Jméno Dan Brown okupuje většinu knižních hitparád světa. Jeho román “Andělé a démoni” nelze považovat za klasickou sci-fi, ale tématicky to je fantastická kniha, stejně tak i z pohledu kvality.
Spolu s celosvětovým úspěchem knihy Šifra mistra Leonarda (Da Vinci Code) se na výsluní popularity dostala i o trochu starší kniha téhož autora Andělé a démoni (Angels& Demons). Kniha vyšla v roce 2000 a jedná se vlastně o první knihu příběhů profesora umění Roberta Langdona z Harvardu. Zatímco je Šifra mistra Leonarda faktografický thriller o tajemství řádu Templářů a života Ježíše Krista a jeho učedníků, v Démonech nás autor provádí světem Vatikánu a Říma s jejich uměleckými skvosty a záhadami opředeným spolkem iluminátů.
Příběh začíná brutální vraždou geniálního vědce Leonarda Vetra v evropském výzkumném centru CERN, který je i přes svůj materialistický výzkum ve fyzice silně věřící katolík. A právě fyzikálně dokázal, že bůh existuje. Byl první, kdo vytvořil hmotu ze samotné energie, takže bůh mohl opravdu vytvořit svět z „ničeho“. Ale jeho objev byl zneužit a výsledek – bájná antihmota – má být použita na zničení samotného srdce křesťanské církve – Vatikánu. A právě v té chvíli je do děje vhozen Robert Langdon coby odborník na symboliku, speciálně na symboliku iluminátů, tajného spolku geniálních vědců , který už od nepaměti touží zničit křesťanskou církev. Do konce Vatikánu zbývá 24 hodin. A každou hodinu bude ještě zabit jeden ze čtyř největších kandidátů na post papeže.
Langdon a jeho pomocnice, dcera zavražděného L. Vetra Vittoria, chtějí nejen zachránit samotný Vatikán, ale i životy čtyř unesených kardinálů. Řešení je ukryto v symbolice iluminátů. Přes umění, tak bohatě zastoupené ve věčném městě, se naši hrdinové krok za krokem přibližují k cíli. Ale nejde to idylicky, kardinálové začínají jeden po druhém umírat hrůznými způsoby smrti a bomba z antihmoty pomalu odpočítává čas na stále neznámém místě Vatikánu.
Autor znova dokonale skloubil známá a neznámá historická fakta s vynikajícím napínavým příběhem. Svým vypravěčským uměním a stupňováním napětí Brown nedá čtenáři ani chvilku odpočinku. Ovšem musím poznamenat, že základní schéma této knihy i Šifry mistra Leonarda je naprosto shodné. První kapitola začíná popisem vraždy klíčové postavy, po které následuje probuzení Langdona telefonátem neznámého člověka s velmi přesvědčivými prosbami. V průběhu děje se k Langdonovi přidá nenápadně krásná mladá žena, ke které profesor postupem času cítí větší a větší náklonnost. Všechnu špinavou práci dělá jeden profi zabiják ovládaný neznámým šéfem, z kterého se na konci nečekaně „vyklube“ jeden z nenápadných hrdinů knihy.
Proč se ale nakonec stala úspěšnější knihou Šifra mistra Leonarda? Je faktem, že taková místa jako Louvre, postavy jako Kristus, Leonardo da Vinci či obraz Mony Lisy jsou přece jen známější a představitelnější než civilizaci uzavřený Vatikán se svými postavami a rituály. A možná je tu i fakt, že rozuzlení knihy Andělé a démoni přece jen má na rozdíl od Šifry mistra Leonarda dost nedostatků, faktických mezer. Hlavně, jak mohla fiktivní hlava iluminátů vlastně všechno tak skrytě připravit a spustit? A taky mi připadalo trochu nepravděpodobné, že by lidé, kdyby věděli, že je ve Vatikánu uložená bomba o síle jaderné nálože, houfně Řím neopouštěli, místo aby šli přímo na Svatopetrské náměstí „očumovat“, jak to dopadne.
Ale to jsou opravdu hnidopišské poznámky, které nic nemění na faktu, že jde o skvěle napsaný příběh s výtečným dávkováním napětí, a to vše jako fascinující výklad o dějinách umění ve středověkém Římě.
první polovina výborná,ale ten konec byl hodně slabý
Teda až taková sláva to rozhodně nebyla a 90% je hodně nadsazených. Rozhodně doporučuji si knihu raději pujčit v knihovně.
