Harry Turtledove opět všechny zve do své tajemné říše Videssos v cyklu Krispos, který je zasazen do doby o několik staletí dříve, než původní příběh římské legie, jenž díky magii „uvízla“ v této říši.
Knížka Císař Krispos je už třetím volnějším pokračováním tohoto cyklu. Vláda Krispa je posunuta zhruba o dvě desetiletí, kdy má už tři syny – stejně staré, jako bylo on sám, když usedal na císařský trůn.
V příběhu se objevuje už jen několik původních postav z předchozích dílů. Samotný císař Krispos, kterému je lehce přes padesát, jeho vrchní eunuch Barsymes, generál Sarkis a jeho přítel Iakovitz, nesmím opomenout jeho syny. Jako všichni synové, když vyrůstají nejsou Krispovi synové jiní. Prvorozený Phost nenávidí svého otce v čemkoliv, co kdy řekne. Evripos viní otce, protože dovolil, aby se narodil jako druhý a je nepravděpodobné, že by měl někdy legitimní nárok obout si červené boty, které nosí jen autokrat Videssosu. A Katakolon, poslední z Krispových synů, kterého bohužel nezajímá nic jiného, než jak si užít svého krátkého života.
První část je psána v klidném tempu, kdy Krispos spravuje své císařství a snaží se poklidnou cestou vyřešit vztahy mezi ním a vlastními syny. Bohužel díky jeho pevným zásadám a ponaučení se mu jeho synové vzdalují. Jednoho dne, když Krispos pracuje na všech možných dokumentech, dostává depeši od jednoho představeného ze západní části říše, že se v okolí jeho města objevilo nové ortodoxní kacířství šířící se jako mor, které neuznává materialismus a život pokládá jen jako pokušení ledového pekla.
Krispos posílá na západ vojenskou jednotku ve strachu před občanskou válkou, když mu poté přichází dopis, že jeho jednotka byla zničena, dezercí více jak poloviny vojáků k rebelům. Začíná vyšetřování, zda v tom nemá prsty Harvas červený plášť. Který vedl válku v počátku Krispovy vlády s Videssosem a nikdy nebyl dopaden. Bohužel bezvýsledně, proto nikdo neví, kdo nebo co za tím stojí. Začínají proto přípravy na válečné tažení proti kacířům zvaní thanasioi
Zde se děj rozděluje na činy Krispa a jeho syna Phosta, který zmizí během válečného tažení proti rebelům. Krispos je nucen tažení po několika úspěších odvolat, protože nadchází zima a pokračování v blátivém počasí je nemožné. Vrací se do Videssosu, kde čeká na jaro, aby mohl v boji pokračovat. Snaží se během této doby zjistit jakékoliv informace o svém zmizelém synovi. Je si vědom, že při přípravách Phost s thanasioi sympatizoval a neví, zda byl unesen, či nedezertoval na druhou stranu.
Phost, který prožívá hrůzné zážitky svého únosu do bašty thanasioi, je nucen k spolupráci a zjišťuje, že je jen figurkou ve velké hře občanské války a mnohem většího spiknutí, než si může představit. Vítězství občanské války, která staví bratra proti bratru a syna proti otci, je cena nástupnictví…
Příběh je poutavý, ale po přečtení celého cyklu Krispos a Videssos mi připadá, že hlavní hrdina vždy naráží na stejné problémy, vždy se jedná o ohrožení celého císařství, ať občanskou válkou, která byla podrobně popsána v druhém díle Krispos z Videssosu, kdy Krispos válčil se strýcem mrtvého císaře, nebo jiného agresora z vnějšího světa, který je většinou mocným pradávným čarodějem.
Je tu hodně narážek na vztah Krispa s Phostem, protože nikdo neví, zda je jeho otcem. Zdálo se mi trochou směšně, že synové, kteří v počátku svého otce nesnáší, ho v závěru budou obdivovat. Je to jako řešení sociálních problémů normálního člověka, které by se zde měli v menší míře objevovat, ale zde je to spíše na úkor fantasie a samotného děje.
Konec se mi zdál zbytečně zdlouhavý, dalo by se říci, že až nezáživný. Hlavní záměr byl vyřešen zhruba ve třech čtvrtinách a v každém konci by podle mého nemělo být vše absolutně jasné. Každého přitahuje hlavní děj, ale když je vyřešen, tak tyto vedlejší nepodstatné věci na konci téměř nikoho nezajímají. Nevím, proč autor zvolil tolik stran “volného” místa, kde se děj téměř zastavil.
Harry Turledove je podle mého vynikající autor, který se orientuje jak na fantasii, tak na sci-fi. Má vynikající fantasii, podle jeho popisu si každý může představit svět a chování lidí, jak si je on sám představoval. Jeho svět je perfektně promyšlen do nejmenších detailů, ale někdy by si měl jistě dát pozor, že všeho moc škodí. Ne každý detail je podstatný, či potřebný.
Obálka je zajímá, ale bohužel se k příběhu nevztahuje. Cena se pohybuje na obvykle hladině, což se mi líbí, protože v dnešní době, málokterá knížka s přesahem čtyřista stran stojí méně jak dvě stě korun.
Děkujeme vydavatelství Classic za dodání recenzního výtisku.
Videssos
Také jsem četl všechny díly Krispose z Videssosu a také samotný Videssoský cyklus a začal číst cyklus – Čas protivenství. Mohu vás jen pochválit za dobře recenzeovaný díl. Osobně mi příjde ze všech knížek o Videssosu tenhle nejnudnější ! Zajímalo by mne také, jestli je ještě nějaký cyklus vztažený ke světě Videssosu ?
Re: Videssos
Předem díky za kladný ohlas, ohledně dotazu koukal jsem se do seznamu a našel ještě cyklus Bouřlivé věky. Na FP je už první recenze na Ztracený trůn, děj je posunut opět něco přes pětset let před cyklus Krispos z Videssosu. Ale bohužel nemohu posodit, sám jsem to nečetl, snad pomůže můj kolega z redakce.