Abarat – svět, který je mimo naše vnímání. Vytvořený Clivem Barkerem pro potěchu duše i zraku. Vynikající hororová fantasy určená všem věkovým kategoriím.
“Od doby, kdy jsem četl Kroniky Narnie od C.S. Lewise, jsem si chtěl vytvořil svůj vlastní fantastický svět, naplněný postavami a bytostmi, které by vycházeli z mých snů. Svět, který bych mohl vyjádřit jak v barvách, tak ve slovech, které by vytyčily cestu pro množství dobrodružství. Abarat je tímto světem, mojí zemí OZ, mojí Narnií, můj Neverland. Věřím, že se nám, to znamená mě a nakl. HarperCollins, podaří napsat knihy, které se nebudou podobat ničemu, co kdy bylo vytvořeno.“
Takto komentuje důvod vzniku svého cyklu Abarat dnes už téměř kultovní anglický spisovatel, o kterém král hororů Stephen King prohlásil, že ho vidí jako jasnou budoucnost žánru. Abarat je po Zloději duší další kniha, kterou Barker původně napsal pro mládež, ale ve výsledku je to obdobné prohlášení, jako že je Kingovo To napínavý příběh pro dospívající děti, protože je hlavními hrdiny parta dětí, která chce vystrnadit zlou noční můru strašící v jejich jinak poklidném městečku Derry.
I když to nakl. BBart příliš v knize neavizuje, Abarat je název nejen knihy, ale název celého seriálu. Ten byl původně koncipován jako trilogie, ale podle posledních prohlášení autora bude existovat i čtvrtý díl (1. díl: Abarat, 2. díl: Abarat-Days of Magic, Nights of War, 3. díl: Abarat-Absolute Midnight, 4. díl: Abarat-The Eternal). Cyklus vychází od roku 2002 a každé dva roky vyjde nový díl. Existují tedy zatím jen první dva. Jak už jsem citoval autora, je to svět, který vytvořil nejen pomocí slov, ale i obrazy. Pro celý cyklus Barker osobně namaloval stovky ilustrací, které postupně vkládá do textu. A i když nejsem žádný znalec malířství, jejich styl a barevná kompozice naprosto ideálně doplňují celkovou atmosféru příběhu.
Hlavní hrdinkou, která nás dostane do tajemného světa Abarat, je malá Candy Quackenbushová žijící se svojí rodinou v zapadlém minnesotském městečku Kuřátkově. Toto ospalé místo uprostřed prérií je výjimečné pouze v jednom bodě. Je tím největším producentem kuřat v Americe. Celé město se kolem toho točí, všichni pracují pro kuřata, všechno smrdí kuřaty a všichni jsou na ně pyšní. Jen Candy toto místo, tento život považuje za absolutně nudný a fádní. Ale v momentě, kdy dostanou ve škole za úkol napsat o nějaké zdejší zajímavosti, dostane se k příběhu, který změní její pohled na svět. Začnou se dít prazvláštní věci, které ji donutí udělat něco, co by ji jinak ani nenapadlo. Uteče ze školy, proběhne městečkem až do poslední, slepé ulice, za kterou už začíná pouze holá travnatá pastvina. A za ní, za několika vyvýšeninami se najednou objeví… druhý svět. Svět ABARAT. Narazí na bytost Johna Neplechy, který svých sedm bratrů nosí na svých parozích, na zabijáka Mendelsona Tvara, vražednou bytost, která ji hned chce připravit o život, a hlavně se dostane na okraj … moře. Uprostřed prérií najednou moře, Izabellino moře. Na něm se rozkládá 25 ostrovů Abaratu, každý trvající jen v jedné hodině dne. Dvacátý pátý ostrov zvaný Odomova, leží v centru Abaratu a v jeho čase se dá najít odpověď na všechny otázky všech časů. A zde se odehrává boj o nadvládu nad celou říší. Boj denních hodin proti nočním hodinám. A přímo doprostřed tohoto dějí je Candy vržena. Od první minuty nejde o nic jiného, než o její život. Bytostí s touhou zabít ji se najde více než dost.
