření krvelačných a zuřivých Vikingů v „beránky“ by ve skutečnosti zřejmě probíhalo velmi pomalu, pokud by to ale případný „buditel“ přežil.
V textu jsem nalezl pouze pár chybiček, které naprosto neruší požitek ze čtení. Mimochodem jednou z překladatelek je Dana Krejčová, rovněž překládá Gemmellovy knihy, tedy záruka kvality.
Obálka je svým pojetím neobvyklá. Její přechod do modrého pozadí určitě zaručí, že se kniha na pultě tzv. neztratí, ale že ihned upoutá oko případného čtenáře. Musím se rovněž zmínit o mapě uvnitř knihy. Naprosto se odlišuje od všeho, co tu zatím bylo. Třeba už tím, že nezobrazuje svět, kde děj probíhá. Je to vlastně středověká mapa našeho světa, kterou autor využívá v knize Shefovým prostřednictvím.
Už se těším na pokračování.
(Hodnocení 8/10)
Harrison umí napsat úžasné knihy a tahle trilogie je rozhodně výborná. Přesto se mi nečetla tak dobře jako třeba “Na západ od ráje”. Snad mi jen není tolik blízké prostředí vikingů, nevím…