František Kotleta se za rok a půl svého působení na domácí scifi a fantasy scéně stal ikonou a kultem. Vypečené ukázky z připravovaného román Hustej nářez a rozhovory bez servítků bavily čtenáře, kteří žili v domnění, že vše je jen dokonale promyšlený aprílový žertík. V červenci tohoto roku se ovšem odehrála v českých fantastických luzích a hájích událost rovnající se svou silou výbuchu atomové bomby. Hustej nářez, první díl trilogie Bratrstvo krve, na knihkupeckých pultech!!!
S bruntálským řezníkem a nyní i spisovatelem Františkem Kotletou se zvědaví čtenáři mohou dostatečně podrobně seznámit ve dvou rozhovorech ( /clanek.asp?…, /clanek.asp?…) a prostřednictvím fanstránek www.kotleta.tym.cz. Ukázky z Hustýho nářezu naznačují, že autorův debut má ambice šplhat až ke kulhánkovskému Olympu.
Ostatně Kotleta Jiřího Kulhánka jako jednoho z mála spisovatelů uznává (významný podíl na tom má i fakt, že si v jeho řeznictví Mistr koupil kilo prorostlého vepřového, což je „frajeřina, ne jako ten magor Moudrý, co chtěl dietní salám“). A v prvním díle plánované trilogie Bratrstvo krve je to znát. Je tedy román skutečně tak hustej, jak tvrdí jeho název?
Před rokem na matičku Zemi, po níž se už nějaký ten pátek, rozuměj tisíciletí, prohánějí kromě lidí i upíři, jimž nevadí slunce, česnek ani kříž, přiletěla návštěva z vesmíru. Kartani. Malí žlutí hajzlíci, kterým naše atmosféra nesvědčí, a proto se zakuklují do hi-tech schránek, tzv. robokopů. S pomocí svých vyspělých technologií udělali na lidstvo tak působivé bububu, že to ochotně složilo zbraně. Jediný, kdo se s nadvládou žluťásků nechce smířit, je Bratrstvo krve, společenství upírských klanů, které se rozhodne s kartany jednou provždy zatočit. Cesta k tomuto cíli bude plná krve, ustřelených hlav, krve, rozstříknutých mozků, krve, amputovaných končetin, krve, rozšlápnutých obličejů…
Ale aby nedošlo k mýlce, Hustej nářez není (pro některé čtenáře možná překvapivě) jen přehlídkou všech možných způsobů, jak udělat z člověka (a kartana) mrtvolu. Výborně vystavěné akční pasáže sice tvoří podstatou část knihy, ale čtenář v ní najde i poměrně slušnou dávku rozhovorů a jiných dějotvorných prvků, které společně s nezanedbatelnými sexuálními pasážemi tvoří kostru této nepříliš originální zápletky. Žádné odbočky, intrikaření a překvapivé zvraty. Kotleta se nesnažil míchat jablka s hruškami a čtenář si tak může mohutně oddychnout. Hustej nářez je totiž zástupce stejné odnože fantastiky, do které patří již zmínění Kulhánek a Moudrý. Tedy braku, ale vědomého. Pokud ke knize takto přistoupí i čtenář, nečeká ho žádné zásadní zklamání.
Jasně, Kotleta na Kulhánka nemá (zatím), ale psát rozhodně umí. Knížka nenudí, je čtivá a děj pěkně odsýpá. Hlavní hrdina, Jan Bezzemek, je docela sympaťák, o kterém čtenář postupem času překvapeně zjišťuje, že je schopen i slz, a směs fantasy (upíři) a sci-fi (mimozemský původ kartanů, okolnosti vzniku upírů) prvků je propojena docela originálním způsobem. Jen si možná občas povšimnete zvláštního kontrastu: až parodii se svou drsností blížících akčních scén a „normálnosti“ zbytku knihy. Z ukázek dostupných na internetu totiž snadno získáte pocit, že Kotleta prostě zaexperimentoval a dohnal všechno do extrémů, a ono tomu tak vůbec není.
