Conan a vietnamský syndrom by se také dal nazvat poslední vydaný příběh nezničitelného hrdiny.
Scénář tohoto dílka silně připomíná některé seriály o vietnamské válce, odlišnosti jsou předepsány žánrem. Místo kalašnikovů, M-16, artilerie a letectva jsou zde luky, kuše, meče, oštěpy a magie, bojuje se v džungli, intrikuje a protestuje v týlu.
Conan (ve věku kolem dvacítky) bojuje v džungli proti vzbouřeným hwongům, vyrábí si přátele i nepřátele ve vlastních řadách, občas se léčí z utrpěných zranění, podstupuje souboje s nepřáteli ve vlastním táboře a jeho udatnost mu vynese přízeň samotného Yldize, turanského císaře. Conan je prohlášen za hrdinu a má být vyznamenán v hlavním městě. Tam se však chystá převrat a zároveň narůstá aktivita odpůrců války, podporovaná do jisté míry opozicí.
Děj je silně akční, jeho rámec se v některých bodech opírá o realitu vietnamské války, nemalou roli v něm hrají i drogy, kriminální podsvětí, nepoctivost některých důstojníků, kteří kšeftují s vojenským materiálem a neschopnost jiných, kteří posílají jednotky na jatka, neboť nejsou ochotni pochopit, že v nekonvenčních podmínkách nelze bojovat konvenčním způsobem, a navíc se při tom mohou zbavit nepohodlných osob (viz též první díl “Profesionálního válečníka” od Marcinka).
Překlad zakopává o neznalost české conanovské terminologie, korektoři se nejspíše snažili zachránit, co se dalo, přesto v textu zůstalo několik chyb (nesprávné tvary slov). Obrázek Kena Kellyho na obálce patří k věci (i když v ději taková scéna není).
Kniha se v kategorii conanovských příběhů řadí k průměru jak dějem, tak celkovým zpracováním. Čtenáře se znalostí moderních dějin překvapí některé paralely (či spíše zdroje inspirace), ostatní si vychutnají akční děj a některé překvapivé zvraty ve vyprávění. Není to špatné, ale ani vysloveně dobré čtení, proto ho nezavrhuji ani neoslavuji.
obálka
Díval jsem se na netu na originální obálku a je i v USA úplně stejná.