Tato kniha se mi dostala do rukou jen náhodou, tak jsem ji začal s chutí číst. Četl jsem 5 stran, 10 stran, 50 stran, a ono nic. Pořád jsem se nemohl chytit. Proč? Jeden můj známý říkal, že se mu to líbí víc jak Válečné runy, které jsem ovšem nečetl, a hodnotil by to na 6/10. A já? Záleží na tom…
V knize vystupuje jako hlavní hrdina Relkin (15 let starý kluk, slovo „KLUK“ viz. níže), který má hodnost dragonýra = starání se o draka. (Já osobně bych to rozhodně nechtěl, protože se mi tato hodnost a povinnost jeví z knihy jako nezáviděníhodná.) A jeho zelený drak Bazil. Dále zde figuruje postava Lagdalen Tarcho, novicka u služby bohyni. Celý svět v knize je „jemně“ ovládán ženami a chlapi jsou často jen loutkami. Např. pokud je nějaký muž neschopný vlády, ženy z Tajného úřadu (hlavně Lessis, ta je kdo ví jak stará, asi přes 200 let. To mi taky vadí, málokdy víme, jak jsou vůbec hrdinové staří. O Relkinovi se to dozvíme až v polovině, o Lagdalen nikdy, jen že je starší a na Relkina až moc stará, což mu několikrát řekne J a o Bazilovi taky žádná bližší data.) Takže příběh mohl být popsaný více do minulosti a propracovanosti co do životopisů osob. Celkově na mě kniha působila dětsky, ne, dětsky ani ne, spíš dětinsky. Mám několik parádních poznámek, ale je škoda, že jsem s nimi začal až od poloviny, protože ty nejlepší byly na začátku. Můžete se pokochat.
„K mužům na koních se ze středu donesla zpráva – v lese jsou příšerní draci a vyřídili už pět skřetů!“ Tak to je opravdu katastrofa, když se jedná o celou armádu skřetů.
„Kesepton a Weald se vrhli do boje na pravém křídle, zahnali zpět asi dvacet skřetů a snažili se zformovat linii.“ Jo a já se vrhnu na skupinu anarchistů (nic osobního, jen příklad) a svým zjevem je asi taky donutím utíkat!
„Lessis přistoupila k okraji lávové rokliny a vytáhla tři malé netopýry, které nosila zapletené ve vlasech. Rychle a naléhavě jim něco zašeptala a pak je poslala do noci.“ Nevím, nevím, nikde nebyla zmínka, že by je někde chytila, takže to je musela nosit celou knihu ve vlasech a ani se nekoupat…
A další věc, sice nijak směšná, ale mě tam celkem hodně vadila. Drak svého dragonýra neustále oslovuje kluku, kluku Relkine a pořád. Nestačí jen Relkine? Možná je to dané dračí řečí a jejich chováním, které je trochu povýšené nad nás – lidi. Každopádně na věrohodnosti a profesionalitě to nepřidává. A když se potom najednou objeví:
„Vlezete dovnitř, pane Relkine?“ Tak na to zírám jak na zjevení.
A další věcičky, jestli jste četli Tolkiena, což předpokládám, tak jména oblastí, potvor atd. vám budou připadat VELICE podobné. A ke konci mi to Tolkiena připomíná tak nehorázně, že fakt nevím, jestli se spisovatel pokoušel o druhého Brookse, nebo nevěděl, o čem má psát. Ke konci totiž skupinka pár přeživších cestuje přes obrovské travnaté pláně (vzpomínáte, jak tudy táhli skřeti Sama a Froda?), potom přes lávovou zemi, která je celá vysušená a temná (ha, schválně, bylo to v Tolkienovi?) a nakonec se musí dostat nějak na území nepřítele, který má všude strážní věže obydlené skřety (no comment). A elfové taky nesmí chybět. Půjdou přes elfí les a elfové jim budou pomáhat, i když jsou zde pojati trochu jako podprůměrná rasa, která myslí jen na sex s lidskými ženami. A víte, jak se tvoří skřeti? Zkřížením elfa a člověka. A žena stihne porodit několikanásobně víc skřetů než lidí. A tak se tvoří armáda zla!
