Hrad představující jeden ze základních kamenů britské fantastiky konečně otevřen pro české návštěvníky. Gormenghast je trilogie, která ovlivnila spoustu současných autorů a vytvořila alternativní proud k tolkienovské fantasy.
Nevím jistě, proč tomu tak je, ale pokud existuje něco jako „gen spisovatele fantasy“, pak musí kolovat v žilách britského národa. Stěžejní díla britských autorů nás neustále překvapují (možná se ve Velké Británii prostě snadněji zvencnete). Nemusíte mít tamější autory vyloženě rádi, ale styl jim upřít nemůžete.
Trilogie o Gormenghastu vychází v tomto ohledu ze skutečného prvopočátku „literárně krásné“ podoby žánru. Abych vás však varoval – kniha neobsahuje žádné klasické nadpřirozené motivy, nejdůležitější je její atmosféra a „architektura“. Ozvěny těchto dvou základních elementů můžeme vysledovat třeba u Terryho Prattcheta nebo u Chiny Miévilla, v jehož souvislosti byl u nás Gormenghast několikrát připomínán. Samozřejmě, forma samotná je stejně odlišná, jako jsou formy Eddingse nebo Jordana odlišné od poetiky Tolkiena.
Místo, podle něhož se jmenuje celý příběh, má několik rovin. Jednak je to samotný izolovaný hrad, majestátný a děsivý zároveň, v jehož podhradí žije podivně jednoúčelová společnost Řezbářů a v jehož chodbách zase žijí generace sloužící hrabskému rodu Žalů. Druhou rovinou pak je nesmiřitelný řád pravidel a povinností, jemuž musí být každý – a zvláště hrabě Žal – bezpodmínečně oddán. A co je klíčové pro příběh, jsou současné postavy, jejichž kombinace vytváří smrtící vyhlídky pro staré tradice. Jsou to archetypální a přitom „živoucí“ figury jako hrabě Katafalk, jeho sluha Kříst (na obyvatele Gormenghastu až příliš živý), Křístův nepřítel kuchař Bachoř (bohužel, překlady jmen jsou trochu slabinou českého vydání, nejhůře to asi odnesl uhihňaný doktor Prunesqallor = Šmidrkal) a mnozí další. Tahle společnost vás přesvědčí, že „utrpení knížete Sternenhocha“ bylo v zásadě docela veselé. Avšak pravým „žolíkem“ v této partičce karet je Koncíř, mladý pomocník v kuchyni, jenž se v den narození Katafalkova syna Tita vydá na cestu, v níž vidí šanci na získání moci. A skutečně, odhalováním lidí kolem sebe, špehováním a vlastní podlostí se brzy stává čím dál tím váženější osobou a přitom kolem sebe roztáčí kolečka všemožnými směry.
Knihu rozhodně mohu doporučit pro její citlivě vykreslenou atmosféru, popisy a psychologii charakterů (má oblíbená pasáž je sonda do myslí zúčastněných postav). Gormenghast je možná jen jediný hrad, ale lidská psýcha jej ztvarovala do prostředí neobvyklé rozmanitosti světa, stojícího sám o sobě. Vady bych viděl jen dvě. Stejně jako Pán prstenů se jedná o dílo poplatné době v délce a přímočarosti příběhu. Navíc první díl toho příliš nevyřeší, hlavně naladí na další díl. Raději si první díl nekupujte, pokud nejste rozhodnuti pro celou trilogii. Myslím si, že další díly budou stát za to. Klasiku je možná těžké hodnotit, i tak svůj soud považuji za zcela upřímný.
Fantastické prvky tam jsou, nejsou ale součástí příběhu, jak jsme zvyklí, ale jsou ukryté v kompozici, jednotlivých charakterech a autorově náhledu na věc. Všechny postavy jsou skutečně napůl živí lidé, napůl archetypální figuríny – to je úmysl a je to ve výsledku velmi působivé. A je to také dílo plné lehce zvrhlého humoru, který je třeba trochu hledat: už podtitul Titus Žal – na konci knihy je “hlavnímu hrdinovi” něco přes rok.
Trilogie
Pozor na zklamání, pokud na konci čekáte nějaké skutečné rozuzlení. Peake byl při psaní třetího dílu již vážně nemocný a podle všeho plánovaný závěrečný čtvrtý díl již napsat nestihl. I tak to určitě stojí za to, jen mít tu odvahu …
Netušíte náhodou někdo, kdy by měla vyjít druhá část? Na stránkách nakladatele jsem to tak nějak nenašel.
Spise zklamani
Jsem priznivcem fantasy, ale kniha pro mne byla velkym zklamanim. Prokousala jsem se asi do pulky a vzdala jsem to…
+-
no, keby som mal sudit len podla prveho dielu: 1. vsetky postavy, vratane autora, su sialene2. niektore su sialenejsie nez ostatne3. ked budem dostatocne sialeny aj ja, mozno si kupim aj dalsi diel, prvy za 400,- Sk rozhodne nestal4. ak by toto malo byt dielo ako “zakladni kamen britske fantastiky”, tak nikdy v zivote po zidnej, nielen britskej fantastike nesiahnem…
Náhodou, mě se ta kniha moc líbila. Pokud máte rádi třeba Kafku, tak je tohle něco pro vás. A pokud ne tak určitě taky 🙂
sem teprv něco za půlkou, ale moc se mi ta knížka líbí, kámoš si stěžuje, že tam není žádná 100% záporná postava a nemá to děj, ale myslím, že je to tím, že se to líší od klasické fantasy, a že čekal něco jiného…určitě si koupím celou trilogii, i když to nebude mít rozuzlení, kdyžtak si konec dopíšu sama… 🙂
Ivet: Na mě teda rozhodně záporně působil Koncíř. A navíc, nemyslíš, že 100% záporná postava působí potom moc ploše a nereálně. Takhle, třebaže jsou všichni šílení, to vyznívá reálněji než úžasný hrdina se zářícím mečem proti rudookožhnoucímu temnému pánovi (nic proti hrdinské fantasy, taky si ji občas dám :))
Skvělá kniha napsaná skvělým jazykem (alespoň překlad je vynikající až na těch pár překlepů, ale za to může redakce) Atmosféra je díky detailním popisům prostředí výborná, neumím si ji představit o moc lépe. Doporučuji…
jedna z najlepších kníh vôbec… inu Gormenghast mal mať pôvodne 5 častí