O Zelazneho cyklu Amber se na Fantasy Planet už dlouho nepsalo. Naposledy se o sérii rozepsal ještě za staré redakce Ivo Poledník, který zrecenzoval první dva díly nového vydání od Strak na vrbě. Jelikož koncem loňského roku nově vyšly Dvory chaosu a završila se tím první pentalogie, tak si svět Amberu naši pozornost přímo vynutil.
Zelazny svůj cyklus založil na průchodech paralelními světy podobně jako populární série Agent JFK. Rozdíl je v tom, že Amber tu byl mnohem dřív, autor jasně vymezil a omezil jeho pravidla. Když se pak rozhodne tyto pravidla měnit, čtenář mu to uvěří. Je ale pravdou, že Zelazny měl ulehčenou pozici, když si svůj svět vytvářel sám.
Amber je jediný pravý svět ustanovený Vzorem a ostatní jsou jenom stíny. Schopnost jimi proplouvat mají jen potomci královské krve. Když však zradí někdo z královské rodiny a dá se do služeb Chaosu – mocnosti vládnoucí za nejvzdálenějším stínovým světem, pravidla se poněkud změní. Objeví se stezka, po níž se mohou pohybovat síly Chaosu až k Amberu.
Cyklus sledujeme pohledem Corwina. Zpočátku jsou jeho motivy dobyvačné a za účelem pomsty. V okamžiku, kdy je Amber ohrožen, jeho jednání se mění a mění se on – tak, jak to má u dobrého příběhu být. V průběhu cyklu se prohlubují a vysvětlují intriky jednotlivých členů rodiny. Je až podivné, kolik z nich se i vícekrát dostane z pozice padouchů do pozice dobráků. Škarohlíd může říct: „je to telenovela“, a bude mít tak trochu pravdu. Ale je to telenovela bez citových výlevů, koncentrovaná a ryzí.
Nyní, kdy už se skoro vše vyjasnilo a loajální členové rodiny vedou síly na území Chaosu, děj vrcholí. Corwin vede svoji vlastní bitvu v krajích takřka halucinogenních, až má čtenář pocit, že autor v průběhu psaní experimentoval s drogami. Výsledek je nejistý víc než kdy jindy. Podaří se? Kdo ví.
Pro první pentalogii cyklu Amber jsou příznačné dvě věci. První z nich má průběh mírně lineární a je to průběžný pokles kvality, který je vlastní většině cyklům. Tady si toho všimne snad každý, protože jednotlivé díly jsou tak krátké. Je to tím, že autor ustupuje od dynamiky příběhu. Rychlost děje, který proteče v první knize na pouhých 225 stranách, je mimořádná a opravdu se na něco podobného těžko navazuje. V neposlední řadě se tak děje i proto, že autor příběh komplikuje proměnou literárních ambic. Ze začátku chce jen pobavit, ke konci se stává jeho dílo lehce psychologickým a filozofickým. Je nutno ale dodat, že stupeň kvality je i na konci dost vysoký na to, aby cyklus neměl ujít vaší pozornosti.
Druhá vlastnost cyklu souvisí s první, má průběh takřka exponenciální a spočívá v potřebě znalosti předchozích dílů. Dnes už narazíte na málo cyklů, jejichž díly plynule navazují na sebe. Většina autorů se snaží o ucelenost jednotlivých knih. Tady je však děj plynulý a ve Dvorech chaosu nemá připomínání děje formou vzpomínek a rozhovorů prakticky žádnou hodnotu. Jak se snižuje dynamika děje a do popředí stále více pronikají prohlubující se intriky a vztahy rodiny, potřeba znalosti předchozích dílů se stupňuje. Pokud k tomu připočteme dlouhou periodu vydání jednotlivých dílů a závěrečné vyznání Corwinovým sourozencům, kteří se do popředí dostávají jen v některých částech, stává se potřeba čtení celého cyklu v kuse akutní. Pro čtenáře je tedy opravdu výhra přečíst všech pět dílů v krátkém časovém horizontu, jen tak je zapotřebí doporučit celou pentalogii číst.
Nedá se říct, že Zelazneho Amber je v absolutní špičce. Na to u nás vyšlo v posledních létech příliš mnoho netradiční fantasy mnohem vyšších literárních kvalit. Může však neobyčejnou silou zaujmout lidi, čtoucí zatím jenom klasickou fantasy, svou schopností pobavit. Když si k tomu přidáme velmi slušný poměr cena-výkon, miska vah se nakloní směrem k vaší pozornosti.
Pekne zhodnoceni serie. Chapu to tak, ze 3. a 4. dil extra uz se hodnotit nebude. Stejne tak jsem trosku ocekaval, ze autor clanku se vyjadri ke staremu a novemu prekladu, obalce a tak. Precejen je clanek nazvan dle 5. dilu a ne jako prvni pentalogie Amberu. ;-)A kdo to jeste nevi, ze je to dobre, tak vsem muzu jen a jen doporucit tuto krasnou serii.
