Na trhu máme novou „jafffovinu“. Martin Moudrý alias Jafff se snaží svými produkty prosadit na scéně akčního čtiva a mezi konzumenty krváků již nabyl značné proslulosti. Jeho předchozí díla rozhodně nebyla špičková, ale byla z nich patrná snaha o postupné zlepšování. Podívejme se tedy, jak se mu vedlo tentokrát.
Hrdinou je již tradičně úředníček nevelké firmy kdesi v Karviné a startovním impulsem událostí skutečnost, že mu „kamarád“ přebral holku. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby k tomu nedošlo dost drsnou metodou a navíc na Vánoce. Jaff (na rozdíl od autora jen se dvěma „f“) se celý rok snažil z utrpěného příkoří vzpamatovat, ale další události otevřely staré rány. Pečlivě naplánovaná pomsta se poněkud zvrhla a následná sebevražda opravdu nebyla tím nejlepším řešením. To ale náš hrdina zjišťuje v okamžiku, kdy se po skoku ze střechy věžáku jeho vědomí probouzí v cizím těle….
Autor tentokrát začíná poněkud nezvykle. První polovina příběhu je vcelku civilní komorní drama běžného současníka (z mého hlediska) mladší věkové kategorie, který se snaží vyřešit své soukromé problémy. Nejprve se pokouší o cestu smíru, ale posléze mu „bouchnou saze“ a rozhodne se své trápení vyřídit definitivně – odstranit jeho prvotní příčinu a následně ukončit svou další existenci.
V této části je na danou kategorii čtiva celkem slušně podaná psychologie hlavního hrdiny a jeho činy jsou pochopitelné, i když se s nimi čtenář nemusí ztotožňovat. Příznivci tvrdé akce se u ní ale budou ukrutně nudit.
Do druhé části vyprávění vstupují nadpřirozené prvky a děj začíná nabírat obrátky. Mystika a náznaky temnoty v poslední třetině přecházejí v klasický akční krvák, který Jafffovi příznivci očekávají. Ten je ale uťatý „v nejlepším“ a na pokračování si musíme počkat do dalšího dílu.
Martin Moudrý se opět kvalitativně posunul o kousek dál. Zjevně si v nabídce akčního čtiva nalezl svůj vlastní prostor, vyhraněný specifickým vztahem k mystice a církvi. „Devátá sféra (1)“ ve své první části dokazuje, že je schopen vytvořit dílo do značné míry oproštěné od cizích vlivů i zbytečné záplavy mrtvol, druhá část pak působí v dané souvislosti spíše jako úlitba požadavkům příznivců záplav krve. Kulhánkovský vliv se zmenšil na pouhou inspiraci a občasné ozvěny, hluchých míst výrazně ubylo, stejně jako relativně nudných výčtů skutků hlavního hrdiny. Zůstává ovšem otázkou, co nám přinese druhý díl.
Ač se tak z výše uvedeného textu může někomu zdát, zdaleka ještě nejde o špičkové dílo akčního žánru. Nárůst kvality oproti předchozí autorově produkci je nepopiratelný, ale pořád je co vylepšovat. Ve své žánrové kategorii už zjevně dosáhl hranice průměru. Časem možná zvládne i klasický dobrodružný román, ve kterém zabíjení a občasné bitvy budou pouhým kořením jinak zajímavého příběhu – pokud o to ale bude mít při současných požadavcích trhu zájem.
Četl jsem Konec křížů. Vydržel jsem to tak do půlky a pak jsem nedokázal pokračovat. Bylo to strašlivě špatné. Možná se autor lepší, ale zkusím ho tak za dvacet let. Třeba se dopracuje k něčemu, co by se dalo přečíst celé. Devátou sféru jsem nečetl, ale po otřesném zážitku s předchozí knihou nemohu nic od něj doporučit.
a jake dalsi knihy tohoto zanru znas?mimo kulhanka,koprivy,zambocha?treba i svetove?zajimalo by me s cim ho srovnavas…dekuji za info
ozz
Prosím, napiš jména která znáš ty. Já znám je ty co si napsal a rád bych si na ten způsob přečet něco dalšího.
FOk !!
Nevím co se vám nelíbí mě se jaffovi knížky líbí na odreagování super!!!
