Připravte se na pořádnou jízdu ve stylu starověkého Říma. Sabba Tahirová svůj debutový román Jiskra v popelu situovala do vojenské akademie, která vychovává nemilosrdné zabijáky. Dokáže v něm přežít citlivá a bojácná dívka?
Tentokrát se čtenáři ocitnou v drsném světě, kterému vládnou mocní válečníci Impéria. Mezi podrobené národy patří i Učenci, kdysi velice mocný národ. Jedním z nejdůležitějších míst pro vládnoucí je jejich akademie v Šerosrázu. Ovládá jí velice drsná a krutá Velitelka, která se s nikým nemazlí. Ze studentů se od útlého věku stávají Masky, neméně nemilosrdní vojáci. Jedním z nich je i Elias Veturias, pocházející z mocného rodu. Oproti svým spolužákům a učitelům je ovšem v mnoha věcech rozdílný. Nebaví ho totiž zabíjet ani mučit a chce brzy dezertovat. Volba nového císaře mu ovšem překazí plány.
Oproti tomu Laia z rodu Učenců si žije poměrně klidný a spokojený život u prarodičů s bratrem Darianem. Jednoho dne k nim vtrhnou bojovníci Impéria s Maskou v čele a zabijí babičku i dědečka. Bratra Daria odvedou do vězení, čímž změní dosavadní život mladé dívky. Laia se spojí s místním odbojem a dostává od něj velice těžký úkol. Musí se vetřít do pevnosti Šerosráz a špehovat tam její krutou velitelku. Potom jí stateční Učenci pomohou osvobodit bratra. Ovšem ani tento čin nebude vůbec jednoduchý.
Vyspělejší než současné young adult romány
Jiskra v popelu trochu připomíná nedávno uvedenou knihu Rudá královna od Victorie Aveyard. Má s ní totiž několik společných elementů. I v tomto případě je svět rozdělen na silnější vládnoucí kastu a “slabší“ podřízené jedince. Dále se i tentokrát objeví milostný čtyřúhelník, u kterého nebudete vědět, jak skončí. A celkově se může zdát celý děj poměrně dost podobný, i když se odehrává v odlišném prostředí. Tentokrát se ovšem kniha lehce posunula z young adult do přece jen dospělejší epické fantasy. Některé prvky jmenovaného žánru pro mladé sice obsahuje, ale je o poznání drsnější a vyspělejší.
Vymazlené postavy
Hlavními hrdiny jsou Elias a Laia, každý ze zcela odlišných poměrů. A právě postavy jsou hlavním hnacím motorem určujícím kvality této knihy. Autorka s neobyčejným citem dokáže vyšperkovat pozitivní i negativní vlastnosti jednotlivých charakterů a vtisknout jim zcela realistickou tvář. Mužská hlavní postava je v tomto případě neohrožený válečník, který skrývá pod drsnou slupkou velkou porci citů. Postupně je dává svému okolí najevo, přestože si tím zadělává na problémy. Oproti tomu ženská hrdinka je poměrně nesmělá a bojácná dívka, která se postupem času rozvíjí ve statečnější a bystřejší. Vývoj obou je opravdu patrný a prospívá i celému ději.
Stranou tentokrát nezůstalo ani poměrně velké množství vedlejších postav. Každý z nich by si v jiném románu mohl střihnout výraznější roli. Rozdíly mezi jednotlivými jedinci jsou markantní a každý z nich je originální. Najdeme tu již zmiňovanou nemilosrdnou Velitelku, jednookou služku Izzy, na první pohled netýkavou kuchařku nebo nejlepší kamarádku Eliase Helenu. Právě ona sehraje jednu z nejdůležitějších rolí.
Pochmurná atmosféra a rychlý průběh událostí
Většina děje se odehrává v Šerosrázu, který působí velice temným dojmem. Akademie i její okolí jsou popsány poměrně důkladně, včetně různých tajných uliček. Přesto doufám, že v budoucích pokračováních se dočkáme i dalších lokalit. Na konci příběhu už se může zdát celá oblast trochu ohraná, na druhou stranu je její role trochu vedlejší. Tu hlavní obsadili zejména kladní i záporní jedinci.
Děj má od začátku až do konce slušný spád. Ihned po úvodu se něco začíná dít, o menší či větší šarvátky není nouze. Rovněž počet zvratů je poměrně velký. Celkově budete stále napjatí, jak se události nakonec vyvinou. Kniha je rozdělena na vyprávění Eliase a Laiy. Každé z nich má své kouzlo, ale mě bylo bližší spíše to Eliasovo. Je totiž o poznání drsnější. Na začátku se dějové linky rozlétají různým směrem, aby se v jednom bodě střetly a už nikdy neopustily. Zejména mě zaujal dvojí pohled na jednu určitou událost, kterou hlavní postavy společně prožily.
Najde se i trocha romantiky
Ještě nesmím zapomenout na romantickou část. Té se tentokrát nedostane tolik prostoru, ale přesto je několik milostných vztahů nastíněno. Již jsem zmínil, že se bude v podstatě jednat o čtyřúhelník. Tato část je poměrně zamotaná. Kdo koho vlastně chce, a jak to ve skutečnosti je, zjistíte až téměř na konci.
Jiskra v popelu je velice zajímavá fantasy, která vyčnívá ze současné literární produkce. Přestože obsahuje mnoho již použitých prvků, nebojí se ani originálních motivů. Nabízí poměrně temný příběh s občasným probleskem v podobě romantiky. Jsem velice rád, že autorka pojala celou záležitost právě tímto způsobem.
- Sabaa Tahir: Jiskra v popelu
- Překlad: Petra Johana Poncarová
- Obálka: Lucie Zajíčková
- Vydal: Host, 2016
- Počet stran: 450
- Cena: 297 Kč
Četla jsem knihu Rudá královna a s Sabaa Tahir: Jiskra v popelu nemá společného vůbec nic. Jiskra mi spíš připomíná Démonskou sérii od Bretta. Jen je v ni teda mnohem méně romantiky, ta je v Jiskře jen tak okrajově.
Nemůžu se dočkat pokračovaní příběhu, je to dost chytlavý příběh.
No přestože kniha samozřejmě je odlišná, je tam několik podobných prvků. Ale tak je to asi na názoru každého. Podle mě teda určitě jo. 🙂