Ačkoliv pokračování nejmilovanější a zároveň nejnenáviděnější fantastické série ještě nějakou dobu v češtině nevyjde,“Harry Potter and The Half-Blood Prince“ si stejně razí cestu celým světem, včetně odvážlivců z naší republiky. Oni, případně ti, kteří se nebojí menších spoilerů, nechť tedy zavítají na poodhalenou posvátnou půdu předposledního příběhu. (Recenze originálu)
Z konce posledního dílu bylo zjevné, že v kouzelnickém společenství nastávají prekérní časy a hned v první kapitole je „stav ohrožení“ prezentován sice zprostředkovaně, ale dostatečně tvrdě (vzhledem ke skutečným událostem v současné Británii nabývá čtení hořké příchuti). Vskutku, první dvě kapitoly nastaví čtenáři velké zaujetí pro nové spiknutí plánované „bandou zlých hochů“. V této situaci přichází Brumbál za Harrym až k Dursleyovým, aby s ním započal řadu konzultací na téma „Jak snadno a úspěšně zničit Pána zla“. Bohužel, tajemná atmosféra z děje dvojky, případně čtyřky, je nenávratně pryč, a tak naší hlavní otázkou bude, o čem kniha vlastně je….
HP sága je ve své podstatě silně komplikovanou skládačkou. První tři díly se ze začátku tvářily jako příběhy samy pro sebe a logo „Harry Potter a…. (Kámen mudrců, Tajemná komnata, Vězeň z Azkabanu)” se stalo symbolem komerčního plácání do větru. Pro zasvěcené se situace změnila čtvrtým dílem, kdy autorka přišla s otevřeným koncem a po nestydatě dlouhé době na něj navázala pětkou, která však byla především jedním obrovským klimaxem. Na šestku tak můžeme pohlížet buď jako na první část dvoudílného závěru, nebo jako na prostřední část „trilogie druhé války“.
Bohužel, ani z jednoho pohledu se kniha jako taková neukáže být zas tak silnou. Nesplňuje kritéria „nabitého středu“ a na svého nástupce (finální souboj) odkazuje až příliš silně na úkor vlastního děje. Pokud jsem ve své předchozí recenzi mluvil o „syndromech Ohnivého poháru“(potlačování Bradavic, násilná vizuální pompéznost), tak se k nim přidávají „syndromy Fénixova řádu“ a mutují do nových podob. Tudíž ti, co očekávají především kvalitně napsanou pohádkovou fantasy, se budou opět jakž-takž potácet milostnými problémy Harryho spolužáků, něčím, co by mohlo být dobrou přílohou, kdybychom ovšem měli hlavní chod, a na pořádnou „porci akce“ si budou muset počkat až do samotného konce. Autorka se chtě nechtě dostává do určitého zacyklení fenoménu. Ano, pro nekritického potteromaniaka bude jistě zajímavé poslechnout si takřka kompletní životopis lorda Voldemorta,a le pro čtenáře hledajícího zajímavou knihu jako takovou to už znamená mnohem méně. Zvláště, když se hlavní záporňák série v přítomné podobě neobjeví. Zmíněné všudypřítomné zlo, podávané mnohem víc „mediální formou“ než přímou interakcí, není pro knihu dostatečně temné, ačkoliv má mnohem větší potenciál, než scéna se zombíky.
I když se to říkalo už o předchozím dílu, po přečtení v člověku zůstává prázdný pocit. Zjistíme, kdo to je „Princ dvojí krve“ (mimochodem, jedná se v podstatě o irelevantní zjištění), samozřejmě, že skutečně zemře další významná postava a fanoušci se plácnou do čela, jak jim vyšly/nevyšly jejich teorie, ale dle mého názoru by se slušelo vrátit ke stylu např. C.S. Lewise, soustředícího se na zábavu z epizody – právě pro dobro celku. Mnohé čtenáře to nutně povede k otázce, zda je problém v celkové invenci, či zda autorka zkrátka neměla šestý příběh tak promyšlený a chce, abychom se již soustředili na sedmičku. No, naděje (stejně jako lord Voldemort) umírá poslední.
Magická sedmička tedy budiž pochválena…
Přiznávám, že jsem se bestiálně nudil skoro až do těch pubertálních scén, co jsou za polovičkou knihy; tam se náhle objevil humor, kterým v prvních dílech Rawlingová jiskřila a cestou ho nějak úplně potratila, a pak to šlo docela nahoru. Ale zkrátit na půlku by tomu neuškodilo. Přišlo mi, že u mnoha obligátních a očejavatelných scén v prvních kapitolách se nudila i sama autorka, když je psala…
Tenhle dil si asi necham ujit.
