Když zasahuje tatínek

Co všechno se může stát, když dostane děti na starost tatínek? I když mu maminka všechno předchystala, nečekaně došlo mléko, a aby se děti nasnídaly, musí pro ně tatínek skočit. A cestou zažije nemalá dobrodružství…

Gaiman: Nastesti nemame Dozvíme se například, kam se poděli dinosauři, kde se vzala pověst o pirátech a prknu nebo že mimozemšťani našli zálibu pouze v kýčovitých produktech lidstva a vše ostatní jimi chtějí nahradit. Ale dostane se nám rovněž i poučení o singularitě, fyzikálních aspektech cestování časem, nebo co (ne)dělat, když při cestě časoprostorem narazíte sami sebe.

Vždycky mě baví, když autoři známější spíše z propracované četby pro dospělé sáhnou po formě do dětské ruky (ucha). Napsat originální dětskou knihu plnou fantazie, ale přitom jasnou a pochopitelnou, není úplně jednoduché. Ale Gaiman a Riddell to zvládli dokonale, a přidali i svůj pověstný humor.

Roztomilá barevná obálka nám ukazuje, že hlavní postavou je krom táty a cestovatele v čase profesora Stega i krabice mléka. Vypravěčem příběhu je táta, i když děti mu sem tam do povídání skočí. To víte, když už na to mléko čekaly tak dlouho… Nu hlavně, že všechno dobře dopadlo: děti se mléka dočkají a tatínek se vrátí bez úhony, a bonusem ještě s těžko uvěřitelným příběhem. Nejen děti zapřemýšlí, zda se to opravdu tátovi stalo, nebo se jen zapovídal se známým a teď je tahá za nohu.

Celá kniha je pak ilustrována černobíle, evokující zdařilou komiksovou ilustraci. Každá z postav má svůj osobitý styl a podobu. Rovněž jména, která jim vymyslel autor, podtrhují jejich charakter.

Písmo je dostatečně velké, aby se dobře četlo i dětem, a zvýrazněná jsou zejména citoslovce nebo přídavná jména pro vykreslení důrazu v kontextu děje. Jen upýři vyslovují tvrdost a měkkost slov jinak, než jsme z gramatiky zvyklí. Takže i graficky působí kniha propracovaně.

Je všeobecně známý fakt, že Gaiman je mistrným vypravěčem, jehož fantazie nemá mezí. A tak se četbou jeho díla pobaví nejen děti. Neuvěřitelné situace, do kterých se táta dostává, zaujmou a rozveselí mysl. Krom hlavních dvou postav táty a profesora Stega (a krabice mléka) jakožto cestovatelů v čase se setkáme i s dalšími dílčími bláznivými postavami, jako jsou mimozemšťani, piráti, božstva nebo upýři. Také roztomilé pojmenovávání vynálezů profesora rozesmějí čtenáře (či posluchače). Pak se můžeme zamyslet, zda je či není obstarávání nákupu sterotypní a nudné.

Nezbývá mi než doporučit. Kdo máte malé děti, udělejte jim radost kvalitní literaturou. A fanoušci Gaimana si mohou doplnit svou sbírku jeho knih. Vánoce se blíží 😉

85%
  • Neil Gaiman & Chris Riddell: Naštěstí (ne)máme mléko
  • Vydal: Albatros, 2015
  • Překlad: Petr Eliáš
  • Obálka: Chris Riddell
  • Počet stran: 156
  • Cena: 229 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď