Vydavatelství Classic poté, co v předchozím roce rozjelo několik nových cyklů poměrně mladých autorů a autorek, nyní přichází na trh s druhými díly. Jeskyně černého ledu paní Jonesové je toho názorným příkladem. Co se vlastně skrývá za její obálkou, jenž připomíná ošklivé káčátko?
Děj dál postupuje v několika liniích: V první a té nejhlavnější jsou samozřejmě Ash a Raif doprovázení strýcem Angusem a pronásledováni sedmou v čele s Maraficem Očkem a mágem Veysem. Další větví je válka mezi klany, které někdo dovedně rozeštvává proti sobě. Zde se střídá pohled Psího lorda Vayla z klanu Bluddů a jeho úhlavních protivníků klanu Blackhailů. Další část je věnována Pentheru Issovi, vládci Spire Vanis a mágovi, jenž objevil způsob jak čerpat magii ze svého vězně v hloubi věže. Novou postavou objevující se na scéně je Magdalena Skrčená, nájemná vražedkyně. Osudy těchto lidí se vzájemně proplétají. Mimo nich je v knize spousty vedlejších postav, jejichž skutky zdánlivě nesouvisí s dějem, ale v konečném důsledku ovlivňují i činy hlavních hrdinů.
Abych nekazil požitek z četby jen naťuknu z děje. Dozvíme se, kým je vlastně Ash, a proč jí volají tajemné hlasy, aby vsákla. Dále, co je to Jeskyně Černého ledu a proč je tak důležitá. Také jsou v knize skvělé ukázky z „vysávání“ magie z těla Bezejmenného Issem a jejím provozování Ash. Klanové války pokračují s neztenčenou silou a zároveň se odhaluje jejich pozadí. A částečně se také zvedá rouška nad tajemným národem Sullů.
Příběh paní Jonesové se rozrůstá do šířky. Po trošku trhaném rozjezdu v první knize se valí vpřed s ničivostí laviny a strhává čtenáře s sebou. Je třeba se hodně nadechnout, nebo se vám může stát, že nevystačíte s dechem! Pozor na to. V Americe vyšla Jeskyně jako jedna kniha o osmi stech stránkách, takže gradace děje probíhala postupně. Je myslím škoda, že nikdo u nás není schopen vydat víc než šesti set stránkový „tlustopis“. Bylo by určitě zajímavé zkusit si někdy dílo přečíst tak, jak ho čtou v mateřské zemi autorky.
Abych se vrátil zpět k Jeskyni. Alespoň podle mě je to výborná ukázka čisté fantasy takového toho „severského“ stylu. Většina čtenářů si pod pojmem „severský“ automaticky přiřadí slovo „vikingský“ jako nejznámější. Ale příběh paní Jonesové je odlišný. Její Severní Teritorium je mnohem drsnější a tvrdší. A tato země rodí lidi, kteří se s ní dokáží poprat a zůstat naživu. Drsné, ale čestné. A taky tvrdohlavé. Takový je i Raif Sevrance. Své sliby bere vážně a chrání Ash proti všem. Ona ho za to obdivuje a je mu vděčná, že se od ní neodvrátil. Oba dva se potřebují a pouto mezi nimi se prohlubuje. A když jí nese sněhovou pustinou…(Dost už, nesmím vás ochudit o jednu z nejkrásnějších scén celé knihy.)
Hrdinství hrdinů může vyniknout, když proti nim stojí ti správní „odporňáčtí“ padouši. A Penthero Iss spolu s Maraficem Očkem takovými padouchy jsou. Jeden je „slizoun“ libující si v intrikách a magii doplněný poměrně inteligentním zabijákem, který si lebedí v hrubé síle. Nyní se k nim přidává i Magdalena Skrčená. Nájemná vražedkyně, na které se autorka opravdu vyřádila. Vytvořila u ní velmi uvěřitelný profil chladně kalkulujícího zabijáka, jenž si své kroky vždy promyslí. Řeknu Vám, nechtěl bych, aby po mě ona šla!
Vydavatelství Classic mi Jeskyní Černého ledu padlo opravdu do noty. Zajímavé je, že se z knihy nedá nikde zjistit, že její autorkou je žena. Na obálce, uvnitř i vzadu je vždy jen J. V. Jones. Je to záměr nebo náhoda? Myslím, že většina čtenářů se už poučila, že ženy píší stejně dobré knihy jako muži. (Mimochodem její křestní jméno je Julie.)
Jinak práce nakladatelství u tohoto titulu není nejhorší. Chyb není tak moc a v textu se většinou ztratí. Co je ale opravdu „hnusné“, to je ilustrace na obálce! Oproti prvnímu dílu je o sto procent horší a celkově pro mě zklamáním. Classic se zatím vyznačoval líbivými obálkami. Přitom originál má ještě lepší obálku, než byla ta první classikovská.
Už se těším na další knihu paní Jonesové.
Hodnocení 6,5/10 – kdyby byla lepší obálka bylo by 8/10
Už jsem to četl v Ramaxu, rád bych ale hodil řeč o spisu “Kladivo a kříž”. Střelec
Jeskyně černého ledu
Ahoj Martine. Celkem dobře napsáno. Plně s tebou souhlasím co se týče počtu dílů některých knich na rozdíl od jejich originálů. Jeskyni černého ledu jsem ještě nečetl. Stále váhám z finančních důvodů neboť knihy jsou stále dražší. Ještě nevím jestli dám přednost Kouzlu dýky.
Zatím ahoj Petr
Jeskyně Černého Ledu
Omlouvam se, že jsem vám neodpověděl. K internetu se ale dostanu jednou týdně, a to ještě většinou jen na poštu.
Máte-li zájem, můžete mi poslat mail.
felčar
Jeskyně černého ledu
Přečetl jsem už dost fantasy knih , ale dva díly “Jeskyně” na mě dost zapůsobily svou nemilosrdností ke svým hrdinům a vůbec svou temnou a studenou atmosférou.Jen bych rád věděl kdy se u nás objeví pokračování.Pokud někdo tuší , prosím ,odpvězte. Dík
Re: Jeskyně černého ledu
Jiří, Podle informace z nakladatelství bylo původní datum vydání zrušeno kvůli nekvatnímu překladu. Pevnost šedého ledu se překládá znovu a měla by vyjít koncem roku 2003. Předpokládám ale, že i Pevnost šedého ledu bude stejně jako Jeskyně černého ledu rozdělena do dvou svazků, které vyjdou samostatně v delším odstupu. To ale jen hádám.
NIC
Pevnost šedého ledu
Zdravím fšechny, První i druhý díl téhle knihy stojí za to si přečíst. Ale skrz ten 3-letý literární absťák už ani nevím, o čem to bylo. Marně čekám na pokračování (Pevnost šedého ledu??) a už se začínám smiřovat s tím, že ani nevyjde 🙁 Možná bude rychlejší naučit se anglicky a přečíst si originál, dřív než pokračování vyjde.
Jeskyně čeného ledu 2
Sháním druhou knihu Jeskyně černého ledu. Prosím poraďte kde ji seženu, případně komisně nabídněte na můj mail. díky
…
No já četl všechny 4 a jsou dobrý,ale nějak nekončí..tak doufám že se to ještě bude rozvíjet..protože konec je dost divný a nic neříkající..jinak kniha je to dobrá a dost zajímavá..jen co mě zaráží je podobnost s Pánem prstenů v některých detailech:-(