Re: ozz
Cestu krve 3, Temné záblesky (škoda závěru knihy, ale ten už Jafffovi omlátili o hlavu tolikrát…) i Konec křížů jsem četla jedním dechem. Jafff píše čím dál lépe a pokud nezačne mít “Kulhánkovské manýry” a zůstane mu smysl pro humor, bude mým favoritem. PS: Ženská alternativa Kulhánka je Petra Neomillnerová a její Tina Salo.
kulhánkoviny
knížka se mi líbila. se všemi aspekty a dějovými tématy. co se týče tohoto žánru tak asi padli všechny jména kromě Žambocha(Líhně, Temný spasitel) co se týče zahraniční tvoby tak ne a ne najít. Buď se to k nám nedostává což se mi nezdá, nebo to tam mezi tou záplavou všech těch na jistotu psaných klasických Fantasy a Sci-fi prostě vydavatelé mají strach vypustit. Možná že se ale dočkáme lepších zítřků s vydáním Nočního Klubu v USA. Doufám jenom že překlad je kvalitní.
kulhánkoviny
knížka se mi líbila. se všemi aspekty a dějovými tématy. co se týče tohoto žánru tak asi padli všechny jména kromě Žambocha(Líhně, Temný spasitel) co se týče zahraniční tvoby tak ne a ne najít. Buď se to k nám nedostává což se mi nezdá, nebo to tam mezi tou záplavou všech těch na jistotu psaných klasických Fantasy a Sci-fi prostě vydavatelé mají strach vypustit. Možná že se ale dočkáme lepších zítřků s vydáním Nočního Klubu v USA. Doufám jenom že překlad je kvalitní.
Tak já bych chtěl říct jako vyznavatekl Kulhánka, že první polovina stála za starou belu, ale od druhé půlky se mě to dost líbilo a těším se na druhý díl!!! “Kulhánek je bůh” 😀
Tak já bych chtěl říct jako vyznavatekl Kulhánka, že první polovina stála za starou belu, ale od druhé půlky se mě to dost líbilo a těším se na druhý díl!!! “Kulhánek je bůh” 😀
copak…
…clovek musi mit nactenou plejadu ceskych a zahranicnich autoru sci-fi, aby poznal, ze knizka je skvar? vzdyt to je evidentni hloupost… ted reaguji na jeden z vyse polozenych prispevku o kvalite p. Moudreho a ozziho reakci ve smyslu, kolik toho TY muzes vedet… od Devate sfery jsem cekal mozna az moc, neznaje autora, ale byl sem na sebe nastvany, ze zbytecne vyhazuju penize uz po prvnich 10 stranach, kdy se na me vyvalila zaplava nesmyslnych a predevsim pubertalnich vet, ktere naprosto postradaly smrnc, eleganci, lehkost a jakkykoliv duvtip. Omlouvam se za takto prikre odsouzeni knihy, ale prave v porovnani s ostatnimi autory zanru (a to nejen Kulhankem a Zambochem – coz by ovsem, myslim, klidne stacilo – uz proto, ze clovek vi o lepsich autorech a nemusi cist podobne vyplody), musim konstatovat, ze vykon p. Moudreho v Devate sfere je velmi slaby. Styl jakym jsem se dozvedel, ze Jaff vylezl na vrchol domu a skocil, mi pripomnel 15 leteho kluka, co o zivote zatim jenom slysel nebo cetl. Zbytecne popisy zdanlive dulezitych detailu, ktere maji dotvorit atmosferu a ctenare vtahnout, pouze zdrzuji. Trapne poznamky, ktere by nikdo nerekl. A spousta nesmyslnych radoby hlasek typu “ja do toho dedka nechtel strcit tak silne” apod… No vic uz radsi nic. Kazdopadne, knizka na me porad kouka z police, jeste jsem ji uplne nezatratil a treba me pan Moudry v prubehu dalsiho cteni, ke kteremu se ovsem budu odhodlavat jeste dlouho, nakonec presvedci… 🙂
CO!?
Kuwa kdo může něco takové číst? Je to výsměch tomuto žánru, ale jo, pokud si ten trouba zaplatil nakladatelství tak proč ne, že…