Agent JFK 07 – Hořící andělé – Žamboch Miroslav

Snad každý někdy viděl v televizi katastrofu vzducholodě Hindenburg. Ano, myslím ty černobílé záběry, které se ve své době zapsaly do historie filmové novinařiny stejně jako letadla sestřelující věže WTC. Ale ten, kdo četl předchozí díl JFK, ví, že Anděl je označení právě pro vzducholodě. Pojďme se podívat do světa, kde jsou lidé tak bláhoví, že létají a bojují s vodíkem nad hlavou.

Žamboch Miroslav - Agent JFK 07 - Hořící anděléJFK se ocitá tam, kde skončil v předchozí díle, tedy ve světě strádajícím z důvodu chřipkových pandemií. Během jeho útoku na Hyvelovu usedlost zaútočili na městský stát Kopřivnice vzdušní piráti. Ve světě, kde populace prořídla o devadesát procent oproti naší realitě, je lidská síla nejlepší obchodní artikl, a tak otrokáři odlétají obtěžkáni sítěmi živého nákladu. Hrstka statečný pod vedením JFK a Krystala vyráží zachránit své spoluobčany a rodiny. Následuje zběsilý závod s časem a větrnými proudy až k podhůří Kavkazu.
Ve vedlejších liniích pak sledujeme přerod  Kristiny Rustové v agentku, zatímco Komtesa Villefortová rozplétá intriky jednotlivých oddělení agentury a pátrá po těch, kdo z Kovářova těla udělali pandořinu skříňku plnou smrtelných virů.

Co se akce tyče, už podruhé mě Žamboch přesvědčil, že mu souboje se živly jdou možná ještě více než  akce samotná. Autor umí skvěle zachytit dynamiku jejich nespoutanosti. Pár řádků o smrtících kumulech navozují atmosféru nezapomenutelné povídky Na křídlech tornáda.

Souboje vzducholodí pak působí důvěryhodně. Autor zevrubně vysvětluje fyziku vzducholodního létání, a tak čtenář získá představu, jak vytlačit možnosti vzdušných korábů do červených čísel. I díky těmto detailům se povedlo Žambochovi napsat dobrodružný román s nezvyklou atmosférou.

Kniha však má i svá ale. Tři dějové linie do sebe moc nezapadají a netvoří konzistentní závěr. Zvláště pak dějovou linii s Kristinou by zkušený střihač bezlítostně odstranil. Až na její štěk v závěru předchozí knihy, kdy Kristina jistila Kovářův nepovedený návrat, není pro nosnou konstrukci příběhu důležitá a v druhém díle je vlastně zbytečná.

Každopádně tím do série přibyla další vedlejší postava a doufám, že ji autoři budou i nadále využívat. Z přítomných žen v sérii totiž nejvíce připomíná Mariku z Líhně. Navíc vedlejší postavy nabízejí více prostoru k tvůrčí svobodě, která není u samotného hrdiny JFK dost možná ani žádaná.

Takže máme za sebou další příběh z alternativních světů, kde je možné takřka všechno. S ohledem na časový odstup mezi vydáním působí oba díly tohoto jednoho příběhu (JFK06 + JFK07) dost odlišně a bude zajímavé si je časem přečíst dohromady. Navíc do tvůrčího týmu přibyla nová jména, mezi nimiž se objevil i Ondřej Neff, na jehož JFK jsem nesmírně zvědavý.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No jasně!Já bych mu dal takovejch 7,5/10.Celkem jsem se bavil, aleuž bylo na čase předat štafetu někomu jinému,což se naštěstí povedlo.

  2. Dam hodne na intuici a ta mi prave ted tvrdi, ze tenhle produkt pro me neni. Zvlast kdyz posledni dobou vyslo tolik dobrejch knih. Bo se pletu?

  3. Shadwelle
    Ty se nepleteš – ale tvá intuice se plete! (Tak, a teď si to s ní vyřiď sám!)

  4. Podla mna treba pokracovanie tohto dielu… Stale sa mi zda neukonceny…A stale mam vela nezodpovedanych otazok… 🙂

  5. romison:
    Ty seš teď koukám guru přes J.F.K, si rychle zapadnul do partičky :o).Už aby byl novej Erikson aby ses trochu probral :o))

  6. herne: kdo rika, ze sem guru ;)) jsem to cetl, tak mu muzu vysvetlit co nechape :)) a s eriksonem to nejak trva, jsem si je radsi objednal v aj 😉 ted ti vysla aspon povidka od Eriksona

  7. Erikson?
    Myslíte toho směšného grafomana? Nebo toho švédského sdruženáře?

  8. Hurdy Gurdy Man
    švédskej sdruženář, pražskej družinář nebo karlínskej uzenář…jako by na tom záleželo :o))Myslíme toho významného amerického psychoanalytika, nositele Pulitzerovy ceny, který zkoumá vliv podmínek působících na člověka v dětství a na jeho další vývoj v dospělosti :))

  9. já vám vůbec nerozumím, co se to tu děje, copak už se všici zbláznili, nebo čo?

  10. Re: slušný zmatek
    Wow, Psychoanalytické nakladatelství Jiří Kocourek je staso?www.triton-books.cz/search.asp?author=eri&action=search vydá akorát nějakého Fredericksona (ale Jugderiin Lubsangdorji vypadá traky sympaticky!)

  11. 2 jan michálek
    Jasně, pod vlivem tvé recenze jsme všichni cvoci ! :-)))))

  12. Johny Vaněk džunyjor
    to je jeho dvojvaječný dvojče, jen se jim to slilo a mělo to být Fred Erickson a ne Frederickson :))

  13. JVjr
    To, že něco nemáme na webu, neznamená, že to neexistuje. V tomto případě je kniha momentálně vyprodána.

  14. A jaká kniha tedy?
    Nevědí o ní ani v Souborném katalogu ČR, ačkoli jinak povinné výtisky posíláte, a na webu jsem taky nenašel jedinou zmínku.

  15. Zmatek nad zmatek
    Ach tak. To navíc nebyl Erikson, ale Erickson, ne psychoanalytik, ale psychiatr a psychoterapeut, nezabýval se psychosociálním vývojem osobnosti, ale hypnózou a podvědomím, a Pulitzerovu cenu viděl nanejvýš na výstavě.A nyní si na rádiu Jerevan pustíme pěknou písničku, v pět pak budou následovat aktuální zprávy…

  16. vaněk: kdybys měl pravidelný sexuální život, neměl bys čas na takové pičoviny

  17. otik:
    pravidelný sexuální život má tak leda gynekolog 🙂 a pravidelný sexuální styk mají snad jen šlapky, ostatní si rači přečtou pěknou knížku :o))

  18. Další hnusná obálka… spolu s Legií nesmrtelných jen samé hrůzy…

  19. to KEVLAR
    Plácáš hovadiny, tahle obálka je dle mého názoru zatím u JFK nejlepší. Rozhodně se Doležálek lepší od dob chladné hry. I když obálka u 8 je podle mě zas trochu krokem zpátky, aspoň co se samotné kresby týče, jinak nový kovert (nebo jak se to říká) je fajn

  20. kuš 🙂 tak to byla asi jiná (nejspíš Kovářovská) realita. Cover nebo couvert, nakonec je to jedno. Aspoň že je advent.

Zveřejnit odpověď