Clive Barker zde vytvořil jistou směs hororu, fantastického cestopisu a dobrodružného příběhu. Jak jsem už napsal v úvodu, snažil se sice vytvořit příběh pro děti a mládež, ale přese všechno se mu nepodařilo potlačit svůj žánrový základ – horor. Samotný příběh až tak komplikovaný není, ale základem jeho tvorby je obrovská imaginace. Jeho smysl pro fantastično nelze s ničím srovnávat. Celý příběh je založen na pro něj typicky psaných, nebo spíše “vytvořených” dialozích a popisech jednotlivých situací. Dovede si pohrát s jednotlivými epizodami, ve kterých umně zužitkovává svůj talent pro navození atmosféry strachu a hrůzy. Všechny bytosti nepůsobí jako z jiného světa, ale rovnou z jiné dimenze. A krásné je na nich i to, že nelze předem říct, která je zlá a která dobrá. Tak jako v normálním životě.
Abarat patří ke skvěle vytvořeným příběhům, jehož kvalitu ještě podtrhává jedinečná grafická úprava od autora samotného. Prodejní cena 390,- Kč není věru malá, ale dostanete světovou kvalitu. Jedinou nevýhodou knihy je snad to, že není ukončená, a tak si musíme počkat na další díly.
i když to v článku tak nějak zaznělo, stejně bych se radši ještě jednou zeptal ať v tom mám jasno – fakt to není knížka jenom pro mrňata??? Jsem velkej fanda Barkera, ale nerad bych vyhodil 4 kila za blbost pro děti…
No jestli si velký fanda do CB, tak se snad ani neptám. Prostě to beru. A ta kniha není nic pro mrňata. Prostě příběh o utíkání před smrtí. Jen hrdina je dítě.
hmm tak ja si to nakonec taky koupim, cekal jsem na nejaky reference
Neznám špatnou knihu od Barkera, kniha “Zloději duší” je prezentována taky jako pro mládež a čet sem to ve svých 27 letech jedním dechem. Barker je prostě majstr nad majstry :).Abarat mi leží na stole a nemám na něj zatím čas :(I kdyby to stálo litr tak do toho jdu 🙂
kurňa já to taky koupim, sice 400,- je dost ale prohlížel jsem to a vypadá to fakt luxusně, jak by řekla Eva z reklamy “nejsem tak bohatej abych mohl kupovat levný věci!”
Ejhle, nova kniha od Maestra na pultech! No ja ji dostal k Vanocum, ale jeste jsem se k ni nedostal (jsem mel rozecteny dve knihy a to je maximum…tri knihy naraz nectu) – ale uz ted o vikendu se na to chystam. Jen pevne doufam, ze jako vsechny predchozi knihy neskocni Abarat propadakem – no i kdyz vzhledem k te cene…
hmm solidní suma, celkem by mě zajímalo, v jakémže nákladu ta kniha vyšla.Občas mám pocit, že se dočkám dne, kdy si knihu přečtu jen já, nakladatel a překladatel.
Jestli ses tak bohatej, tak se nemusis niceho bat 🙂
tak jsem si teď knihu prohlížel v knihkupectví, je opravdu velice pěkně upravená, láká mě, ale stále nevím, neb jí nacházím v pultech s knihami pro děti. četl jste to už někdo? vím, že v recenzi zaznělo, že to není jen pro děti, ale přece jen bych rád znal více názorů. od barkera jsem ještě nic nečetl, ale tahle kniha mě prostě nějka láka :-)… Mám velice rád Neila Gaimana, dá se k němu Barker nějak přirovnat?
Jj,zrovna dneska jsem si šla koupit Spár stříbrného sokola a zastavila jsem se u ní,je fakt krásná, křídovej papír, za takovou kvalitu se té ceně ani nedivím.Hned jak budu mít prachy, tak si jí koupím… 🙂
no este jsem se do toho nepustil (az po zkouzkovym :-)), ale myslim, jak znam Barkera, ze si to s klidem muze precist kazdej, neni to jen pro deti. Viz treba Zlodej dusi, coz bylo taky v regalech pro deti a bylo to velmi dobry.