Takže koupit, či nekoupit? Pokud jste příznivci kulhánkovského proudu fantastiky, jděte do toho. Pokud si říkáte znalci české fantastiky, mazejte do knihkupectví, protože znalost Hustýho nářezu se určitě brzy stane podmínkou pro právo přisvojovat si tento titul. I kdyby to totiž byl v žumpě vyválený škvár, Kotleta kolem sebe nadělal tolik poprasku, že byste jeho dílo měli aspoň zevrubně znát. Knížkou si ovšem chvíle mezi náročnějšími tituly může zpříjemnit každý, komu nevadí „trocha“ té krve a sexu. Hustej nářez totiž naštěstí žádné dno žánru není. Ani vrchol, ale rozhodně dobrý start. Teď jen, aby bruntálské řeznictví hodně vydělávalo a autor tak měl dost času na psaní dalších dílů. Už se těšíme!
Pavla Lžičařová (šéfredaktor)
pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz
Evidentní podvrh. 🙁 Kdo je to ve skutečnosti? Takovýho blbce by ani matička Země neunesla.
Proč podvrh? Proč tomu neříkat třeba mystifikace? Evidentně ti schází smysl pro humor, Izáku.
Kulhánek se musí válet smíchy z podařené mystifikace.
Myslíte? :-DDDDDPřečtěte a zjistíte, že to Kulhánek být nemůže. Co tahle vypracovat si psychogram pachatele, hm?
Opravdu by me zajimalo kdo se skryva pod jmenem Frantisek Kotleta… myslite, ze se to nekdy dozvime?
Zasvätení vedia. 🙂
A nezasvätených to nezaujíma 😀
nenapínejte prozrazujte:D jinak slušnej brak v pravym slova smyslu. Konec mírně uspěchanej asi už to pisatele nebavilo vymejšlet, ale dá se to odpustit, bo atomovka rulez :D. Co se, ale odpustit nedá, tak knížka á 290,-Kč má v sobě tolik překlepů co sem dlouho neviděl, Y místo Z, čísla místo písmen atd…. WTF to nebyla ani základní korektura?? já sem většinou hodně chápavej, ale tohle je fakt hodně Hustej n85rez. Jako začít hned na první stránce, to se jen tak nevidí.
for:
a to si představte že kdysi byly takové chyby u “brakových” knih normální
Byly nebyly – záleží na tom, co je braková knížka. Ale v červených knihovnách, wallaceovkách, brandovkách a greyovkách se na korektury docela dával pozor.
kdo je autor?
autorem není Kulhánek, Kopřiva ani Moudrý… aspoň to mi tvrdila prodavačka v Krakatitu, ale odmítla prozradit identitu autora, i když to prý ví… Tak koho tipujete ostatní? 🙂
Napsala to Ríša!
stránky
Jsem rád, že FP často odkazuje na stránky fanoušků Františka Kotlety. Má to samozřejmě vliv na návštěvnost, ale zatím je pořád František lokální fenomén. Včera přišlo z FP 14 lidí a dneska jenom 3.
Ze zcela objektivních důvodů jsem Bratrstvo krve zmínila v příspěvku do časopisu Mezinárodní vztahy. Není to být reklama -ostatně u knížek mimo mainstream propagace moc nefunguje. Prostě jen tematicky zapadal do kontextu 🙂
to Chivava
🙂 Není zač.
kto je autor?
Ja by som tipoval pana Pavlovskeho.Ale musim priznat,ze som to este necital,len predvcerom to u nas vyslo.Ale podla ukazky a PR humbuku by to p.Pavlovskeho sadlo.2Ďuro:aspon nejaku indiciu by ste mohol prezradit.
henulik
Zkuste přečíst celé; rozhodně to není marné.Jen hledejte, milí čtenáři – nakonec najdete … tedy, strefíte se! Jinak by to nebyla hra. 🙂
Napoveda by vubec nebyla spatna. 🙂
Nápoveda: Nie je to Pavlovský. Ten má ženskú a televízne seriály, nemá čas písať romány. 🙂
No ,dik,toto mi pomôže. 🙂
Nemá cenu hádat, dokud si to nepřečtete. “Po činech jejich poznáte je… “
Dekuji za napovedu. Podle me to je Jiri W. Prochazka, ale asi se seredne mylim, co? 🙂
A není to Červenák? Třeba už ho přestala bavit historie a zkusil si trošku zastřílet v budoucnosti 🙂
Vedle. vedle. Ale napovídat nebudu.
A dozvime se to nekdy, kdo to pise?
JWP asi ne. Já myslím, že to bude nějaký málo známý autor, ale určitě autor. Tu knížku psal někdo vypsaný. To prvotina určitě nebude.
