Superhrdinů a příběhů s nimi je celá plejáda. Knih vysvětlujících fyziku určitě taky (byť to už osobně potvrdit nezvládnu). Ale knih vysvětlujících fyziku prostřednictvím superhrdinských příběhů? Těch určitě bude jako šafránu.
O to víc potěší, že se jedna taková dostala i na náš trh. Kniha Fyzika superhrdinů Jamese Kakaliose, který přednáší fyziku na univerzitě v Minessotě, vyšla už v roce 2005, v češtině se nám však dostala do rukou teprve nedávno. A je to takový malý nerdovský poklad. Nerdovský na druhou.
Jaktože na druhou? Fyzici = nerdi. Komiksoví fanoušci = nerdi. Kniha o fyzice pro komiksové fanoušky? Nerdství na druhou, to je jasné, jako gravitační zákon!
Superhrdinové mají pré. Na filmy s nimi v poslední více než dekádě chodí stamiliony lidí. Počty vydávaných komiksových sérií se i na tak malém trhu, jako je ten náš, rozšiřují natolik, že už není fyzicky možné je všechny stíhat. Fanoušci superhrdinů (jejichž počet také neustále roste) tím pádem mají také pré.
Znáte takové ty geekovské debaty u půllitru, kdy jsou dva blázniví fanoušci schopní pohádat se nad něčím, co ostatním připadá jako řeč z jiné planety? Doopravdy by Flash dovedl vrátit čas? Může mít Superman dítě s Lois Laneovou, aniž by ji zabil při sexu (a když ne, ustála by Lois moment, kdy polokryptoňanský fétus v její děloze začne, jak už to tak bývá, kopat)? Jak Ant-Man dýchá v Quantum realm, když je menší než molekuly vzduchu? Zničily by Wolverinovy drápy štít Kapitána Ameriky? Na všechny ne, ale na mnohé otázky odpoví Fyzika superhrdinů. A ještě na mnohem víc.
Kniha je rozdělena do několika částí (Mechanika, Energie, teplo a světlo, Moderní fyzika), v nichž Kakalios vysvětluje jednotlivé bloky fyziky na – jak název knihy napovídá – komiksových superhrdinských příbězích převážně ze zlatého a stříbrného věku komiksu. A nikoliv takovou formou, jakou pravděpodobně očekáváte, tedy že by vysvětloval, proč tato schopnost a támhleta akční scéna nejsou možné – naopak. Kakalios hrdinům umožňuje ponechat si svou „magickou výjimku“ (např. Flashova rychlost), na jejíž základě vysvětluje fyzické zákony (např. zrychlení nebo Teorii relativity), přičemž si na pomoc bere ty příběhy, kde je fyzika použita správně.
Nakonec, jak sám autor knihy říká – fyzika (potažmo věda) a komiksy (potažmo science fiction) mají hodně společného – ti, kdo se jim věnují a posouvají hranice k tomu potřebují nemalou porci fantazie.
Ale nemusíte se bát, nebudete sedět s kalkulačkou a tlačit do ní vzorce, u nichž ani není jasné, ze které strany se mají vlastně číst. Kakalios mluví obecně, tak, aby téma pochopil i laik, a zároveň mluví zábavně, s ohromným nadhledem a geekovským zápalem. Je na něm moc dobře znát, že obě témata miluje až patologicky. A aby toho nebylo málo, poodhaluje nemálo informací i o historii komiksu nebo jednotlivých postav – věřím, že i v této oblasti vám Fyzika superhrdinů přinese nějakou zajímavou, byť skrznaskrz nepraktickou vědomost – já například zjistil, jak vznikl nápad Supermanova kryptonitu, což pro mě byla novinka, přestože stará několik desetiletí!
Ani nedokážu sečíst, kolik v jednom Fyzika superhrdinů vlastně představuje. Jediné, čím jsem si stoprocentně jistý, že přečtení této knihy se rozhodně vyplatí.
James Kakalios: Fyzika superhrdinů
Překlad: Petr Kotouš
Vydalo: Argo, 2018
Počet stran: 370
Cena: 398,-