NIC
ehm,jen ze se chysta dalsi skvely roman od Barkera (GALILEE) a verte mi, ze tohle je sakra desitkova knihahttp://www.daemon.cz/pripravujeme.php?action=detail&id=90
Galilee
jenze to chysta Classic, tak nevim jestli se radovat nebo zoufat
Re: Galilee
No to je fakt, Barkera vydavatelsvi dlouhou dobu nejak tak ignorovala a kdyz zablesklo svetlo, ukoristil ho prisernej Classic. Nu, o vypravu knihy mi nejde, lze jen doufat, ze preklad bude alepson prumernej…toho se totiz bojim nejvice
no toho classicu se bojim docela hodne, si to radsi prectu v anglictine 🙁
Zrovna ji ctu a muzu jenom doporucit! Proti Gaimanovi je mene spletita a desiva (nebo jak ten pocit nazvat), ale rozhodne pokud mas rad Gaimana, mel by se ti Abarat libit. A ze je na pultech pro deti se da prece ignorovat ne?
Diky za radu, uz ji mam doma, ale jeste jsem se k ni bohuzel nedostal. Cetl jsme jen zacatek cestou busem a hned me to chytlo, tak se uz tesim!!!
Nebojte se, není to pro děti, ani zdaleka 🙂 Já bych to teda svému dítěti číst nedala. Na to je to příliš děsivé. Dala bych to tak od dvanácti a to ještě otrlejším dětem, které by pak v každém pavoukovi běžícím po stěně neviděly oko Julia Fugita 🙂
Já jsem to teď dočetla.Nelituji,že jsem si knížku pořídila,přestože byla drahá;zdála se mi hodně zajímavá,mám taky pocit,že se Cliveovi podařilo stvořit něco zcela nového,působilo to na mě úplně jako nějaká šílená moderna,nemůžu si pomoct 🙂 Ale přece bych B.C. vytkla asi především formu… já si teda nedělám patent na rozum,zabijte mě,ale mně se Cliveův styl v mnoha místech (hlavně dialogy!) zdál poměrně hodně průměrný.Taky mám dojem,že v knize nebyl příliš silný příběh,ale vzhledem k jiným zajímavostem a hlavně vzhledem k tomu,že je to trilogie,je to v poho.Jinak celkově se mi to líbilo 🙂
naprosto uzasna knizka ktera me pohltila svym dejem….kdyz jsem ji cetla vubec jsem nevnimala cas jak kolem me leti jen jsem cetla cetla a cetla a desne me mrzelo kdyz skoncila uz se nemuzu dockat pokracovani
Original
Prave jsem dostal druhy dil Abaratu. Ctu to ovsem v originalu. Chtel jsem jen rici, ze tu knihu zbozuji a hlavne ty ilustrace. Jsou fantasticke. Nejsem si vsak jist tim prekladem. Jaksi me nejdou pres patro slova jako Kuratkov, John Neplecha, Quackenbushová apod. Cesky preklad jsem necetla a ani se mi asi nedostane do rukou, ale vrele bych vsem doporucil aby si sehnali ten anglicky original – stoji skoro stejne.
kniha krve
ahojte predam prvu a druhu knihu krve od barkera, zaujemci ozvite sa 🙂
Já jsem se k tomuto autorovi dostala obrovskou náhodou. Když mi bylo jedenáct, máma mi půjčila knihu Zloděj duší právě od tohoto autora. Začala jsem ji číst a přečetla jsem ji během dvou dnů, strašně se mi líbila. Pamatovala jsem si název této knížky a všude jsem ji uváděla jako nejlepší knížku, ale bohužel jsem zapomněla autora. Nyní, po čtyřech letech, jsem si řekal, že zkusím autora najít po internetu a podařilo se mi to. Moc ráda bych si ji přečetla, divím se, že vůbec v jedenácti letech jsem tu knížku pochopila, pořád si pamatuji děj, opravdu nejlepší kniha.
ABARAT 1
Dobrý den, ¨
nevíte kde bych sehnal tuto knížku v češtině ???
děkuji za odpověď