A není to Alruin ?
Na Petru je to málo drsné. Vedle.
to fv
Nooo, já už bych s nápovědami přestala, nebo na to vylučovací metodou přijdou. 🙂
2fv:Dufam,ze to mnozne cislo je len pre spravnost citatu a nie nejaka indicia?No to by “sedeli” aj iniciale na vas a draka,ha.Radsej Vas pocuvnem a idem si to konecne precitat.
Já myslím, že to napsala Františka Vrbenská, což zároveň vysvětluje odklad Naganů a vlčích máků.
To je milé a vtipné, díky :-DDV Bratrstvu je podle mého soudu pár pasáží, za které bych se opravdu nestyděla, napsat je. Někdo bude brát Hustej nářez jako lacinou senzaci, někdo jako oddechovou řežbu. Ale tak, jak se knize dá ledacos vytýkat, najde se v ní i kus slušné literatury :-)Co se týče Nagantů, upíři mohou být někdy o tolik reálnější, oč jsou méně hmotní a neliterární; žerou čas a energii. Ale 18. díl JFK je skoro hotový.
tomtom zatiaľ vedie pelotón hádačov… 🙂
2Ďuro:Ze by niekto z kolegou z Pevnosti?
No tak to je jasný Leoš Kyša.
hehe, a já byl hned od začátku přesvědčenej, že to nikdy nevýjde. Pěkná mystifikace. Jde vidět, že v česku jen tak Cimrmanovci nevymřou.
Z Pevnosti? Prečo? Pokojne hádajte ďalej, nikto vám na nič v skutočnosti neprikývne. 🙂
Pokud já vím, tak je to víc lidí a myslím, že to šéfuje JWP. To jak paní Vrbenská v Ikarii zdůraznila, že to není on, bylo moc okaté…
to wujik
nečtete detektivky 😉
Já bch řekl, že je to Boris Hokr 🙂
Takze to napsal Zahradnik! 😉
Autor
Je to jasné napsal to Boris Hokr.
A takto tu postupne vymenujete všetkých, ktorí sú schopní napísať súvislú vetu. Kto ešte chýba? Čo tak Tomáš Němec, ktorý Frantu zastupuje na conoch? 😉
Tomáš Němec mě taky napadl. Kdysi psal povídky a pak se odmlčel. A zrovna na něho to docela sedí. Fakt je, že tu knížku na FF křtil. Proč by tam jinak chodil? Je to teda on?
Jak napsal Ďuro: Pokojne hádajte ďalej, nikto vám na nič v skutočnosti neprikývne. 😀
Na FF křtil Hustej nářez Tomáš Němec, Pavel Koutský a JWP (?), jestli si dobře pamatuju.
Máme teda smolu,už nás môže potešiť,len Ffantišeknejakým “vrelým” slovom.
Takže to napsali tihle tři, ne? 🙂
Autorství
Napsal to Boris Hokr, když byl zrovna na detoxu v léčebně. A protože má větší ambice, než jen těžit z laciné slávy brakového spisovatele pokleslých žánrů, prodal práva Kejvalovi, pod podmínkou, že to musí vyjít pod pseudonymem. A taky že vyšlo. Richard D. Evans, Leonard Em a Frank N. Skipper jsou teď hrozně naštvaní, že už nejsou nejslavnější autoři píšící pod pseudonymem. Proto byl na křest pozván JWP jako bodyguard, který by to závistivcům vysvětlil stručně a ručně. Boris byl dokonce tak velkorysý, že se nešel posadit ani na autogramiádu Sletu autorů fantastiky. Moc dobře tušil, že by strhl veškerou pozornost jen na sebe a ani Žamboch by nemel už šanci něco podepsat.
Další názor
Taky good: http://www.topzine.cz/hustej-narez-upir-upiru-vlkodlakem/
No každopádně pro mně překvapení. Sfoukl jsem to naráz. Dobrý příběh, moc se mi líbí, že autor je v akčních scénách celkem decentní. Sice je definice upírů obšlehlá ze Sapkowského Zaklínače (a myslím, že ji polský mistr zvládl dokonce podchytit i ve vtipnějších okamžicích), ale jinak jinak jsem se tak nahlas u fantastiky nezasmál od Kopřivova Zabijení. Některé okamžiky jsou neopakovatelné.