Naprosto přesná recenze. Sklony k “telenovelizmu” – rozmazávání celé řady pro děj nepodstatných odboček – trpí ostatně celá řada spisovatelů fantasy, třeba Williams a Jordan. Ovšem za krásně vytvořený vztah učitele a žáka, který se táhne celou knihou a občasný vynikající vtip (of course, you don´t even know, who you-know-who is!) bych se přimlouval za ještě jeden bod.
asi uz tohle taky vynecham ;))
Tak jo tenhle díl sem přečet a zcela nezaujatě musím souhlasit jak s recenzí tak s prvním přáspěvkem. Humor se vytratil na nějaké dostavení, pak si odskočí se ukázat, aby připomněl, že ještě existuje. Napětí které bylo vcelku zřetelné v prvních dvou dílech zmizelo boužel… . Kniha navíc začíná zavánět starým klišé… najít pár mocných magických předmětů a pak s jejich pomocí ( lépe řečeno s jejich zničením) hurá na hlavního záporáka. No ale to nás autorka může překvapit uvidíme co se stane v sedmém díle…
S výše napsaným se nedá, nž souhlasit. Šestka byla podle mne krokem mimo – nevím, kolik fanoušků stojí o sociologicko-psychologický rozbor vzniku Zla. Já ne a přiznám se, že dotčené kapitoly mě dost nudily. A Horcruxes jsou takové klišé, že si ho HP snad ani nezasloužil.A i když to sem nepatří, jako fanouškovi Jordana mi nedá se neohradit 2 Jerry: Jordan se snaží popsat (mj.) plošně zánik světa, tak jak jej vnímají současníci. Můžeme diskutovat, jak se mu to daří, ale není to telenovelismus.
Hrůza
Dal bych šest ze šesti. Akce na konci je jedna z neslabsich, navic mě hodně štve, že autorka z těch zlejch dělá něpřemožitelné a z těch dobrých jen panáky, kteří ani jednoho nedokáží zastavit. Je to slabota!! opravdu slabota, možná to trochu zachránila tím úmrtím, přeci jenom nás to vezme víc jak Cedrik!!
Omluva
Pardon, šest z deseti!!!!!!!
Obdivuju všechny, kteří dokáží číst knihy do konce i když se začnou příšerně nudit. Já takovou knihu odkládám. Někdy jí dám po čase ještě jednu šanci, ale většinou ne. Pak prostě začnu číst něco jinýho. Nebo přeskočím pár stránek:-)) Jo – není to správné, ale na to kašlu. Od knihy očekávám, že nudě bude bránit a ne naopak.
Je dobry si uvdeomit, ze on celej Potter je pro lidi kolem 14 let, netreba se tedy podivovat, ze se clovek starsi nudi, naopak je to zcela jiste znak mentalni vyzralosti. 😀
Re: 14 let
Ale zapátrej v hlavě co jsme četli ve čtrnácti letech. Řekl bych, že to jsem měl ještě větší nároky na nenudění a mnohem menší trpělivost s vatou v knize. Co se týče SF byla to hlavně díla našich Sovětských bratří, ale ani tam se člověk tak nenudil. Spíš naopak
no ja si dovolim nesouhlasi,jak s recenzi,tak s nejakymi prispevky…hp neni jen pro deti kolem 14 let…ctou i mnozi starsi a prave tito ctenari jsou mnohem vetsimi fanousky,poradaji rune setkani a podobne..sesty dil jsem preetla dvakrat,je to velmi dobre napsana kniha,mnohe se zde vysvetluje a rowlingova opet ukazala,ze se dokaze spravne vzit do role nactileteho,harryho chovani odpovida svemu veku a vse co s tim souvisi je jen uplne normalni a ja tedy nevim,jak jste se chovali v jeho veku vy,ale ja mam k detem velmi blizko a dovoluji si tvrdit,ze jim rozumim…a prave to jak se oni chovaji je zobrazeno i v k nihach o hp…jestli nekdo mluvi o mentalni zralosti ctenare,tak opravdu nevim,co s i o tom mam myslet…to znamena,ctu-li hp a mam ho velice rada,patrim k jaksi mentalne slabsi skupine obcanu?toto si mylsim,ze nei pravda…
Pokud ti ta knížka sedne pak je všechno v pohodě. Podle toho co kdo čte nelze dělit na mentálně slabší, nebo silnější individua. To je každýho věc. Věc jeho vkusu nebo nálady a tak. Já mám někdy stav, že nic náročnějšího než je kocour Garfield nejsem schopen strávit:-)
Souhlas
S tím souhlasím, ale přece jenom na to, jak to byla očekávaná kniha, jejíž autorka je někdy nazývaán géniem, to bylo slabé. Tak velké očekávání, davy lidí stojící v noci frontu, myslím, že tak kvatliní HP6 tedy nebyl!!!
