Možná se Vám bude zdát, že psát o knize, jenž již byla recenzována, je zbytečné. Přesto však mám pocit, že mí slovutní kolegové Richard Klíčník a Boboking nevyřkli vše. Může to znít sice otřepaně, ale tahle kniha je jako vybroušený diamant. Dá se na ni pohlížet z mnoha stran a pokaždé je vidět něco jiného, neobyčejného. Iain M. Banks je totiž více než jen zručný řemeslník, on je vynikající spisovatel a to není v tomto žánru vůbec běžné. Neobvyklost románu však s sebou nese i možné problémy…
Kdesi daleko, snad až na samém okraji galaxie, existuje planeta, jejíž obyvatelé jí snad ještě ani nestačili dát jméno. Ještě nedávno věřili, že je plochá a myšlenka, že snad žijí na povrchu koule, je nová a vzrušující. Střelný prach je novinkou a nejobvyklejší léčebnou metodou je pouštění žilou. Nastal však čas změn. Není tomu dlouhá doba, co tento svět postihla globální katastrofa v podobě deště meteoritů. Padlo i mocné Císařství, a na jeho troskách vyrostly jako houby po dešti nové státy.
V této knize je popsán příběh dvou lidí, sloužících vládcům takovýchto zemí. Je to příběh tělesného strážce DeWara, sloužícího tassasenskému Protektorovi UrLeynovi, a Vosilly, osobní lékařky krále Quince z Haspidu. Dva lidé, oddaně chránící život svého panovníka, i když každý svým způsobem. I přes rozdíly jsou jejich osudy velmi podobné. Oba po svém příchodu na dvůr panovníka až zázračně rychle vystoupali až na úplný vrchol. Ač jsou formálně pouze sluhy, stávají se také důvěrníky a rádci svých pánů. Úspěch vždy budí závist a oba musí počítat s tím, že se mohou stát obětí palácových intrik. Ještě jednu věc mají společnou. Oba jsou cizinci a oba se jaksi vymykají průměru. Čtenář, který jen trochu uvažuje, si brzy začne klást zvědavé otázky. Odkud OPRAVDU pocházejí naši hrdinové? Pravda, mají důkladně vypracované krycí legendy, ale mnoho věcí jaksi nesedí… A jaké jsou jejich opravdové záměry? Na dvoře krále Quince nějak přibývá mrtvol, a všechny mají něco společného. A DeWar sice plní své povinnosti přímo vzorně, ale zdá se, že i on hraje jakousi vlastní hru.
Žánrově jde tuto knihu jen těžko zařadit. Odehrává se sice v reáliích raného novověku, ve feudálním světě, ale není tu nic nadpřirozeného. Zdejší obyvatelstvo už na čarodějnictví nevěří a stojí oběma nohama pevně na zemi. Nenajdeme tu ani kosmické lodě nebo vesmírné bitvy. Neobyčejní jsou jen její hrdinové…a jedna zdánlivě obyčejná věc. Víc nemohu prozradit. Nejlepší definice je asi ta, že jde o historický román z jiného světa. Což nám musí stačit. Opravdová kvalita tohoto románu spočívá v tom, že děj není to jediné, oč tu kráčí. Ovšem, není mu co vytknout, něco tak propracovaného a skvěle napsaného tu nebylo už dlouho. A závěrečná pointa je prostě brilantní, jinak se to říci nedá. Opravdu zajímavé – a velice nejednoznačné – je však ideové vyznění knihy. Mají vyspělejší civilizace právo ovlivňovat vývoj těch méně vyspělých? Nebo je třeba to nechat na přirozeném vývoji? Je možno používat násilí k prosazování těch správných věcí? A co je vůbec správné? To jsou stále aktuální otázky, staré jako sám vesmír, dnes stejně jako zítra. Možná se ptáte, proč se kniha jmenuje Líc a rub. Inu, tím lícem a rubem jsou právě hlavní hrdinové. Na to, kým opravdu jsou, musíte přijít sami. Mohu Vám však alespoň trochu napovědět. Je důležité si uvědomit, že některé bajky v sobě ukrývají více pravdy, než se může zdát. A naopak, příběhy přímo ze života mohou být vylhané od začátku až do konce.
Je dobře, že se kvalitní knize dostalo i adekvátní péče ze strany překladatele a redaktorů. Jména Viktora Janiše, Richarda Podaného a Jana Vaňka jr. by měla být zárukou jakosti. Nakladatelství Talpress letos vydalo pěknou řadu skvělých knih a pravděpodobně posbírá úctyhodnou sbírku ocenění, na to jsem ochoten vsadit cokoli. Bohužel, nejsem si jistý, zda se setká s odpovídajícím zájmem ze strany čtenářů. Líc a rub se nutně musí stát miláčkem recenzentů, u kterých se předpokládá jistá sečtělost, a to nejen v oblasti literatury sci-fi. Co na to však řekne mlčící většina, libující si v monotónních sáhodlouhých ságách na pokračování, to věru nevím. Tahle věc bude asi příliš znepokojující a příliš nejednoznačná. Mohu jí jen vzkázat: lidi, probuďte se, sakra!
osud Bankse
Predpokladam stejny osud, Lic a rub je jedna z nejlepsich knih, ktera u nas v posledni dobe vysla, ale vetsiho uspechu u sirsi ctenarske obce se zrejme nedocka. Vzdyt i jine spickove knihy sbirali oceneni jen v uzkem kruhu zasvecencu. Neda mi to, abych nezminil alespon uzasne barvitou a originalni Strechu cest od Garryho Kilwortha, ktera se u mnohych fanousku konvencni fantasy stala trnem v oku. Take kultovni Snih od Neala Stephensona je casto nepochopen (vetsinou diky omezenemu rozhledu recenzenta/ctenare, ktery nasledne neni schopen pochopit nektere autorovi narazky a odkazy (napr. samotna CosaNostra Pizza)).