Jak jsem psal uz u Sifry mistra Leonarda, Andele a Demoni jsou jak slabou detektivkou, tak slabou mystifikaci. Do kvality Sifry tomuhle dilku chybi dost a dost a to SIfra neni nic svetoborneho. Vypravecske umeni Dana Browna rozhodne neni to, kvuli cemu se jeho knihy ctou, on totiz neni nikterak zdatnym spisovatelem. Za to je vyborny mystifikator a ma opravdu hodne nacteno “konspiracnich” teorii, ktere dokaze dobre propojit. Bohuzel velkou slabinu krome pruhledneho pribehu vidim v tom, ze hlavni postava profesor Langdon je tak trochu natvrdly. Nekdy rozlouskne zahadu jako hrom bez mrknuti oka a nekdy mu trva tri stranky aby prisel na to, co lezi pred nim. Rekl bych, ze Andele a demoni jsou nedotazeni a v nekterych pasazich i hodne predvidatelni, potazmo nudni.
Dan Brown je okej
Jsem nucen sou- i nesouhlasit s predchazejicimi prispevkami:-). Von pan Brown skutecne umi vypravet (nepovazuji se za odbornika nejvyssiho ale nacetl sem se toho uz hodne a muzu rici ze vzdycky vybiram a vim kdyz jsem se strefil do cerneho). Je pravdou, ze i u Browna se najdou slabsi mista a troufam si rici ze on o nich setsakramentsky dobre vi (vsechno holt nejde stoprocentne kdyz se chcete dostat spolehlive k planovanemu cili) a presto je tam nechal (myslim i ze vi ze si to mohl dovolit – jako ze mu to napjati a spokojeni citatele prominou – i ti narocnejsi:-))aby udrzel dejovou linii a hlavne nepolevil v napeti. A to vas drzi neprestajne az kym nespolknente i tu posledni stranku. Cekam na preklady jeho drivejsich romanu Digital Fortres a Deception point…
Dotaz “Andělé a démoni”
Chci se zeptat, zdali někdo nemá přehled o tom jak moc se popis památek a objektu Říma včetně příslušných detailů v knize uvedených, zakládá na skutečnosti.Děkuji, s pozdravem Brůha T.
Nevim, co proti tomu máte!Kniha je dokonalá!
Re: Dotaz
Dle toho co sem vsude cetl, jsou veskere pamatky opravdu na tech mistech, kde je pan Brown popisuje. Taktez jejich popis je vicemene spravny…
Fatální blbost
Knížku jsem si přečetl – čte se fakt dobře, ale jeden úplně fatální nesmysl, na kterém to bylo celé postavené, mi tam opravdu hodně vadil. Vystopovat bezdrátovou kameru, ze které je získáván obraz (tj. zaměřit vysílačku) je naprosto triviální záležitost, čili reálně by k něčemu takovému nemohlo dojít a divím se, že to autor neví.
Brown ma hnedy nos
jak ILLUMINATUM leze do prdele. Hlavnim cilem obou knizek( Da Vinci Code / Angels & Demons) je pospinit Vatikan a nalhat lidem to, ze dnes zadni ILLUMINATI neexistuji. Brown umyslne vybral skutecna mista a skutecne velmi zname pamatky aby tem svym uplnym lzim a pitomostim dal duveryhodnost. Jinak take ma v knihach hodne historickych a faktualnich hlouposti jako treba o Svycarske Strazi, Je vsak zajimave, ze v “Andělé a démoni” pribeh falesneho mesiase camerlenga Carla Vetrescy je zmodernisovana verze pribehu skutecneho falesneho messiase Jakova Leib Franka (akorat sexualni orgie byly vynechany), ktery po odhaleni jeho podvodu zalozil s Rothchildem a Weishaupt skutecny tajny rad ILLUMINATU, ktery se snazi znicit Vatikat a ukrast jejich majetek. ILLUMINAT existuji i dnes.Dalo by se tedy rici, ze Dan Brown je sluha ILLUMINATU. http://www.illuminati-news.com/origins-of-modern-zionism.htm
Re: Dotaz
Pořiď si knížku Fakta Andělé a démoni od Simona Coxe 🙂
Andělé a Démoni
Kniha se mi četla velice pekně – i přes to, že jsem na knihy celkem náročná =) děj byl celkem poutavý (o tom zda reálný ři nereálný nebudeme diskutovat). Jednou ze slabin ale byl závěř knihy, kdy si pan Brown nemohl ušetřit postelovou scénu, sesmylnění papeže a také řízení helikoptéry polomrtvým papežškým komořím. Tedy až na pár detailů se jedná o hezkou a čtivou knihu
Sklamání
Mne ta kniha hluboce zklamala. Je to první kniha od tohoto autora, co jsem četl (snad ostatní budou lepší), ale nějak mne to nenadchlo a ten konec… Taky mi vadilo jak se Langdon stavil k boji, to bylo směšné. Připomínalo mi to spíš nějaký stupidní americký film.
Mas nejake obrazky draku nebo demonu?M?????