Až teď mohli čeští čarodějové otevřít náramně poučnou pátou část životopisu jejich britského kolegy Harryho Pottera, aniž by se museli spoléhat na kouzla překládající z angličtiny nebo na verzi od východních bratří, odkud osobně cítím až možná příliš velký vliv Kruvalského institutu čar a kouzel. Velká Británie byla v době pátého Harryho ročníku velice nepříjemným místem. Lord Voldemort se údajně vrátil z albánského exilu připraven znovu vést skupinku ultrapravicových extrémistů…
Na konci čtvrtého dílu se navrátil Pán Zla a tudíž je na fénixovi, aby znovu vstal z popela. Tímto fénixem je organizace, jejíž jméno bylo přisouzeno celé knize. Nevede ji nikdo jiný, než Albus Brumbál, ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích, který ji založil na ochranu spravedlivých před silami temnoty. Dokud se temnota nerozpohybuje, má Fénixův řád ještě dát pozor na patnáctiletého chlapce, jehož vlastní mysl rezonuje s napjatě očekávanými událostmi v kouzelnickém světě.
Skutečně, pátý díl je prvním, kde se staneme svědky drastických změn jak v Harryho světě, tak v jeho vlastní hlavě. Klouček s jizvou na čele na své okolí křičí, vyžaduje reakci na svoji osobu, občas si připadá, že tím nejstrašlivějším široko daleko je on sám. Navíc ho někteří stále považují za blázna, což ho rozčiluje nejvíc. V jeho mysli, která je občas vytěsňována myšlenkami jistého černokněžníka, se střídají dva proudy. Ticho před bouří a něco, co se již samo snaží bouří být. Který z těchto proudů bude převažovat v kouzelnickém světě? No, spíš to ticho…
Navzdory očekávanému klimaxu pramenícímu z ultradramatického závěru čtvrtého dílu se ještě nějakou dobu budeme muset obejít bez masového vraždění a mučení (sakra, sakra, sakra) páchaného přívrženci Vy-víte-koho, neboť Harry svým posledním útěkem opět dokázal něco, co v tuto chvíli potřebují čarodějové dobrodějové jako sůl – pozdržel síly nepřítele. Ovšem bylo by to ještě o něco lepší, kdyby Kornélius Popletal nepodléhal svým paranoidním představám a na chvíli uvěřil slovům Albuse Brumbála a neobklopoval se svými milovanými rádci typu Luciuse Malfoye. A smrtijedi nejsou navzdory opatrnosti pozadu. Oni totiž něco chtějí – a nikdo z nich se jako správný zmijozelák neštítí ničeho.
Sotva co se Harry vzpamatuje z mnohonásobného šoku u Dursleyových (dozví se o svých tajných ochráncích a odolá pokusům o vyloučení z bradavické školy), nastupuje do svého pátého školního roku. I když už teď je čtenář nasycen zajímavými zážitky, příběh sám začíná vlastně až ve škole, kde se rázem všechno odvíjí od jisté „milé dámy“, kterou na post učitele obrany proti černé magii dosadilo ministerstvo kouzel (dovolte, abych využil této příležitosti a Dolores Umbridgeové předal zlatou medaili za příšeru, stříbrnou za neuměla a bronzovou za padoucha) a která spolu se Snapem a Draco Malfoyem neúměrně vyžene nahoru úroveň podlosti v Bradavicích. Naštěstí si žáci řeknou, že vyučování jejího předmětu vezmou do vlastních rukou. K tomu se ještě přižene pár věcí jako otravování se zkouškami NKÚ, další Hagridovy nápady na ochranu tvorů kolem sebe, trocha výkonu Rona Weaslyho na famfrpálovém hřišti, který mu v jedné koleji vynese píseň „Weasley je náš král“, a může nám být jasné, že máme o zábavu postaráno.
Abych už přešel k vlastnímu hodnocení příběhu. Tentokrát se podle mě autorka nedopouští žádných logických kiksů. Naopak, přes určitou upovídanost dokázala vytvořit příběh velice čtivý a dramatický, bez zbytečně přímočaré zápletky. Zcela vypustila pasáže na téma „kdo je Harry Potter a kdo lord Voldemort“, potlačila deus ex machina, jak jen to bylo možné, a plasticky vylíčila přechod mezi dětským hraním na kouzelníky a válečným polem. Navíc k tomu přidala mnoho nového a oprášila některé staré hrdiny.
Rozhodně nečekejte nějakou změnu od schématu, v němž si Rowlingová vypomáhá kouzly na všechno možné (např. „Komnata nejvyšší potřeby“). Na druhou stranu proč ne, aspoň je v tom dobrá. Zato se mi pár věcí nelíbilo. Například ty, jež by se daly nazvat „syndromy Ohnivého poháru“, jako třeba „k čemu jsou vlastně Bradavice?“. Tím chci říct, samozřejmě, že výuka je v ději důležitá, minimálně kvůli již zmíněným NKÚ, ale samotná bradavická škola se postupně stává poměrně neužitečnou kýčovitou kulisou a děj by se mohl klidně (s „mírnými“ úpravami) odehrávat třeba v Kanadě nebo v Saudské Arábii.