Pro Senii
Mám HP jako sérii rád (a nejsem -náctiletý) a pokud můžu soudit, dokáže autorka chování a myšlenkové pochody 11-16letých vystihnout opravdu dokonale. Proto mi trochu vadí, že se v šestce odchýlila od toho, co jí jde, směrem k věcem, které jsou víceméně tuctové.
Zužovat Pottera na čtrnáctileté čtenáře je hloupost a většinou ji podle mě dělají lidé, kterým vadí z různých mimoliterárních důvodů (komerční třeštění a podobně). Osobně jsem první knihu četl asi ve třiceti a srdečně jsem se u ní bavil. Nedávno jsem si pustil znovu film, který je poměrně věrných zpracováním originálu, a byl jsem znovu příjemně překvapen, kolik je v tom nápadů a jak jiskrné a chytlavé to je.O to víc mě nuda spojená se šestkou zklamala. Rawlingová možná dobře popisuje zrání postav, ale děj je strašně řídký a v první půlce knihy se hrozně opakuje to, co už se odehrává ve všech předešlých. Ano, ke konci je pár silných scén, ale celek na mě působil dojmem, že sama autorka je Potterem unavena a chce ho mít z krku…
Já mám dojem, že tohle potká každej románovej cyklus. Autora už to nebaví, ale nese to prachy a má smlouvu s vydavadelem na další díl, takže vaří z vody a fanoušci to stejně koupí. Pokud je fandů dost, tak není důvod snažit se přitáhnout další.
ja som cital cesku verziu,a nebola moc dobre prelozena ale tiez sa mi to nepacilo a s recenziou suhlasim,lebo tato kniha stacilo keby mala dvesto az tristo stranok.
Šestý díl považuji za nejlepší. Skvěle jsem se bavil u dialogů HP a Dumbledora, ty byly přímo jiskřivé. Pubertální zaláskování hrdinů jsem si vychutnal a řezal se u něj smíchy. Za hlavní klad knihy považuji dvojakost líčení Snapea, přináší příběhu vysokou hladinu napětí.A putování do minulosti Voldemorta bylo také velmi přínosné. Akci Rownling nikdy neuměla … a právě ona působí na celé knize nejdětštějiNejsem spokojen s rozuzlením – konáním samotného Snapa, v souvislosti s předchozími díly mi přijde nesprávné. Ale doufám, že v posledním díle to ještě autorka objasní. Doufám, nejsem o tom dvakrát přesvědčen.
ad Kniha pro čtrnáctileté..
Ono je otázka, pro jaké čtenáře to vlastně je. Hrdina vyrůstá a těžko může R. předpokládat, že hlavní dav četl první díl v jedenácti, druhý ve dvanácti atd.. Navíc už u jedničky jí bylo dost vytýkáno, že HP není ani pro děti ani pro dospělé, resp. že je to na dětskou knihu moc dlouhý a na dospělou moc dětský a tudíž údajně byla obava, že to nebude číst nikdo. No a jak to dopadlo, že? :-)))
to seinia
Nic proti, ale za carkama se delaji mezery, a vubec by nebylo do veci si to po sobe precist alepson jednou…
NIC
hp 6
mne sa to pacilo a tesim sa na 7. diel.k istym veciam mam vyhrady, ale tie tu nemozem napisat pre pripad ze by to tu cital niekto kto 6-ku este neprecital…
Tož rreklama dělá svý. Já jsem jeden z dost bláznivých náctiletých a HP je psaný blbě to vám řeknu. Chovají se tam jako cvoci a ne jako náctiletí. A ta angličtina. Hele v HP jedna je doslova napsánoAŤ je tahle blbá krysa žlutá. Já mluvím dost sprostě, ale v knížce pro mrnata by to být nemuselo. Jenny
HP 6
Ja k velkym fanusikom HP nepatrim , ked uz ,takPan Prstenov. Ja viem ,ze sa to nepatri ,ale chcel by som vediet kto to tam ma zarevat, ja som typoval , ze bud Ron , alebo ta Ccho.
