Už jsem v to ani nedoufal, ale ta chvíle přesto nastala – po roce a půl vyšel druhý díl výborné fantasy Měsíční zahrady. Jmenuje se Dům mrtvých, má více stran, je podstatně dražší a co je nejdůležitější, je stejně kvalitní jako jeho starší sourozenec. Což stojí za povšimnutí, neboť to není samozřejmost, spíše naopak. V podstatě vše, co jsem pochválil ve své recenzí na Měsíční zahrady, najdete i v této knize.
Spletl jsem se jen v tom, že jsem považoval Měsíční zahrady za jednoho z kandidátů na Cenu Akademie, jenže (k mému zklamání) byly Měsíční zahrady zcela pominuty. Nu což, život nikoho nešetří zklamání…
Děj Domu mrtvých přímo navazuje na předchozí knihu a tak se i tentokrát setkáme se starými známými, tedy alespoň s těmi, kteří se toho dožili. Po událostech v Darůdžhistánu je Malazská říše oslabena. Zdá se, že si ukousla příliš velké sousto a není schopna plně kontrolovat celé své obrovské území. V Sedmiměstí propuká vzpoura a začíná svatá válka proti Malažanům. Malazšstí okupanti se rychle mění z vládců ve štvanou a zabíjenou zvěř. Povstání nešetří nikoho a fanatici hrozí utopit celé území v krvi. Cesty zaplavují uprchlíci, zoufale se snažící dostat se do bezpečí. Pod vedením velitele 7. armády Coltaina a zoufale nedostatečnou obranou zbytků vojska a věrných klanových válečníků se několik desítek tisíc lidí vydává na stovky mil dlouhou cestu za záchranou. Avšak na cestu se nevydávají sami. Jindy tak pusté území Svaté pouště Raraku se mění v něco na způsob frekventované dálnice… Proud uprchlíků míří za svou záchranou, fanatičtí povstalci vedení jakousi Věštkyní se jim v tom snaží zabránit, a mezi nimi se pohybují za svými vlastními cíly i naši hrdinové. Aby toho nebylo málo, na poušti se projevuje i zvýšená aktivita magie a tak se zde z nějakých důvodů objevuje spousta démonů, proměněnců a podobných nepříjemností. Není to vítaná společnost, neboť magická havěť má sice své vlastní záměry, ale ráda si pochutná i na lidském masíčku.
Děj Domu mrtvých je tak mnohavrstvý a bohatý, že jsem se ani nepokoušel ho popsat podrobněji a spokojil se jen s nástinem. O překvapení a dějové zvraty v něm není nouze. Sympatické je, že autor nechává bez jakékoli sentimentality umírat i oblíbené hrdiny, pokud to logika a děj vyžaduje. Vůbec, v knize se to popisy násilí, zabíjení a prolévaní krve jen hemží. Jak také jinak, vždyť se děj odehrává za války a jeho hrdinové jsou vesměs profesionální vojáci a bojovníci. Autor nás naštěstí nepovažuje za hlupáky a nekrmí nás historkami o –náctiletých hrdinech, zachraňujících svět proti zlu.
Není tady žádné absolutní dobro ani zlo a všichni se chovají spíš pragmaticky. Každý má své záměry a za těmi jde, často doslova přes mrtvoly. Přes hory mrtvol. Ale i zde vyčnívají někteří hrdinové, jako třeba Coltain. I když ví, že on a jeho vojáci jdou vstříc jisté smrti, je ochoten splnit svou povinnost až do poslední kapky krve a hořkého konce a zachránit uprchlíky, jak mu přikazuje jeho čest. Právě z takových se stávají legendy. Mohu tedy s klidem napsat, že postavy v této knize jsou výborně charakterizované a velice životné.
