Tkalci gobelínů – Eschbach Andreas

Už jsem v jedné recenzi četl přirovnání této knihy k filmu Knoflíkáři. Docela trefné. Jen ne tak humorné. Protože celé dílo je napsáno formou jednotlivých kapitol, ve které se objeví vždy zcela nové postavy, zcela nový příběh, ale dějově jsou všichni spjati.

Eschbach Andreas - Tkalci gobelínůNapříklad v jedné kapitole je postava, která najednou zmizí a vy nevíte, co se s ní stalo. O deset kapitol dále je jiný člověk, který tuto situaci zkoumá a teprve zde zjistíte minulost dané postavy. Ale to je velice zjednodušené. Vše je naprosto komplexně propletené dohromady a pokud přeskočíte jen jedinou kapitolu, můžete mít v ději potom díru, kterou nedáte dohromady. Vymyšleno je to opravdu do nejmenších detailů. Taky nečekejte, že najdete nějakého hrdinu, na kterého se upnete. Neexistuje. A pokud ano, tak stejně ne dlouho… Ze začátku jsem měl pocit, že spisovatel se nám snaží ukázat život v té nejhorší variantě, pokud se má něco pokazit, vždy se zvrtne a pokud je nějaká šance na obrat k lepšímu, tak je to jen chvilkové mámení. Docela hodně černý humor…

Začátek knížky se odehrává na planetě, kde lidé žijí na primitivní úrovni v dřevěných nebo hliněných domcích, věnují se zemědělství, dobytku atd. Ale nejdůležitějším řemeslem je tkaní gobelínů. Co takový gobelín je? Jeden jediný muž celý svůj život věnuje tkaní takového koberce z vlasů svých manželek a dcer. Může mít pouze jednoho syna, pokud se narodí další, je zabit, a jakmile svůj celoživotní výtvor vytvoří, prodá jej kupci za peníze, které musí vystačit jeho synovi celý život, kdy opět on bude tkát gobelín, aby splatil dluh svému otci. A tak pořád dokola. Toto vše se děje pro slávu nesmrtelného císaře, který si dle jejich víry gobelíny nechává zdobit palác. Císař vládne několik desítek tisíc let a jeho moc je neomezená. Cokoliv děláš, děláš jen pro císaře. To je hlavní myšlení všech lidí. Ale do všeho se začíná zaplétat novinka, že císař je mrtvý, zavražděný. „Je to možné? Vždyť císař vytvořil slunce, kdyby byl mrtvý, nejsou ani hvězdy. To musí být pověry, kacířské řeči. Zabte ho.“ To jsou myšlenky všech obyvatel planety, když to od někoho slyší.

Po několika dalších stranách jste ale vrženi do vesmíru a do kolotoče celého dění, které se točí kolem vraždy nesmrtelného muže. I kdybych chtěl, což nechci, vám příběh povyprávět, není to možné. Protože jak jsem již říkal, v této knize je osmnáct příběhů, který tvoří jeden obrovský. A cílem toho všeho je vysvětlení, na co vlastně vlasové gobelíny jsou??? Kde se používají??? A ono rozuzlení bude opravdu trošku (vlastně hodně) šílené a drastické. Postupem času budete číst s větší chutí a zachytávat se v ději. Očekávání, jak to vlastně všechno skončí, jaké tajemství se z toho všeho vyklube, to vás bude držet u knihy čím dál více.

A to je taky důvod, proč by tato kniha neměla uniknout vaší pozornosti. Vždyť už jen cena je více než přijatelná. Překlad a korektura je na výbornou, obálka rozhodně upoutá, i když s dějem může i nemusí mít nic společného. Taková zlatá střední cesta. Pokud tedy máte chuť číst něco „ujetého“, šíleného, ale dohromady geniálního, není jiná možnost.

Recenze převzata z časopisu Ramax.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď