Kdo by z fanoušků sci-fi neznal pana Ashera, ten jako by ani nebyl. V České republice se velmi rychle uchytil a stovky, ne-li tisíce z nás při každé jeho přeložené knize zajásají a pospíchají do knihkupectví. Jeho vypravěčské schopnosti a někdy doslova „ujetý“ styl a vymyšlený svět dokáže zapůsobit i tentokrát.
Předem můžu říct, že se zde potkáte s valnou většinou hrdinů, které jste mohli „vidět“ v akci už v předešlých knihách. A hlavní roli nebo aspoň tu s největší rozhodovací pravomocí zde samozřejmě hraje řádový agent Ian Cormac. Jak se i na zadní straně dočtete, zápletku načíná zničení kosmické stanice Miranda. Ale tenhle fakt je jen pozlátkem, které naprosto nic nevypovídá o problémech, se kterými se v knize setkáte později.
Dějových linií je opravdu mnoho a zpočátku budete jen pomaličku nasávat informace a čekat, co se z toho všeho vyvrbí. Cormac se nachází na misi, kdy má najít a v případě nutnosti třeba i zabít vědce Skellora. Dívka Eldene a postarší muž Fethan úpí pod otrockým režimem na planetě Masada. Styčnický chlapec Apis zjišťuje, že jeho život nabírá naprosto jiných obrátek, než jaké by ho běžně čekaly, kdyby nebyla zničena Miranda. K tomu se do všeho přimíchá voják Thorn, nyní už také agent Řádu plnící tajnou misi. No a aby toho nebylo málo, tak i Skellor si přijde v ději na své a díky svým udělátkům bude veličinou, která se nesmí brát na lehkou váhu.
Nečekejte knihu, kde se sžijete s jedním charakterem a vydržíte u něho až do samotného závěru. Kniha má přichystaných několik překvapení a možnost skákat z jednoho místa na druhé všemu jen napomáhá. Samozřejmě se logicky všechny události spojí do jednoho velkého finiše, kde vyvrcholí ta pravá gradace příběhu. Pokud jste už od pana Ashera něco četli, tak si jistě umíte představit, že nastřádaný potenciál výtečně využije.
Kladem je i fakt, že plno postav opravdu znáte z předcházejících románů a povídek a nemusíte tápat a zjišťovat, o koho se jedná. To přidává všemu příjemnou atmosféru, protože máte možnost jen virtuálně svého hrdinu pozdravit a s radostí číst, co na něho číhá za dalším rohem nebo na další planetě. Ovšem i přes neustálé skákání z jednoho místa na druhé vše působí pěkně celistvě a relativně menší počet stran jen napomáhá tomu, že jsou všechny pěkně „nadupané“ jen tím nejlepším.
Román má nejen kladné hrdiny, ale i pořádně silné záporňáky… Jelikož se vše odehrává v daleké budoucnosti, je mnoho postav téměř nesmrtelných. Proti nim se staví padouchové, kteří disponují buď vyspělou technikou nebo třeba penězi a lidským potenciálem, který dokáže vyrovnat ručičky vah. I přesto ale mírný pocit nepřemožitelnosti hrdinů a jistoty, že vše určitě dobře dopadne, zůstává. Není to nic špatného, jelikož podobných knih je jako šafránu a zrovna ta jistota, že dobro zvítězí, zde není velkým negativem. Vše totiž ještě nádherně doplňují zábavné dialogy a poznámky, z nichž sarkasmus doslova tryská do obličeje, a jsou i v těch nejtěžších chvílích, kdy jsou letící kulky opravdu jen pár milimetrů daleko.
Jestli tedy máte chuť si přečíst výbornou scifárnu, po které se budete spokojeně ušklíbat ještě pár dnů, máte jasnou volbu. Svým zpracováním, stylem i pečlivě vytvořeným vesmírem velice připomíná romány Alastaira Reynoldse. A pokud alespoň od něj znáte nějakou knihu nebo ještě lépe celou sérii, je vám jasné, že tohle nesmíte minout. V případě, že jste nečetli ani předchozí knihy, si můžete jít rovnou vybrat peníze, protože máte krásnou možnost je všechny velmi rychle utratit. 🙂
Hranice
Po predošlých dvoch knihách som pri Hranici řádu mal pocit takej ľahkej béčkovosti. Pomerne násilné obsadenie všetkých hlavných postav z Pavučiny a predvídateľný spôsob zničenia tej kozmickej lode knihe na kvalite nepridal. Ale inak som bol veľmi spokojný a ďaľší diel kúpim medzi prvými.
Nesouhlasim s přirovnáním k Reynoldsovi ty jeho klihy jsou přecijenom jiná liga. Děj je zde hodně předpovídatelný, kniha mi přišla lepší než V síti, ale na Pavučinu nemá. Každopádně scifárna to byla parádní a s hodnocením souhlasim.
jj, raynolds je jiná liga. U tohohle jsem se poslední třetinu hooodně nudil, což mě nepříjemně překvapilo 6/10.. zatím nejhorší Asher
Prirovnavat tento roman k Reynoldsovi je urazka Reynoldse. Toto je pouhopouha akcni slatanina predvidatelna od zacatku do konce.Jinak Ashera mam rad, ale od skveleho Stahovace a velmi dobre Pavuciny se propadl k velmi prumerne Hranici.
naprosty souhlas s Jupiterem…dalšího Ashera si zase koupím, ale jestli to bude kvalitativně stejné jako Hranice, tak to asi bude naposled, ale Stahovač zůstane pořád jednou z nejlepších dobrodružných sci-fi jaké jsem četl…
Ad Reynolds
Já to srovnání spíš myslel stylem, ne obsahem. Je to na ten samý styl, kdy je otevřených plno příběhových linií, které se nakonec spojí v jednu. A to bylo sice v nesrovnatelně větším měřítku i u Reynoldse. Asher mi prostě přijde taková jeho “béčkovější”, akční, kratší verze, ale pořád na hodně dobré úrovni…
je pravda to, že tento díl je slabší. Ale vzhledem k tomu že jsem to už dávno přečetl a znovu,znovu – je pro tato recenze bezpředmětná -příště se přimlouvám za větší rychlost
Pokud na to máš čas a chuť, tak příště klidně napiš recenzi ty, hm?
Zadna recenze neni bezpredmetna. Co to je za kec omg…
stirius: “Je to na ten samý styl, kdy je otevřených plno příběhových linií, které se nakonec spojí v jednu.” není to běžný postup románový?
Mno, ne vždy. Máš i sci-fárny (i fantasy převážně), kde se to točí kolem jedné linie a nikam jinam spisovatel nezabrouzdá. Přišlo mi to jednoduše Reynoldsovi podobné na určité úrovni. Třeba takový Stahovač k tomu měl daleko, ale tato kniha aspoň pro mě ne…
Podpora
Já tě podpořím, Stiriusi, já ji mám taky rád. A myslím si, že srovnání s Reynoldsem je na místě, i když se tady kvůli němu někteří čílí. Těžko najít mnoho autorů, kteří by k němu měli blíž. Srovnání navíc přece neznamená, že by obojí měli psát stejně, spíš by mělo pobídnout k hledání rozdílů. Poznámky o předvídatelnosti děje mám u takových sérií nejraději. Jestlipak si na konci každého Bonda taky říkáte: vždyť já jsem od začátku věděl, že přežije…
Co se tyce predvidatelnosti, tak nikdo neocekava, ze Cormac zemre. Ale tady vsichni zli skonci spatne a vsichni tzv. dobri skonci dobre. Mel jsem problemy tu selanku docist.
Nejhorší pro mě byla ta military pasáž, tzn. asi poslední třetina knihy. To je těžká rutina.
U Reynoldse jsem nedokázal předpovědět co bude na další stránce, to je ta zásadní propast mezi nima.Oba dva vynikají v popisu technologií a Asher je možná lepší v popisu všelijakých mimozemských forem života. Třeba kapucíni byli báječní a fauna na Spatterjayi byla uplná paráda.
Chtěl jsem jenom říct, že u tak oblíbeného autora ta recenze přišla poněkud pozdě. Ale to je pouze můj názor a chápu že recenzenti jsou vytížení – přiznám se, že sám bych recenzi napsat nezvládl. A panu Kotrlemu blahopřeji k překladu a doufám že pilně pracuje na překladu další knížky. Moje konto se už nemůže dočkat až ho zas vyplundruji nákupem nového čtení.
Souhlas s Petrem Kotrlem
Souhlas s tvým souhlasem. Zejména ty poznámky k předvídatelnosti děje. Bože, co já slyšel od všlijakých lidí, kteří zrovna něco dočetli nebo dokoukali, jak říkali: “No jasný, to jsem čekal!” – ale nikdy (mi) to neřekli uprostřed (nějaké té) knížky nebo filmu.Nemluvě o tom, že na určité “předvídatelnosti” staví i ty nejslavnější texty, nejen scifistické. Tak já jen, aby řeč nestála.Haj hou.
Průser
je, když některý překvápka odhalíš ve třetím dílu a autor je slavně napíše až do pátýho. Občas něco vyplave z širšího kontextu, ale tomu Míra říká “profesionální odhad”:-)).
kdy bude další,
Kdy se očekává vydání dalšího dílu? Nejnovější pokračování se vrací na Spatterjay, Stahovačovu planetu. kdy se ho dočkáme v českém vydání?
Na stránkách Polarisu zveřejnili termín vydání další Asherovy knihy – Mosazňák na začátek roku 2008. Pan Kotrle má nejspíše s Olympem práce nad hlavu. Už aby to vyšlo…
I když jsem to nečetla, myslím si, že to bude BOMBA !!!! Co vy na to ???
Bomba
byl Stahovač a možná bude i ten Mosazňák. Tohle je “jenom” dobrý.