Téhle knize není mnoho co vytknout. Stejně jako u prvního dílu musím upozornit, že bude chvilku trvat než se začtete a seznámíte se s s prostředím, kde se děj odehrává. Na začátku budete stejně jako já zavaleni hromadou jmen a pojmů, takže se musíte “aklimatizovat”. Pravda, mnoho z nich se vyskytlo už v Měsíčních zahradách, ale já si po té době a množství přečtených knih nebyl schopen vzpomenout, a tak jsem začínal v podstatě od nuly. Ještě že je na konci slovníček, i když hodně stručný. Ale nepodařilo se mi zvyknout si na to, že autor přeskakuje bez jakéhokoli upozornění mezi jednotlivými dějovými liniemi a hrdiny. V praxi: zažereme se do děje a nejednou buch, v dalším odstavci už bez varování sledujeme úplně jiné hrdiny, pak se opět začteme a proces se opakuje, atd. To mě dost rozčilovalo. I tak tahle kniha stojí za to.
Další věc, jež stojí za to, je cena. První díl byl také drahý a já si na to stěžoval, to jsem ovšem netušil, že Dům mrtvých bude stát 359 Kč. Zdražování knih pokračuje a ceny evidentně nemají žádnou horní hranici, rozhodně ne u Talpressu. Takže si to shrňme: Dům mrtvých je to, co si představuji pod pojmem moderní epická fantasy a pokud akceptujete vysokou cenu, mohu ji jen doporučit. Snad nebudeme muset čekat na další díl (měl by se jmenovat Vzpomínky ledu) tak dlouho.
Souhlasím, Dům mrtvých je boží fantasy. Ale k ceně. Nejdřív jsem byl skutečně dost překvapenej výší ceny, a i když se mi Měsíční zahrady sakra líbily, dost jsem koupi zvažoval. Ale když se podívám např. na Kroniky Fey, kdy jeden díl, podle mě uplně zbytečně, vychází ve dvou svazcích po 320 stranách a 230 korunách, tak mi vychází 640 stran za 460!!! korun, a to nemluvím o formátu stran a množství textu na stránce. Podobně je tomu i u spousty jiných knih. Takže, ano, cena je vysoká, ale podle mě úměrná množství i kvalitě (méně už obálce, ale tu stejně nevidím, když čtu). Dům mrtvých je navíc na svůj rozsah poměrně dobře svázaná a bez potíží se dobře čte. Na západě běžně vychází knihy o 800 i více stranách, proto mě někdy mrzí když je vidím rozdělené do dvou, nedejbože do tří svazků (viz Jordan). To je lepší (i levnější) někdy fakt číst v origoši, zvlášť, když se člověk nemůže dočkat pokračování.
Jen vice Eriksona
Erikson je jednoznacne (samozrejme podle meho skromneho nazoru) nejlepsi autor fantasy, ktery se objevil v poslednich peti letech. Ano, jeho knihy jsou hodne slozite a clovek musi hodne davat pozor aby se neztratil. Je to asi dano tim, ze jak jsem cetl v jednom rozhovoru, ma v hlave celou serii rozvrzenou asi na 10! dilu a z vlastni zkusenosti vim ze v dalsich dilech se casto objevuji vysvetleni otazek, ktere se cloveku honily v hlave behem cetby prvniho nebo druheho dilu. Ja se ale musim priznat, ze to ctu treba i trikrat a pokazde objevim neco noveho. Navic se jako jeden z mala autoru stale zlepsuje, takze komu se libily Mesicni zahrady a Dum mrtvych, mel by se ted hodne tesit na ceskou verzi Memories of Ice. Rad bych se pridal k predchozimu komentari a pochvalil Talpress za vydani knihy v jednom kuse. Ve srovnani treba s Navratem, ktery je schopen vydat Assassin´s Quest ve ctyrech!! dilech s vyslednou cenou temer 800 Kc za to, co vyslo jako jeden dil v originale!!!, je to pocin hodny obdivu. Jenom jednu malou poznamku bych mel k obalce. Ta originalni je o hodne hezci.
