Kouzla, jednorožec a drak, o vše na čtenáře čeká v nové knize Václava Dvořáka. Jenže Dvořák po Písečnících a Finisovi nepřesedlal do říše fantasy, ale stále se drží žánru sci-fi. A tak se jedná o kouzla genetická a pohádkové bytosti se budou pohybovat na palubě kosmického raketoplánu.
Václav Dvořák si vydobyl u čtenářů renomé coby autor fantastiky pro mládež – ostatně, ceny Magnesia Litera se neudělují jen tak pro nic za nic. I my na Fantasy Planet můžeme říct, že tento autor umí vytvořit skutečně kvalitní příběhy pro mládež kloubící zábavu, dobrodružství a poučení.
Jak se vaří drak bez problému udrží vysoko nastavenou laťku samotným autorem. Pocitově je Dvořákova novinka určena spíše mladším čtenářům – řekněme, že třetí-čtvrtá třída, kdy si text zvládnou přečíst sami, případně s mírnou pomocí rodičů, je ideální spodní hranice pro další vesmírné dobrodružství. Tomu nahrávají i celostránkové ilustrace Jakuba Cenkla, které celé dění vkusně doplňují.
Jako jedno z lákadel slouží i fakt, že ilustrace dračího embrya na obálce v noci světélkuje.
Já bych chtěl draka!
Na samém počátku příběhu se seznámíte s hlavním hrdinou, Adamem. Tenhle chlapec je trochu zvláštní – má rád vědu a bere vážně pokusy při genetickém inženýrství. Také má mladou sestřičku, otce s významným postavením v rámci vesmírné lodi putující za založením vesmírné kolonie a matku, která má na starosti skleník a jeho produkci. A kromě toho má problém s otevřeným vesmírným prostorem, který mu vůbec nedělá dobře, což je u mladíka s předpoklady převzít otcovu roli docela handicap.
Také se postupně seznamujete s chodem vesmírné lodi – od jejího uspořádání až po náplň dne budoucích mladých kolonistů. Jednou z potřebných znalostí je i genové inženýrství, i když je autor hned na počátku dost nelítostný a vhodí čtenáře rovnýma nohama do děje, kdy se studenty modifikované pokusné krysy snaží vypořádat s dalšími nástrahami (tentokrát v podobě přežití pod vodou) a následně jsou vzorky změněny zpět na aminokyselinový základ.
Ano, Dvořák opět ukazuje i svoji tvář popularizátora vědy a v Drakovi přináší zajímavé náměty v podobě genetického inženýrství, letů do vesmíru i cizích planet a vesmíru samotného. Zvídavým mladým čtenářům budou mít rodiče (nebo umělá inteligence) co vysvětlovat.
Jenže v popředí je Adamův bláznivý nápad – chtěl by draka. Bájného tvora, který nikdy nežil. Ale protože má k dispozici možnost zkonstruovat úplně nového tvora… Jenže ono se ukáže, že drak má mnohem složitější genetiku než obyčejná pokusná krysa, a tak bude třeba požádat o pomoc kvantový počítač s dostatečnou výpočetní kapacitou. Při té příležitosti ale narazí na událost, která může poznamenat celý let.
Dobrý příklad, špatný příklad
Z pohledu mravního poučení z příběhu je zajímavé, že Adam „bastlící“ potají draka, jeho přítel Ben konstruující potají tryskový batoh a malá Evelína s velkým tajemstvím vlastně nejsou až tak kladné postavy. Pro své cíle se neštítí sem tam si drobně přilepšit (čti něco ukrást), vymýšlí si, zatajují a toulají se po nocích na místech, kde malé děti rozhodně nemají co dělat. A dokonce nahackují bezpečnostní systém lodi!
Ale nakonec se vše obrátí správným směrem a vše špatné je zapomenuto, jak už to u podobných příběhů bývá. Autor je ovšem chytrý a s podobným typem příběhu pro mládež má už spoustu zkušeností, takže své hrdiny protáhne přes chvíle radosti po smutek, zahanbení, skandální odhalení a mírné opovržení…. Mnu, oněch dějových zákrutů a odboček je docela dost, a děj plyne velice přirozeně.
Kolem Adama se navíc odvíjí slušné množství vedlejších dějových linek a malých událostí, které ústí v nečekaně epické finále. Právě ony drobné vedlejší linky dávají celému příběhu šťávu a oživují ho; hlavní dějová linka je vcelku odhadnutelná, zatímco věci okolo jsou příjemným kořením vychylujícím směr příběhu mnohdy nečekaným směrem. Poruchy motoru lodi, ztrácející se suroviny a nesoustředěný profesor – to je jen malá část záhad čekající na své rozluštění.
Ano, příběh Draka je dost dětský, ale to vůbec neznamená, že nepadne do noty dospělejším čtenářům, byť mnohé momenty jsou naivní. Pokud jste navíc čtenářem přísně racionálním, budete občas nesouhlasně kroutit hlavou.
A pro milovníky příběhů Václava Dvořáka je tu ještě doslov, ve kterém je zmíněno, že Drak je vlastně prequelem k Písečníkům.
Opět můžeme říci (podobně jako u všech předchozích autorových děl): pokud hledáte knihu pro své mladší ratolesti, pak je Jak se vaří drak dobrou volbou. Zabaví, poučí a třeba i přiměje nečtenáře aspoň trochu číst. O tom, že si tuhle knihu s chutí ve chvílích, když už „mlaďasové“ budou spát, s chutí přečtou i mnozí rodiče, raději dětem neřekneme, že?
Václav Dvořák: Jak se vaří drak
Vydal: Václav Dvořák, 2023
Obálka: Jakub Cenkl
Počet stran: 219
Cena: 447 Kč