Musím souhlasit, že tenhle díl je fakt nevydařenej…jedním slovem HRŮZA!
nevim co proti tomu máte vy idioti!!!! Mě se to líbilo
No vidíš, a nás to moc nenadchlo, Ty jeden bambulo! 🙂
Pro Já:Chápu že chceš vyjádřit svůj názor ale nadávat ostatním jenom proto že maj jinej názor je dost unohý. Takže prosím bez těch urážek…
Je to sranda vypadnout na chvilku z HP slash fandomu a číst si reakce “nepostižených” :)Patřím k těm, kteří si už víc než knížku jako takovou vychutnávali pozadí postav, nové detaily a krásy “potterverse” – koneckonců když jak je rok dlouhý čtete fanfiction, asi v hlavě trošku hrábne, čili vyloženě mě šestka zklamat prostě nemohla 🙂 Ale rozhodně jsem si to čtení užila. Paní Rowlingová je dle mého názoru stále ještě vtipná a okouzlující, a přestože mě poněkud antiklimatické finále nebo třeba nechtěně srandovní romance Harryho a Ginny (Ginny & Conga Monster for ever!) trochu zkazily chuť, stejně bude Harry vesele vévodit knihovničce a za zklamání nebo vyhozené peníze ho rozhodně nepovažuji. Aneb každému co jeho jest, a pamatujte si že nejhorší ze všeho jsou přehnaná očekávání, koneckonců ještě pořád je HP “jen” pohodová, na mozek nenáročná oddechová četba – a co se určení věku čtenářů týče? Škatulkování je pro blbce, lepší je řídit se podle vlastní chutě a vkusu :)(a mimochodem, Jenny, vyndej si tu tyčku ze zadku a najdi si ve slovníčku “stupid”. A až zvládneš ten neuvěřitelně intelektuálně náročný úkol, najdi mi dítko školou povinné které denně nepoužívá výraz “blbý” :p)H/R = OTP4EVAHOMGWTFBBQSQUEEEEE!!1!1!
Já teda musím říct jednu věc – mě vůbec, ale vůbec nebaví číst Harryho Pottera. Ale zato se mě děsně líbily ty filmy! :-)A je to asi tím, že zatímco k literatuře mám opravdu vážný a hluboký vztah, na filmy se dívám jako na zábavu. Já se samozřejmě dokážu bavit i u literatury, ale musí být geniálně napsaná, což ovšem není případ HP… HP je pouze víceméně geniálně vymyšlený…Vezměte si třeba takové Hvězdné války (staré díly) – ve zfilmované verzi to je geniální pohádka, ale když si přečtete prakticky libovolnou SW knihu, všechny nedostatky hned bijí do očí (a je jedno, kdo to zrovna napsal). Lucas zkrátka geniálně vymyslel svět SW, podobně jako Rowlingová geniálně vymyslela HP. V knižní formě to je samozřejmě trhák pro děti, protože ve čtrnácti prostě nemáte žádné vyšší nároky – zajímá vás pouze děj. Pamatuju, že ve čtrnácti jsem hltal dvoudílnou bichli Patnáctiletý letec od A. Galopina a nemohl jsem se od toho odtrhnout. Po letech jsem v tom zalistoval a trnul hrůzou, protože to bylo mnohem horší než máyovky.HP je dobře vymyšlený, k dobré literatuře ale má daleko, což ostatně platí o většině fantasy a sci-fi produkce v Čechách i ve světě.
Zomrie nas milovani riaditel 😉 rada som povedala 🙂 kiss 😉
Ten šestej díl je fakt skvělej!
harry je nejlepší
opovažte se mi šahat na harryho.tyhle knizky jsou jedno z nejlepsího co vzniklo ahrozne me to ovlivnilo. jaste skvelej je henry lovenbruck a philip pulman.
Re: Harry je nejlepší
Pro zabka:Neříkám že knížky o HP jsou špatný já jen tvrdím že co se mého pohledu týče tak říkám že úroveň od 4. dílu značně poklesla například oproti dílu druhému a třetímu.Co se týče Lovenbrucka a Pulmana tak to co sem od nich četl bylo docela čtivý (sétie Moira a od Pulmana série počínající Světly severu.
ono je taky možný že kletba která se nemyslí upřímně (viz 5. díl) je neúčinná – takže Snape může být schopný většinu věcí napravit….
