Znáte to: pokud chceš rozesmát bohy, řekni jim o svých plánech. A přesně to byl případ Taua. Chtěl vstoupit do armády, nechat se zranit, vrátit se domů a žít svůj spokojený život se statutem vojenského vysloužilce. Jenže když šlechtici zabili jeho otce, stala se smyslem Tauova života pomsta, a té se rozhodl podřídit úplně vše!
Pokud máte rádi epickou fantasy, máme tu pro vás recenzi na jeden z nejlepších žánrových kousků za poslední dobu, i když to tak možná nebude vypadat na první dobrou. Hněv draků totiž nesází na příběh plný zvratů a překvapení; Evan Winter se naopak rozhodl pro přímočarost a zdánlivou jednoduchost.
Z nuly až na vrchol
Jasně, motiv outsidera toužícího po pomstě a začínajícího z nuly je už mnohokrát přelitý lógr. Takže základní zápletka, kdy je během vyprovokované šarvátky zabit Tauův otec, prostý muž, výše postaveným šlechticem a mladík si usmyslí, že všechny tři vysoce postavené muže spojené se smrtí svého otce jednoho dne zlikviduje, neohromí. Stejně jako nepřekvapí to, že Tau si vezme do hlavy, že se stane nejlepším bojovníkem široko daleko, protože jen tak bude moc porazit pachatele tohoto hanebného činu, kteří jsou sami dobrými bojovníky.
Tau umí být pořádně umíněný, a už během soubojů rozhodujících o přijetí do armády ukazuje tuhý kořínek i cílevědomost. Armáda je totiž jediná možnost jak se aspoň teoreticky dostat do blízkosti těch, s nimiž má nevyřízené účty. Jenže to ještě netuší, kam až ho jeho cesta zavede.
Působivé kulisy
Pořád nejspíš nevidíte přesvědčivý důvod, proč je Hněv draků dobrý. Není to příběh sám, ale komplexní svět, do kterého je zasazen, a který dává ději rámec. Podobná kouzla se zdánlivě jednoduchými příběhy umí například Brandon Sanderson či Anthony Ryan, a Winter v invenci ani pečlivosti, se kterou reálie připravil, nikterak nezaostává.
Samotná poznámka o tom, že Tauova otce zabili šlechtici, znamená v příběhu mnohé. Především to, že zde existují dva tábory: urozená kasta a plebejci, kteří jsou pro šlechtice méně než lidé. Životy chudiny nemají žádnou cenu a v boji slouží nuzáci pouze jako maso. Ostatně, urozený snadno rozseká bez problémů mnohonásobnou přesilu nuzáků, nemluvě o tom, že se může nechat magicky rozběsnit. Tím se mění v berserkrovské monstrum s nadlidskou silou a odolností. Rozdíly mezi kastami jsou v příběhu silným motivem a dělící čárou mezi dvěma zcela odlišnými světy a přístupy k životu.
A když už je řeč o reáliích ozvláštňujících příběh, musíme se zmínit i o magii. Tu praktikují takzvané Nadané, a v repertoáru mají různé triky (mezi ně patří i přivolání draků, byť cena je vysoká). Mnohem podstatnější však je, že svoji moc čerpají v paralelním světě plném temnoty a démonů. Tau se díky jedné z Nadaných také naučí cestovat do onoho podivného světa, ale on ho využívá zcela jinak.
Dokázat nemožné
Zpátky k příběhu. Teď už chápete, že když se Tau rozhodne zabít šlechtice, je to tak trochu mission impossible. Mladý muž se nevzdává a trénuje tvrdě a neúnavně, aby měl alespoň zlomek naděje, že se jim může v boji vyrovnat. A právě proto cestuje do zásvětí: může zde trénovat na démonech, protože zranění utrpěná ve světě stínu se v reálném světě fyzicky neprojeví. To, že mladý bojovník začne vidět démony všude kolem sebe, je věc jiná. Navíc čas plyne mnohem pomaleji, takže za noc stihne Tau to, na co by jinak potřeboval několik dnů. Pomalu, ale o to jistěji se z něj stává mašina na zabíjení a jeho jednotka přepisuje dějiny. Jako jediná postoupí ve cvičných soubojích až do fáze, kdy se střetávají se šlechtici – a přesně to je voda na Tauův mlýn, protože čelit šlechtě je přesně to, co potřebuje.
A oslím můstkem se opět vracíme ke kastám. Když plebejci vidí, „že to jde“, že i mezi šlechtici si plebejci mohou získat respekt, začnou po něm toužit i masy sledující cvičné souboje. Winter dal příběhu silný sociální podtext, byť spíše nenásilně vyplývá z uspořádání společnosti a běhu věcí.
Teď už snad sami cítíte, že Hněv draků má potenciál, že je v něm mnoho k objevování a že nabízí o kus víc než běžné fantasy příběhy podobného ražení. Evan Winter stojí na prahu ságy, která v současnosti patří k tomu nejlepšímu, co v našich luzích a hájích vyšlo, a ukazuje, že stále lze přinést do žánru originalitu a svěží vítr.
Vydalo: Argo, 2022
Překlad: Milan Pohl
Obálka: Karla Ortizová
Počet stran: 528
Cena: 598 Kč