Resuscitace. Stav pacienta Steampunk se v tuzemských nemocnicích pomalu, ale jistě zlepšuje. O knihy vonící párou a olejem z promazaných strojů je očividně zájem, takže se počet titulů spadající pod tento subžánr uspokojivě rozrůstá. Největší zásluhu na tom mají Scott Westerfeld (trilogie Leviathan) a právě Cherie Priestová, jejíž knihu Bitevník vydalo koncem září nakladatelství Triton jako třetí část cyklu Mechanické století.
S prvními dvěma částmi tohoto cyklu – románem Zemětřas a novelkou Clementine, jsme se mohli v knihkupectvích potkat v rámci takřka posledního roku (Zemětřas vyšel jenom o málo dříve než před rokem). Protože na sebe dějově víceméně (s postupem času vyplývá na povrch, že spíše méně, avšak nepřímo) nenavazují, můžete je tudíž číst nezávisle na sobě. Jsou však orámovány nejen totožným fikčním světem (alternativní historií Severní Ameriky druhé poloviny 19. století), ale i velice blízkým umístěním na alternativně-historické ose. Ještě jedno však mají knihy Mechanického století společné – silnou a emancipovanou hlavní hrdinku.
Po Briar Wilkesové a Marii Isabelle Boydové máme to potěšení seznámit se s Vinitou Lynchovou, zdravotní sestrou Robertsonovy nemocnice, které její pacienti i kolegové neřeknou jinak než Mercy. Možná je to proto, že soucitu (jak by se dal tento anglický výraz nejvhodněji přeložit) má v sobě Mercy pro každého požehnaně. Ve svém povolání je oceňovaná – zručná, schopná a vstřícná. A aby se zdravotní sestry jako Mercy nenudily, vymysleli lidé války. Takové, které člověku vstoupí do života a snaží se jej řídit pevně staženými opratěmi. Takové, které potrestají jakoukoliv slabost. Jedna z nich, občanská válka Severu proti Jihu, právě zuří naplno, a kromě práce v podobě zraněných vojáků přinesla Mercy také hořkou ztrátu, když se k ní dostala informace, že její manžel zemřel. Proto se Mercy rozhodne pro změnu životního stylu, k čemuž jí ponouká i dopis s prosbou o návštěvu od otce, jehož neviděla od chvíle, kdy rodinu během jejího dětství opustil, a který se nachází na dalekém západě v bídném zdravotním stavu. Navzdory vysokému stupni nebezpečí takové cesty se na ni jižanka Mercy přesto vydává.
Po kinematografickém vzoru by se dal Bitevník označit za „road story“, neboť hlavní zápletkou a také i motivací hrdinky je skutečně pouze „dostat se z bodu A do bodu B“, přičemž cestou prochází všemožnými peripetiemi a střetává se s mnoha různorodými charaktery (z nichž jasně vyčnívá Texaský ranger Horacio Korman, pátrající po ztraceném oddílu Mexické armády). Hlavní nástrahou je samozřejmě válka, která Mercy znepříjemňuje cestu, a je zcela libovolné, zda ji zrovna absolvuje na Unionistickém nebo Konfederačním dopravním prostředku. A jako by samotný válečný konflikt nestačil, množí se zkazky o živých-mrtvých, infikovaných podivuhodnou drogou, zvanou Šťáva. Komu se zdá zápletka na první pohled fádní, dám mu za pravdu. Přesto se s ní Priestová popasovala natolik dobře, že kniha kromě několika mála momentů nenudí.
Autorka nejenže drží Zemětřasem nastavenou laťku, v porovnání s předchozími částmi Bitevník kvalitativně jasně vyčnívá. Oproti Zemětřasu je totiž vypravěčsky ucelenější a řemeslně lepší, s výborně vyváženým tempem, slabší novelku Clementine pak nechává zmizet v oblaku páry. Priestová v něm umně kombinuje steampunk s westernem, zombie hororem, výše zmiňovanou road story a válečným románem. Kupodivu funguje Bitevník i po stránce emocionální, k čemuž Priestové dopomáhají dobře vyobrazené charaktery povětšinou zajímavých postav a skvěle popsané nástrahy války. Pravda, onen laskavý humanismus v předzávěru (aneb je jedno, zda jsme z Jihu, Severu, bílí, černí, muži či ženy) působí možná až přespříliš „fikčně“, přesto probouzí v necynickém čtenáři další pocity, což je vždycky jedině klad. Následný závěr pak knihu zvedá o další úroveň výše.
Pro lepší prožitek z četby je však potřeba jistá spoluúčast čtenáře. Čím vyšší stupeň znalostí totiž o Americké občanské válce má, tím větší potěšení pro něj Bitevník skýtá. Doporučuji proto alespoň prolézt pár textů na wikipedii.
A pokud by vás steampunková situace dále neuspokojovala, nezoufejte, blíží se Ganymédés, další autorčin příspěvek do série Mechanického století.
- Bitevník
- Cherie Priestová
- Překlad: – Zdeněk Uherčík
- Série: – Mechanické století
- Formát: paperback
- Počet stran: 344
- Cena: 299 Kč
- Vydal: Triton
Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Bitevník si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.
Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)
josef.horky@fantasyplanet.cz
Mám z téhle módy trochu obavy. Nejdřív byla móda draků, pak byla móda upírů, teď je móda steampunku. Jenže steampunk, narozdíl od románů o souložících mladistvých upírech, rozhodně nemůže psát každý, protože je na to potřeba poměrně komplexní soubor znalostí. Nestačí jenom imitovat Vernea a Ligu vyjímečných. 😛
No, v českých poměrech bych zatím ještě o módě nemluvil. Tři překládaní autoři, jeden autor domácí a jedna domácí antologie ještě steampunkový boom nedělají 🙂
Anonym
A zrovna v případě Bitevníku je vaše podmínka splněna. Nejsem sice kdovíjaký odborník na Americkou Občanskou válku, ale myslím, že většina autorkou popisovaných částí se snaží blížít reálu, za což mohou být jedině palce nahoru. A co se týče nějaké fyziky strojů, do ní se Priestová naštěstí moc nepouští, a přitom to v jejích příbězích nechybí.
Překvapení
Recenze mně mluví z duše. Nechtěl se mi číst steampunk od ženský autorky, ale zkusil jsem to a byl mile překvapen. Místo obávaného velkého pitvání ženského nitra hlavních hrdinek jsem dostal tři příběhy z neotřelého prostředí. Děj odsejpá, hrdinky jsou uvěřitelné a ostatní postavy živoucí. Můžu všechny tři knihy jen doporučit.