Druhým příznakem je značně filmový popis scén, který se chvílemi jakoby přímo těšil na zpracování na stříbrném plátně. Třetím pak sice autentický, nicméně lehce neorganický vývoj postav a reálií (mezi jinými Harryho otec) a ještě to, že kniha by mohla být napsána s větší informační hodnotou – proč se Harry svoje velké tajemství musel dozvědět až na konci? Proč se to nestalo v půli knihy a po zbytek děje nad tím nepřemýšlel? Mám sice sérii rád, ale pocitu o dějové plochosti se také občas neubráním.
Celkově vzato, kniha je v mnoha věcech podobná předchůdkyni, ovšem převyprávěná s mnohem větší invencí. Asi si za to mohu i sám, když jsem očekával něco ještě dospělejšího. Nakonec jsem dostal příběh, u kterého jsem se v duchu řehnil víc než u čtvrtého dílu – i navzdory závěrečné tragédii jsem se nemohl ubránit pocitu, že z mnoha scén čiší optimismus. Jakožto potteromaniak mám stejně velké nutkání dát knize plný počet bodů, ale i v subjektivním hodnocení musím zachovat něco objektivního, takže….
Dobře napsaný článek. Ale i když miluji příběhy HP, tak 5 díl je podle mne nejslabší. Jaksi ztratil kouzlo pohádkovosti minulých dílu a na co jsem narazil častokrát, opravdu se Rowlingová mohla mírnit v množství stránek. Některé texty se jakoby opakovaly v každé kapitole. 9/10 jsem dal 4 dílu. Tomuto asi jen 7/10. Otázkou zůstává, jestli se ale ještě dočkáme posledních dvou pokračování. JKR se do psaní podle mne moc nehrne. A upřímně si myslím, že 6-7 už nenapíše, nebo možná s velkým časovým odstupem.
Pětka se mi líbila, prestože byla o něco dospělejší. Zezačátku mě trochu mátla Harryho náladovost, ale zvykla jsem si a přečetla jsem ji za necelý týden. Překvapilo mě, že konec byl tvrdší, takže dávám 9/10 a těším se na další pokračování…
6-7 napíše jsou v tom takový peníze a smlouvy, že si to prostě nemůže dovolit nenapsat.
Nehledě na to, že kdyby 6 a 7 nenapsala, fanoušci by jí zřejmě zlinčovali.
nevím jestli by jí zlinčovali ale já bych jí určitě zlynčoval 🙂 Nicméně HP5 se mi dost líbil a tu změnu stylu a změnu hlavních postav (vývoj, skok kupředu, …) dost vítám, myslím že to knihu dost oživilo. Jediné co mě na tom dost irituje je ten souboj se smrtijedy. Vemte si 10 Smrtijedů, fakt zlejch černokněžníků co maj spoustu zkušeností, a asi nebudou jen tak nějací mantáci. No a nejsou schopni odstranit 6 15-letých harantů ? Se všema kouzlama co musej znát se jim ti studenti ubrání jen s pitomým Mdloby na tebe a Impadimenta (a Petrificus Totalus) ? Trochu přitažený za vlasy. Za tohle bych teda strhnul ten jeden bod a jinak souhlasím s 9/10
Rozhodně ubylo černobílých postav (zbývají už jen Smrtijedi a Voldemort, jinak má už každý svoje klady spolu se zápory), což je podle mě velký skok kupředu. Sice se kamsi vytratila ta pohádková atmosféra, ale to tak asi má být, když je Harrymu už 15… No, mně je koneckonců už taky…hodně…:) Jak vysvětlit rodičům, že nepotřebuju léčení na psychiatrii??Bylo to standartní. Ještě si chvíli popláču nad Siriusovým hrobem a pak už se budu těšit na šestku…Pokoj hipogryfům dobré vůle!
