Již uplynul nějaký čas od doby, kdy se čeští čtenáři mohli poprvé seznámit s americkým spisovatelem Jessem Bullingtonem prostřednictvím jeho druhé knihy Obcování se smrtí. Nyní, po více než roce, nakladatelství Gorgona Books vydalo jeho první román, Prznitelé hrobů: Chmurná historie bratří Grossbartů, v němž se opět snoubí historické reálie s bizarností, fantaskními prvky a špetkou černého humoru.
Věrohodný temný středověk
Píše se rok 1364. Evropu sužují morové rány, středověkou společností otřásá krize, katolická církev prochází schizmatem; a po světě se potulují pomatení kněží, blázniví flagelanti, démoni, vilné čarodějnice, lidožravé mantikory, zákeřné sirény a jiné ďábelské bytosti. Přesně tak vypadá prostředí, v němž se odehrává příběh dvou nebezpečných a záludných vykradačů hrobů. Sourozenci Hegel a Manfried Grossbartovi, hrdí pokračovatelé rodinného řemesla, si velice zakládají na své pohlavní čistotě a víře v Panenku Marii, která nad nimi bdí a drží ochrannou ruku. Chamtivost a neodolatelná touha po zlatu v kombinaci s otcovými příběhy o nezměrném bohatství ukrytém v pyramidách faraonů přivede bratry k rozhodnutí vydat se na pouť do vzdálené země egyptské. Grossbartovi mají pro strach uděláno, a tak neváhají sprovodit ze světa cokoli a kohokoli, kdo jim zkříží cestu. Netuší však, že je v rozpálené poušti dožene jejich minulost a stihne spravedlivý trest.
Jesse Bullington při sepisování svého díla opět vycházel ze skutečných historických reálií. V našich končinách není příběh o vraždících bratrech Grossbartech příliš znám, a pokud jste nehráli Zaklínače: Divoký hon nebo se dobrovolně nezajímáte o podrobnou historii středověkých masových vrahů, pak se s tímto jménem setkáváte pravděpodobně úplně poprvé. Díky této nevědomosti nemusí člověk alespoň neustále řešit otázku, jak moc se spisovatel držel reality nebo se od ní odchýlil. Sám autor však v předmluvě upozorňuje, že se nejedná o akademickou práci, neboť jeho hlavním cílem bylo podat současnému čtenáři zajímavou formou ucelený příběh tak, jak se v době středověku tradoval.
Bullington přesto pro sepsání Prznitelů hrobů konzultovat život Grossbartů s odborníky na toto téma a nastudoval řadu knih, což dokazuje seznam literatury čítající přes padesát titulů. Díky tomu se mu podařilo realisticky zachytit dobu 14. století a naplnit vyprávění řadou historických detailů – synoda mrtvých, náboženský antisemitismus, zajetí krále Jana II. a jeho šlechticů v bitvě u Poitiers, křížové tažení Petra I. Kyperského do Alexandrie, otevření univerzity v Praze apod. Opomenuto nezůstalo ani křesťanství, které tvoří jednu z hlavních složek celého románu. Nutno podotknout, že se autor soustředí především na jeho problematické body (desátky, odpouštění hříchů, papežské schizma, predestinace…), jež ukazuje na názorech a činech vykradačů hrobů, kteří si na základě víry v Pannu Marii obhájí jakýkoli ze svých zločinů.
Drobná zaškobrtnutí
V porovnání s Bullingtonovým druhým dílem (Obcování se smrtí), je na Prznitelích hrobů patrné, že se jedná o jeho úplně první román. Začátek působí trochu těžkopádně, ale naštěstí již po první kapitole tento problém zmizí. Jistou výtku mám k chybějícímu oddělení dějových linií, což poněkud kazí celkový zážitek z četby. Pro větší přehlednost by zajisté neuškodila například mezera mezi odstavci, jež by upozornila na změnu místa, času nebo postav.
Příběh není nijak složitý, zjednodušeně by se dalo říci, že vypráví o putování bratrů z bodu A do bodu B, přičemž se zastaví v bodě C nebo řeší problém v bodě D. Některé části proto působí monotónně, což má za následek kolísání dynamiky děje. Čtenář si navíc paradoxně neodnese nejsilnější zážitek z kapitol o Grossbartech, ale pravděpodobně z té, která se věnuje vedlejší postavě, Nikoletě. Poněkud problematická je i otázka ztotožnění se čtenáře s postavami, jelikož vytvořit si vztah k takovým antihrdinům jako Grossbartové není nic jednoduchého, a většina čtenářů si bude patrně již od samého začátku přát jejich smrt. Na druhou stranu se lze jen málokdy setkat s dílem, které by si primárně soustředilo na opravdu záporné hrdiny.
Nakladatelství Gorgona Books si zaslouží pochvalu za celkovou vizuální stránku knihy, která se nese v naprosto stejném duchu jako u Obcování se smrtí, a za svůj přístup k zákazníkům. Málokdy se totiž člověk setká s tím, že v knize objeví papírek s ručně psanou omluvou za opožděné dodání podepsanou samotným šéfredaktorem/kou. V rámci korektur se bohužel nepodařilo odstranit veškeré nedostatky, čtenář proto několikrát narazí na chybějící písmenka nebo špatné koncovky.
Jen pro silné povahy
Bullingtonovu tvorbu si nelze představit bez nechutných scén a specifického humoru. Jestliže si tedy snídani, oběd nebo večeři rádi zpříjemňujete četbou, pak se takového potěšení v případě Prznitelů hrobů raději vzdejte, neboť se může stát, že narazíte na některou z vydařených pasáží – svedení Hegela hexou či výrobu homunkulů – která vám pravděpodobně vezme chuť k jídlu.
Prznitelé hrobů trpí řadou nedostatků, ale v záplavě všeho, co dnes vychází, představují nadprůměrný a neobvyklý počin. Bullingtonova tvorba nesedne každému, ale pokud máte rádi věci, které se vymykají mainstreamum nebo si jen chcete vyzkoušet svoji odolnost, pak je tento autor tou správnou volbou. Na druhou stranu – citliví, a patrně i silně věřící jedinci by se měli této knize vyhýbat jako čert kříži. Bullingtonovi fanoušci mohou jen doufat, že nakladatelství Gorgona Books vydá i autorův další román The Folly of the World nebo první díl plánované trilogie The Crimson Empire, již píše pod pseudonymem Alex Marshall.
Jesse Bullington: Prznitelé hrobů (Chmurná historie bratří Grossbartů)
Překlad: Tomáš Kratochvíl
Obálka: Jan Kravčík
Vydal: Gorgona Books, 2016
Počet stran: 480 stran
Cena: 341 Kč