První část z povídkové sbírky mistra hororů Stephena Kinga “Nightmares and Dreamscapes” u nás právě vyšla pod názvem Dolanův cadillac. Není to jeden z novějších titulů, originál vyšel v roce 1993.
Zatímco v překladech Kingových románů u nás držíme krok se světem, s jeho povídkovými sbírkami to tak slavné už není. Proto nejen já, ale tisíce dalších fanoušků krále hororů určitě s radostí přijalo české vydání jeho povídkové knihy Nightmares and Dreamscapes (1993) . Už s menší úsměvem přijalo fakt, že nakl. BETA okopírovalo čím dál častější nešvar našich vydavatelství, a to vydávat jednotlivé tituly po částech (BETA tuto strategii použila už např. u titulu Čtyři po půlnoci). Stačí se jen podívat třeba na seriály z nakl. Návrat, jako „Farseer“ od R. Hobbové, či „Kolo času“ od R. Jordana, kdy z jednoho titulu vytvořili tři české ekvivalenty. Čtenáři to vidí asi pouze tak, že nakladatel raději vydá 3 knihy po 200,- Kč, než jednu za např. 350,-Kč. Finální zisk nakladatele je pak o dost vyšší, ale výdaje čtenáře jsou větší.
Jde v pořadí o třetí knihu povídek Stephena Kinga. A jak jsme u něj už často zvyklí, titul neobsahuje pouze povídky, ale i předmluvu a komentáře k jednotlivým příběhům. Ty jsou některými považovány za to nejzajímavější, co v knize je. V první části českého vydání, nazvaného podle titulní povídky Dolanův Cadillac, najdeme jedenáct povídek. Zrovna povídka „Dolanův Cadillac“ se tématicky odklonila od čistě hororových témat a jde spíše o psychothriller. Neobsahuje vlastně nic fantastického, nic iracionálního. A přitom příběh muže, který se chce pomstít mafiánskému bossovi z Las Vegas za vraždu své manželky opravdu neuvěřitelným a náročným způsobem, patří podle mého názoru k nejvýraznějším a nejkvalitnějším povídkám z tohoto zkráceného výboru.
Podobného ražení je i tak trochu sexuálně perverzní povídka o opravdovém otci „Věnování“, se kterou jsme se mohli už před lety setkat ve výborné antologii Temné vize. V té se objevily i duchařské „Tenisky alias Kecky“.
Na pomezí mezi čistě hororové povídky a thrillery bych asi postavil příběhy jako katastrofický „Konec celé patálie“, dohra z Nezbytných věcí „Přerůstá vás“ a psychotický „Prst“, který jednomu nešťastníkovi trčí z výlevky v umyvadle. A zbytek už je to pravé hororové, temné a krvavé. Prostě to, co si každý pod termínem horor představí. I když jsem se zatím setkal u dalších fanoušků SK s názorem, že nejlepší čistě hororová povídka v tomto souboru je „Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?“, příběh z rock´n´rollového nebe, pro smrtelníky spíše pekla (mimoto mi schématem hodně připomíná slavné Kukuřičné děti), pro mne je jedničkou pro jiné možná jednoduchá povídka „Nechte dítek jíti ke mně“. Dětské postavy v hororu umí King vykreslit opravdu mistrně. Pro příznivce upířích příběhů jsou tu hned dvě povídky „Taťka“ a o něco lepší „Noční letec“. A poslední povídka „Zuby“ je dobře napsaná, ale možná až trochu moc předvídatelná. A zadruhé jsem se s ní již setkal v nějakém předchozím výboru.
Co se týče dalších nakladatelských záležitostí, překladu se ujal korunní překladatel Stephena Kinga Ivan Němeček, k jehož práci nemám nijaké výhrady. Trochu netypické u BETA je obálka, protože jsme v poslední době spíše zvyklí na originální přebaly. K tomu jejich mám jen jednu hnidopišskou poznámku, když to má být de facto ilustrace k „Dolanovu Cadillacu“, mám obavy, že vyobrazený vůz není Cadillac, ale podle přehledného nápisu Continental jde o Lincoln.
Druhou část knihy chystá vydat nakl. BETA ještě tento rok pod názvem „Pátá čtvrtina“.
Tahle první část mě docela zklamala a více se mi líbila sbírka povídek Noční směna. Jediná povídka, která mě zaujala byla právě Víte, že tam mají ….” Jinak průměr. Způsob pomsty v povídce Dolanův Cadillac mi připadal hodně krkolomný a i některé další náměty mi připadaly dost nevěrohodné.
Povídkové sbírce Noční směna se tato kniha nemůže opravdu rovnat. Jsem taky zastáncem, že to co psal King před r. 1989 je lepší, dravější, děsivější. Ale nelze jeho novjší knihy považovat za špatné. Laťku King pro jiné autory nasadil opavdu vysoko.
já ho taky stále uznávám a líbí se mi i některé novější věci. je jasný, že osmdesátý léta jsou skvělý. Pro mě vrchol hororu. Jinak ještě k té obálce. Nejen, že je to Lincoln ale do té díry asi zacouval.:)
Někdo kdysi řekl, že jak člověk stárne, není moudřejší, ale opatrnější. King je holt už moudřejší a opatrnější… takže to už není tak úplně “ono”… ale naštěstí (?) my čtenáři stárneme taky… Doufám, že King bude ještě dlouho psát.