Grafomág 1, 2 – Moudrý Martin

I tento rok dorazila na trh dvoudílná „jafffovina“. Martin Moudrý alias Jafff opět rozšířil počet vydaných titulů o dvoudílný román Grafomág. Chtělo by se říci akční román, ale to stoprocentně platí jen o jeho první části, nazvané Kamarád do deště. Druhá část, Nemoáry, obsahuje akce výrazně méně.

Grafomág 1

A o čem to je? Začíná se tradičně apokalypsou. Bunkr uprostřed trosek, léta neustávající déšť, tři lidé (včetně autora) a záplava švábů. Švábi s kolektivní inteligencí, hladoví stejně, jako lidé. Něco tady nehraje, ale co všechno? Tak se rozjíždí otvírák románu, který by šel alespoň z části parafrázovat slovy „Šťouchni si do jehly….“, jimiž začíná jedna z písniček Kapitána Kida.

Martin Moudrý se ve své tvorbě zase o kousek posunul. Nejsem stoprocentně schopen definovat, jestli jde o posun vpřed, nebo o proslulý cimrmanovský „krok stranou“, každopádně jde ale o pohyb jiným směrem, než vzad (případně do hlubin, jak by si přáli Jafffovi zavilí odpůrci).

Děj staví na nepříliš často využívaném motivu, kdy autora začnou v mateřské realitě pronásledovat jeho vlastní postavy. Zde je problém rozvinut o variantu, že autora dohání nejen postavy, ale i samotný příběh. V jeho bezprostředním okolí se totiž stává realitou. A tak se v bezvýchodných situacích ocitáme několikrát znovu na začátku, leč s jistým posunem.

Je zde patrná výrazná (a dokonce i v textu otevřeně přiznaná) inspirace Kingem a naopak o něco méně Kulhánka než dříve. A také jisté procento recyklace, které se stává u našich akčních autorů pomalu, ale jistě pravidlem.

Akční složky příběhu (či spíše příběhů) jsou podány v solidní kvalitě. Bezkonkurenčně hraje prim švábí realita, přezdívaná autorem „deštivý svět“, na kterou ostatní „svižné“ pasáže zvolna ztrácejí.

Bohužel – vysvětlující části, ze kterých by měl čtenář pochopit, co se děje, jsou nechutně dlouhé a krajně nepřehledné – jak do počtu nadhozených variant, tak celkovým podáním. V prvním dílu jich mnoho není, ale druhý se v nich téměř utápí. Hrátky s filozofií a různými teoriemi pravděpodobnosti jsou zajímavé, ale ve větším než malém množství se stávají ubíjejícími.

Postavy – důležitých je minimum a některé jsou zpracované celkem dobře. Navíc se v té či oné podobě většinou vracejí z předchozí produkce. Detaily jejich chování v jednotlivých realitách se liší, což příběh lehce oživuje. Ani tentokrát se ale nevyhneme čtyřprocentní romanci, byť na ni padne méně prostoru, než v Iustovi.

Ilustrace Zuzany Handrychové jsou náležitě temné a celkově ladí s textem, jejich kvalita se ale liší kus od kusu.

Co se týká celkového hodnocení kvalit literárních počinů Martina Moudrého, najdeme komplexní shrnutí v prvním dílu Grafomága na str. 278, v kapitole příznačně nazvané „O psaní“. Další drobné poznámky na toto téma jsou rozptýleny i v ostatním textu. Najdeme tam i zamyšlení nad pro mnohé nepochopitelnou skutečností, že jeho literární produkce má četné dotisky. Vysvětlení návykem nepůsobí v tomto ostrůvku brutální reality bohužel zrovna věrohodně, skvěle ale zapadá do celkového kontextu díla.

Poslední román Martina Moudrého již tradičně zamíří ke sběratelům a konzumentům tohoto subžánru, v časech nouze po něm možná sáhnou (jako po dávce pro přežití) i další příznivci zběsilé akce.

  • Grafomág: Kamarád do deště, Grafomág: Nemoáry
  • Autor: Martin Moudrý
  • Forma: paperback
  • Počet stran: 440/392
  • Cena: 269/269 Kč
  • Vydalo: Leonardo, 2011

Michael Střelec Pešťák (redaktor)

Strelec.M.P@sez­nam.cz

Četli jste tyto knihy? Nezapomeňte je u nás ohvězdičkovat a napsat k nim komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Obálky
    Vydat dvě různé knihy s totožnou obálkou se mi jeví v dnešní nepozorné době poněkud nešťastné. Ale nešť. 🙂

  2. Obálky
    Ad remcal: Jak totožné? Však ta děvucha má na druhém díle na hlavě klobouk 🙂 A teď vážně, fakt je to jak “najdi 10 rozdílů.” Teda i 5 by byl výkon 🙂

  3. nechápu
    Nechápu jak někdo dokáže z docela obstojného prvního dílu udělat takovej škvár. 100 stránek o tom jak někdo filozofuje završený pedo-homosexuální sexem s prvky svazování a podobně ?..Pokaždé když sem četl “Ty trdlo” měl sem chuť vzít pistolníkovi revolver a prohnat si kulku hlavou. 2/10

  4. Nejhorší kniha od něj
    Když jsem začal číst, bylo to super, deštivej svět se mi fakt líbil…
    Ale zbytek je naprostá břečka. Jsem čekal na nějaký geniální zakončení a pak se mi stane, že skoro ke konci knihy přeskakuju stránky, jelikož je mi na blití z popisů jak jedna homobuzna a jeden pedofil konverzujou během sexu….

    Nejlepší od něj snad byly jenom ty Temný záblesky, protože se to hodně podobalo Kulhánkovi, ale jak pan inženýr Jaff Moudrý začal myslet za sebe, tak je to s nim špatný….

Zveřejnit odpověď