Amber
jak to, že se sakra množí názory, že tahle série nemá na absolutní špičku? S přihlédnutím k jeho stáří, faktu, že od roku 94 jsem to četl už několikrát a i po smrti samotného RZ (budiž mu země lehká) pořád doufám, že se Merlin a spol vrátí… a ne, nechci žádné náhražky. Chci Zelazneho… u mě má Amber své místo v top ten jisté…
od nakladatele
Jakožto spolupřekladatel jsem se prvními pěti Ambery prokousal velmi podrobně a musím říct, že Zelazny pro mě obstál i na téhle úrovni, respektive jsem ho začal oceňovat po odborné stránce ještě víc.Z mého úhlu pohledu je ovšem pravda taková, že prvních 5 Amberů je jedna velmi tlustá kniha nasekaná na pět kusů. Možná se záměrem komerčním, ale možná i proto, aby se autor nezbláznil, zatímco to píše, a měl zpětnou vazbu.Jako takové mají “Devět princů Amberu” i “Pušky Avalonu” samostatné příběhy, které jsou dostatečně nosné, avšak další knihy už plují řečistěm hlavního příběhu.Docela se těším na Merlinovu pentalogii, ale zároveň teď chvíli musím dělat jiné věci…
Pro mě je Amber také v osobním TOP 10 a sérii si rád čtu opakovaně. Takže všem doporučuju. A na Straky bych měl malou prosbu. Vydejte to jednou v hezké vázané knize, celou pentalogii, jako ilustrace použijte jednotlivé karty a já budu v sedmém nebi 🙂
od nakladatele
To není právě malá prosba! :)Momentálně tu mám cca 7.OOO ks paperbacků, které potřebuju prodat.
Hele, já si počkám. A když tam dáš můj medailonek, budu ještě raději 🙂
Ok, tak bych si to tedy konečně mohl koupit.
to Shako
nevím tohle prostě nešlo napsat jako moje tradiční recenze, příliš mnoho toho souvisí s předchozím dějem. Ale o překladu jsem se měl zmínit a o skvělé grafické úpravě taky, to je moje chyba.TOP 10? Určitě první díl. Četl jsem amber tak před deseti patnácti lety a co jsem si z něj před čtením nového vydání pamatoval byl děj první knihy. Konec serie mi opravdu příjde slabší, i když zza to možná může dlouholetá nostalgie
Možná by chtělo v takových recenzích – či snad spíše úvahách, polemikách – upustit od autoritativních prohlášení o jiných fantasy mnohem vyšších literárních kvalit (definice “literárních kvalit”, příklady?) či “Nedá se říct, že Zelazneho Amber je v absolutní špičce.” Evidentně se to dá říct docela snadno.Zelazny možná nebyl příliš silný ve stavbě příběhu (psal z hlavy, bez osnovy), ale byl vynikající stylista – používal správná a zajímavá slova na správných a zajímavých místech, uměl dramatizovat, obvykle dokázal stručně a efektivně vyjádřit to, na co jiní (často i uznávaní) autoři vyplýtvají hromady přívlastků a tuny zbytečných popisů.Jako ukázku jeho literárních kvalit obvykle uvádím dvě věty z knihy Lord of Light:”Vishnu Vishnu Vishnu regarded regarded regarded Brahma Brahma Brahma…They sat in the Hall of Mirrors.”To jsou také literární kvality, a co se týče žánru, Zelazny stále patří nejen ke špičce, ale i ke klasice.
Amber JE absolutní špička
A ta podprahová zásadní informace – kvalita série je klesající, protože už to ke konci není tak akční, mi velice připomněla neblahá léta Ikarie, která takhle zametala se Silverbergem nebo Butlerovou.Z mého pohledu – vzhledem ke kvalitě recenzované knihy – špatná, nic neříkající recenze bez jakékoli argumentace, zato se spoustou sporných tvrzení (bez ohledu na to, co se v ní píše).
Absolutní špička – je vás víc a navíc povětšinou lidi, kteří žánru rozumí lépe než já, takže asi máte pravdu.Nicméně četl jsem první pentalogii tříkrát, vnímám ji jak ji vnímám a za tím zdovolením budu stát
Amber rozhodně je naprostá a absolutní špička (ač rozumím tomu, když někomu pátý díl v porovnání s předchozími přijde najednou trochu divnej). Koupil jsem nedávno všech deset dílů v AJ v jedné knize, ale přesto uvažuju nad tím že to koupím znovu v češtině (zdravím MB 😀 ), přeci jen, musím msylet na budoucnost svých dětí, původní přerklad byl mizernej na navíc jsem někomu nenávratně půjčil Stín jednorožce (nebo jak se ta trojka tehdy jmenovala)…
Podobny pocit jako sicco. Zelazny je muj velky oblibenec, kupuji od nej vse, co u nas vyjde, a Pana svetla si poridim v novem prekladu znovu. Amber byl vedle Pratchetta mou prvni fantasy a dlouho patril mezi me nejoblibenejsi knihy. Pri nedavnem druhem cteni to pro me ale jiz nebyla takova “bomba” jako tenkrat na stredni. Amber stale patri do mych Top10 serii, ale do Top10 knih se jiz proste nevejde. Vkus se posunul k trochu kosatejsimu stylu a hlavne ke sci-fi. A ze byl Zelazny vynikajici stylista, jak rika P.J., to z prvniho prekladu prilis zrejme neni. Ale vazane bych si to take nechala libit 🙂
No, první díl byl opravdu zdaleka nejzajímavější, ale hlavně nejoriginálnější. Další díly jsou variace téhož s minimem inovací. Možná to stačí na klasiku, ale ne na špičku.Což na druhou stranu vůbec nebrání tomu, abyste jsi to nepřečetli jedním dechcem 🙂