Co se týče obálky stoprocentně souhlasím, působí jednak dost neuměle a jednak jaksi nedodělaně, jakoby šlo jen o skicu (to se týká hlavně jezdců v popředí).
jo obalka je fakt divna kniha je dost dobra, i kdyz me osobne se vic libila prvni kniha
No tak já jsem hlavně rád, že nejsem sám, komu se tahle kniha líbí. O obálce jsem se nezmínil, protože jsem na ni úplně zapoměl. Podíval jsem se na ni jednou a už jsem ji nevěnoval pozornost… Ale jsou i horší, mnohem horší:-(. Cena je, jaká je. Rozhodně je to lepší,než knihu rozdělit, jak je dnes zavedená praxe.
jo rozhodne je lepsi ta cena takhle, nez rozdelit knihu na dve, ale stejne je to s tema cenama cim dal horsi ;(btw. vite, ze o Icariovi je zminka v prvni knize?
Knížka se povedla, ale podle mého nedosahuje kvalit prvního dílu, protože příběh je poměrně čitelný. Je to dáno i tím, že hlavní náplní je putování po poušti, kde se samozřejmě nedá vymyslet tolik intrik atd. Ale i tak před autorem smékám a strašně se těším na 3. díl. Už ať je tady!!
Něco o cenách
Vážení, Talpress se snaží udržovat cenu knih v jednoduchém poměru – jedna stránka za padesát haléřů. A můžu Vás už teď upozornit, že třetí Erikson má přes devět set stránek, takže cena jednoho svazku (Eriksona jsem odmítl dělit!) bude přes čtyři sta padesát korun. A bude ještě čtvrtý díl ;-). Tak se těšte a zachovejte přízeň!
Nechci být úplnej šťoural, pan Talaš tomu asi rozumí lépe, ale Memories of Ice mají zhruba stejný počet stránek jako Deadhause Gates. V Americe a VB vychází knihy ve dvou formátech, v tom větším má Erikson (DhG i MoI) přibližně 700 stran, v menším formátu je to tak, jak uvádí pan Talaš, přes devětset stránek. Přízeň samozřejmě zachovávám a doufám, že prodleva mezi dalšími díly bude menší, než tomu bylo u 1 a 2 – je to místy fakt náročné na pamatováka.
To Mindflyer
Počet stránek je myšlen v českém jazyce a třetí díl vyjde do prázdnin. Přece jen překlad, jazyková úprava, sazba a korektury takové klády zaberou trochu času.
To Vlasmir Talas
Paklize jste odmitli delit Eriksona, zeptam se na duvod deleni Pisne ledu a ohne…
To Vlastimír Talaš
Do prázdnin? Jupííí.. 🙂 Zajímalo by mě, proč nepoužívate originální obálky. Jsou opravdu povedené.
To Vinki
Martina dělíme na dva svazky, protože to máme ve smlouvě s majitelem práv.
To Nexis
Nad obálkami se zamyslíme, ale mnohdy dáváme šanci i českým autorům. Myslím, že Měsíční zahrady byly velice povedené. No – pokusíme se pana Čermáka dotlačit k lepším kouskům.
zkuste to ;))
🙂
http://www.jjstranka.wz.cz/malaz.htm
dotaz
Nedá se někde (i Měsíční zahrady) sehnat v el.podobě) PRC,PDB… ?
NIC
Kdy že měly vyjít memories of the ice?
NIC
Obálka je naprostý hnus, neznat “Měsíční zahrady”, nikdy bych tento díl Eriksona ani nevzala do ruky. Překvapuje mě, že to Talpress byl schopen ještě v dnešní době vydat v tak odpudivém provedení.Hrdinové v “Domě mrtvých” mi tentokrát moc nesedli, Měsíční zahrady se mi i přes počáteční tápání líbily víc. Třetí díl je paráda a čtvrtý už v knihovničce čeká, až budu mít delší blok volného času:-)
Tak Měsíční zahrady i Dům mrtvých jsem četl a hůř zpracované knihy jsem teda ještě neviděl. Vám se to opravdu líbilo ?
Je mnoho lepších fantasy v tomhle,aby se prase vyznalo. Připadá mi jako kdyby autor ty knihy psal jen sám pro sebe a ne pro nás čtenáře.
Tot můj názor.