Poslední roky vychází s relativně uspokojivou pravidelností jednotlivé díly knižního seriálu „Dobrodružství Milese Vorkosigana“ od Lois McMaster Bujoldové. Zatím poslední díl se jmenuje „Civilní služba“, i když z hlediska obsahu jde spíš o tažení, byť v jiné než vojenské sféře.
Císařský auditor Miles Vorkosigan vyřešil v předchozím dílu komplikovaný případ havárie, zpronevěry a spiknutí na Komarru a nyní je pověřen úkoly společenského charakteru na mateřské planetě Barrayar. Blíží se císařská svatba a před jejím uskutečněním se nahromadilo několik vnitropolitických problémů, které má vyřešit zasedání Rady hrabat. Rozbíhá se politický boj a v jeho rámci nejrůznější zákulisní machinace za účelem získání většiny hlasů.
Milesovu situaci komplikujje několik věcí. Na Komarru se zamiloval do Kateřiny Vorsoissonové, která však po násilné smrti svého manžela odmítá dvoření nejrůznějších nápadníků. Někteří z nápadníků jsou zároveň Milesovi političtí odpůrci a když Milesovo pečlivě a s veškerou vojenskou důkladností naplánované dvoření ztroskotá, využijí tuto skutečnost v politickém boji. Aby to nebylo příliš jednoduché, Milesův klonovaný bratr Mark si přivlekl domů biotechnologa z Escobaru, s jehož pomocí hodlá založit potravinářskou firmu. Vědec je bohužel z kategorie „šílených“ – pokusy ho pohltily natolik, že je poněkud mimo realitu. Situace se jako obvykle komplikuje a Miles musí vést boj na více frontách.
Devátý díl vorkosiganské ságy navazuje na několik situací nadhozených v předchozích dílech. Autorka již tradičně svému hrdinovi postavila do cesty celou řadu překážek, které musí jako obvykle vyřešit svým důvtipem a schopnostmi. Přestože Miles zůstává ústřední postavou, nezanedbatelné role zde hrají i další – jeho klonovaný bratr Mark, Kateřina Vorsoissonová, dcery komodora Koudelky a spousta dalších lidí, včetně Milesových rodičů. Milese stíhají problémy spojené jak s láskou (když plánoval „dobytí“ Kateřiny, přehlédl skutečnost, že žádný bitevní plán nepřežije kontakt s nepřítelem), tak s politikou založenou na tradicích. Politické čachry naroubované na nepodložené zkazky o Milesově pochybení tvoří výbušnou směs a dodávají příběhu atmosféru podobnou tažením admirála Naismithe. Vedle „politického dobrodružství“, romantických vztahů a zvratů vyplývajících z výše zmíněné situace je zde i notná porce odlehčujícího, byť místy poněkud prostšího humoru. Několik situací, které jsou pro hrdiny fiaskem, je zde podáno v silně komickém duchu. Je sice pravdou, že řadu veselých výstupů má na svědomí nová postava „šíleného vědce“, ale o mnohé se starají i ostatní. Samozřejmě tu nechybí řada logických šarád, ani klasická bitka „na paralyzovanou“ (byť jen jedna). Zatím poslední díl ságy není tedy o nic horší než předchozí díly, liší se od nich ale svým stylem a čistě barrayarským prostředím.
Románová řada „Dobrodružství Milese Vorkosigana“ patří všeobecně k tomu lepšímu, co u nás v daném subžánru vychází. Většina předchozích dílů byla víceméně „one man show“, ve které exceloval hlavně Miles sám, zatímco ostatní postavy mu více či méně zdatně sekundovaly. To olivňovalo i styl vyprávění – povětšinou bylo vázáno přímo na hlavní postavu. První průlom do zažitého schématu znamenal Zrcadlový tanec, jehož hrdinou je po většinu času Mark (Miles je v kryostázi) a kde se hlavní postavy střídají. Pro styl vyprávění je ale zlomový Komarr, podaný z hlediska dvou postav současně – Milesův pohled se prolíná s pohledem Kateřiny. To ale příliš nepadlo do noty čtenářům zvyklým na původní styl vyprávění.
Civilní služba už vypráví příběh z pohledu většího množství postav. V některých úsecích se děj štěpí do více linií, vedle ústřední dvojice je zde věnováno relativně dost prostoru i Markovi, Kareen Koudelkové a víc než epizodní role mají i další postavy, například lady Cordelia. Lze jen litovat, že u nás nevyšly Cáry cti a Barrayar, pojednávající o Milesových rodičích. Cordelia Vorkosiganová se jeví být (stejně jako Aral Vorkosigan) velice zajímavou postavou s nezanedbatelným potenciálem.
Kniha samotná je přes svůj rozsah (620 stran) velice čtivá, bohužel někde kolem strany 560 pomalu ale jistě odpadl korektor a tudíž v poslední části knihy zůstala celá řada překlepů a chyb. Obálka Martiny Pilcerové je v tradičním provedení a svým obsahem odpovídá jedné scéně z děje.
Přes pár drobných nedostatků by Civilní služba neměla chybět v knihovně žádného příznivce kvalitní scifi, o sběratelích „vorkosiganské řady“ nemluvě.
No, nevím. Mě osobně to přijde jako nejslabší díl celé série. Ohledně korektur – souhlasím,hrůza a děs! Peněženka na mě vrčí, jak jsem si mohl za to dovolit zaplatit 🙁
no neviem tento diel je pre mna hrozne “sladky”, dalo sa to citat ale myslim ze to viac bodovalo u mojej zeny
o ženských
Jo, pánové! Když píše ženská o ženských, vypadá to jinak, než když píše něco normálního. Námluvy, romantika, císařská svatba, to je taky spíš pro ženský, takže tenhle díl si užijou hlavně čtenářky. Bitvy, souboje a politika jsou pro nás a tady máme jen tu politiku. Milese nám sice ubývá, ale snad nakonec neskončí pod pantoflem. To, že je něco spíš pro ženský ale neznamená, že to není ke čtení. Představte si osud vesmíru, ve kterém by se spojily teta Alys, lady Cordelia a cetagandská císařovna…. Taky mi v tiráži chybí nekrolog za korektora, který evidentně hrdinsky padl v boji s dílem někde v poslední čtvrtině:-).
Re: o ženských
Kdybys napsal “mučení a sex”, tak bych chápala, že je to pro ženské, ale námluvy a svatba? FUj! 🙂
Alraune, máš špatné pořadí akcí!
Většině ženských, na které jsem narazil, šlo právě o kroužkování. Vtip je v tom, že jakmile mají na chlapa dekret (aby se mu nezdrhalo tak snadno), přejdou na tvé oblíbené disciplíny (většinou ale jen na tu první) a když se chce trhnout, aplikují ještě oškubání a stažení z kůže.
Re: Alraune, máš špatné pořadí akcí!
Je to past bez rozdílu pohlaví 🙂 Moje povídka skončila svatbou jen jednou, ale to bylo od začátku jasné, že to dopadne blbě.
Nechápu jedince, kteří váhají mezi svatbou a kvalitním oběšením. To druhé přinese stejný efekt, ale mnohem rychleji a bez zbytečného trápení.