Mým nejoblíbenějším dílem byla trojka, ale teď nevím nevím. Pětka se mi líbila zřejmě ze všech dílů nejvíc, možná proto, že jsem se na ni tak těšila(poprvé jsem ji sice četla anglicky loni v létě, ale stejně…). A to radši nemluvím o tom, že poslední 3 kapitoly jsem četla hodně pomalu a pořád si musela chodit pro kapesníky…:-)
Pro mě je pětka takové ticho před bouří, která měla nastat po konci čtyřky, ale nenastala. Čtyřka na mě hodně působila tak, že se vzápětí musí rozpoutat strašlivá světová válka mágů, což by ovšem narušilo další díly – těžko by se mohly odehrávat na Bradavicích. Moc jsem si ani nebyl jist, jak by Rawlingová takovou temnou fantasy velkého rozsahu zvládla – a ona z toho vybruslila konfliktem mezi školou a ministerstvem. Tím je pětka asi nejpolitičtejší díl a z tohoto hlediska je dost zajímavá. Ale Lord Voldemort u mě dost ztratil kredit! Na to, jak se hrozilo, co strašného se bude dít, až bude venku, se za celý rok nestalo skoro nic. Dostal z lochu pouze pár kouzelnických es, aby je několik páťáků uvrhlo zase hned zpátky. Možná je až moc vidět, že je to předem rozplánované na sedm dílů…No, taky by se to mohlo zkrátit a nic by se nestalo, ale vcelku to bylo zajímavé čtení, přiznávám…
jo jo, je to takové ticho před bouří, ale to bylo v té knížce na začátku psáno, obě strany sbírají přívržence a budují “armády”, zjišťují informace. Něco jako šachové zahájení, tuhle pěšec, tamhle pěšec a …PS : myslíte že Voldemorta zabije Harry nebo Neville ? 🙂
pětka se mi vcelku líbila i když mi také na koci nějaká ta slzička ukápla.Myslím, že podle Rowlingovského hlediska by měl Voldemorta nejspíš Harry, ale možná by nebyla k zahození Nějaká ta změna! jediné v co doufám je, že se nakonci 7 Harry nevzbudí z hodně dlouhého snu i když si nemyslím, že to tak skončí…
(zabít)
Kéžby!
Kdyby Voldemorta zabil Neville, byla by to taková absurdní třešnička na obrovském dortu naprosto precizně a rozplánovaně nazdobeném šlehačkou… Ale to se stejně nestane, takže…
Když už jsme u toho zabíjení Voldemorta, přiznám se, že mě dost zklamala jedna z point – totiž to, že zemře buď Harry nebo Voldemort – poněkud mě překvapilo, jak z toho byl Harry vedle, ono je to přce už pěkných pár dílů docela jasné. Zajímavá by byla věštba, že když zemře Voldemort, zemře i Harry, ale takhle daleko si Rawlingová ve své drsnosti holt asi zajít nedovolí…
Po tolika stránkách (zkuste si to někdo spočítat!) Rowlingová prostě nemůže šokovat nějakým nečekaným koncem (myslím si, že pro jistou menšinu čtenářstva by to mělo větší kouzlo, ale budiž). To odporuje zákonům týhle branže. I když, představte si ty moře bezesných nocí, kdyby se na konci sedmýho dílu zjistilo, že to všechno bylo nanic, že zlo stejně zvítězí a všichni hodňouskové umřou…:) (to byl ďábelský úsměv)
btw co se stalo s “novym specialem o Harry Potterovi”??? Nejak moc aktualizovanej zrovna neni…
Mě se pětka dost líbila. Byla o dost lepší než čtyřka. A to, jak mamka dala Nevillovi papírek od žvýkačky…tedy to byl fakt doják. S toho se vzpamatovávám ještě teď. A taky se mi líbí, že mám “blbeček” Nevill trochu dospěl a “zhrdinčtěl”.A Lucius je konečně v lochu! Bylo fakt na čase!
Knížka docela ušla, jen nevím, proč Brumbál hned nazačátku všechno Harrymu neřekl a neušetřil si tak tolik mrtvých a zničených životů…..
A o čem by to pak bylo?
Ivetě:
Máš naprostou pravdu. Co mi na Rawlingové vadí jsou občasné změny chování postav, aby se jí vešly do vymyšlených schémat příběhů. To dělají ta pokračování. Jako kdysi Cimrmani snižovali sklerózu Děda Vševěda, musela se Rawlingová hodně snažit, aby zvýšila Brumbálovu stupiditu, protože koncem čtyřky působí skorem jako všemocný Gandalf, zatímco v pětce se chová jako pěkný blb a vysvětlení toho je velmi chatrné. Je to jedna z věcí, která je na příběhu dost násilná a zklamala mne, ale pořád to vcelku považuji za velmi zajímavé čtení…
složité konstrukce
Pětka se mi líbí velice… právě proto, že se všechno vyvíjí, a neustrnulo. Nicméně se připojuju k té opatrné Michalově kritice důmyslných příběhových šarád- tohle je to dědictví Agathy Christie v celé věci. Už mi to trochu vadilo třeba ve trojce – Krysa Prašivka působí u Rona řadu let, aby se pak ukázalo, že je to padouch… kdo nevěří, ať tam běží. Jde jen o to, aby někdo náhodou padoucha nedejpámbu neodhalil – takže to musí být opravdu ta nejokrajovější a nejobskurnější postava (ten Skrk junior ve čtyřce, který se rok vydává za někoho jiného, je to samé…)
Ja zase musím uznat, ze mi petka prijde zdaleka nejslabsi ze vsech dilu. Celou dobu ctenar ceka na to, aby se dovedel to, co uz stejne davno vi a ujistil se v tom ze Harry krome toho, ze se zacal chovat jako fracek jeste zhloupl. To proto, ze mu nedoslo driv, ze je to kdo s koho – on nebo Voldemort. Serii HP miluji, ale tenhle dil mi zkratka tolik nesedl. Nejlepsi byla asi ctyrka.