Sníh
Sníh je prostě úžasná kniha. Jedna z mála. které bych dal bez váháni nejvyšší hodnocení. Četl jsem ji už několikrát a vždy se stejně skvěle bavím.
Myslím, že V. Janiš musí být spokojený. Pro větší reklamu (kladnou) této skvělé knihy se udělalo až až. Dvě kladné recenze na FP a myslím i na Sardenu. Já nejsem sice tak slovutný jako Ivo, ale myslím, že by opravdu bylo fajn, kdyby se tento cyklus začal vydávat od počátku a tak méně slovutný čtenář jako já z knihy bude mít větší požitek, bude-li znát větší souvislosti.
Těch recenzí bylo vážně hodně
Až mě to samotného překvapilo. Evidentně tu po takovéhle knize prostě byla poptávka a v Talpressu se udělalo všechno pro to, aby se čtenářům dostal do rukou dokonalý artefakt – překladem a redakcí počínaje a výběrem typu písma, sazbou a grafickou stránkou konče. Kniha se zatím prodává dobře, jen v Krakatitu se jí prodalo na 150 kousků, těžko ovšem říci, jak si bude vést mimo speciálky (V mamutím knihkupectví u Kanzelsbergera ji prostě nemají, zato Consider Phlebas ano.) A Sníh se pokud vím vyprodal (možná i dotiskoval), takže bych to opravdu neviděl tak černě.
Ok, snad ji ještě seženu
Rub a líc je kvalitní věc, ale je na tom znát, že jsou to příběhy vytržené z určitého, u nás bohužel neznámého světa. Doufám,že budeme mít možnost se s ním blíže seznámit.
výborná kniha se skvělým překladem
výborná kniha se skvělým překladem
takovou slataninu jsem uz dlouho necet.hloupy dej, nudne dialogy a fura pseudofilozofie,zadny napad.
Knihu jsem přečetl a sám nevím, co si o ní myslet. Technické záležitosti (překlad, grafická úprava ale i barvitý jazyk a styl vyprávění) jsou bezchybné. Ale obsah samotný? Děj končí bezmála dřív, než se vůbec stačí pořádně rozjet (nebo snad než začne nudit). Chválu by snad zasloužil, pokud jej lze chápat jako součást větší série pojednávající o Kultuře (sám nevím, ostatní knihy jsem nečetl – s angličtinou se příliš nemiluji). Osobně tedy zůstanu dál příznivcem “konvenčnějších” sáhodlouhých sérií, kde má autor dostatek prostoru k rozvití děje. Vivat Song of Ice and Fire.
I přes výhrady ale vřele doporučuji, aby si tuhle knížku přečetl každý. Možná, že za pár let bude ostuda Bankse neznat.
Já si spíše myslím, že Banks nikdy nebude klasickou masovou záležitostí. Píseň ledu a ohně mě kupodivu příliš nezaujmula, ovšem jinak na ni slyším vesměs samou chválu.
Musím říct že se mě tahle kniha dost líbila (hlavně dialogy jsou super), ale zůstalo mi po dočtení spoustu otázek, které jsem buď nepochopil nebo prostě v knize odvpovědi (záměrně) nejsou. Předpokládám že všichni zavraždění byli ti kteří vyvraždili rodinu Perund, ale kdo je zabil??? Co se stalo v mučírně?? Kdo je vlastně doktorka Vosilla a odkud skutečně přišla (a tedy i DeWar)?? atd. atd… Zná někdo odpovědi?? Proč všichni píší o tzv. “Kultuře”, dá se díky přečtení dalších knih od Bankse pochopit tato kniha lépe? Vyšly nějaké v češtině? Budu radši končit, vidím že těch otázek je tu už nějak moc, určitě budu rád pokud zde objevím odpovědi alespoň na něco – díky.
a piece of art
Tak jsme si tohoto Bankse přečetl, když už se o tom píše, jak je to výborný. Musím se přiznat, že mě to v průběhu četby zase tak moc excelentní nepřišlo, vyjma mistrně zvládnutých dialogů. Ale když jsem to dočetl do poslední strany a ohlédl se zpět, tak nemůžu než aplaudovat. Vskutku a piece of art, jak říkají v Banksově domovině. Je jen škoda, že u nás doposud nevyšly i další Banksovy Culture Novels (až na Consider Phlebas, myslím). Pak by ten příběh člověk vnímal asi ještě i jinak. Ale jinak jo, jsem opravdu rád, že se takový knížky píšou. Klasického sword&sorcery fantasy je taky potřeba, ale čeho je dost, toho je příliš. Gaiman, Banks, Miéville – já to trio prostě miluju :-))
Tak jsem právě dočetl Líc a rub podruhé. Nic moc nového jsme tam neobjevil, ale stejně se mi ta knížka líbila nějak víc. Tímhle stylem jí nakonec příště dám 9,5/10.
tož tak jsem tuhle knihu koupil na slepo ve zlevněných knihách a když se tak dívám na recenzi, nemůžu si než pogratulovat, uvidíme, až to dočtu