Ale teď už trochu k ději. Na začátku bude Bazil bojovat o místo v legii. V těchto hrách mu protivník usekne špičku ocasu, ve které drží meč. To je HROZNÁ událost. Takže Relkin leze ukrást orchideje, které chce prodat na představení a za tyto peníze koupit lék na dorostení ocasu. Bude chycen a velká Lessis se smiluje a dá mu, co potřebuje. (Ten lék! Na sex je mladý!) Bazil souboj nakonec vyhraje a budou přijati do profesionální armády. Ve městě se začnou dít mezitím velké věci a Relkin se zapojí do hledání velkého nepřátelského mága, který kuje pikle proti všem „dobrým“, aby mohlo vyniknout „dobro“ toho zlého. (To je teda věta J.) Lagdalen bude vyhozena z noviciátu za přečin proti zákonu a nastoupí službu u Lessis.
Poté následuje další část, ve které se Bazil a další příslušníci smíšené bojové jednotky probojovávají čím dál tím víc na sever. A důvod? Dědička trůnu Besita byla unesena zlým mágem Thrembodem (už jsem se o něm zmínil, to je ten nepřátelský mág) a Lessis ji musí dostat zpět, protože jinak hrozí vláda dementního synka. A jelikož zdecimovaná jednotka, ve které je i Baz, byla jediná na tom pravém místě, honí svoji kořist. Cestou zahyne prakticky celé mužstvo a jako OPRAVDU nečekaný závěr se musí zbytek vydat do pevnosti Temného (To je jméno! Bububu!). Ostatně to budete tušit minimálně půl knihy, protože jak se Lessis bude snažit dohonit Thremboda a ten bude pořád a pořád náhodičkou unikat, bude vám vše jasné. A schválně, myslíte si, že Temného nakonec porazí? Jasně že ………! Čili dobro opět vítězí.
Takže jak jsem už naznačil, musel jsem se někdy celkem moc co namáhat a sednou k tomu a číst dál. Některé dialogy jsou tak amatérské a dětinské, že jsem četl rychle dál. Ale je to můj osobní názor, jak říkám, známému se to líbilo. Každopádně já si s největší pravděpodobností číst další díly, jestli vyjdou, nebudu. Jedině by mi to někdo věnoval a ještě mě pěkně poprosil. Ale ať jenom nekritizuji, ke konci už se celkem jakž takž bavíte, protože už je víc akce a autor už nemá tolik místa na zpomalování děje. Sice je vám jasný konec, ale tam už je to opravdu lepší. Takže jestli se vám bude líbit začátek a bude vás to i bavit, budete se bavit čím dál víc. A jedna rada na závěr. Pokud se vám nelíbí ukázka na SF serveru, nekupujte to. Já jsem se nechytil a stejně tak to šlo celou knihu…
4/10
Víceméně souhlasím se článkem. Nevím, kam na to autor chodil, ale spousta celkem zásadních okamžiků v ději se mi jeví jako výplod mysli ne zcela zdravé. Krom už uvedených příkladů je to například pasáž, kde se Bazil ztratí v boji, a jen tak jako by nic, zabloudí na nějakou horu (a to se prosím snaží dostat zpět do ležení, o kterém ví, že je v nížině), kde potká samici z rodu létajících draků (kteří válečnými draky chovanými v lidských vesnicích opovrhují), porazí jejího nápadníka, který taktéž patří k létajícím drakům (a navíc je podle autora skoro dvakrát větší a těžší), spáří se s ní a vrátí se do svého ležení (kupodivu po cestě zpátky už nebloudí – třeba mu dračice ukázala cestu), aniž by se ho někdo na to, kde se zdržoval, popř. co se mu přihodilo, vyptával. Takových a často ještě podivnějších pasáží je v knize opravdu požehnaně – a to včetně upozornění na zadní straně, že se jedná o jednu z nejlepších válečných fantasy. Já osobně bych hodnotil tak 4/10. Možná je to ode mne kruté, ale když se jeden těší na trochu toho bojování a místo něj obdrží tuhle všehochuť…
Nadpis
Jeste sem tu knihu sice nedocet,ale uz na zacatku se to zacina slibne rozvijet a doufam ze tak dobra ta kniha zustane do konce.
knihu Bazil-zlomený palcát jsem sice nečet ale další autorovo dílo jménem Bojový drak je podle me dost dobře napsaná kniha kterou čtu jednim dechem od začátku do konce a ted jen schánim knihu následujcí po téhle která se jmenuje drak na konci sveta tak dyby jste nekdo vedel kde jí sehnat tak sem pls napište dik. zdar všem co čtou