Jsem ochoten uznat, že Snape asi bude stále ještě dvojitý agent a jeho jednání v pětce se nějak vysvětlí (už proto, že si neumím představit, že by Potter dokázal čelit spojenému Snapeovi a Voldemortovi, když s ním Snape vymetl, jak s ním vymetl) a že Snape hrdině zemře v boji s Voldemortem, kterého tak kriticky oslabí.Ale tahle spekulace mi připadá příliš přitažená za vlasy…
NIC
Nič sa nedeje…ja som po prvom Matrixe tiež špekuloval, že sa agent Smith pridá k Neovi, lebo Neo nebude schopný bojovať proti nemu a Matrixu zároveň a ako to dopadlo…Neo na samom konci bojoval (aj) za Matrix proti Smithovi. Samozrejme ide o dve odlišné veci (Smith bol od začiatku jednoznačne záporná postava), ale predsa…
Pridávam sa do zástupu mierne sklamaných. Ako jeden z nedostatkov pridávam to, že aj keď tu prišlo k mnohým “šokujúcim” odhaleniam, bola zabitá veľmi dôležitá a milovaná postava a zmenili sa mnohé vzťahy, nič z toho som už nehltala s takým nadšením ako niekdajšie diely pred “úpadkom”. Možno je to tým, že odvtedy už ubehlo pár rokov a ja som múderjšia, alebo je to tiež kombináciou Rowlingovej upadajúcej schopnosti vytvoriť výbornú atmosféru, vygradovať ju a potom privolať čitateľovi nádherné mrazenie v závere… Skrátka som po prečítaní nemala ten spokojný pocit, tá smrť ma nejak nerozcítila a prišlo mi to dosť zmätené. Asi si to prečítam ešte raz, aby som videla, čo to so mnou spraví, ale aj napriek mnohým zaujímavým a vydareným miestam už nie som Harrym Potterom očarená. P.S. Prívlastok “temný” akosi pri posledných knihách vždy vypáli zle, z Voldemorta sa proste stal veľmi otravný chlapík…
Já myslim že pro někoho kdo má opravdu rád harryho neni ani tak důležitý jak dobře je to napsaný ale hlavně to že prostě věděj co se děje a maj nový náměty na přemejšlení. Já osobně sem harry-blázen a některý knížky sem četla i dvacetkrát ale ne kvůli akčním scénám ale hlavně kvůli detailům, který když to čtete jednou nemáte šanci zachytit pak mnohem víc věcí dává smysl. Hodně postav který se teď dostávaj do popředí, se už v knížkách oběvilo. A je zábavný si to dávat dohromady.
Ale no tak, kytičky kvetou, sluníčko svítí, hlavní postavy umírají, Voldemortík prudí, Jiřík Potter roste, ale ať už se vymyslí nový fenomén… je to už nudné a trvá to moc dlouho…
Tak to dopadne když člověk myslí na moc věcí najednou, samozřejmě Harrík Potter, nikoliv Jiřík:)
hej neni úchylný ukazovat u času odeslání zprávy i vteřiny když je tam podaždý 00?
NIC
Nevíte co mluvíte, všechny díly jsou podle mě super a komu se to nelíbí si může víte co…
Víš jenny nikdo tě nenutí abys to četla!!!
Aleanor jsi trapná!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Měla jsem podobný názor a změnila jsem ho po tom co jsem si přečetla první díl a hned na to poslední dva… teda poslední dva co vyšly. Přijdou mi mnohem lepší – propracovanější. I když rozvleklé to je to je fakt… také mi tam dost věcí nesedí ale pořád si myslím že tam je i dost kladů…
No mě to bavilo, docela mě zajímá když se můžu o největším záporákovi dozvědět taky něco jinýho než to že je ošklivej zlej a zabíjí lidi. Číst o LV jako o malým klukovi mi připadalo hodně zajímavý.
myslím, že jste zapomněl na ještě jedno vnímání šestky v kontextu ostatních knížek a to:první tři díly v podstatě jako úvod, čtvrtý díl jako završení těchto tří dílů, konec čtvrtého dílu jako obrovský přelom a neskutečně důležitou věc… pátý díl o různých způsobech vyrovnávání se s touto změnou, šestý díl jako takové finále, ukončení přechozího, nastínění “ticha před bouří” a sedmý díl jako skutečné finále… A z tohoto pohledu si myslím, že šestka byl nejlepší díl…Jo – a nechápu, proč knížka pro děti znamá že ta knížka je špatná… Jakmile někdo označí nějakou knihu za knížku pro děti, všichni ji začnou bránit a říkat, že vůbec není pro děti… ale podle mě je to nejlepší vyznamenání…!!