Člověk by řekl, že kniha, jejíž hlavní postavou je mýval hledající bájný poklad, bude pro děti. Máte sice pravdu, ale jen tak napůl. Gianlucova dobrodružství totiž osloví mnohem širší skupinu čtenářů. Pod roztomilou mývalí maskou se skrývá příjemný dobrodružný příběh, který svojí chytrostí a stylem vyprávění učaruje i mnohému dospělému!
Trh s fantastikou pro mladé v současnosti doslova praská ve švech. A my v redakci jsme rádi, že vám můžeme představit jeden ryze český kousek, který se rozhodně v nabité konkurenci neztratí – Gianlucova dobrodružství od Adama Folty. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o knihu pro čtenáře kolem deseti-dvanácti let, ale věřte, že tohle dílo dokonale klame kožichem…
Když mýval, tak pro všechny!
Možná trochu netradičně začněme rovnou tím, jak Gianlucova dobrodružství působí při čtení. Ano, na první dobrou je to vyprávění pro mládež, a po celou dobu má tahle kniha své poslání na paměti. Je napsaná chytře, mladé čtenáře zaujme svojí dynamikou a tempem, srozumitelným jazykem a samozřejmě také určitým zjednodušením odpovídajícím cílové skupině. To však neznamená, že je kniha infantilní – naopak, a navíc dokáže čtenáře-juniora obohatit. Tady totiž přichází první úkol pro dospělé: text je prošpikován různými odkazy na reálné historické postavy, a tak budete moc se zvídavou ratolestí debatovat o tom, kdo byl Leonardo da Vinci, Marco Polo, kde byla Atlantida….
A nyní náhled z pohledu dospělého. Gianlucova dobrodružství jsou knihou, která dokáže zaujmout v podstatě jakéhokoliv dospělého. Dovolím si připodobnění k filmům od Pixaru, které se také tváří jako ryze mládežnická záležitost, což je o to trefnější, že také bývají o zvířatech. Kromě toho svojí povahou připomene třeba Indiana Jonese, Piráty z Karibiku nebo Uncharted – velké dobrodružství s lehce poetickým nádechem, které má tempo a náboj.
Pokud máme porovnat dílo Adama Folty se zahraniční konkurencí, pak je třeba vyzdvihnout, že kniha je „česká“ (ačkoliv se odehrává v renesanční Itálii). Nesnaží se vytvářet velkolepé efekty a wow momenty s vidinou, že třeba jednou přijde email z Holywoodu, ale sází na živé vyprávění s mnoha detaily. Foltův uvolněný styl, bohatá čeština a cit pro práci s tempem dávají ději potřebnou jiskru, kterou budou vnímat všichni čtenáři bez rozdílu věku.
Vzhůru za dobrodružstvím
Jako první se během čtení podíváte do dílny světoznámého Leonarda da Vinci. K jejím zvířecím obyvatelům, gekonovi Gerrymu a želvě Týně, se postupně přidá ústřední hrdina, mýval Gianluca, sova Sofokle (to není překlep) a hranostaj Lorenzo. Společně – tedy bez Týny, protože při pátrání je důležitá i rychlost – se vydávají po stopách loupeže v nedaleké bance, během které byl odcizen vzácný a tajemný artefakt a jejímž pachatelem je překvapivě mýval.
A protože Gianluca je přesně ten typ mývalího floutka a lehkomyslného povaleče, který by podobnou loupež mohl mít na svědomí, je samozřejmě u svých spolubydlících v podezření. Postupně se však ukazuje, že je tu ještě jeden mýval, že ukradeným předmětem byl kompas Marca Pola a že pravý cíl pachatele je poklad ukrytý v bájné Atlantidě. Nebezpečí, zajímavé situace i malé záhady na sebe nenechají dlouho čekat. K tomu přičtěme zejména v úvodu využité drobné zábavné a hravé epizody oživující děj a výsledkem je příjemný a čtivý příběh. A oproti očekávání zvířecí dobrodruzi nevyužívají během svých cest jeden úžasný Leonardův vynález za druhým; oni nevyužijí snad ani jeden, což je vlastně na druhou stranu vcelku škoda, prostor pro ně by byl.
Příjemné zjištění je, že příběh by fungoval bez problému i pokud by se autor rozhodl napsat ho s lidmi namísto zvířat. Jen by v takovém případě byl dost klišovitý, což si ve zvířecí verzi příliš neuvědomíte, a vyzníval by mnohem naivněji.
.. a něco málo o vizuálu
Dosud jsme se věnovali jen obsahu, ale i zpracování knihy se podařilo. Tvrdé desky, líbivá ilustrace na obale, poctivý papír, to vše dotváří pozitivní dojem. A zmínit se musíme také o vnitřních ilustracích. Jak je zmíněno v doslovu, jejich ilustrátorka Veronika Klener se s Adamem Foltou „našla“ až při tvorbě knihy. A bylo to šťastné setkání, protože ilustrace jsou velice zdařilé, sedí přímo k situacím v knize popsaným a dotvářejí pocit z poctivého knihařského řemesla.
Gianlucova dobrodružství jsou velmi příjemným překvapením. Čtivé, dobře odvyprávěné a nepodlézající dětskému čtenáři. Adam Folta jednoduše zabodoval! Takže vzhůru za pokladem, přátelé. Mýval Gianluca je na tuhle cestu skvělý společník!
Adam Folta: Gianlucova dobrodružství
Vydal: 65. pole, 2022
Obálka: Veronika Klener
Počet stran: 296
Cena: 438 Kč